Jednou budem dál

Drømmen

We Shall Overcome

Drama / Rodinný

Dánsko, 2006, 109 min

Nie je nad Škandinávsku kinematografiu, tu atmosféru človek cíti v každom filmovom žánri. Toto na prvý pohľad rodinné dráma je krásnou reflexiou obrazu vtedajšej doby. Ktoré ešte umocňuje drsné školské prostredie v ktorom sa Fritz vyníma ako osobnosť. Pekná kamera, a príroda je u severanov samozrejmosťou no a ich špecifický humor(smrť riaditeľa) výbornou bodkou príjemného rodinného filmu. 85%(3.12.2010)

• troufalka

Dívám se a dívám, skoro nevěřím svým očím, říkám si, kdopak vymyslel podivný propletenec? V titulcíh se dovídám, že byl film natočený podle skutečné události. Hm, podle možná, další věcí je, kdo si k tomu co přidal, co "vylepšil" a hlavně, kdo spáchal scénář? A ejhle! Námět dodal mistr překombinovaných temných příběhů Stieg Larsson. Tak se zdá, že muži nenávidí nejen ženy, ale i malé děti. A scénář? Ale podívejme! Dvě jména: Steen Bille a Niels Arden Oplev. Oba podepsaní pod filmem Oddělené světy, Niels navíc i pod Mileniem. Ještě se mi vybaví jiný snímek, také temný, kde měla svou úlohu šikana, odloučení otce od rodiny, zrada a násilí - Lepší svět. I tady šlo o poměrně složitý propletenec vztahů a velice vyhrocenou situac A další film zde s vysokým hodnocením - Hon. Zdá se, že složité příběhy a komplikováné vztahy jsou pro Dánsko tak nějak typické. Nechci snižovat žádnou snahu ukazující na šikanu a boj s ní, ale tady toho bylo až moc v jednom talíři. Čím častěji vidím filmy s podobným schematem a na podobná téma, tím se hodnotí hůře a hůře. Mizí originalita, dostavuje se únava ... námět: Stieg Larsson, scénář: Steen Bille, Niels Arden Oplev(17.10.2014)

"Není to tak hrozný !! Vypadáš jako indián.." ;) Jako indián po setkání s Mikem Tysonem !! ;) Potíž nicméně tkví v tom, že to vůbec není vtipné.. Stejně jako závažná témata, která dodnes paradoxně neztratila na aktuálnosti.. Vtipná se mi naopak snad zdá jedině skutečnost, za jak velký hype tahle Oplevova retro mládežničina vlastně platí..(28.10.2015)

Neveril som, že toto môže byť európska alternatíva na Spolok básnikov, ale naozaj bola. Len vzopretie sa nespravodlivosti má pri detskom hrdinovi trochu inú podobu, svoju úlohu zohrajú (trochu pribrzdení) rodičia a namiesto poézie je prostriedkom vzdoru hudba. Netrhá sa tak len strana z učebnice literatúry, ale zahadzujú sa celé spevníky. Keď sú zakázané účesy podľa Beatles, a na hudobnej výchove sa predsa hrá rock'n'roll, tak riaditeľ to má zrátané. Vo filme sú niektoré veci prilepené trochu nasilu, ako keď malý chlapec obdivuje Martina Luthera Kinga, alebo takmer-erotická scéna v dievčenskej sprche, to filmu nepridáva na charaktere podľa-skutočnéhu-príbehu.(28.11.2014)

Raz budeme dalej, raz sa vsetko zmeni... Ked pozeram tento film, podvedome zatinam paste. Taky teror, nasilie a v nasej krajine aj uplnu slepotu rodicov a zainteresovanych na zakladnej skole sa dial este dlho potom, aj ked som chodila na skolu ja sama. V ulohe riaditela herec, ktoremu som verila. Stacilo sa pozriet ako nacisticky dirigoval v triede ked predstavoval noveho ucitela a najradsej by som v tejto scene nastupila ako maskovany hero ja a udrela ho po hlave baseballovou palkou. Skvely dansky film, americania by z toho urobili iba priemernu rodinnu dramu, preto 5 hviezdiciek. Severska kinematografia ma svoju jedinecnost a inteligentciu, ktora inym krajinam chyba. Zvlast pri takej tematike.(7.5.2012)