Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám

How to Lose Friends & Alienate People

Ako sa zbaviť priateľov a zostať úplne sám

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie, 2008, 105 min

V postavě ztvárněnou Simonem Peggem jsem se během té necelé dvouhodinky poměrně úspěšně uzřel. Ne snad úplně tím vším, co vyváděl, nýbrž svým přístupem ke světu. Proč bychom měli padat na zadek ze slavných hvězd, proč bychom nemohli přijít první den do práce v červeném tričku s nápise "mladý, blbý a nadržený"? Proč bychom se měli řídit všemi těmi takzvanými společenskými normami jen proto, aby nás pak ostatní plácali po ramenou? Fandím všem, kteří dokáží rozvíjet svou vlastní originální osobnost a nebojí se tu a tam plavat proti proudu. Film samotný mě velice příjemně překvapil, potěšil a pobavil. Průměrná ´zápletka´ povýšena zdařilou hudbou a precizním obsazením gradujícím okouzlující a smyslnou Megan Fox. Za zcela nejpodstatnější však považuji to, že pod názvem tohoto filmu se zračí britská vlajka. Víc nemám, co bych k tomu dodal.(28.5.2009)

Simon Pegg je vtipný, Kirsten Dunst je milá, Megan Fox je ve spodním prádle, ale film stejně zůstává daleko za očekáváními. Málo vtipný, málo jízlivý, v následování Sladkého života velmi nedůsledný a ve finální fázi až křečovitě korektní. Když důkaz, jak blízko mají někteří novináři k dobytku a jak moc jim celebrity pomáhají stanout v čele stáda, potom Opilé slávou. 70% Zajímavé komentáře: golfista, DaViD´82, ScarPoul(3.1.2009)

Vlastně ani nevím, jestli jsem v tomto případě čekal více, než jen mírně nadprůměrnou komedii... asi ano, nicméně na celkovém vyznění snímku se to nejspíše nepromítne. Simon Pegg se pomalu ale jistě stává jedním z nejvýraznějších komediantů nejen Británie, ale hlavně Hollywoodu, a na Megan Fox se bude dobře dívat ještě minimálně deset let. Ta holka je prostě hrající sexbomba/modelka a skoro mám chuť, přidat za její kukuč nějaké to procento navrch. Film mě příjemně pobavil a nudy jsem si moc nevšímal, i když občas tam cítit byla. Dramatické zvraty hlavně ke konci dle mého názoru snímku zdaleka neuškodily, alespoň se pořád něco dělo. Pár vtipných scének hodně dobrých, u dvou jsem dokonce nehorázně vyprsknul smíchy, a to se mi často nestává... Jeff Bridgess byl naprosto úžasný a užíval jsem si jej každou vteřinu, co se zde objevil.(18.5.2009)

Filmy z novinářského prostředí umí být hodně zajímavé a atraktivní, o tom už jsem se stihl několikrát přesvědčit, a tento film velice rád zařadím mezi ty kvalitnější. Přemýšlím, v čem tkví to kouzlo, díky kterému mě film dokázal zaujmout a učarovat, zřejmě za to ale mohl hlavní hrdina, který v nové práci pro prestižní časopis šlape jako slon v porcelánu a spíše se zesměšňuje než aby se blížil k nějakému povýšení. Tato postava je zde ztvárněna opravdu hodně perfektně a zrovna když jsem si několikrát během filmu říkal, že větší blbost už snad udělat nemůže, tak on to přesto dokázal a ztrapňoval se stále víc. Ovšem v mých očích to nebyl jen nějaký obyčejný ňouma, pro mě to byl normální člověk, který prostě jen občas šlápne vedle, ale vlastně je to dobrosrdečný chlapík, který má své nepopiratelné kouzlo. A těžko by se pro tuto roli asi našel někdo vhodnější než Simon Pegg, kterého já osobně příliš nemusím, ale tahle role mu dokonale sedla a byl v ní jako ryba ve vodě. Ovšem i ostatní herci dokázali udělat dojem a celkově herecké výkony jsou hodně silnou součástí filmu, díky které se film přiblížil téměř dokonalosti. Ovšem na pět hvězd to bohužel nevidím, k tomu mi něco málo scházelo, ale čtyři hvězdy jsou myslím si odpovídajícím hodnocením pro tuto perfektně vyladěnou a docela vtipnou komedii, s níž jsem svůj čas strávil opravdu velice rád.(30.6.2010)

• Shadwell

Existuje zhruba šest příznaků, proč je tenhle film duševně nemocný: 1, Současné romantické komedie nechápou jednu zásadní skutečnost – první polovinu jedou v režimu komedie, druhou v režimu romantika. Problém je, že komedie je ze své podstaty lehčím žánrem než romantika, a když se přepne z etikety do etiky, rozuměje ze skečů Simona Pegga a vynalézavých narážek do „serious issues“, a začne se vyprávět příběh, nefunguje to, protože první komediální půle pro tyhle události nezbudovala podloží. A tudíž tyhle události nelze brát vážně. 2, Princezna Megan Fox se zase odmítla svléknout. Velmi zjednodušeně řečeno je stále jen náhražkou touhy konkrétním symbolem, který má blízko k tzv. fetiši. Nikoliv herečkou. Dal bych nicméně rád na srozuměnou, kritikům Megan zvláště, že krásných žen chodí po světě tisíce, z čehož vyplývá, že k prosazení se v Hollywoodu je třeba vždy víc než jen krásy; nějaké přidané hodnoty. 3, Naverbujete-li do kteréhokoliv bijáku slavný herce – a tady se jich sešlo nemálo –, zaděláváte si na potíže, protože celebrity v originálních a rizikových projektech hrát odmítají, tudíž takový film musí jet podle šablon. Schválně si dosaďte do příběhu neznámé herce – výsledkem nebude nic jiného než defraudace, korupce, hereze, simonie, pedofilie a sodomie. 4, Jestliže si odmyslíte Simona Pegga, nezbude absolutně nic, co by za to stálo. Ale když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že díky jeho křupanskému chování ten film není anti-americký, ale ve skutečnosti anti-britský. Tudíž i Simon pozbývá smyslu. Vzniká prostor mezi Magdeburskými polokoulemi, rozuměje vakuum. 5, Režisér a celý tvůrčí kolektiv zjevně nepochopil, že i nižší žánry se musí dělat s elegancí a na úrovni. Tohle dílo je laciný, a o to je truchlivější, že má tu drzost vpasovávat do svého tajtrlíkovského rámce vážný věci. 6, Sympatický je, že příběh schází, takže nevíte, kam to bude zpočátku směřovat, ovšem díky tomu, že to nemá příběh, vás nezajímá ani to směřování, tudíž tu máme co do činění s dvojsečnou břitvou. Protože kde chybí organická jednota tématu (jednotná zápletka), chybí i vnitřní nutnost děje (konkrétní dění). Abych to uzavřel: Vážně jsem se v průběhu filmu snažil o smích – to ovšem spíše z přesvědčení, že smích podporuje zažívání, než z přirozeného sklonu se smát –, ale jak řekl Friedrich Nietzsche: „ženatý filosof náleží do komedie“, a tam patří i divák tohohle filmu.(24.11.2008)

• - Mobilní telefon Sidneyho Younga (Simon Pegg) je Sonny Ericson k550i. (Ficik)

• - Toby Young, který se stal předlohou pro hlavního hrdinu filmu, musel být vykázán z natáčení po té, co neustálým zapojováním rušil jak herce, tak režiséra. (don corleone)

• - Simon Pegg dostal nabídku na tento materiál už v roce 2004, kdy mohl účinkovat v divadelní hře. (don corleone)