Idiotka (TV film)

Komedie / Krimi

Československo, 1977

Marcel Achard

Ivan Koudelka

Komentáře uživatelů k TV filmu (7)

Je to spíše kriminální drama s komediálními prvky, ale lehounké, se skvělými hereckými výkony a tou správnou mírou hřejivého lidství, jakou takové inscenace mají mít. Jiřina Bohdalová je v roli prosté ženy obviněné z vraždy samozřejmě perfektní, ale stejně jako ona se mi líbila aristokratka Květy Fialové i váhající soudce Petra Kostky. Kdybych měl Idiotku přirovnat k nějakým známějším dílům, z klasik by to klidně bylo Kdo seje vítr, z novinek Most špionů. Vážně.(26.5.2016)

Bohdalka klasicky válí (však to je taky z doby, kdy byla na absolutním uměleckým vrcholu), jinak mně to přišlo malinko překombinovaný. To je ale možná proto, že jsem trochu Idioťák.(15.8.2015)

Když v roce 1961 Marcel Achard napsal tuto hru pro Annii Girardot určitě ho (zcela logicky) vůbec nenapadlo, že jí hned o dva roky později zrežíruje Ota Ornest v Divadle Komedie a obsadí do ní Jiřinu Bohdalovou. Představení se hrálo řadu sezón a dosáhla jen v Praze neuvěřitelných 376 repríz. Přenesení na televizní obrazovky bylo samozřejmým vyústěním. Ani po letech není pochyb o tom, že se jedná o jednu z nejlepších rolí J. Bohdalové. V roli prostoduché Josefíny Lantenay předvedla tolik hereckých poloh, které ve mně vzbudily obrovskou škálu emocí. Smích, lítost, chuť tu přihlouplou služebnou za její naivitu praštit... A ne jednou...Všechno je tu tak krásně a uvěřitelně podané, že ani po letech neztrácí tato inscenace nic ze svého kouzla a zábavnosti.(1.5.2016)

Zajímavý... 😊(22.7.2016)

Perfektne obsazena i zahrana soudni/detektivni anekdota.(5.9.2017)

Skvěle zpracovaný příběh, dostatečně spletitý a humorný zároveň. Vyzdvihovat herecký koncert Jiřiny Bohdalové by bylo nošením dříví do lesa. Ale zdatně jí sekundovali i ostatní herci - Kostka, Fialová.. Mile mě tentokrát překvapil i Josef Bek, který ubral ze své tradiční bodrosti a přehrávání (a jeho výkon byl o to lepší).(17.4.2016)

• Pitryx

Herci mohou být dobří, jak chtějí, ale v inscenaci v jedné místnosti z ničeho bič neupletou. Slovní kličkování na konce je sice hezké a zajímavé, ale později u soudu vyvratitelné a bezpředmětné. Pro mne nezajímavé dílko, na které si jistě za hodinku nebo dvě asi nevzpomenu.(12.12.2016)