Tunelové krysy

• Německo

1968 Tunnel Rats

Akční / Drama / Válečný

Kanada / Německo, 2008, 96 min

Od Uwe Bolla jsem viděl zatím pouze Alone in the Dark , což byla neuvěřitelná kravina a snad jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy viděl. Psát o tom, že Uwe Boll je nejhorší režisér současnosti napsat také nemůžu a to i přesto, že hodnocení jeho filmů zde je příšerné. Doposud jsem od něj viděl dva filmy. Jeden byl příšerný a druhý je velice dobrý. S filmem Tunnel Rats u mně Uwe Boll neuvěřitelně zabodoval. Čekal jsem něco ve stylu Alone in the Dark , že půjde o nějakou debilitu. Jenže jsem se šeredně zmýlil. Jde o velice povedený válečný film, kterému chybí snad jen luxusnější akce. Kam tím mířím? Všechno vypadá hrozně levně, ale co bych chtěl o bandě vojáků, kteří lezou klaustrofóbickými tunely a bojují ve vietnamské válce? Opravdu zde není možnost, jak předvést nějakou velkolepější akci ve stylu Zachraňte vojína Ryane, kde by jezdili třeba tanky. Konec je docela povedený a docela dobře natočený. Líbil se mi scénář. Myslím, že ještě nikdo (možná se pletu) nenatočil snímek s podobným tématem. Dočkal jsem se dobré atmosféry, která ve mně vyvolala pocit, že bych do tunelu nikdy nevlezl. Pár krvavějších a docela drsných scén, které určitě k válečnému žánru patří a ja jsem celkem spokojený. Z herců jsem znal jen Michaela Parého. Jinak ty ostatní jsem neznal vůbec, avšak jejich výkony byli uspokojivé. Je mi jasné, že tomu někdo dát odpad, protože v tom figuruje jméno Uwe Boll, ale ja můžu s čistým svědomím napsat, že jde o dobře odvedenou práci!(18.2.2009)

Bollův vietnam je možná v technických jednotlivostech či reáliích nedotažený a nepřesný, ale je to zároveň i nekompromisní peklo, které sežere všechny bez rozdílu. Navíc není prvoplánový-nejde jen o slepou akci, či jednoduchou obžalobu války-Absurdita vietnamského konfliktu v celé své nahotě.. Lidskost se nevytrácí úplně, ale je zcela bezbranná proti nesmyslnému kolotoči smrti ve kterém není nic černé nebo bílé"Tady je jen šeď.." ...Označovat Uweho i nadále za jednoho z nejhorších filmařů historie je holý nesmysl a zaslepenost.(9.2.2014)

• D.Moore

Nuda, nuda, klišé, další nuda, klišé, zajímavý moment (aneb Když vojákovi něco leze krkem), nuda, nuda, nuda, několik nečekaně zajímavých momentů (Jak prolézt tunelem ucpaným mrtvolou?) za sebou a pak poměrně překvapivý závěr. Úplně špatný film to není, dobrý ale také ne. Pokud první polovinu prospíte, nic nezkazíte.(31.10.2015)

• Niktorius

Pověst Uwe Bolla jakožto režiséra hrdě kráčejícího ve stopách Eda Wooda mi není vůbec neznámá, proto jsem byl zaujat, že nějaký jeho film tu má poměrně vysoké hodnocení (64%) a říkal jsem si tedy, že do toho zkusím jít._____ Dočkal jsem průměrné, úplně obyčejně blbé žánrovky - tedy snůšky otřepaných keců o válce a smrti, které padají z úst vojáků v první půlhodince a nepříliš zajímavého bojování (umírání) v těsných vietcongských tunelech vyplňujícího zbytek stopáže. Je to suché a prázdné, ale nesmrdí v tom žádná do očí bijící stupidita, Uweho scénář i režie se dají přežít a ani ti herci v rámci žánru neurazí. Tunnel Rats nejsou něčím, co bych nazval dobrým a kvalitním filmem, ale na dno filmové žumpy rozhodně nepatří - je to takový ten kal, co plave na povrchu a teprve hluboko pod ním si tiše hnijí "skvosty" jako je Máj , Trhala fialky dynamitem a tak dále a tak dále....50%(23.12.2008)

Všechno, co jsem o Tunnel Rats slyšel, je nakonec pravda. Uwe Boll natočil čistě vážný film, válka je v něm zobrazena přesně tak, jak od akční podívané z Vietnamu čekáme a scény z tunelů umí pořádně pocuchat nervy. Snad jen to, že jde o režisérův nejlepší film, není pravda, protože u mě stále vede akčně neovladatelný Far Cry. Na co jsem ale nebyl připraven, to je Bollův přístup k postavám a vlastně celé jednotce. Příběh totiž postupuje tak, že se dá chvílemi zaměnit s vyvražďovacím horrorem. Dostanu se sice postavám pod kůži, ale co je mi to platné, když začnou (občas až černohumorným způsobem) jeden po druhém rychlým tempem umírat. Proto sice snímek považuji snad i za fajn průměr, ale spokojený bych byl jedině v případě, kdyby ona jedovatá ironie zmizela.(26.6.2010)

• - Uwe Boll po uvedení filmu vydal u studia Replay stejnojmennou videohru založenou na událostech z filmu. (Terva)

• - Uwe Boll prozradil, že během natáčení neměl scénář a improvizoval podle herců. (Terva)

• - Na oficiálnom filmovom plagáte sú zobrazené helikoptéry typu Sikorsky UH-60 Black Hawk. Vo filme a rovnako aj vo vojne vo Vietname sa však používali známe helikoptéry typu Huey UH-1H. (MikaelSVK)