Druhá světová válka vrcholí a ostřílený velitel peruti Britského královského letectva se připravuje na svůj poslední útok bombardérů. (Netflix)

Big Bear

,,Tento film je věnovaný všem mladým letcům, kteří nestihli své schůzky v Londýně...''  :-(   -----   Tedy to bylo něco!  Pro milovníky válečných a leteckých filmů je tohle naprostá nutnost! Děj příběhu nás zavádí k fiktivní 188. těžké bombardovací peruti RAF vybavené čtyřmotorovými Avro Lancastery. W/Cdr Mason, který peruti velí má odlétáno 88 náletů na Německo. Operační turnus bombardovací osádky byl při tom 30 náletů a tohoto čísla se dožila jen hodně malá část letců. Velení ví, jaký je to risk posílat Masona na další mise a chce ho uzemnit. Udělat z něj instruktora a kancelářskou krysu. Jenže Mason chce svojí devadesátku i když si je vědom rizik a také nechce opustit své kluky od peruti. U osádek má obrovský respekt a je velkou autoritou... Film nás zavede na leteckou základnu kdesi v Anglii hádám tak někdy kolem roku 1943 - 1944 a divák tak má možnost sledovat běžný život za války u těžké bombardovací peruti RAF. Briefingy, práce mechaniků bez nichž by letci nemohli bojovat, nakládání pum, večerní starty a návraty z misí za úsvitu s rozstřílenými letouny a zraněnými na palubě za houkání ambulancí. Uvidíme i život mimo základnu a musím rovnou říci, že filmy točené těsně po válce jsou pro nás fajnšmekry naprostými lahůdkami. Bojová etchnika v té době i výstroj byla běžně dostupná a tak má člověk možnost koukat na autetické stroje atd... A jelikož se během filmu zůčastníme i náletu, byly ve filmu použity i dobové záběry na německou techniku.  A zde je velký rozdíl od filmů podobného typu točených za války, protože tehdy filmaři samozřejmě toho z německé techniky či výbavy měli poskrovnu.  I u náletu jsou použity dobové snímky a musím říci, že když jsem dole pod velitelským Lancasterem viděl to hořící město s jasnou pravoúhlou sítí ulic, Němci, Neněmci, úplně jsem se otřásl... A to každy další stroj přisypával další kontejnery s fosforem... Kdo se v problematice neorientuje, bude asi zmaten, protože jsem měl dojem, že film počítá s tím, že divák je v taktice náletů RAF zběhlý :-)! . Vidíme tak práci Mosquit - pathfinderů i jejich ,,vánoční stromečky'' i zbytku bombardovací formace. V jednu chvilku navigátor sděluje, že vypadlo navigační zařízení, takže hádám, že na palubě Victora bylo už instalováno zařízení H2S.  Pohledů na nádherné Lancastery se divák nabaží do sytosti. Já si úplně chrochtal. Po amerických B17 a B24 je pro mne Lancaster s motory RR nádherným kouskem britského inženýrství. Tohle letadlo je skutečnou legendou. Jen mne udivilo, jak byly ve filmu s prominutím doslova zasrané. Hlavně na spodní části letounů, natřené na černo byly doslova šplíchance nějakého bahna či co to bylo. Nějak se mi nechce věřit, že pořádku milovná RAF by toto trpěla a vlastně i Mason. Po Ďáblech v oblacích   je tohle další pecka a i když kluky od elitní 617. peruti ,,Dam busters''  zbožňuji a nesmírně si jich vážím, musím říci, že tenhle o dva roky mladší film se mi svým zpracováním líbil více. Každopádně je nutné oba vidět pokud máte rádi letadla a příběhy těch, kteří nám s nimi  přinesli na křídlech svobodu od nacismu. A film je k mému úžasu na Netflixu. Posílám 5 dávek ze dvojčete  z horní střelecké věže za útočícím německým nočním stíhačem. * * * * * () (méně) (více)

Necrotongue

Kolega Big Bear mě upozornil na tento snímek, o němž jsem do včerejška nikdy neslyšel, a tak jsem ho prubnul. Nikdy jsem se netajil tím, že nejsem zrovna příznivcem bombardování z důvodů, které jsem už uvedl v jiném komentáři / recenzi, ale myslím, že bych mohl ještě něco dodat. Nejsem příznivcem bombardování (zejména toho nočního) pro takzvané vedlejší ztráty. Cílené útoky na civilní cíle považuji za naprosté svinstvo a válečný zločin a je mi jedno, zda ho provádí Němci, Japonci, Italové, Britové, Američané, Sověti nebo v současnosti Rusové. Nemám rád Hermana Göringa, nemám rád ani Arthura Harrise (který si vysloužil přezdívky Bomber a Butcher), ale nemůžu říct křivého slova proti statečným mužům a chlapcům z posádek britských nočních bombardérů a už vůbec ne proti tisícům Američanů, kteří se vydávali nad území Říše za dne, aby útočili na strategicky významné vojenské a průmyslové cíle. A bombardéry se mi líbí, ať už chci, nebo nechci. Film jsem si fakt užil, přestože přinesl jen jedinou akci ve vzduchu, jenže to, co se dělo na základně, bylo zajímavé i bez akčních scén. A hlavně; letadla byla reálná, místo dnes všudypřítomné CGI, skutečný řev motorů Rolls Royce... Avro Lancaster měl navíc na svědomí Roy Chadwick, který stál i za vývojem pro mě nejkrásnějšího bombardéru vůbec, Avra Vulcan. No prostě, pokud vás tohle téma zajímá, snímek si užijete. / Poučení: Jen mi trochu vrtalo hlavou, proč byl pumami naložen i stroj, který se neměl účastnit náletu. ()

Noddy

Wing-Commander (podplukovník) Mason velí bombardovacej peruti RAF. Má už odlietaných dostatočný počet náletov nad Nemecko, aby mohol ísť na odpočinok, on však chce ďalej lietať. Chce, aby sa jeho podriadený sústreďovali na prácu a preto sa snaží zamedziť prístupu žien na základňu. Zoznamuje sa však z príslušníčkou WRNS (ženská námorná služba), Evou Canyonovou... ()

Kenneth

Film věnovaný vojákům, kteří za 2. světové války létali s bombardéry nebo se kolem nich motali. Pár z nich se taky motá kolem ženské, kterou potkali náhodně na silnici u pokaženého auta, ale naštěstí se tam v tomto ohledu nezachází do nějakých zbytečných vyhrocenějších situací. Až na závěrečnou bojovou scénu se tam celkem nic moc neděje. ()

Svadbos

Veľmi zaujímavý príbeh o bombardovacej jednotke počas II. Svetovej vojny a Bogardeovi, ktorý sa nechce podriadiť rozkazom. ()