Ahoj, mami!

Hi, Mom!

Blue Manhattan

Komedie

USA, 1970, 87 min

Zajímavý a odvážný satirický film o americké společnosti a stavu jejich kultury. Voayerismus, sex, erotika, rasismus, troufalá interaktivní hra dovádějící zúčastněné diváky k beznaději, stereotypní normální život, šílený čin zoufalství, a to vše obaleno škodolibou až morbidní výsměšností. A všemu vévodí všehoschopný Jon Rubin (Robert De Niro), smolař toužící po úspěchu v oblasti erotického filmu. Toho to ale přivádí pouze do chomoutu, jeho plánované oběti zvrhlého šmírování, s Judy Bishop (Jennifer Salt). A do toho arogantní násilnicky zprostředkovaný zažitek ze života černochů, morbidní a traumatizující zážitek pro všechny předem nezasvěcené. Odvážné a zábavné.(17.6.2011)

Film který není vůbec špatný, ale doplácí na to že ve skutečnosti sám neví, čím chce být. V prvních minutách se tváří jako čistokrevná (velice solidní) komedie aby postupem času sklouznul k absurdně pojaté společenské kritice. Přišlo mi, že sleduji kusy dvou odlišných filmů, které jsou sice určitým způsobem propojeny, ale celé spojení působí jaksi nepřirozeně a účelově. Velkou pochvalu však musím udělit za výběr hudby. Rozhodně neurazilo, docela pobavilo, ale jednou stačilo.(11.5.2012)

• dobytek

Brian De Palma natočil podivnej slepenec komedie a jakýsi anti-rasistický agitky. Ta komediální část je docela dobrá a už jenom kvůli tomu, že tam hraje Robert De Niro v jedný z jeho prvních rolí, to stojí za vidění. Jsou tam docela vtipný scény, když si třeba pronajímá úplně strašnej byt, nebo jeho snaha natočit porno. Jenže pak přijde dementní část o nějakym anti-rasistickym hnutí. Navíc je to natočený rozklepanou ruční kamerou a ještě k tomu na černobílej film. Na konci se film ještě na chvilku vrátí k postavě De Nira, ale to už je úplnej závěr. První půlka s De Nirem za 3 hvězdy, zbytek odpad. Obdivuhodný je, že se De Niro z takovejch polo-amatérskejch blbostí propracoval až do tý nejvyšší herecký ligy.(10.4.2013)

De Palma & De Niro potřetí spolu, de kadentní, de bužírující, de monstrující, de struující... %-] . . . I po více jak čtyřiceti letech formou pseudoaktivisticky nezávislá, myšlenkově stále svěží satira na téma médií, >filmové< tvorby, kultury a života vůbec tehdejší velkoměstské Ameriky, plná jízlivého bílo-černého (doslova!;-) humoru, absurdity běžnodenního bytí (pozor - spoilerek!: ...úžasná scénka hádajících se aktivistů, kde kdesi na pozadí naprosto bez zájmu aktérů probíhá hádka zákazníka se stánkařem a následná vražda nejapného obchodníčka, do krve hájícího jakýsi kus svršku, které si vlastně nikdo ani nevšimne(te)...%-), uměleckého pnutí černého hnutí, pomatených městských geril a nízkostavovského domácího štěstí, které musí přece každej normální chlápek - co se právě vrátil z Vietnamu - s tou svou sladkou hnedle naprcanou (že by ten růžový vibrátorek v praxi...?!...;o) hysterkou a špinavým prádlem spláchnout kamsi někam do ruin jejího newyorksky pěkně jednobarevně panelového >družstevního< ráje... . . . Scénáristicky vskutku vypointováno, ryze filmařsky pak brilantní Brian v rozletu, k tomu skvělá jazzrocková hudba >jakéhosi< Erica Kaze ( http://www.imdb.com/name/nm0443523/ ) a komu není shůry dáno... . . . D.m.s.n. velmi nedoceněný film! Musíte se víc soustředit lidi, k tomu zase jednou trošku znát a vnímat ty kontexty (aspoň té doby a místa, že...) a být v nadhledu... A buďte černí!!! - - - P.S. A víte, kdo vynalezl "peep-art"? ... ;o] - - - P.P.S. Nazdar andre...! - - - P.P.P.S. Zase mě pobavila zdejší nízká hodnocení a bláboly místních (post)pubertálních cinefilcků... ;o))) - - - - - (Poprvé viděno 21.5.2011 na dvd /v originálním formátu obrazu, s původní zvukovou stopou a č. titulky/, hodnocení 81., komentář neaktivisticky nadšený zde jako osmý - 21.5.2011)(21.5.2011)

Ahoj, mami! je velmi podceňované a často nepochopené dílo, avšak já se tím absurdním humorem a zobrazením americké společnosti na přelomu šedesátých a sedmdesátých let nevýslovně bavil. Brian De Palma uměl a snad stále ještě umí. Jeho Ahoj, mami! má v sobě kouzlo pro určitou skupinu diváků, ač se dle hodnocení jedná spíše o menšinu.(4.8.2014)

• - Ve scéně, kde John Rubin (Robert DeNiro) telefonuje do agentury ABC, je možné v dolní části záběru vidět vykukovat část mikrofonu. Ten je částečně vidět i za pohovkou ve scéně, kde se John snaží svést Judy Bishopovou (Jennifer Salt). (Goldbeater)