Tunelové krysy

• Německo

1968 Tunnel Rats

Akční / Drama / Válečný

Kanada / Německo, 2008, 96 min

Vše co se týká Vietnamské války beru všema deseti. Ať už to jsou filmy nebo hry. Od Uweho akčňáku Tunnel Rats jsem absolutně nic nečekal a velmi mile mě překvapil. Zejména proto, jak je jeho film neamerický. Není to tak, že amíci jsou ti dobří a čongové ti zlí. Všichni jsou to prostě a jednoduše lidi, kteří se připletli do pořádnejch sraček. Snímek je to hodně drsný a realistický. Některé nepřesnosti co se týče dobové techniky vem čert. Atmosféra tunelů je hodně hutná a film u mě navozoval nepříjemný pocit klaustrofobie. Kapitolou samou o sobě je atypický závěr. Na happy endy se tu prostě nehraje. A hudba? Ta tomu naprosto sedla. Snad jen akorát chyběla moje oblíbená Fortune Son, ale to bych už chtěl asi moc. 4*(16.9.2011)

Uwe Boll se pochlapil a je to za silné tři. Při pralesních sekvencích sice často zarazí levné kulisy armádního tábora a také logika postavení uprostřed nepřáteli se hemžící džungle kemp, ale v kontrastu s hlavním motivem celého filmu - tunely, se to dá odpustit. Část, kdy se vojáci plazí v podzemním bludišti, nepostrádá depresivní survival atmosféru místy říznutou Apocalypsa Now. A funguje to znamenitě. Od vyššího hodnocení mne ale odrazuje pocit, že to celé působí spíše jako epizoda z drahé televizní minisérie, než samostatně fungující snímek. Absence příběhu se ještě dá pochopit, ale fakt, že po čase rozeznáváte americké vojáky maximálně díky barvě pleti a sestřihu vlasů, to už se odpustit nedá. Chybí mi tu někdo, komu bych od začátku do konce fandil. Takhle se jedná pouze o téměř dokumentaristické zobrazení Vietnamu, tak jak ho neznáte, které je po emocionální stránce studené jak psí čumák. Go, Uwe, go!(7.7.2010)

Zasraný punji! Vsadim levou kulku, že se Uwe tentokrát inspiroval legendárním českym Vietcongem... a jelikož ten na Windows7 nefakčí, tak jsem si ho aspoň timhle počinem fakt rád připomněl! Ach, těžký hodiny úžasnýho virtuálního bloudění v těch zatracenejch tunelech se už asi nikdy nevrátěj, (!ROTVAJLER!) stejně jako četa krys. Málem by mě dojal maniak germánská. Za snahu a "bráchu" seržanta Barnese si teda u mě projednou vysloužil hodnost armádního generála:)(7.9.2013)

Priznam se bez muceni, ze patrim k lidem co Uweho filmy nenavidi protoze je to vetsinou tak bezducha brecka nesmyslu, ze to ani nejotrlejsi divak nedokaze zkousnout. Ale bylo by nefer hazet vsechny jeho filmy do jednoho pytle jenom proto ze je to Uwe. No vlastne ty pytle jsou prozatim 2 vsechny Uweho filmy v jednom a tenhle v druhem. Opravdu prvni Bolluv film ktery neni srackou od prvni minuty ale prumernou valecnou akci. Muzu rici ze at mam k mistrovi opravdu znacnou neuctu tohle ulne nezmrsil a docela se mu to povedlo. Hlavni deviza je ta ze film uz nevypads tak desne levne a prezentuje se jako pomerne rozumny kousek. Dokonce i herci umi hrat ale zase abychom to neprehaneli s iluzemi dokonalosti uplne stoprocentni to teda neni. Bohuzel i zde ale mistr ukazuje ze mu je rezie opravdu cizi a lze postrehnout mnohe chyby ale co uz na to ze je to on se s tim popral docela slusne. No abych to shrnul od dokonaleho vojenskeho dramatu je to vzdaleno na mile daleko ale jinak se jedna o ciste prumernou akci a asi prvni Uweho film na ktery se da kouknout i podruhe.(22.3.2009)

No vida, že to jde, když se chce. Po neuvěřitelné sračce BloodRayne II velké překvapení. Ten film je o několik tříd lepší. Režisérsky se Boll celkem vytáhl. Scény v tunelech jsou klaustrofobické, nějakých emocí se taky dočkáme a nevypadá to tak levně. Slabší 4* (7/10), protože stále tam jsou určité chyby. Ale nejlepší Boll.(25.6.2010)

• - Na oficiálnom filmovom plagáte sú zobrazené helikoptéry typu Sikorsky UH-60 Black Hawk. Vo filme a rovnako aj vo vojne vo Vietname sa však používali známe helikoptéry typu Huey UH-1H. (MikaelSVK)

• - Po několika filmech natočených podle videoher nafilmoval Uwe Boll snímek založený na skutečných událostech odehrávajících se za války ve Vietnamu. (Terva)

• - Niektorí americkí vojaci používajú pušky M16 A2, tieto však boli zavedené do výzbroje americkej armády až začiatkom 90-tych rokov. (Jello Biafra)