Krutý sever

Scénografie:

John Hand

Kostýmy:

Carole K. Millar

Po krátké expozici se neúprosně valíme ke katastrofě, pocit zmaru střídá pocit trošku většího zmaru a začíná být jasný, že tenhle příběh nemůže mít happy end. Všechno mi tam pěkně zapadlo, všechno to parádně klapalo a když už jsem si říkal, co tam dělá "druhá" dějová linka, že bude asi zbytečná, tak nebyla. Jo dobrý to bylo, dobře mi z toho nebylo a díky za to patří parádní režii, fajn kulise a výborným hercům. Rozhodně nesouhlasím, že by se charaktery a motivace postav měnily v průběhu filmu. Jsou jasně nastavený a jasně daný od začátku, jemně, nijak násilně, ale jsou. Proto jakkoliv zdrcující byl vývoj událostí, byl pro mě naprosto uvěřitelný. Čím víc je to civilní a nenápadný, tím je to lepší.(2.11.2018)

Asi jsem cynické individum bez kouska citu, ale tohle se mnou nijak nepohnulo. Jistě, cesta ilegálních imigrantů z Říše středu za vysněnou prací umývačů nádobí ve skotských pubech je nakonec tragická, ale ten film je tak ukrutně zdlouhavý a s výjimkou posledních deseti minut, kdy se konečně začne aspoň něco dít, i značně nezáživný. Loď pluje, posádka hodí do vody síť, Číňani vyměšují, loď pluje v dešti, posádka hodí do vody síť v dešti, Číňani vyměšují v dešti, loď pluje v bouři … atd.atd. Naštěstí je to sem tam okořeněno vtipnou hláškou.(16.5.2012)

Mullan (Tyrannosaur), Compston (Ghosted), Lewis (Billy Elliot) a Robertson (Inside I'm Dancing) zaručili, že herecky bol tento film výborný, a vlastne sa to dalo čakať. Príbeh napísal život sám, spracovanie bolo komornejšie a atmosféra slabšia. Nedávno videné Hameoo boli síce ďaleko väčšie jatky a atmosféra tam bola ohromná, ale už by mohol konečne niekto natočiť film o zvládnutom pašovaní emigrantov. Lebo však kde sa teda berú. Slabšie 4 hviezdy. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou vol. 2(10.10.2015)

Jednoduchý, no účinok a myšlienku plniaci príbeh o tom, kam až môže ľudská povaha zájsť pod tlakom zúfalej situácie. Film je skromný príbehom a napriek veľmi, veľmi kvalitnému spracovaniu (scény na rozbúrenom mori sa totiž stali osudnými nejednému kvalitnejšiemu režisérovi, za ktorým stáli mega-rozpočty a hollywoodske štúdiá) ho možno zaradiť medzi nezávislé filmy. Aj tento patrí k tým, ktoré dokonale plnia svoju úlohu a dotvárajú rovnováhu, ktorú neraz narúšajú americké projekty; tie by si totiž s danou látkou tak ľahko neporadili. Herci pôsobia prirodzene a vďaka za realistický dojem z filmu patrí hlavne im. Film obsahuje mnoho zaujímavých momentov, tragických, dramatických, napätie si tiež našlo svoje miesto a hlavne nič nie je zbytočne predramatizované. Záver je originálny a je ozajstným prekvapením, čo je však dôležitejšie, že tvorcovia nestavili všetko na jednu kartu a dôsledne diváka udržiavali v pozornosti a spokojnosti počas celého deja. Takže odporúčanie je na mieste. 80%.(27.6.2009)

Vždy ma zaujímalo ako ďaleko sú ľudia ochotní zájsť - keď sa ocitnú v zúfalej situácii. Úprimne, to čo sa odohralo na tej rybárskej lodi by som nedokázal. A môžete mi veriť, že v extrémne zúfalých situáciách som sa ocitol nie jedenkrát. Drsný príbeh o pašovaní ľudí ľuďmi, ktorí s tým nemajú žiadne skúsenosti ani predstavu ako to celé prebehne, sa stáva zúfalým pokusom vyhnúť sa nevyhnuteľnému. Nevyhnuteľnému? Skôr si myslím, že sa to dalo vyriešiť určite lepším spôsobom. Bol by to risk, ale verím, že by to malo lepší koniec než ten, pre ktorý sa rozhodol filmový kapitán. Snímok je natočený realisticky, takže pôsobí dosť sugestívnym ale príbehovo až neuveriteľným dojmom. Neverím, že by normálny, psychicky zdravý človek, dokázal žiť s takou ťarchou na duši bez toho, aby si skôr či neskôr nesiahol na život. V každom prípade to slušne ubehlo a zase raz som si rozšíril filmové obzory. Fanúškovia komédií ruky preč. 3½ hviezdy.(22.9.2013)

• - Natáčanie prebiehalo v Nemecku, Írsku a Škótsku. (MikaelSVK)