• gudaulin

Vlastně ani nevím, v co jsem doufal, když jsem si pustil tuhle osmdesátkovou televizní detektivku. Prostě jsem si chtěl připomenout, jak vypadala tehdejší televizní tvorba, a poměřit ji s dnešním stavem. Každopádně jde o nejslabší práci režiséra Svobody, s jakou jsem se dosud setkal. Nuda, šeď, zoufalství. Dnešní televizní břídilové mají na co navazovat. Celkový dojem: 10 % za herce.(16.9.2014)

Mně se tahle staromódní kriminálka moc líbila. Slušná zápletka, kvantum známých herců, nestále stejná ale fungující nervní hudba, napětí až do konce. Tohle pátrání po vrahovi Němce vyhozeného z vlaku a také po vrahovi mladíka, který byl na nesprávném místě v nesprávnou dobu, slušně graduje a kromě starých detektivních metod, které mimochodem jsou zde velmi slušně ukázány, nemá čím nudit. Pro mně osobně velmi podařená kriminální televizní inscenace.(20.11.2015)

Československý kriminální film, v němž se vyšetřuje vražda bohatého Němce vyhozeného z vlaku. Během pohřbívání Germána s kufrem obsahujícím údajně milion marek pod železničním náspem byl pachatel vyrušen náhodným opilým kolemjdoucím, a i ten byl odstraněn. Vyšetřováním záhadné dvojnásobné vraždy byli pověřeni kapitán Škvára (K. Hlušička) a kapitán Vízek (R. Brzobohatý), kteří systematickými výslechy nakonec dospěli k usvědčení vraha a jeho komplice. Velmi důležitou výpověď poskytla paní Machková, dáma lehkých způsobů (E. Hudečková), jejíž připravené nepravdivé svědectví bylo odhaleno díky přívěsku na klíčích ve tvaru Rubikovy kostky, jež se navzdory jejímu tvrzení nevešla do poštovní schránky. V rolích mužů na špatné straně zákona se objevil P. Nový a elegantní hotelový recepční J. Přeučil, jenž svého komplice v závěru shodil do výtahové šachty. K úspěšnému splnění vražedného plánu napomáhal za jistý finanční obnos i zaměstnanec československých drah O. Pavelka, jenž svým činem ohrozil život své partnerky V. Freimanové. Nemohu se ubránit dojmu, že pachatelé a zejména drsňák P. Nový se v závěru chovali dosti diletantsky, neboť se těsně před dopadením pokoušel v dramatické scéně zbytečně umlčet Pavelkovu milou, která o totožnosti vrahů neměla ponětí. Na začátku filmu se v malé roli vesnického rváče objevil i Sagič, jenž byl omylem považován za podezřelého z vraždy onoho náhodného svědka odklízení oběti, neboť s ním měl spory. Ačkoli jsem u pana režiséra J. Svobody zvyklý na vyšší standard, domnívám se, že můžeme toto jeho dílo s klidem zařadit mezi nesčetné průměrné televizní krimifilmy, které se točily v 80. letech.(1.2.2019)

Televizní detektivka, která vyžaduje místy vlastní logické domyšlení děje, ale i tak je zábavná a napínavá až do konce. Nejvíce mě zaujali lehce mrazivé scény, kdy je V.Freimanova sama v prázdnem bytě na rozestaveným sídlišti, nebo když je přepadena na ulici a po té telefonuje z budky…Jinak slušný herecký výkon O.Pavelky, J.Přeučila, R.Brzobohatého, zmiňované V.Freimanové a především P.Nového v roli psychicky labilního zločince, která mi hodně připomíná jeho postavu ztvárněnou v kriminálce Řetěz (1981) .(2.4.2010)

Trochu mi přijde, že si tvůrci chtěli hrát na inteligentní složitou detektivku, jako jsou jejich západní příklady, ale zůstalo zase u malé české kriminálky. Nalezneme sice náznak napětí, přimíchána ji i kapka akce a postav je zde více než na Orloji, ale celé to vyznívá poněkud křečovitě, strnule, ukecaně a nezáživně. Detektivové či esenbáci, nebo jak tu směs vyšetřovatelů nazvat, jsou nesourodá skupina, padouši se zase zjevují a mizí, prostě celé to skřípe a přijde mi natahované, přestože je to televizní a ne celovečerní film. Nejzajímavější je obsazení, kterému dominuje charismatický Radoslav Brzobohatý, na ostatní role ale neměli autoři filmu takové štěstí a mrzí mě, že zapadli v maličkých rolích herci jako Jiří Zahajský či Svatopluk Skopal, na úkor Hlušičky, Pohana či Kuby.(9.12.2015)