Milujte své nepřátele

Česko, 2006, 76 min

Scénář:

Tomáš Škrdlant

Josef Somr (vypravěč)

Dokumentární film Milujte své nepřátele režiséra Tomáše Škrdlanta líčí příběh Švýcarky a Čecha, kteří změnili stovkám lidí život i pohled na něj. Přemysl Pitter byl křesťanem, který se nehlásil k žádné církvi, ale vždy a bez váhání proměňoval křesťanské zásady v činy. Spolu se svou celoživotní spolupracovnicí Olgou Fierzovou tak po druhé světové válce zachraňoval děti židovské a české z koncentráků, a také děti německé, které umíraly v českých internačních táborech. Všechny sváželi do čtyř zámků v okolí Prahy, spolu s dalšími spolupracovníky o ně pečovali, hledali jejich rodiče a vedli je ke vzájemnému smíření. Mnohé z tehdejších dětí ovlivnil pobyt na zámcích po celý další život. (oficiální text distributora)

Cheeter

Osobně jsem rád, že takovýto film vznikl a že takovéto věci se děly a doufám, že dějí i nadále. A tohle je možný způsobe, jak o tom dát vědět. Ale osobně mi forma dokumentu přijde strašná, až takovým způsobem, že táhne dolů i to, co se snaží dokument předat. Chtělo to trochu sebezapření ho celý přečkat, "nudil" jsem se už asi od desáté - patnácté minuty. ()