Slečna Marplová: Nemesis (TV film)

Marple: Nemesis

Larry Smith

Matthew Newman

Scénografie:

Michael Pickwoad

Předlohu jsem zatím nečetla. Stejně na mě zpracování působilo podivným dojmem a atmosférou. Možná i knižní předloha je slabší, ale tohle bylo opravdu vyloženě poprvé, co jsem vraha znala už od třetiny filmu. Potěšil mě synovec Raymond, ale zbytek obsazení mi přišel zvláštní, možná to bylo i celkem nevhodným dabingem. (Řidička autobusu....) Konečné rozřešení působí spíše nechtěně komicky. Tak předvídatelnou Marplovou jsem opravdu hodně dlouho neviděla a je to pro mě celkem zklamání.(3.10.2009)

• Hejtmy

Jak tu není Belgičan s knírkem, tak to prostě není ono. Začínám mít pocit, že jediný, co drží tak vysoko nad vodou filmový adaptace A. Christie, je opravdu jenom David Suchet a jeho geniální belgickej detektiv. K Nemesis. Film je už od začátku hrozně komplikovanej. Ani člověk s fotografickou pamětí a IQ 185 by se v množství postav a jejich vzájemnejch vztahů nezorientoval. Předlohu jsem sice nečetl, ale vzhledem k velké nekvalitě filmu mírně pochybuju i o ní. Detektivky od Agathy Christie jsou vždycky trochu z jinýho světa, a musí se brát s přiměřeným nadhledem, ale toto sci-fi už jí nesežeru. Pokud je knížka úplně jiná než film, tak se A. C. upřímně omlouvám. 25 %(2.10.2009)

Typicky zauzlený dej alá A. Christie, no v tomto prípade obohatený o retrospektívne zábery z minulosti a o ich umné prelínanie s prítomnosťou. Dejová linka tak ešte viac nabrala čo to z mysterióznej atmosféry. Len škoda, že vraha bolo celkom netypicky možné odhaliť už veľmi skoro a tiež tie veci okolo vojnového veterána boli viac menej jasné už od samotného začiatku, čo bolo celkom na škodu. Neostávalo nič iné, iba vyčkávať, či je moja teória správna... no a bola. I tak slušný nadpriemer. 80/100(17.11.2017)

Zřejmě první slečna Marplová, k níž nemám výhrady. I když byla zase složitá jako žebřík. Ale kdyby nebyla, nebyla by to slečna M. nebo tady vlastně N. :-)) K napětí a tajemnu se přidalo i něco (málo) humoru, velmi hezký mladý muž, no prostě pro mě zatím z celé řady detektivek o staré a chytré slečně ten nejlepší díl. (Malý spoiler: Co asi přimělo starého pána s gramofonem, aby po své smrti tuto šarádu zinscenoval, když za života se k ničemu neměl, ač byl o to žádán? Nebo snad ano a domákl se všeho daleko dříve a proto...???)(1.5.2013)

"Bohužel" mám tu smůlu, že jsem četl knížku, která je úplně jiná než filmové zpracování. Nechápu, proč se autoři filmu rozhodli zcela překopat děj a změnit drtivou většinu postav. Jediné co snad film zachraňuje je skvělá Geraldine McEwan v roli Slečny Marplové ... Nemesis je skvělá kniha, o filmu se to bohužel říci nedá...(1.10.2009)

• - Spoiler: Když je nalezeno mrtvé tělo pana Laurence Raeburna (George Cole), tak je jasně vidět, že dýchá. (Jurkodak1)