Slečna Marplová: Nultá hodina (TV film)

Marple: Towards Zero

Michael Pickwoad

Masky:

Carol Tucker
  • strixsr

Film jsem si sehnal ihned po přečtení, dle mého naprosto skvělé, knihy, no a už dlouho jsem nebyl tak rozladěn. Nechápu co je to za módu rvát slečnu Marplovou do příběhů, kde se v originále vůbec nevyskytuje. Vím minimálně o tomto a o Proč nepožádali Evanse. Její přítomností se, minimálně pro mě, zcela rozbíjí atmosféra knihy, pro mě osobně je v tomto filmu naprosto iritujícím elementem. Taktéž zrovna nepotěší vynechání několika podstatných postav z knihy, jiný milostný konec na konci, zničení pointy příběhu s lukem a šípem, kdy je ihned na začátku filmu řečeno, že vrahem je muž, čímž se ZCELA ZTRÁCÍ pointa filmu a taktéž nevhodné obsazení postavy doktora Trevese, jež měl být v originále geniální vetchý stařeček na umření a tady vypadá jako hromotluk a kondici. Sečteno podtrženo, pro mě osobně naprostá katastrofa, všechny změny oproti originálu jsou jen a pouze ke škodě, opravdu doporučuji obětovat tu trochu času a přečíst si raději knižní předlohu.(5.3.2010)

Závěrečná třetí série o sl. Marplové s Geraldinou McEwan začala přesně tak, jak jsem čekal...famózně! I když v knižní předloze sl. Marplová vůbec nevystupuje, ve filmovém zpracování je její přítomnost téměř nezbytná. Zdálo se mi, že v žádném jiném díle zatím nebyla role Geraldiny McEwan tak výrazná jako právě v Nulté hodině. Slečna Marplová byla tentokrát opravdu všetečná a neodbytná, přesně podle mého gusta. Scénář nabízel i několik vtipných míst, jako např. to s tou mrkví:-) Zápletka byla opět zamotaná a herci hráli znamenitě. G. McEwan se dle mého názoru chopila své role velmi znamenitě a sl. Marplová se mi v jejím podání líbí čím dál víc. A nelze ani odepřít jistou kvalitu dabingu v podání Ivanky Deváté i ostatních. Nadmíru jsem užíval i krásných exteriérových záběrů perfektní kamery. Co víc si přát... Já jsem se tedy parádně bavil.(25.8.2009)

• MikO_NR_1909

Tak za prvé, Columba znesiem. Je koncipovaný na logicko-nelogickom kontraste princípov, kedy v jednom slede pozorujeme vrtkavú hranu : vyšetrovateľ-podozrivý-obeť. V tejto oblasti kognitívnej periférie razom hľadáme, tŕpneme, objavujeme i fantazírujeme dôsledky udalostí a celoplošne mi to pôsobí akosi organicky elegantne. Zato v týchto francúzskych resp. britských vyšetrovačkách zápasím s určitými predsudkami. Myslím v konštruktívnom duchu. Celé tieto kvázi intelektuálne debaty a slovné hračky v tak závažných veciach, ktorými postavy čelia a ako na nich reagujú, mi prídu dosť cudzie, odťažité a nevierohodné. Nedokážem sa cez to preniesť a Marpleovský kľúč rozlúšťovania je toho jasným dôkazom.(9.3.2015)

Zatiaľ najslabší diel v spojitosti so slečnou Marplovou. Krimi pointa mi prišla až príliš zamotaná a chaotická a jej odhalenie si vyžadovalo veľa na hlavu postavených detailov. Z tohto pohľadu mi finálne odhalenie páchateľa ako i jeho prevedenie vraždy prišlo skôr úsmevné ako prekvapivé. No na druhú stranu tento diel dýcha výbornou atmosférou všeobecného podozrievania, čo určite nebolo na zahodenie. Na slabší nadpriemer to stačí. 70/100(19.11.2017)

Sledovat příběhy téhle všetečné baby je jedna radost. Vždy si přitom říkám: v Anglii mají všechno staré, tak se jim snadno natáčí příběhy z minulosti. Exteriéry i interiéry na vás dýchnou starými časy, iluze je dokonalá. K tomu občas půvabná přírodní scenérie, která lahodí oku víc, než by si jeden připouštěl. Autorka pak vede diváka (čtenáře) spletitými cestičkami k rozuzlení zločinu tak, aby podezříval všechny okolo, jen ne skutečného vraha. A daří se jí to, jako vždy. Snímku nechybí ani příslovečný anglický humor, jako třeba krátký rozhovor: ,,Vylučování se zlepšilo?" ,,Ne, budu navždy otrokem své stolice."(1.9.2011)