Nanking

Nanking

Dokumentární / Historický / Válečný

USA, 2007, 88 min

Nanking, respektive masakr v Nankingu je jednou z nejčernějších událostí v čínské a japonské historii. V čínské proto, že umíralo mnoho obyvatel, japonské proto, že se až nechutně ukázalo, čeho je tenhle národ schopný. Zajímavě pojatý dokument, kde herci hrají skutečně postavy tak, že za ně mluví, je velmi intenzívní a v některých výpovědích opravdu mrazivý.(29.7.2014)

Po filmoch John Rabe a Nanking, Nanking sa do tretice stretávam s postavou Johna Rabeho - záchrancu neuveriteľného množstva ľudí. Historické postavy prerozprávali herecké hviezdy, ktoré určite vyberali aj podľa podobnosti. O neuveriteľných krutostiach rozpráva pár starých Číňanov, ktorí boli v čase japonskej okupácie ešte deťmi. Šokuje niekoľko japonských veteránov otvorene hovoriacich o vyvražďovaní a všetkých krutostiach, ktoré Číňanom robili. Nesnažia sa nič zatajovať a otvorene všetko priznávajú. Čínsky veľkofilm Nanking, Nanking veľmi podrobne podal celú túto smutnú epizódy dejín vrátane vraždenia a znásilňovania, takže ak ste ho videli, nedá vám tento dokument takmer nič nové. Kto nevidel , prípadne o Nankingu nevie a nepočul nikdy nič, môže ostať dosť zaskočený i znechutený, pretože táto genocída nemá obdobu. Hitler robil židom horšie veci, ale až do roku 1944 sa to nacistom úspešne darilo tajiť, kdežto Japonci vraždili úplne bez obáv, otvorene a brutálne. Novinkou bolo pre mňa iba dožitie Johna Rabeho v neuveriteľnej chudobe po návrate do Nemecka. 80%.(18.8.2011)

Diky kamosovi, ktereho vyslali pracovne na sest tydnu do Nanjingu, jsem se dostala k tomuhle filmu, proste jsem se jen chtela podivat, do jake cinske diry to jede a koukala jsem, ze ono to je byvale hlavni mesto, o kterem jsem nikdy neslysela, tak jako jsem nikdyneslysela o Nankingskem masakru... ale hlavne ze vsichni vime o atomovkach v Japonsku. Porad me prekvapuje, o cem jsem se ve skole ucila a o cem jsem nikdy neslysela. hezky dokument, i kdyz me osobne ty soucasne tvare, ktere cetly pribehy tech zemrelych rusily, davam prednost anonymnim hlasum, pripadne s jejich skutecnou tvari, at uz zastoupenou jen dobovou fotkou. Jsem rada, ze jsem videla, ze jsem si o tom mohla cit a ze vim zase neco vic. Jinak pro ty, co si tu budou uplodovat, omyslem jsem si to stahla ve slovenskem dabingu, ktery byl jeste navic spatne prakladany. Nakonci pisou, ze zachranil ctvrt miliardy lidi, melo to byt ctvrt milionu...i kdybyto byl jeden zvot, ale tyto spatne preklady me fakt stvou.(3.12.2016)

Veľmi silný dokument o zverstvách a krutosti japonských vojakov v roku 1937 v Nankingu.Vôbec som o tom nevedela,že už pred vypuknutím II.svetovej vojny, Japonsko s takou brutalitou útočilo na civilné obyvateľstvo v Nankingu,vtedy hlavnom meste Číny.Deti,ženy všetko jedno,znásilniť,bajonetom rozseknúť,zapichnúť,bombami zničiť.200 000 ľudí zabitých.Teraz už pohľad na atómovú bombu je trocha iný.(11.12.2010)

Dokumentární část skvělá, ať už dobové záběry nebo vyprávění účastníků z obou stran. Zvlášť vzpomínky očitých čínských svědků, kterým před očima pozabíjeli rodiče a sourozence. Ale i japonských vojáků, dnes už stařičkých důchodců, kteří otevřeně mluví o tom, co viděli i sami dělali. Kdyby byl film poskládaný jen z toho, dal bych bez debat 5*. Bohužel, američtí herci to celé kazí a dělají z toho frašku. Příště by si tvůrci měli trošku rozmyslet, co to vlastně točí.(12.6.2016)