• JARDAHONDA
  *****

  G. Garbo je exotická a svůdná tanečnice a špiónka. Mata Hari : už to samotné jméno zní ozvěnou tajemství, intrik a sexuálního kouzla. A kdo by měl být lepší představitelkou proslulé špiónky z 1. světové války než Greta Garbo. Záhadná, nádherná ikona stříbrného plátna, zvaná " švédská sfinga " Romantické drama hodnotím, jako nadstandartní podívanou *****(17.11.2012)

 • Kass
  ****

  Dovedu si živě představit, jak na počátku třicátých let, při sledování exotikou prosyceného tance Mata Hari k uctění mýtického boha Shivy, polovina diváku v sále ani nedýchala... někde tady se asi začal utvářet kult okolo nedosažitelné Garbo. A představa o tajemné a nepřístupné ženě vamp je v podvědomí diváctva s ikonou "Greta Garbo" spojována vlastně dodnes. "Mata Hari" nicméně zdaleka nestojí jen na bedrech své titulní představitelky. Jde totiž předně o slušně napsané, spletité špionážní drama, kterému nechybí cit pro napětí a dobovou atmosféru; a jež se může pochlubit kvalitně odvedenou výpravou. Jen tak mimochodem. Když porovnám "Mata Hari" s o rok starší "Annou Christie", nelze si nevšimnout, že působí filmařsky mnohem vyzrálejším dojmem. Za ty pouhé čtyři roky od vzniku zvukového filmu došlo k přímo mílovému kroku v zásadní změně stylu vyprávění směrem k využití mluveného slova pro potřeby "nové" filmové reči.(24.3.2006)

 • NinadeL
  *****

  První zvuková verze příběhu Maty Hari je dodnes právem nejikoničtější, ačkoli počátkem 30. let bylo ještě do otevření archivů daleko a scénář tedy více odpovídá legendě, kterou o sobě sama tanečnice ve své době rozšiřovala. Příběh přiznané špionky (později H 21 či dvojité agentky) je definován jako otevřená společenská hra uzavřená v luxusních budoirech vysoké evropské smetánky roku 1917. Mata Hari skvostnými interiéry zásadně proplouvá v nadoblačných kostýmech a je neustále obklopena houfem vlivných ctitelů. Je emancipovaná, inteligentní, ironická, vtipná a milující. Skutečnou lásku ale poznává až s neobytným mladíčkem, který se stává prvním mužem jejího života, pro kterého je ochotna se obětovat. Zradí kvůli němu své mecenáše a konec je nasnadě. Jak je tedy možné pociťovat při takto načrtnutém scénáři absolutní potěšení a netoužit po vypovězení celého příběhu legendární Holanďanky od samého počátku? Protože v dobře volených replikách hlavních i vedlejších postav je řečeno vše. Od jávského dobrodružství po nešťastné první manželství. Mata Hari, postava hraná Gretou Garbo, je kompletní hrdinkou s vlastní historií, prožívající fascinující dramatické zvraty, které se stávají osudnými celému starému kontinentu. Garbo a Mata se stávají jedinou ženou, která je celým soukolím děje zaskočena až v okamžiku, kdy sama ztrácí moc nad muži, jimž doposud vládla. Bohužel zatím nemám srovnání se staršími verzemi s Astou Nielsen nebo Magdou Sonjou, takže jediné, s čím jsem mohla kontrovat tento výjimečný zážitek, byl starší špionážní film s Garbo, báječná Dáma z lóže č. 13. A oba si skutečně zaslouží jedině potlesk, bravo, Garbo! Zde je tedy navíc ještě velice originální symbióza skvělé dobové výpravy a tehdejších nejmodernějších prvků, totiž uniformy jsou válečné, ženské společenské šaty výlučně současné. Interiéry na pomezí a vozidla starší. A spoluhráči? Nikdo nemohl být lepším milencem Slunce, než rozkošný Ramon Novarro.(13.2.2009)

 • Bebacek
  ***

  Zklamání. Jde vidět, že Marlene Dietrich neměla v Gretě Garbo až takovou konkurenci. Narozdíl od Marlene jí totiž "mužské" chování nesluší. Zhrbený postoj, lámaná chůze a ty otřesné čepečky.. Proklamovaná úvodní scéna tance je dost chabá - skončila tam, kde jsem si myslela, že teprve začíná. Jakési krkolomné natřasování a prolamování zad... A hlavně - Garbo měla prsa velikosti mínus jedna a těmi volnými oblečky si vůbec nepomohla, ale naopak díky nim vypadala jak plochá a navíc plešatá deska. Nezáživnost a dějovou roztříštěnost podtrhuje nudná režie, Greta prostě neměla štěstí na režisérskou osobnost jako božská Marlene.(18.1.2009)

 • worm14
  *****

  Vynikající film, který dokázal celkem snadno odolat zubu času. Odehrává za první světové války, v období kdy se kontrarozvědka snaží všemi silami usvědčit Matu Hari ze špionáže. Troufám si říct, že žádná jiná herečka by se do její role nehodila líp než slavná Greta Garbo. Ve filmu už nechybí ani hudba, která v té době samozřejmě nebyla samozřejmostí. Nejpovedenější na celém příběhu je podle mě kontrast mezi začátkem a vynikajícím koncem. Na začátku vidíte Matu Hari, první ženu paříže, ženu, která má všechno. Na konci nemá nic z toho a čeká ji jen popravčí četa. Přesto se při své poslední cestě usmívá. Kdo viděl, ví proč. Každopádně vynikající film po téměř všech stránkách.(22.12.2008)

 • - Ramon Novarro nosil ve svých botách podpory zvyšující postavu, aby se zvětšil výškový rozdíl mezi ním a Gretou Garbo. (AIMÉE)

 • - Roy Barcroft v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

 • - Během natáčení filmu se rozšířily zvěsti o aférce mezi Gretou Garbo a Ramonem Novarro, což nakonec nebyla pravda. Mezi dvojicí se rozvinul silný, přátelský vztah. (AIMÉE)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace