poster

Polární příběh

 • USA

  Arctic Tale

 • Slovensko

  Volanie severu

Dokumentární / Rodinný

USA, 2007, 96 min

Kamera:

Adam Ravetch
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • nascendi

  Zaujímavý dokument z Arktídy, kde klimatické zmeny prebiehajú rýchlejšie než sú zvieratá tam žijúce schopné prispôsobiť sa ich vplyvu. Zoznámenie sa neľahkým životom zvierat v Arktíde prostredníctvom sledovania života jednej medvedice a jednej mrožej samice síce oživuje dokument, ale na druhej strane príliš presúva ťažisko k rodinnému filmu. Nič to však neuberá na kvalite záberov z nehostinného prostredia a nenásilnom upozorňovaní na vplyv globálneho otepľovania na životné podmienky zvierat Arktídy.(25.4.2014)

 • Prochy38
  odpad!

  ||| Dokud budou dokumenty řazeny do žebříčků nejlepších filmů, dokud nebudou vyčleněny do speciální kategorie, vždy ode mě a bez výjimky dostanou odpad!. Své hodnocení nechávám zde v komentáři, v tomto případě bych dokument hodnotil - 5* ||| Moc moc hezký dokument. Nedávno jsem viděl od NG i nějaká Pravěká monstra a to bylo s tímto nesrovnatelné. Zde byl krásný příběh a pravý vývoj od mláděte, až se jedinec stal také matkou. Dva příběhy, které se brzy protnou. Krásný a drsný příběh, nesmí se ronit slzy, i když k tomu hudba často nabádá, tohle je příroda, a to je na ní to nejkrásnější! Škoda, že ji postupně saminičíme. A je jen málo lidí, kteří mají zájem o to, aby se zachránila. Bojím se, že na to už je pozdě....(14.12.2011)

 • Santic
  *****

  Nikdy jsem těmto pseudo-dokumentárním filmům neholdoval, ovšem po shlédnutí tohoto snímku měním názor a dám šanci minimálně ještě pár dalším... Ikdyž, musím uznat, že pro mě mělo podstatný význam i to, že jsem na Arctic Tale koukal s přítelkyní a jako jeden z mála filmů poslední doby jsme jej opravdu zkoukli celý... A to je, přátelé, co říct ;-)(2.11.2008)

 • Hegesias
  ***

  Příroda polární oblasti, kterou dokument představuje, je nepochybně fascinující a mnohé záběry vskutku jedinečné, avšak narativ, který je na dokumentem zachycený výsek přírody napasován, nelze bohužel tak bezvýhradně přijmout. Na mnoha místech dokumentu je v přírodě zcela přirozená situace (např. umírání či shánění potravy) interpretována ryze lidskou logikou a namísto majestátní, enigmatické a, abych tak řekl, autentické přírody nám tvůrci předkládají rádoby jímavé, ale především sentimentální obrazy, které ze zvířat a jejich životů činí hříčky (našeho!) osudu. Takovýto antropomorfismus samozřejmě umožňuje vytěžit z dokumentu určitý citově vyděračný potenciál, přičemž odhalení strategie dokumentu, který chce diváka nenápadně kárat a zejmená pohnout k soucitu (neboť přece i mroži mají své tetičky, medvědi svá děťátka, a ten zlý člověk jim to všechno tak kazí!) je v průběhu dokumentu neustále už jaksi předpřipravováno a v závěru, poúkazem na neustálé roztávání ledu na poléch za posledních dvacet let, skutečně dokonáno. Člověk tedy musí polidštit přírodu, aby ji použil jako argument proti sobě samému (!), takto ovšem, obávám se, nikdy nevystoupí z bludného kruhu vlastního výkládání světa (a uvažování o něm vůbec) a nikdy nepřijme přírodu jako to jiné, to ne-lidské, které je s kulturou/civilizací nesouměřitelné. Tak se tedy dokument, který má být v konečném důsledku (a tak trochu nazapřenou) odrazem reálné situace globálního oteplování (jejíž vážnost v žádném případě nechci podceňovat) bohužel posouvá k žánru rodinného (dobrodružného?) filmu čili k fikci, a sám pod sebou si řeže větev, stáváje se hybridem pro všechny věkové kategorie. Nepřesvědčivost a snad i podloudnost jednotlivých interpretací navíc podtrhuje hudební doprovod, sestávající z podbízivých a hravě bezstarostných (přitom však opět pouze beznadějně sentimentálních) skladeb s líbivými nápěvy a banálními (ne-li přímo infantilními) texty.(9.4.2011)

 • Aluska88
  *****

  Pure Arctic Beauty:) National Geographic a BBC nevytvářejí "normální" přírodopisné dokumenty. Je to naprosto jiná liga, jiná dimenze. Jsou schopni nadpozemských a téměř nepochopitelných kouzel s kamerou, záběry, příběhem a pojetím. Jednoduše nádherné, krásné, ohromující, obdivuhodné, kouzelné a hypnotické. Snad jedinou, zcela malinkou výtku bych měla asi ke dvěma mluveným pasážím a několika záběrům, které mi ve spojení s hudbou přišly až kýčovitě dojemné. Ale i přesto, jak na mě zapůsobily, mě stejně emočně dostaly:) Častokrát jsem měla na krajíčku ze vší té nádhery, čistoty, nedosažitelnosti a křehkosti.(14.2.2012)

 • - Dokument je hlavně o ledních medvědech a mrožích živícími se škeblemi. Do cesty se jim postaví tuleni kroužkovaní, mořští racci, liška polární, narvali a ptáci alkouni. (Inferion7)

 • - Zábery sú zostavené z viac než 800 hodín záznamov, boli natočené v priebehu pätnástich rokov manželstva režisérky Sarah Robertson a Adama Ravetcha v spolupráci s National Geografic a BBC Natural History Unit. (lareinna)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace