Tunelové krysy

• Německo

1968 Tunnel Rats

Akční / Drama / Válečný

Kanada / Německo, 2008, 96 min

Priznam se bez muceni, ze patrim k lidem co Uweho filmy nenavidi protoze je to vetsinou tak bezducha brecka nesmyslu, ze to ani nejotrlejsi divak nedokaze zkousnout. Ale bylo by nefer hazet vsechny jeho filmy do jednoho pytle jenom proto ze je to Uwe. No vlastne ty pytle jsou prozatim 2 vsechny Uweho filmy v jednom a tenhle v druhem. Opravdu prvni Bolluv film ktery neni srackou od prvni minuty ale prumernou valecnou akci. Muzu rici ze at mam k mistrovi opravdu znacnou neuctu tohle ulne nezmrsil a docela se mu to povedlo. Hlavni deviza je ta ze film uz nevypads tak desne levne a prezentuje se jako pomerne rozumny kousek. Dokonce i herci umi hrat ale zase abychom to neprehaneli s iluzemi dokonalosti uplne stoprocentni to teda neni. Bohuzel i zde ale mistr ukazuje ze mu je rezie opravdu cizi a lze postrehnout mnohe chyby ale co uz na to ze je to on se s tim popral docela slusne. No abych to shrnul od dokonaleho vojenskeho dramatu je to vzdaleno na mile daleko ale jinak se jedna o ciste prumernou akci a asi prvni Uweho film na ktery se da kouknout i podruhe.(22.3.2009)

Boll je frajer. Natočit válečný film bez přehnaného patosu a bez sentimentálních dialogů (!) je opravdu kumšt a ukázka, že kdysi velký pohřbívač herních adaptací viditelně zmoudřel a režisérsky zase o něco vyspěl. Tunnel Rats nejsou další Četou. Jsou zcela samostatným filmem o zajímavé kapitole vietnamské války a to bez jakýchkoliv odkazů na slavnější žánrové kolegy. Velmi příjemné překvapení, kterému rád dám slabší 4*. A docela jsem zvědav, co předvede Boll příště. 70%(4.5.2009)

• Vyrida

Jakožto velký fanoušek Vietnamské války, nesu tenhle snímek opravdu těžce. Jsem vyloženě nasraný a znechucený, že tenhle paskvil měl vůbec někdo drzost natočit. By mě fakt zajímalo kde byl jako ten Vietnam znázorněn! Jde pouze o hromadu stupidních keců bez nějakého smysluplného děje a atmosféry. Film vlastně ani nemá hlavní roli, protože všech zhruba 30 kašparů i s čongama dostanou před kamerou prostor pouze zařvat a pomazat se umělou krví, bravo. Dále tu je spousta maličkostí, které lajk asi nepostřehne, ale mě osobně to přímo trhalo oči. Hudba katastrofální a úplně mimo mísu. Doprdele co to mělo být? Věděla skladatelka vůbec co se v tu dobu poslouchalo a letělo? To co složila by se hodilo nanejvýš na průměrné katastrofické drama, ale ne Vietnam! Proto radím, pusťte si radši po sté Platoon, než tenhle brak.(1.2.2012)

• tnp101

Strýček Uwe mě ani tentokrát moc nepotěšil. Podle místního hodnocení to vypadalo na malý zázrak, výsledkem byl nakonec pouze podprůměrný válečný snímek. Film je očividně nemálo inspirován „Četou“. Příběh tu není naprosto žádný. Co však Stoneovo Oscarovku vedlo kupředu a nechalo zapomenout na tento nedostatek, bylo ohromné množství propracovaných postav. Těch je tu možná ještě víc, avšak člověk o nich ani po zbytečné půlhodinové představovačce v úvodu nic neví. Nemá se tudíž o koho strachovat a nic s ním neudělají ani skoro až komicky působící sebevražedné masakry. SPOILER A když už jsem u těch masakrů, co je to sakra za neschopnou četu, že se v naprosto běžném dni, kterých museli už začít nespočet, nechají do jednoho během několika málo hodin zabít? KONEC SPOILERU Mimo to je snímek dosti nepřehledný, sice bych Uwovi trochu křivdil, kdybych řekl, že je to filmařská chyba, jelikož z tvůrčího hlediska je to vzhledem k tématu relativně na místě, pravdou však zůstává, že je to neskutečná nuda a to především z jednoho prostého důvodu, filmu se ani v nejmenším nedaří diváka vtáhnout do sebe. 40% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: A „Tunelové krysy“ jsou i dalším levným Blu-ray titulem, kterému se budu v následujících řádcích krátce věnovat. Už jsme si zvykli na ukázky na nadcházející filmy po spuštění disku. Tentokrát tu máme teaser na „Nebezpečnou rychlost“ (nepleťte si s vynikajícím akčňákem z roku 1994) a trailer na „Dobrovolnou oběť kanibala“. Jednoduchá hlavní nabídka zůstává neměnná a můžeme se vrhnout na technickou stránku. Přepis je prezentován v poměru stran obrazu 2,35:1 a čeho si lze všimnou na první pohled, je notná dávka stylizace. Záběry z prosvícené džungle disponují chromovitým nádechem a přepaly. Vysoký je také kontrast a barvy působí vybledlým dojmem. V těchto částech (zhruba dvě třetiny stopáže) se slabost černé tolik neprojevuje. Jak ale jistě tušíte, v tmavých tunelech je tomu přesně naopak. Černá je sice opravdu temná, což však vede k tomu, že kromě svítící barerky a odrazu světla v obličeje jejího držitele nevidíte téměř nic. Z tvůrčího hlediska sice docela efektivní tah na vyvolání co největšího klaustrofobického dojmu, není to bohužel něco, co by BD formátu slušelo. Ostrost neohromí, stejně tak detaily a množství zrna i šumu je vysoké, datový tok dostatečný, ale na viditelné známky komprese narazíte naprosto bez problému a popravdě dost často. Zvuk je jako obvykle zastoupen formou DD 5.1 a to v případě originální anglické i české stopy. Ten originální se řadí mezi to lepší, co nám „Blu-ray edice“ doposud předvedla. Stopa je docela prostorová a neváhá ani trochu zadunět. Hudba využívá všechny kanály a zvuk dialogů je uspokojivý. Samozřejmě se nejedná o zázrak, ale ten v této cenové kategorii nikdo čekat nemůže. Česká stopa zní zvukově až na pár defektů téměř stejně a špatný není ani dabing. Bonusy na disku pochopitelně nejsou a tím můžeme zhodnocení titulu ukončit. Po obrazové stránce disk moc dobře nevypadá, ale nesmíme zapomenout, že se z velké části jedná o tvůrčí záměr a zvuk na poměry edice potěší. Hodnocení v rámci českého Blu-ray trhu 30% a v rámci „Blu-ray edice“ 60%.(25.10.2011)

• Rex Mundi

Nebyť ospalosti a často opakovanej nudy, dala by som aj 3*. Lebo na Uweho je to naozaj nečakane... skoro dobré. Herecké výkony v niektorých momentoch sú tým najlepším, čo sa dá v Bollových filmoch vidieť, Michael Paré je prekvapivo sympatický, zopár ďalších ksichtov ešte viac a záver je príjemne realistický (bol vrúcne očakávaný - chvalabohu nesklamal). Bohužiaľ, stále ešte to Uwe nezvláda tak dobre, aby sa mi aj hodinka a pol s ním nezdala večnosťou :-)(25.10.2009)

• - Na oficiálnom filmovom plagáte sú zobrazené helikoptéry typu Sikorsky UH-60 Black Hawk. Vo filme a rovnako aj vo vojne vo Vietname sa však používali známe helikoptéry typu Huey UH-1H. (MikaelSVK)

• - Zlaté maliny - režie (zároveň za In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale a Postal). (Petr23)

• - Filmovalo sa v Juhoafrickej republike, predovšetkým v okolí Kapského mesta. (MikaelSVK)