Komentáře uživatelů k filmu (106)

 • Arsenal83
  ***

  Môj obľúbený herec Denzel Washington sa ukázal už v niekoľkých pročernoských filmoch, aby nám všetkým dokázal, že sú to superinteligentní a slušní ľudia. Čo nikto v 21. storočí ani nepopiera a neviem pre koho ten film bol, ale Denzel sa po jeho natočení mohol opäť kľudne usadiť v svojej peknej pohovke vo vile v Los Angeles a rozmýšľať o tom, ako sú tí afroameričania stále tak kruto prenasledovaní. Ako by nevidel, že v horných vrstvách vedeckej elity sa nachádza napríklad aj zástupca jeho menšiny, raper B.O.B., ktorý úplne vážne tvrdí, že zem je plochá a lety do vesmíru sú podvod: https://edition.cnn.com/2016/01/26/entertainment/rapper-bob-earth-flat-theory/index.html(9.4.2019)

 • T2
  ****

  Rozpočet $15miliónovTržby USA $30,236,407Tržby Celosvetovo $30,261,293Tržby za predaj DVD v USA $$24,441,834║ Denzel Washington len potvrdzuje že je rovnako zručný za kamerou ako aj pre ňou, pekný silný film, vie si vybrať silné témy /70%/(5.6.2009)

 • Renton
  ****

  Scénář: Robert Eisele .. Perfektní odsýpající dvouhodinovka neznámého amerického dějepisu. Další střípek z dějin amerického začleňování černochů do společnosti, tentokrát z doby, kdy otrokářství dávno pominulo, ale nerovný přístup ohledně lidských práv pokračuje nadále. Tah na bránu je zcela evidentní, ale je podán přesvědčivě, zručně, byť zaručeně líbivou formou. Denzel Washington jako režisér vsadil na osvědčené schéma vyprávění s jasným tahem na bránu, který klopýtá přes tu emocionálně, tu dramaticky zabarvenou překážku. Přesto je jeho ruka režiséra pevná a nesklouzne do vyloženého kýče. Pomáhá mu silné téma a výborné herecké výkony. Sám jim stojí v čele, kdy svému mentorskému učiteli dodává své nezaměnitelné osobní kouzlo a razanci. Přehlédnout nelze ani duo Whitekar Denzel - Whitekar Forest ___ Přesně takový film bych pouštěl romské menšině jako důkaz, že cesta k začlenění do společnosti existuje a nevede přes nataženou ruku pro sociální dávky.(17.1.2008)

 • larelay
  *****

  Tazko tomuto skvelemu filmu nieco vytknut. Denzel je pred aj za kamerou famozny, namet je napisany zivotom, preto je tak strasne kruty a zaroven nadherny. Herci exceluju, ten texasky prizvuk je bozsky :D Skoda len, ze all mighty amerika pochopila az omnoho liet neskor (ak vobec), co slovo demokracia, tolerancia a pravo na zivot znamena. A preto velmi dobre padne si pripomenut, ze ludia kedysi zvykli za nieco z plneho srdca bojovat...Dakujem pan Washington.(17.2.2008)

 • emma53
  ****

  Denzel Washington byl, je a bude vždycky senzační před kamerou, ale že se mu podaří pro někoho možná málo chytlavé téma o debatním kroužku zrežírovat tak skvělou formou, to jsem netušila. Přiznávám se, že i mně je tohle téma poměrně vzdálené, ale když se to umí podat tak zajímavým způsobem, může se to stát skutečným zážitkem. Rozhodně to není film o ničem a ta podstatná myšlenka se formou debatních duelů pomalu rozvíjela až do finálního konce, který byl klasicky americký, ale kdo ví, třeba se to tak skutečně odehrálo. Inteligentní snímek, kterému lze vyčíst minimum a možná ani to ne, který je navíc doprovázený úchvatnou hudbou mého oblíbeného J.N.Howarda(21.5.2013)

 • Kaka
  ***

  Denzel si tady udělal fajfku "splněno". Jako stoprocentní černoch natočil solidní black drama o nadějných studentech a jejich cool debatním kroužku. Je to sice klasicky schématicky vyprávěné a ke konci i relativně přeslazené, nicméně nelze si nevšimnout multitématické provázanosti. Jednak Washington trefně poukazuje na ambice černošských adolescentů o plnohodnotné studium, vzdělání a začlenění se do sociálního systemu USA ve 30tých letech minulého století, tedy období, které příliš nepřálo rasové jednotě. Zároveň solidně načrtává globální, celoamerickou rasovou krizi a segragaci. V neposlední řadě pak svým počinem zmiňuje a oslavuje klasické hodnoty správných a nesprávných postojů, činů a myšlenek, mnohdy v přímé názorové konfrontaci. Bohaté na myšlenky, ale příliš jednoduché koncepčně, zabalené do místy dost otravné cukrové vaty, prolnuté častým syndromem umělých slz hlavních hrdinů. Režisér je ovšem před kamerou opět suverénní borec s tvrdostí a razancí sobě vlastní.(1.3.2018)

 • liborek_
  ***

  Tak strašně rád bych Denzelovi přihodil ještě tu čtvrtou hvězdu, ale čím víc se k filmu vracím, tím víc se mi prohlubuje pocit, který jsem měl už při jeho sledování. Rasismus je vždy velmi vděčným tématem pro film. Vzpomeňme Jako zabít ptáčka, Čas zabíjet, Útěk v řetězech, Hádej, kdo přijde na večeři...atd. atd.. V tomto filmu se Denzel Washington rozhodl převést na plátno skutečný příběh amerického básníka, novináře a politika Melvina B. Tolsona a jeho žáků, členů debatního kroužku, s nímiž triumfoval v mnoha soutěžích. Téma samo o sobě slibné - bojovat proti rasovému útisku slovem - ovšem Washington (snad kvůli režisérské nezkušenosti, snad kvůli tlaku studia) se nevyvaroval tradičním klišé hollywoodských filmů - významné pohledy, patetické tleskání na "vhodných místech"... Vlastní dějová linka je i při neznalosti dobových reálií snadno předvídatelná. V každém okamžiku je jasné, co bude následovat; jak to celé skončí je nasnadě. Přestože je film velmi dobře nasnímán a herci (zejm. Washington i oba Whitakerové) jsou dobří, slabinou je právě scénář. Film je o debatérech, o diskuzích, výměnách argumentů - i když se zajímavých diskuzí dočkáme, z větší části jsou to jen výměny citátů významných osobností, které mladí hoši a dívka sypou z rukávu jako chodící encyklopedie. Argumenty podávají silné, ovšem nijak originální, a zejména v závěrečné řeči Jamese Farmera Jr. se sází spíše na city a vytvoření silného patosu, který evidentně na Američany vždycky fungoval. Nehledě na to, že členové debatního kroužku měli v soutěži vždy za úkol argumentovat ve prospěch té "správné" věci (tzn. té, které sami v hloubi duše věřili a která byla podstatou boje proti rasové nesnášenlivosti). Ale kdo by se chtěl koukat, jak černoch v rámci soutěžního klání argumentuje proti odstranění segregace ve školách? Že film trpí hollywoodskou megalomanií je zjevné i z toho, že skutečný debatní tým pana Tolsona nikdy proti debatérům z Harvardu nebojoval ... Uspěl pouze proti Univerzitě Jížní Kalifornie a to navíc jen tak tak... Přesto má film kvalitu, kvůli níž je dobré ho vidět. Nevyniká originalitou, ale myšlenky v něm obsažené je dobré si stále připomínat a navíc, jak už bylo řečeno, má moc pěknou kameru... 3 a 1/2*(4.10.2008)

 • Aky
  ****

  Do poloviny filmu jsem si říkal, že ž mám těch amerických ostentativně antirasistických filmů plné zuby. Po polovině se všechno zlomilo, snímek začal být originální, neotřelý a zajímavý. Tak asi 70%.(6.1.2019)

 • misterz
  ****

  O tom, ako to niekedy s tou americkou demokraciou a sociálnou rovnoprávnosťou vypadalo a tiež o tom, že za určitých okolností, úsilí a trpezlivosti, je možné preraziť aj v krajne nepriateľskom prostredí. Len musí byť viera a hlavne nemôže chýbať ľudskosť na oboch stranách. Povzbudivé, rozumné a v závere aj pekne hrejivé. 75/100(10.11.2015)

 • teutates
  ****

  "Národovec"Denzel opäť prenikol do hístorie a svojím prevedením otvára plno opodstatnených diskusii!Skvelý herecký koncert všetkych zúčastnených-drsný Denzel tak ako Forest(charizma),skvelá výprava a nezabudnuteľná atmosféra!Hlavná dejová opona sa síce pomaly otvára,avšak nával emócií a tlaku zo strany réžie sa nesmierne stupňuje!Rieši sa rasový problém,ktorý v tomto podaní naberá úplne iný smer.Netreba krútiť hlavou,je potreba zamyslieť sa o čo vlastne ide..?(14.4.2008)

 • Tomco
  ****

  Remeselne veľmi schopne nakrútený film s príjemnými - prirodzenými výkonmi od hercov. Vadili mi však viaceré patetické pasáže, ktoré sa nezaobišli bez preháňania, pátosu a prvoplánovosti. Čo mi však na druhej strane nevadilo, že aj hepyjend z ktorého iných isto pichá v zadku, u mňa dosť dobre zafungoval a potešil. Som rád, že som si podebatil s týmto filmom. 70%(24.9.2008)

 • predators
  ****

  Největšími přednostmi tohoto dějepisného dramatu jsou bezesporu účastníci debatního kroužku Wiley Collage Texas. Jejich výkony jsou obdivuhodné a to nejen kvůli množství textů, které se museli naučit. Pohled na začlenění černochů z trochu jiného úhlu, než jsou různá sportovní klání. Ikdyž věřím, že přít se slovy před několika sty lidí, není žádný med. Škoda jen pomalejšího začátku, ale s přibývajícími slovy, přibývá i emocí... 70%(4.6.2009)

 • Tommy987
  ****

  Denzel Washington má evidentne slabosť pre skutočné príbehy a obzvlášt pre skutočné príbehy o významných amerických černochoch, ktorí silno ovplyvnili svoju dobu alebo aj celé americké dejiny. A okrem toho má ešte takú malú úchylku - pravdepodobne chce, aby si verejnosť pri spomenutí na tieto osobnosti vybavila práve jeho tvár. Tak ho poznáme už ako Malcolma X, Rubina "Hurikán" Cartera, futbalového trénera Hermana Boone-a a najnovšie aj ako významného vysokoškolského profesora Melvina Tolsona. Vo svojich úlohách takmer vždy podáva výborné herecké výkony a inak tomu nie je ani v prípade The Great Debaters. Z Washingtona priam srší charizma a prekonáva aj Foresta Whitakera (i keď je pravda, že ten dostal aj omnoho menej priestoru). A celkovo, herci predstavujú na celom filme to najväčšie pozitívum, aj "debatéri" podávajú skvelé výkony. Film síce niekedy takmer skĺzne do zbytočnej moralizácie, no nikdy to nie je za hranicu znesiteľnosti. Celkovo príjemný zážitok. 8 / 10. P.S.: Aj keď sa môže zdať, že film má výpovednú hodnotu len o nutnosti (rasovej a inej) tolerancie, inšpiráciu si z toho môže zobrať aj naše školstvo - podstata týchto debatných krúžkov a súťaží (= naučiť deti a mladých ľudí kreatívne a kriticky myslieť a svoje názory potom šikovne vyargumentovať) totiž na našich školách, založených na memorovaní a encyklopedických vedomostiach, zúfalo chýba...(30.1.2008)

 • Chrustyn
  ***

  Druhý režijní počin Denzela Washingtona, který se opět zabývá čistě černošskou tematikou, kdy je každý běloch blbec, nebo rasistický magor a černoši nevinné oběti, které mají také svá práva.(19.12.2018)

 • becki_tu
  ****

  Velmi příjemné strávení dvou hodin ve společnosti řečníků tmavé pleti, kteří si díky dobře voleným slovům a obhajitelným argumentům vydobívají své místo ve společnosti. A o tom jak taková cesta může být trnitá pojednává právě tohle strhující drama. Denzel Washington režíruje, hraje, debatuje - a ve všem exceluje, stejně jako většina jeho hereckých kolegů z nichž bych jmenoval zejména Foresta Whitakera. Díky tomu, že je film založen na skutečném příběhu, dají se veškerá klišé brát seriózně i proto, že jsou podána velmi věrohodným a uvěřitelným způsobem. Velkou zásluhu na silném emočním vnímání celého filmu má James Newton Howard, jehož famózní soundtrack dává vzpomenout hlavně na jeho tvorbu k filmům M.Nighta Shyamalana. 85%(12.2.2008)

 • rikitiki
  ***

  Na to, že je příběh o debatních soubojích, je jich tam překvapivě málo. Jde hlavně o boj Afroameričanů za uznání. Emoční napětí mezi debatujícími středoškoláky působí vyumělkovaně, neživotně. Druhý příběh – o učiteli, který zakládá odborové hnutí – je zase jen téměř nejasné pozadí. Hlavní postava inspirativního učitele je nesympatická kvůli jeho sklonům k absolutismu, kdy se mu všichni a vše musí podřídit, zatímco on je ještě sráží replikami mířenými do citlivých míst. Učitel proti žákům? Nerovnocenný souboj hodný zbabělce. SHRNUTÍ: Pokud se zajímáte o historii boje za občanská práva.(18.7.2018)

 • seale
  ****

  Síla slova - zafungovalo to. Není to vytuněná efektní filmařina, je to jen kus člověka a historie. A v tom je taky síla.(20.8.2018)

 • MontyBrogan
  *****

  Dámy a páni, dôležitý okamih. Prichádza ďalší výborný herec, ktorý nesklamal ani na poste režiséra. Nikdy čo si pamätám, som nevidel film patetický v tak dobrom slova zmysle ako teraz. Nikdy nebol pátos umiestnený tak správne. Ďalšia vec, herecké výkony! Denzel Washington zvykne hrávať rozumné postavy a Forest Whitaker charizmatické. No nikdy nebol Denzel tak rozumný ako tu a Forest natoľko charizmatický. Viem čo si vravíte, nikdy nehovor nikdy, ale prečo keď sa to dá povedať aj v minulom čase? ;) Plus herecké výkony ostatných, boli tiež úctyhodné, aj keď išlo o menej známych hercov, v čom bude mať prsty určite aj režisér, keďže ich k tomu úspešne viedol. The Great Debaters je veľmi sugestívny film a to tiež v pozitívnom slova zmysle. Dokáže motivovať. A svojou slzopudnosťou takmer zlomil aj mňa (a to ja sa väčšinou smejem, keď ľudia píšu do komentára ako plakali). Bol to ďalší film kde sa riešila rasová diskriminácia černochov v americkej minulosti, aj keď zdanlivo iba okrajovo a pri tom veľmi intenzívne. Utvrdil ma totiž v názore, že rasistickí vidláci sú asi rovnaké zlo ako Hitler. Iba menej schopné a inteligentné.(24.6.2013)

 • Johny_fork
  ***

  Není to špatný film, Denzel ale bohužel sklouzl místy k patosu, přijde mi, že se trochu podbízí a zneužívá lehce černošské téma, které je pochopitelně sázkou na jistotu, kdo by se odvážil kritizovat černošského režiséra točícího film o boji za práva černochů, snad to nezní rasisticky, já mám stejné názory jako režisér, ale takhle to na mě bohužel působlo, navíc trochu přepálil stopáž.(11.1.2009)

 • MoiJe
  ***

  Cakala som viac slovnych prestreliek, odlahcenejsi pribeh. Moja smola, vy bez ocakavani a s respektovanim popisu "drama" si kludne hviezdicku-dve pripiste.(18.1.2008)

 • Marsik
  ****

  Zajímavý snímek, u kterého se musí trochu i přemýšlet. Sice trochu náročný film, ale stojí za to se na něj mrknout. Denzel opět nezklamal, stejně tak Whitaker (starší), ale i jeho syn Whitaker mladší byl slušnej. Možná, že se měl Denzel trošku víc zaměřit i na jeho politické angažování. Tam by byl prostor pro více zvratů a napětí. Ale i tak se jedná o zdařilý kousek. 75%(2.2.2011)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6