Lovci stínů

Lov u Bosni

Lovci tieňov

Dobrodružný / Drama / Thriller / Komedie

USA / Chorvatsko / Bosna a Hercegovina, 2007, 101 min

Místo, kde se příběh odehrává je neskutečně zajímavý. Už jenom proto, že těch filmů z toho prostředí tolik není. Vzpomínám si tak akorát na Za nepřátelskou linií, a ten dostal taky plnej počet. Popravdě to ale není jenom kvůli tomu prostředí. On i Richard Gere ukázal, že zvládně hodně rolí, a plno z nich mu sednou na jedničku. A to je přesně případ válečného reportéra v tomhle filmu. Stejně tak jako si Terrence Howard vychutnává kameramana. Miluju filmy, co mají málo procent a já je vidím na plný počet. To se na to hnedka kouká jinak a příliš se od nich nečeká. Narozdíl od těch kvalitních, kde devadesátka přeskakuje na profilu k danému filmu. Lovci stínů ale mají ještě jednu zvláštnost. Jak ze začátku dokáží, že i v takovémhle filmu dokáže být kopa černého i kvalitního vtipu, tak na konci poukazuje na krutou myšlenku, která má opravdu něco do sebe. Není vlastně ani jediná věc, která by se tomuto filmu dokázala vytknout. Je to skutečně výborně odvedená práce, která v sobě skrývá poselství, ze kterého si zřejmě nikdo nic dělat nebude, ale věřím, že to po shlédnutí filmu nejednoho diváka zarazí. Tenhle film totiž šlape jako po másle od začátku do konce a to se mi hrozně líbí. Co si pak od pětihvězdičkové dardy přát více?(25.9.2009)

Přes velmi pomalý a nevýrazný rozjezd, nabírá příběh postupně na síle a smyslu. Lehce černohumorné podání, je mnohdy nutné, protože jinak by některé absurdity (válka, OSN, celý svět apod.) ani vyjádřit nešly. Možná by pomohlo to tak o deset minut prostříhat a být citlivější při výběru hudby. Jinak velká pochvala za politicky nekorektní konec...(31.7.2008)

V dnešní době, kdy jsou Karadžič s Mladičem za mřížemi a bin Ládin po smrti, vyznívá film poněkud jinak, než bylo zamýšleno, ale přesto se najde dost válečných zločinců, u kterých je až zarážející, jak jsou nepolapitelní. Howarda ani Gerea nemám příliš v lásce, ale musím říct, že tady coby žurnalisté odvedli slušnou práci a vhodně byli doplňováni Jessem Eisenbergem. Vlastně jediné, co mi vadilo, byla ta snaha o komediální stránku věci, která sem příliš nezapadala. Jinak to mělo tempo, příběh i náznaky slušné akce. Nic, na co by člověk vzpomínal, ale solidní porce zábavy to určitě je. 70%(3.1.2014)

Příběh válečného žurnalisty je námět poměrně neotřelý a v kombinaci s dobrým obsazením dělá z Lovců stínů zajímavou podívanou.Gerovi role trosky sedne, je příjemné vidět ho mimo romantický film. Eisenberg mi k roli synáčka bohatých rodičů také sedí a Howard se mi líbil též. Děj není nijak strhující, něco do sebe však má, narozdíl od většiny bezduchých slátanin, kterými jsme zahlcováni... 70%(7.7.2010)

• pakobylka

----- "Nevěřil bys, kolik válek najdeš na světě, když hledáš." ----- Silně nevyvážené, co se přístupu k tématu i vlastního zpracování týká. Mám se snad po letech začít cítit líp, že má země v tu "pravou" chvíli vstoupila do spolku, který se za krvavé občanské války v bývalé Jugoslávii bez nejmenších zábran přidal na jednu stranu konfliktu a následně vybombardoval Srbsko ? Pravda: "Humanitárně", na to nesmím zapomínat ... to je něco docela jiného, když vám na hlavu spadne humanitární bomba svržená z humanitárních důvodů. Kromě toho - pokud jste Srb, jste dozajista padouch či alespoň padouchy podporujete, tudíž si nic jiného ani nezasloužíte. Takže abych se vrátila k filmu: Jestliže pominu černobílý pohled, který je sice nebezpečný, ale lze ho ospravedlnit určitou osobní zainteresovaností jednoho z hlavních hrdinů, 1) asi je úplně normální, pokud do rozvrácené země přiletíte s VIP synáčkem (na něhož máte víceméně dohlížet) - a vůbec se nerozpakujete zatáhnout ho do dobrodružství, které s vysokou pravděpodobností skončí špatně; 2) asi je úplně normální, pokud se ve třech a beze zbraně (!) pohybujete na nepřátelsky naladěném území s bohulibým úmyslem nalézt toho největšího zločince našich dnů (který je ovšem pro tamní komunitu hrdinou) - a kamkoli vkročíte, všude se o tom mezi sebou hlasitě vybavujete ... a vůbec - chováte se jako stádo slonů ve skladu porcelánu. Já tedy nevím, ale co se mě týká, považovala bych vás za partu krajně pochybných individuí ... nikoli snad proto, že bych vás podezírala z napojení na CIA - spíš bych sázela na nějakou pěkně rozvinutou psychickou poruchu. Upřímně: Vážně si myslíte, že za takových okolností byste měli třeba jen mizivou šanci na úspěch ? P.S.: Rádoby černý humor (či neumělé pokusy o něj) tentokrát neberu ... nějak se nedostavila ta správná nálada, která by mi umožnila ho akceptovat.(3.9.2015)

• - Pracovný názov filmu bol Spring Break in Bosnia, až v priebehu natáčania bol zmenený na ten súčastný. (Mihail123)

• - Ve filmu se objeví krátká vložená scéna s Chuckem Norrisem. Jedná se o známou scénu, kdy Chuck vystupuje z vody s těžkým kulometem v ruce. Tato scéna je hojně využívána ve filmech a je vystřižená z filmu Nezvěstní v boji (1984). (Posheidon)

• - Film je inšpirovaný podľa článku v pánskom časopise Esquire napísaného americkým novinárom Scottom Andersonom. Článok mal názov "What I Did on My Summer Vacation". (Mihail123)