Kapela přijela

• Izrael Bikur Ha-Tizmoret (více)
Komedie / Drama / Romantický / Hudební
Izrael / USA / Francie, 2007, 85 min

V jeden obyčejný den přijíždí  do Izraele z Egypta osm hráčů Alexandrijského policejního ceremoniálního orchestru. Mají zahrát na otevření arabského kulturního centra v Petah Tikva, ale pro chybu v komunikaci odjedou autobusem do Beit Hatikvy, zcela jiného města uprostřed Negevské pouště. Egypťané v policejních uniformách se seznámí s několika místními, kteří se zvědavostí reagují na jejich skupinu, jsou přátelští a obezřetní a během jejich návštěvy jim poskytují útočiště, jídlo, hudbu a společnost. V ten den už nejede žádná doprava do města a v pouštním městečku neexistují žádné hotely, kde by se mohli ubytovat. Majitelka malé restaurace Dina (Ronit Elkabetzová) je pozve, aby zůstali na noc v jejím bytě, v bytě jejích přátel a v restauraci. Následuje zvláštní noc tichých příběhů, přiznání a vzájemného pochopení. (TV JOJ)

nascendi

Policajti patria internacionálne k neobľúbeným profesijným skupinám. Policajní hudobníci sú na tom iba o niečo lepšie. O malej obľúbenosti Egypťanov v Izraeli a naopak tiež nepochybujem. Takže keď sa Alexandrijský policajný orchester vinou nejakého organizačného lapsusu ocitol bez prostriedkov na nejakom odľahlom mieste v Izraeli, bolo tým rozohrané na celkom dobrý film s možnosťou striedania žánrov. Bohužiaľ z existujúcich možností si tvorcovia vybrali iba nudu a chvála im preto môže patriť iba za to, že nuda netrvala dlho. Tie hviezdičky sú za láskavosť a ohľaduplnosť k divákom a za zaujímavú izraelskú herečku. ()

Aluska88

Takové malé, téměř nevýrazné, obyčejné nic, které uteče jako voda. Ale velmi milé a sympatické. Téměř nic podstatného se zde neděje, dalo by se říct, že snímek ani zásadní příběh nemá. Kapela dojede, pojí, popije, pokecá a další den jede pryč:) Milé dialogy i atmosféra. A Ronit Elkabetz je kočka. "Kvůli tomuhle jsem strávil pět let na akademii, abych hrál pochody někde v poušti?" ()

Vavča

Skvělý tragikomický film balancuje na pomozí absurdního dramatu, černého humoru, dokáže pohnout (vkusně bez vydírání) diváka osudem svých postav, které působí reálně. Velmi zajímavý film, jaký jsem už dlouho neviděl, rozhodně mě zaujal, není třeba mluvit, důležitější se vcítit a něco správně udělat... ()

Matty

Plně samostatná egyptská policejní kapela by měla v Izraeli libými hudebními tóny oblažit své místní arabské bratry, leč osud a komunikační qui pro quo to zařídili jinak. Všech osm členů dobrovolně ztroskotalo v kulturou netknutém městě, ale spíše městečku, které omývá moře leda imaginární. A podvečerní procházku po jeho břehu film ze všeho nejvíce připomíná. Navazování vztahů a předávání zkušeností probíhá jenom za sporadické účasti slov. Ty po špičkách ustupují momentům kouzelně trapného mlčení, jež občas trvají o pár zbytečných vteřin déle, ale současně vyvolávají milé vzpomínky na rané filmy Formanovy a Passerovy. Kéž by napjaté vztahy mezi Izraelci a Araby šlo také v reálu řešit s empatiemi namísto předsudků. 75% ()

Jordan

nádherný film, NÁDHERNÝ, ľudský, láskavý, vtipný, plný milého a nevtieravého humoru, plný pochopenia a jednoduchej ľudskej . . . duše . . . veľmi ma to potešilo, pobavilo, dojalo a povznieslo, jednoducho krása - a dve herecké poznámky - generál (vedúci kapely) bol nesmierny sympaťák a Dina - krásna zmyselná žena! ()

• Film byl státem Izrael oficiálně vyslán do soutěže o Oscara pro nejlepší cizojazyčný film, ale protože se v něm mluví převážně anglicky, byl Akademií diskvalifikován. Místo něj tedy Izrael nominoval film Beaufort (2007). Angličtina ve filmu slouží jako dorozumívací prostředek mezi egyptskými Araby a izraelskými Židy. (Iggy)