Poslední vojáci

(TV film)

Výstřely. Hluk války. Pouhá vize. Obrázek z bájesloví českých dějin. Československé pohraniční pevnosti palbou odrážejí vpád nepřítele. Houfnice a kulomety vytvořily neproniknutelnou palebnou přehradu. Nepřítel v panice stahuje své jednotky. Jak často se podobná scéna přehrávala v hlavách mužů? Věděli málo o politické prozíravosti a diplomacii. Vyplnili rozkaz. Stali se z nich vojáci, aby bránili své domovy. Poslední čeští vojáci, kteří drželi ruku na spoušti. Čekali, ale marně. Tenkrát jim to bylo líto. A říkají to dodnes. Pevnosti se dívají bezradně svými střílnami na svět. Zůstaly tu v krajině zahrabány jako starostlivé kvočny. Hejno kuřat však bylo zahnáno. Tvrze jako symbol rozpačité, jako zbraň nepoužitelné. Nejdražší pomníky české historie. (Česká televize)

Big Bear

Tak tak. Plný souhlas s rybou443 .Ať už se jednalo přímo o naší mladou, ale hrdou a odhodlanou armádu, nebo jen o pouhé dělníky míchající beton a vázající armování... Všichni si zaslouží naši ohromnou úctu o obdiv. Oni opravdu chtěli bránit svoji zem. Když dnes člověk vidí dokonalost systémů opevnění (na svoji dobu)ať už na Dobrošově či kdekoliv jinde i u obyčejných izolovaných pěchotních srubů či maličkých ŘOPíků, jen zírá... Dokument nám ukazuje nejen hrdé pevnosti, dnes leckde zarostlé či rozstřílené v lesích a kopcích našich hraničních hor, ale i jejich stavitele a muže, kteří v nich byli ochotni bránit vlast za cenu nejvyšší. Nedivím se jejich dojetí když vzpomínali na mobilizaci a na Mnichov.... Já to nezažil a sám mám vždy stažené hrdlo, když o tomto období čtu... zkrátka - jak zpívá Dan Landa: ,,Pořádně to chlapi změní, když opouštěj opevnění" A stále tu visí ta hlodající otázka.. Bránit či nebránit? Většina těch z posádek pevností v tom má jasno (čerpám nejen z tohoto dokumentu). Bránit!!!! Každý takovýto dokument zaslouží veliké uznání. A navíc je s nimi třeba spěchat. Ti dědečkové, kteří tenkrát v plné síle hlídali z kopců strategické přístupy do naší mladičké republiky ,tu se svými vzpomínkami věčně nebudou... * * * * * ()

ryba443

Díky za tento dokument, a to především kvůli těm pamětníkům, technické parametry jednotlivých bunkrů se dají leckde přečíst, ale na stavitele a případné obránce bychom určitě neměli zapomenout, nevybojovali žádnou slavnou bitvu, ale naše uznání si zaslouží! ()

VelkyKacko

Budme hrdí na to, kdo jsme! Tihle lidé byli. A byli ochotní udělat pro naši zem cokoliv. A ke kvalitě dokumentu můžu říct jen dvě věci. Krásný pohled na lidi, co to zažili v bunkrech a byli neskutečně odhodlaní, na druhou stranu se nebojí poukázat na mnohé technické a kvantitativní nedostatky, Díky za něj. "Vojákům zůstaly vzpomínky na dobu, kdy jsme se alespon na chvíli nebáli nikoho na světě." ()