poster

Nanking

 • Slovensko

  Nanking

Dokumentární / Historický / Válečný

USA, 2007, 88 min

 • sehe
  *****

  Veľmi silný dokument o zverstvách a krutosti japonských vojakov v roku 1937 v Nankingu.Vôbec som o tom nevedela,že už pred vypuknutím II.svetovej vojny, Japonsko s takou brutalitou útočilo na civilné obyvateľstvo v Nankingu,vtedy hlavnom meste Číny.Deti,ženy všetko jedno,znásilniť,bajonetom rozseknúť,zapichnúť,bombami zničiť.200 000 ľudí zabitých.Teraz už pohľad na atómovú bombu je trocha iný.(11.12.2010)

 • Ivoshek
  ***

  Dokumentární část skvělá, ať už dobové záběry nebo vyprávění účastníků z obou stran. Zvlášť vzpomínky očitých čínských svědků, kterým před očima pozabíjeli rodiče a sourozence. Ale i japonských vojáků, dnes už stařičkých důchodců, kteří otevřeně mluví o tom, co viděli i sami dělali. Kdyby byl film poskládaný jen z toho, dal bych bez debat 5*. Bohužel, američtí herci to celé kazí a dělají z toho frašku. Příště by si tvůrci měli trošku rozmyslet, co to vlastně točí.(12.6.2016)

 • kaylin
  ****

  Nanking, respektive masakr v Nankingu je jednou z nejčernějších událostí v čínské a japonské historii. V čínské proto, že umíralo mnoho obyvatel, japonské proto, že se až nechutně ukázalo, čeho je tenhle národ schopný. Zajímavě pojatý dokument, kde herci hrají skutečně postavy tak, že za ně mluví, je velmi intenzívní a v některých výpovědích opravdu mrazivý.(29.7.2014)

 • Freemind
  **

  Masakr v Nankingu je pravděpodobně nejstrašnějších událostí XX století. To, co se tam dělo, ukázalo dost dobře, že člověk je nejkrutější zvíře, které je schopno těch největších zrůdností. Neznám nikoho normálního, koho by záběry z nankingské řeže hluboce nerozrušily. Proto mě mrzí, že se tvůrci neomezili na autentické materiály a výpovědi svědků (které samy o sobě působí nezvykle silně) a museli je doplnit škrobenými projevy vcelku mdlých herců, které tak mění závažné téma v teatrální, patetickou frašku.(23.4.2008)

 • gogo76
  ****

  Po filmoch John Rabe a Nanking, Nanking sa do tretice stretávam s postavou Johna Rabeho - záchrancu neuveriteľného množstva ľudí. Historické postavy prerozprávali herecké hviezdy, ktoré určite vyberali aj podľa podobnosti. O neuveriteľných krutostiach rozpráva pár starých Číňanov, ktorí boli v čase japonskej okupácie ešte deťmi. Šokuje niekoľko japonských veteránov otvorene hovoriacich o vyvražďovaní a všetkých krutostiach, ktoré Číňanom robili. Nesnažia sa nič zatajovať a otvorene všetko priznávajú. Čínsky veľkofilm Nanking, Nanking veľmi podrobne podal celú túto smutnú epizódy dejín vrátane vraždenia a znásilňovania, takže ak ste ho videli, nedá vám tento dokument takmer nič nové. Kto nevidel , prípadne o Nankingu nevie a nepočul nikdy nič, môže ostať dosť zaskočený i znechutený, pretože táto genocída nemá obdobu. Hitler robil židom horšie veci, ale až do roku 1944 sa to nacistom úspešne darilo tajiť, kdežto Japonci vraždili úplne bez obáv, otvorene a brutálne. Novinkou bolo pre mňa iba dožitie Johna Rabeho v neuveriteľnej chudobe po návrate do Nemecka. 80%.(18.8.2011)