Film se odehrává na konci 60. let na dánském venkově. Jedenáctiletý Fritz nastupuje do nové školy, kde vládne ředitel tyran. Bojí se ho nejen děti, ale i učitelé. Fritz se však záhy díky žertu spolužáků ocitne v ředitelně. Vrací se s natrženým uchem. Jeho rodiče se vydají do boje se školou, ale nemají žádnou podporu v okolí. Pouze nový Fritzův učitel, (Anders W. Berthelsen) který se řediteli snaží postavit netradiční výukou v hodinách hudební výchovy, jim v tom pomáhá. Fritz se pro změnu vzhlédl v osobě Martina Luthera Kinga, a tak jeho boj proti řediteli dostává i hlubší rozměr. Rodičům se po počátečních problémech povede dosáhnout předvolání ředitele před školní radu. Nicméně rozhodnutí závisí na jediném svědkovi, který může říci, jak to bylo. Nastává však nečekaný zvrat, a už zbývá jen jediný způsob, jak se domoci spravedlnosti… (Zmiu)

nascendi

Hlúpy, nudný a zbytočný film, u ktorého nezohráva úlohu, že bol nakrútený podľa skutočných udalostí. Celkom som sa naň tešil, pretože v poslednom období ma zvykli filmy zo škandinávskej oblasti príjemne prekvapovať. Tento mi však iba vzal takmer dve hodiny spánku. Jediné, čo ma v spojitosti s ním napadlo bolo, že v súčasnosti by už bolo možné nakrútiť thrillery zo školského prostredia v ktorých bezmocní učitelia už dávno nezachraňujú pred vynaliezavo agresívnym žiactvom iba svoju česť, ale aj svoje zdravie a životy. ()

Roman.Ticka

Kvalitní snímek o bourání starých světů, předsudků, prosazování nových pravidel na úkor starých, temnotě, zkostnatělém systému, marném boji, obětech a především silném poutu pospolitosti v rodině uprostřed panenské přírody. Režisér držel opratě pevně v rukou, pro mě neznámí herci podali enormní výkon, nejvíc roztomilý Fritz Martin. V napětí jsem jen čekala na rozuzlení, což vyšlo taky v rámci normy. Když se tak zamyslím, dá se tento film použít jako vzorec pro všechny velké změny a revoluce. Bohužel všeho někdy moc škodí, nebýt drastického přístupu učitele v otázce trestů na žácích, nikdy by patrně nedošlo k až tak radikálnímu opaku, jakým je dnešní stav ve školství. Ne všechny staré věci jsou špatné. ()

*CARNIFEX*

Mali sme učiteľa, ktorý nás všetkých fackal tak, že nám hlavy lietali po celej triede, no presto všetko to bol človek s ľudskou tvárou, ktorého všetci rešpektovali a mali radi. Dodnes na neho všetci s úctou spomínajú. No a mali sme učiteľku, za slobodna pani Greňovú, ktorá bola morálnym dnom, s narušenou osobnosťou, ktorá psychicky všetkých deptala, medzi žiakmi intrigovala, a tak sa rešpektu, po ktorom tak prahla, nikdy nedočkala. Na ňu tiež nikdy nezabudnem. Tento film je bez mimoriadnych dramat, no pripomenie Vám detstvo z obdobia školských lavíc, v dobrom i zlom. ()

troufalka

Dívám se a dívám, skoro nevěřím svým očím, říkám si, kdopak vymyslel podivný propletenec? V titulcíh se dovídám, že byl film natočený podle skutečné události. Hm, podle možná, další věcí je, kdo si k tomu co přidal, co "vylepšil" a hlavně, kdo spáchal scénář? A ejhle! Námět dodal mistr překombinovaných temných příběhů Stieg Larsson. Tak se zdá, že muži nenávidí nejen ženy, ale i malé děti. A scénář? Ale podívejme! Dvě jména: Steen Bille a Niels Arden Oplev. Oba podepsaní pod filmem Oddělené světy, Niels navíc i pod Mileniem. Ještě se mi vybaví jiný snímek, také temný, kde měla svou úlohu šikana, odloučení otce od rodiny, zrada a násilí - Lepší svět. I tady šlo o poměrně složitý propletenec vztahů a velice vyhrocenou situac A další film zde s vysokým hodnocením - Hon. Zdá se, že složité příběhy a komplikováné vztahy jsou pro Dánsko tak nějak typické. Nechci snižovat žádnou snahu ukazující na šikanu a boj s ní, ale tady toho bylo až moc v jednom talíři. Čím častěji vidím filmy s podobným schematem a na podobná téma, tím se hodnotí hůře a hůře. Mizí originalita, dostavuje se únava ... námět: Stieg Larsson, scénář: Steen Bille, Niels Arden Oplev ()

PetrPan

Bibli jsem nikdy nedočetl, ale viděl jsem Pulp Fiction : "Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností,sobectvím a tyranií lidské zloby.Požehnán buď ten kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty,neb ten je skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí.A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry!A když uvalím svou mstu na Tebe,seznáš že jméno mé je Bůh !" Tato pasáž z Ezechiela se dá shrnout jednou větou : Na každou svini se vaří voda. Kuchařem je zřejmě Bůh, nicméně dřevo pod kotel si nosíme sami a právě o tomhle nošení dříví je Drommen - příběh o odvaze postavit se lži a nenávisti vyprávěný s lehkostí,moudrostí a laskavostí. ()