O Johance s dlouhými vlasy (TV film)

Pohádka

Česko, 1998, 43 min

• Jezinka.Jezinka

Johanka s dlouhými vlasy má dlouhé vlasy. To je celá pointa. Čekala jsem nějakou zápletku s tím související, třeba jako měl Samson sílu ve svých vlasech. Něco takového se začalo rýsovat, když Johanka začala vrůstat do země a král ji začal odsekávat, ona křičela, že to bolí a pak to vyšumělo. Zlá královna divoženek králi vytřela zrak, když ho o něj připravila a on pak běhal co slepec a hledal svou milovanou (pokud jste se zamilovali na první pohled, přeci jen se podívejte znovu) po čichu. U té lásky je těžko uvěřitelná králova vytrvalost kvůli holce, co v životě viděl sotva pár minut, stejně jako Johančino dovolávání se pomoci od někoho, koho neznala, zřejmě oba žili v naprosto vylidněném světě. Slepota krále Blažka mě přivádí na cynickou myšlenku, že jako slepý se osvědčil v jedné pohádce, tak ho o rok později nechali jako slepého prince bloudit v Ošklivé princezně.(10.1.2016)

• otík

Poměrně nová pohádka, ale kulisovka totálně nejtěžšího kalibru. Vzhledem k ostrosti obrazu je to jak pěst na oko. No ale budiž. Námětově to však je také nic moc. Dobrou dívku z naprosté nenávisti jakási potvora s hnusnýma rukama drží v zajetí a král, který si ji před tím zamiloval, ji hledá celý rok. Když na ni narazí, ona babizna krále oslepí a zhnusí mu obličej. Vypadá fakt dobře, až pro děti snad strašidelně. Pak už nás čeká tradiční děj o zapuzení v nuzáka se proměnivšího krále, jeho smutku a zdárné záchraně všech zakletých. Naštěstí je pohádka dostatečně krátká, ale i tak to není nic světoborného. Horší televizní průměr.(4.8.2015)