Jednou budem dál

Drømmen

We Shall Overcome

Drama / Rodinný

Dánsko, 2006, 109 min

Bibli jsem nikdy nedočetl, ale viděl jsem Pulp Fiction : "Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností,sobectvím a tyranií lidské zloby.Požehnán buď ten kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede slabé z údolí temnoty,neb ten je skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí.A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry!A když uvalím svou mstu na Tebe,seznáš že jméno mé je Bůh !" Tato pasáž z Ezechiela se dá shrnout jednou větou : Na každou svini se vaří voda. Kuchařem je zřejmě Bůh, nicméně dřevo pod kotel si nosíme sami a právě o tomhle nošení dříví je Drommen - příběh o odvaze postavit se lži a nenávisti vyprávěný s lehkostí,moudrostí a laskavostí.(4.3.2013)

• amfetamin

Zemřel nám pan ředitel, veselme se. Jsem si celkem jistá, že tento film má poselství. Aneb bububu, vstupujeme do doby, kdy jsou zmetci héroizovaní a zlí učitelé zatracováni. Ne, nepřiměřené fyzické tresty nejsou v pořádku, neni v pořáku zbaběle lhát, ale tenhle film je prostě divnej. Hlavní hrdina co obdivuje Martina Luthera Kinga, holka, která se svlékne na záchodě aby jí její drahý viděl, emancipovaná třída dětí a radovánky na závěr. Prostě divný.(24.11.2012)

Původně jsem film shlédl jako kulisu s očekáváním dalšího konvenčního, emocemi a doslovností zdobeného zpracování rodinného dramatu, jak jej známe ze zámoří, toto severské pojetí mě však mile překvapilo poměrně realistickým pohledem na věc (scéna školní šikany negraduje heroizací hlavního hrdiny, který se postaví proti přesile, nadto na pozadí nehrají rádoby vyhrocené melodie) a svérazným humorem (závěr ve školním auditoriu nemohl lépe vystihnout vzájemný vztah žáků a jejich nadřížených :-)). K rannímu čaji rozhodně příjemný snímek, jsem rád, že aspoň v tomto případě Česká televize využila své prostředky rozumně (jen ten dabing mohl být snesitelnější). 60%(4.10.2010)

"Není to tak hrozný !! Vypadáš jako indián.." ;) Jako indián po setkání s Mikem Tysonem !! ;) Potíž nicméně tkví v tom, že to vůbec není vtipné.. Stejně jako závažná témata, která dodnes paradoxně neztratila na aktuálnosti.. Vtipná se mi naopak snad zdá jedině skutečnost, za jak velký hype tahle Oplevova retro mládežničina vlastně platí..(28.10.2015)

Neveril som, že toto môže byť európska alternatíva na Spolok básnikov, ale naozaj bola. Len vzopretie sa nespravodlivosti má pri detskom hrdinovi trochu inú podobu, svoju úlohu zohrajú (trochu pribrzdení) rodičia a namiesto poézie je prostriedkom vzdoru hudba. Netrhá sa tak len strana z učebnice literatúry, ale zahadzujú sa celé spevníky. Keď sú zakázané účesy podľa Beatles, a na hudobnej výchove sa predsa hrá rock'n'roll, tak riaditeľ to má zrátané. Vo filme sú niektoré veci prilepené trochu nasilu, ako keď malý chlapec obdivuje Martina Luthera Kinga, alebo takmer-erotická scéna v dievčenskej sprche, to filmu nepridáva na charaktere podľa-skutočnéhu-príbehu.(28.11.2014)