Radko

Výnimoční umelci, pokiaľ sú úspešní už počas vlastného života, musia byť uznaní vždy mienkotvorným segmentom triedy so spoločenským vplyvovm a dosahom. Otázne zostáva, či ktorýkoľvek z týchto ľudí má vďaka svojej výnimočnosti dané akési väčšie práva, zaručujúce komparačné výhody v porovnaní s bezvýznamnými smrteľníkmi, žijúcimi si svoj malý, neobdivuhodný život, širšej spoločnosti neponúkajúci nič mimoriadne z hľadiska duchovnej, či kultúrnej nadstavby. Vyššia moc je príbehom známej divadelnej herečky, ktorej lásku si získa jej oddaný ctiteľ, lekár. Diagnostikuje jej závažnú chorobu a promptnou operáciou jej zachráni život, dávajúci potešenie mnohým. Problémom je, že pri tom poruší profesné i etické pravidlá výkonu svojho povolania. Reakcia odvrhnutej, bezvýznamnej obete nedá na seba dlho čakať. Vzhľadom na jej šokujúcu bezprostrednosť sa umelkyňa začne zaujímať o pozadie svojej operácie. Zaujímavý námet, skvelí herci a vhodne zvolená Godárova hudba podnieti k rozmýšľaniu o možnostiach človeka rozhodnúť a uprednostniť spoločensky významných ľudí z hľadiska akejsi vyššej moci, dávajúcej právo rozhodnúť o tom, kto má a kto nemá právo žiť. ()

Martin741

Reziser Tomas Krnac nie je vynimocny reziser, to viem na 100 %. Tvari sa to kadejako a riesi to dost kvalitnu temu ako pise uzivatel radko . No co som si zistil, Krnac fakt nie je vynimocny - po tomto filme uz nenatocil nic. Co mi nijak nevadi, hehe    : 40 % ()

retroslovak

Vynikajúci krátky film na vysokej umeleckej úrovni. Skvelý herci, strih, hudba, atmosféra, dej. Všetko zvládnuté na výbornú. Ešte zdôrazňujem výborné zamaskovanie pani Pavelekovej, normálne som sa jej až zľakol. Ktovie kedy a či tento vynikajúci film bude ešte RTVS reprízovať. ()