Ztracená dovolená

Dokumentární

Česko, 2006, 85 min

Lucie Králová

Lucie Králová

Při sledování filmu mě mrazilo v zádech. Ti lidé, po kterých se pátralo, byli vyobrazeni opravdu tak zvláštně a pátrání po nich bylo vedeno tak různorodě, že mi to připomínalo asijské horory. Neortodoxní cesta nemusí být vždy nesprávná. A lidem, kteří šli s hodnocením nízko, můžu vzkázat, že neznalost společenských a politických kontextů je jen a jen jejich problém.(13.8.2008)

"To je velice... velice podstatná věc, že Číňanů je hodně" Jedna z hlášek z jednoho velice, velice vtipného detektivního pátrání. Nedoporučuji očekávat klasický dokument o něčem a ptát se „K čemu to bylo?“. Doporučuji očekávat zábavný film o ničem a ptát se „Bavilo mě to?“. Za sebe odpovídám ANO, HODNĚ. 85% Zajímavé komentáře: Radko, Dannysek4U, Eruntano(10.8.2008)

Kdyby raději natočili dokument o tom, proč český cestovatel musí ve Švédsku popelnice vymetat. Ovšem co by si bez takových obětavých Ládínků, kteří se nebojí ušpinit, náš dokumentární film počal, že?(2.7.2009)

„To je dosť podstatná vec... že Číňanov je veľa.“ Komentár obsahuje spoilery. Ja neviem. Nápad je to úžasný. Čech nájde v smetiaku fotky šiestich Aziatov (pravdepodobne dovolenka alebo pracovná cesta) a rozhodne sa urobiť experiment – zistiť, či sa dá v dnešnej pretechnizovanej dobe len na základe niekoľkých fotiek vypátrať šesť KONKRÉTNYCH ľudí. Režisérka Lucia Králová s hŕstkou kolegov rozbehne niekoľkoročné pátranie. Spočiatku to má skvelú atmosféru; i vďaka nepríjemnej hudbe to miestami zaváňa dokonca hororom (!). Niektoré úvodné nápady majú logiku: usporiadať výstavu fotiek a s heslom „svet je malý“ dúfať, že niektorému z návštevníkov sa budú zdať povedomé... Postupne ale podobné nápady striedajú blbosti. Nevravím, dole klobúk, ja by som sa nikdy nezmohol ani na 2% z toho, no ako „bežný divák“ nerozumiem, prečo mrhali energiou na prehováranie radových policajtov namiesto toho, aby seriózne oslovili Ministerstvo vnútra (alebo čo majú vo Švédsku). Predsa nemohli čakať, že sa takýmto naivným spôsobom dopracujú k osobným údajom cudzích ľudí?! Takisto som nepochopil, prečo sa fotili na rovnakých miestach, ako „ich“ Aziati. Plus naťahovaná scéna s nemeckým párom tiež veľa logiky nepobrala (to ako keby o Johnnym Cashovi hovoril niekto, kto doňho kedysi vrazil v bare). Zrazu sa z úžasného nápadu stáva séria čudáckeho pátrania, ktoré snáď ani NEMOHLO priniesť výsledok. Ako som sa tak zmieroval, podobne ako tvorcovia, s otvoreným koncom (ktorý by bol pravdupovediac možno najlepší), pomohla čínska televízia - a došlo k stretnutiu českých „detektívov“ a čínskych „turistov“. Kebyže to režírujem ja, ukončil by som to scénou, ako „moji Aziati“ vchádzajú do izby, strih, tma, KONIEC. Lenže Králová pokračuje ešte 15 minút a z dokumentu o hľadaní sa stáva dokument na tému „Môžu si tak rozdielne národy rozumieť?“. NAČO???(5.5.2010)

Jeden z nejlepších českých dokumentů z poslední doby. Na začátku bylo pár fotek neznámých Asiatů a skončilo to dojemnou návštěvou Číny, kde tvůrci dokumentu za naše peníze obdivovali Mao Ce-Tunga a další rudé hochy... Ti mi ale nevadili jako ta otravná věštkyně Košanová, už ji vidím asi v třetím pořadu a zasloužila by si nakopat palice, aby se jí rozsvítilo. ... Jinak by mě zajímalo, co pohledával Láďa ve švédském kontejneru?(6.8.2011)

• igi B.

Svatá prostoto ZASE!!!... 8-o . . . Tak ještě že tuhle kravinu >podpořil< ten náš zlatý Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie...(!) . . . Vskutku přínosný opus pro >rozvoj< naší kinematografie! Docela by mě i zajímalo, kolik že to děckám bočmen hodilo. Nejspíš vygůglovat, ale byla by to jen další ztráta času... Pár pražských čudláků si prostě jen opět udělalo pár výletů za veřejné prachy a výsledkem je téměř jedenapůl hodiny trvající nudná a místy až doslova trapná MYSTIFIKACE(!) - opravdu tady blbouni věříte tomu, že tahle story má sebemenší reálný základ !?! 8-o - tvářící se jako "dokument". Baže, musela to být pro "štáb" fikaná dovolená - a jak se zdá, jsou mezi námi entity, kterým v té státem placené pisskultuře (s dalším vkladem např. tzv. >veřejnoprávní< televize) prostě projde všechno. Ani mě pak nepřekvapila akční účast pánů Klusáka a Remundy, tihle protekční chlapci se prostě ve veřejnoprávním bahýnku jen tak neztratí... Doufám tedy, že příští "doku(nda)ment" Lucie Králové bude >odvážně< jízlivá investigativní esej o tom, kterak se promrdat k penězům z veřejných zdrojů. Troufám si tvrdit, že bez těchto zdrojů a vůbec bez celého toho ubohého a parazitního tušašského celebřiťního socializmu by leckterý z našich mladých >umělců< (sic!) nejspíš poctivě chcípl hlady... :-/ - - - P.S. Zdejšímu stádu, tak nějak už asi z principu lacině chrochtajícímu blahem nad každou domácí (domáckou) vypocenou pitomostí pak lze jen popřát >silný a hodnotný umělecký zážitek< , posuzovaný samozřejmě s bystrou myslí a odstupem v kontextu vší té poznané světové tvorby, že... Hehe... Vlastně je to nakonec opravdu docela sranda... :o] - - - P.P.S. A ještě tedy všem těm mudrlanům, co mě kvůli mému hodnocení a komentáři otravují (nebo se k tomu chystají) v mé poště: Ano, hodnocení "ODPAD" si d.m.s.n. zaslouží kterákoli (!) hovadina (jejíž zrod nemá NIC společného NI S FILMOVÝM UMĚNÍM(!), ale ani s nějakou opravdu nápaditou taškařicí, dada či pata či cokoli... ), jejíž zrod je JEN laciným a vykalkulovaným výmrdem na veřejné peníze... Protože kde NIC NENÍ, tam berou jen protekční sráči vyloženě pražské provenience (Břeťa skautik - ejhle! - je výjimkou, ale to prostě v Brnisku byla taková momentální situace, teď už maká pro >ten kraj< ), že... - - - - - (Poprvé doslova protrpěno 1.7.2009 na jinoprostorovém nočním (k)anále, komentář zde mezi - asi z nepochopení - nepochopitelně adorujícími bláboly /výjimky budiž připsány těm bystrým a poučeným ku cti!/ jako mnohý - 2.7.2009) - - - - - P.P.P.S. (3.7.2009) Jo, možná bude i sranda, jak někteří šulini začnou (začali? ;-) přepisovat ty svoje zdejší >blbé< pseudokomentáře. Buď tuhle srajdu předtím ani neviděli a prostě se svezli (jak typické pro ČSFD) nebo si jen zacákali se stádem... ;o))) JO!!! . . . Jo, je to fuckt sranda! Ale tu jednu hvězdičku kvůli tomu nepřidám... Asi je nejvyšší čas si taky udělat dovolenou. Samozřejmě ZA SVOJE!... ;-](2.7.2009)

• JFL

Glosa v A2(19.8.2008)

Tahle dokumentární detektivka mi měla ukázat, zda-li je možné v dnešním světě najít lidi ze ztracených fotografií. Lucii Králové a jejímu týmu se to podařilo. A co víc - podařilo se jim vytvořit velice vtipnou atmosféru. "Na světě je 1 300 000 000 číňanů. Hledáme 6 z nich." // Jejich pátrní po identitě šestice mužů z nalezených fotografií v kufru odhozeném kdesi ve Švédsku je dobrodružnou cestou, která trvala přes dva roky. A je také cestou zajímavou a zábavnou... // kromě toho, že zjistíte, jakými postupy se dá zjistit identita neznámých mužů, seznámíte se s dánským policistou, nakouknete do Čínské lidové republiky a budete se smát.(24.11.2007)

Všichni už asi dobře víme, že dokument má k suchému záznamu reality většinou hodně daleko, jak nás o tom už delší dobu přesvědčuje například Michael Moore. Právě ona úzká propojenost s realitou, jenž je dokumentům narozdíl od narativní filmové tvorby vlastní, zase propůjčuje nezaměnitelné fluidum filmům Petere Greengrasse. Lucie Králová přichází, aby nám dokázala, že čeští dokumentaristé jsou si těchto silných zbraní svého žánru dobře vědomi a servíruje nám roztomilou dokumentární detektivku s velkou porcí humoru, sebeironie i určitého zamyšlení nad postavením člověka v dnešním hi-tech propojeném světě. Je jenom škoda, že se tenhle kousek asi nedostane dál, než k jedné dvěma projekcím na ČT2, kde přešumí, aniž by si ho někdo víc všimnul. Nebo se pletu? Doufejme. 80%(1.8.2007)

• Lavran

Ačkoli se tvůrci pokoušejí v plochém obrazu fotografií dosáhnout jakési hloubky, odhalit jejich tajemství, přesto se nakonec setkávají opětovně jen s jejich zevnějškem. Jak příznačný paradox pro film, který je stejně povrchní, jako je plochý právě onen zkoumaný fotografický obraz.(12.8.2008)

Pozoruhodný dokument, u něhož absolutně nechápu, kde tvůrci vzali finanční prostředky, protože z ekonomického hlediska to vypadá na (nejenom) české poměry hodně nákladný film. Jinak určitá naivita nadšenců, se kterou překonávají překážky a každou chvíli končí v mrtvém bodě s minimem nových informací, mě bavila, stejně jako zde obsažený humor sám. Líbilo se mi i vyzkoušení opravdu všemožných cest a cestiček, ze kterých by měl i Cimrman radost (tudy ne…tudy taky ne atd.), i když u některých jsem tak úplně nechápal jejich smysl. Nejlepší ovšem byla část v Číně, se všemi těmi naoko milými pohledy, úsměvy, slovy, přátelskými gesty a více či méně nenápadnou místní propagandou. Zároveň ztracená dovolená ukazuje, že i „nedůležité“ téma (jak se tu někteří zlostně ohánějí jakožto pro ně základním požadavkem tohoto žánru) může být zformováno do kvalitního dokumentu, za mě slušné 4*.(23.3.2014)

Dokumentárna detektívka. Výpoveď o zaujatí a zajatí človeka fotografiami. Ochota zúčastnených venovať toľkú energiu spoznaniu identity mužov na ničím výnimočných fotkách je neskutočná. Táto posadnutosť ide naprieč profesiami i kultúrnymi identitami. Je tak silná, že do pátrania sa aktívne zaangažuje čínska televízia (nenapodobiteľným spôsobom ukazuje ako vyzerá optimistický komunizmus podaný prostriedkami dnešnej techniky). Sebazhadzujúci a jemne ironický humor (najviac je prítomný v medzititulkoch reflektujúcich doterajší stav pátrania) dodáva tomuto skvele baviacemu light dokumentu ten správny náboj. Dodatok (27. 9. 2007): Dokument Ztracená dovolená sa pôvodne premietal pod názvom "103 minut z ukradeného kufru", pričom prvý raz bol uvedený na festivale dok. filmov v Jihlave. Autori ho následne prestrihali, skrátili o 18 min. a zmenili názov. Pôvodná, dlhšia verzia filmu je teda istou raritou, ktorá obehla len zopár kín (možno sa vystrihnutých častí dočkáme na dvd).(27.9.2007)

• Legas

Ztracená dovolená? Pro mě minimálně ve smyslu ztracený čas v kině. Dané téma vypadalo slibně a začátek pátrání po asiatech z fotografií byl vcelku zajímavý. Co všechno lze vyčíst z fotografií? Paradoxně ani jejich velký počet, který naši dokumentaristé měli k dispozici (včetně fotek aut z dobře čitelnými poznávacími značkami), nevede k žádné odpovědi. Kladu si tedy otázku, zda naši průvodci postupovali tím nejlepším možným způsobem. Odpověď z filmu nedostávám. Jen popisky typu "jsme v koncích". A aby toho nebylo málo, vydávají se naši chytrolíni hledat odpovědi za kartářkami a podobnými šarlatány. Tady už jsem ztrácel nervy. Proč dokument, který na začátku naznačí otázku, zda je možné v dnešním globalizovaném světě (jen tak mimochodem prošpikovaném takovými sofistikovanými médii jako je internet, televize, rádio), se při svém pátrání vydává naprosto nesmyslnou cestou? O čem tedy tento film vypovídá? O lidské hlouposti a snaze udělat z komára velblouda.(25.10.2007)

Dokument, který mi nic nedal, nic nového neřekl - ale prostě mě úplně normálně bavil. Jen z finále mi bylo trochu smutno. ...Nechci sahat tvůrcům do svědomí, ale završit vyprávění o tom, kterak hledali x měsíců napříč kontinenty pár chlápků, tím, že dotyčné nakonec v podstatě zredukují na funkcionáře strany, to docela šeredně zavání. Mám pocit, že Lucie Králová & crew si s CCTV nemají moc co vyčítat. Ale jak jsem napsala - bavilo mě to...:-)(2.7.2009)

• bassator

42nd KVIFF 2007 - DOCUMENTARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů(13.7.2009)

Výborná dokumentární detektivka. Napínavá, místy vtipná, dobře natočená. Nikdy by mě nenapadlo, co všechno se dá o lidech zjistit z jejich fotografií. Asi bych měl víc fotit (ostatní).(12.8.2008)

Zajímavé je nejen pátrání po číňanech ze ztracených fotografií (z kterých jde až strach - stejná místa, stejné kompozice, žádný prostor pro vyjádření osobitosti lidí na fotkách - uniformita v praktickém provedení), ale hlavně cesta štábu do Číny. Na jedné straně moderní média, na druhé straně komunismus, který z obyvatel Číny dýchá i když neříkají nic implicitně propagandistického (vrcholem je když malému dítěti vtloukají bezelstně do hlavy, kdo je Mao Ce Tung).(17.11.2007)

Igi B. nejen že opět ukázal svoji nízkou inteligenci, ale řeší samozřejmě něco úplně jiného než by měl. Celá jeho kritika filmu spočívá v tom, že je to nuda a že je to financováno z našich peněz. Chudáček jeden, až tak si svých penízků považuje. Tenhle dokument je možná trošičku nuda, zábavný taky není, ale rozhodně není nezajímavý a jeho výsledek ukazuje jednu strašně pozitivní věc, a to fakt, že lidé stále umí být lidští, což mně osobně z tohoto dokumentu zůstane v hlavě nejdéle. To, že technická stránka filmu byla velmi slabá a že je to z mých peněz. To už za minutu nebudu ani vědět. :-) 70%(29.6.2011)

"Tento hotel má více než pět hvězdiček!"...a tenhle film je tak vtipny, ze by si je taky zaslouzil.(7.9.2007)

Myslím, že celkové provedení mohlo být lepší. Konec byl zbytečně natahovaný, přesto 4* za originální nápad, který ale nebyl podle mě dotažený do konce.(9.11.2007)

Zasáhlo. Něco takového jsem ještě neviděl a jsem hrdý, že za to můžou Češi. Originální dokumentární detektivka plná chytrých postřehů o fotografiích, cestování, nesmrtelnosti a dalších zajímavých věcech. Další důkaz toho, že v poslední době v Čechách dokument drtí hranou tvorbu. Ztracená dovolená je stejně napínavá jako to nejlepší od Agathy Christie. Televizi před skončením nevypnete..(2.7.2009)

Výborný dokument, který se často nevidí (hlavně proto, ajké měli filmaři neuvěřitelné štěstí). Výborně jsem se bavil, zamyslel se a ačkoliv jsem film sledoval venku v pár stupních nad nulou, nelituji toho.(26.10.2007)

Popravde az do zasahu CCTV a odjezdu reziserky a jejiho tymu do Ciny, me tenhle dokument neuveritelne stval. Nepopiram originalitu napadu, nepopiram napaditost zpracovani. Ale presto to bylo jako pozorovat deti, co dostaly super novy babovicky a ted si hrajou na pisku. Manipulace, nezavaznost, nazorova nezretelnost, nedulezitost, minimalni hodnota. O to vic pak ale promlouvaji obrazky z Rise stredu. Jedina skoda, ze k tak bombastickymu vyvrcholeni doslo vlastne jen nahodou a nechtene. Jak moc to snizuje nebo naopak obohacuje hodnotu zobrazenyho, posudte sami. A stejne tak promyslete, jestli by byla Ztracena dovolena takova rachanda i bez introspekce do pomeru v zemi, ktera nam chysta olympiadu. Ja, mozna konzerva, kazdopadne radsi zustanu u Trestikovy a jejich ciste lidskejch vypovedi. Moje naroky na dokumentaristiku jakozto "strazkyni" casu rozhodne splnuje vic. A od Lucie Kralove si beru jen tu Cinu. Kazdopadne i za ni hodne dekuju.(25.7.2008)

Zabavne, po znacnou cast filmu velmi chytre. Ale na dnesni pomery ceske dokumentaristiky mi to pripada jako "dokumentarni popik". Vetisna divacky vdecnych situaci je totiz tak "zarucena" (v sale se dalo presne odhadnout, kde se lide budou smat, az se budou za bricho popadat) a i vychozi koncept detektivky, kdy predmetem reflexe je samotne tema hledani (je to vlastne dokument o hledani dokumentu), v zaveru nabere docela jiny smer a skonci v uplne jine sfere tematicke i myslenkove. Clovek se velice pobavi, ale po skonceni filmu, v nem zustane dojem urcite sazky na jistotu (coz je v dokumentu trochu paradoxni pojem, ale sem mi proste sedi).(6.10.2007)

Pro někoho ztracená dovolená, pro někoho zase nalezená - třeba pro tvůrce tohoto dokumentu, kteří se vydali po stopách neznámých osob na fotografiích a na místa, která navštívili. Nápad, zdali je možné zjistit něčí identitu jen a základě fotografií je určitě zajímavý, jen mi zde uniká celkový přínos, vůbec na mě celkový dojem působil dost nedotaženě. Také všechny ty různé uměle vyvolané a nadsazené "teorie" a spekulace kolem účelu cesty a funkcí oné skupiny Asiatů jsem jim poněkud nežrala. Stačí helikoptéra na pozadí a záhada je tu. Na druhou stranu ale obdivuji, že se jim nakonec jejich identitu zjistit podařilo.(2.7.2009)

Na tenhle dokument jsem narazila (jak už to bývá) zcela náhodou při projíždění televizních kanálů. Od začátku do konce tak...fascinující. Naprostá banalita, nalezený kufr s nevyvolanými fotkami kohosi rozjel takřka detektivní pátrání, které v plné síle předvádí, že stokrát omleté "cesta je cíl" pořád platí. Pak mi název dokumentu vymizel z paměti a opět zcela náhodou se mi tady v žebříčku dostal do hledáčku, jak případné...(1.12.2012)

Celkem originalni namet pro tento fiktivni dokument. Kdyz uz ale treba byli v hotelu, kde meli udajne Cinane spat, proc si nevyzadali knihu navstev? Zase skupina sesti Cinanu se neubytuje kazdy den. Zvlast, kdyz na fotkach bylo jaro. Na miste bych si u nejakych biologu nechal zjistit, v jakem obdobi tam kvetou pampelisky a uz mam v roce jen par tydnu, kdy tam mohli bydlet. Podle jmen uz by to byla hracka. A nemuseli posilat detektivni jednotky nekde do Hong Kongu (coz jsem vubec nepochopil). Par zajimavych momentu tam ale bylo, jako nejvsimavejsi vnimam skupinku taiwanskych lidi, asi nejakych manazeru mistni montovny. Namet zajimavy, logicnost a zpracovani sotva prumerne.(13.7.2012)

Rozhodně velmi vtipné, i když se celou první polovinu jedná spíše o takové natažení "rozboru fotografií ze Zvětšeniny" ... trochu více spádu na konci by také neuškodilo, ale jinak velmi zábavný film... 3.5* s tím, že uvidíme, jestli po těchto fotkách něco zůstane třeba za dalších několik let...(12.8.2008)

Samotný dokument za 3* - dlouho se celkem nic nedělo, grafika místy jako před dvaceti lety, pátrání vlastně samo o sobě nikam nevedlo - případ vyřešila až čínská televize jako deus ex machina. Ale za to, že štáb věnoval hledání šesti neznámých Číňanů tolik času a že to nevzdal (hlavně snahu o kontaktování čínské TV :-)) je i čtvrtá hvězdička.(14.8.2008)

Taková malá česko-čínská Záhada Blair Witch, ve které se místo strachu spíše zasmějete. Je pravda, že první polovina se trochu táhne a mnoho kroků je popisováno příliš zdlouhavě, přičemž může docházet k velmi nepříjemné věci, a to, že divák je oproti ději napřed. Nicméně jde o velice svěží dokument, který nenudí a rozhodně se za něj není nutno stydět.(13.8.2008)

Dokument obsahově celkem zajímavý, ale kvůli strašné formě nemůžu jít s hodnocením výše než nad tři hvězdy (viz. třeba ohavný hudební podkres, který působí velmi amatérsky). Naopak mě bavilo, že kdekdo může hledat za celým tímhle fotobádáním smysl současné propojené globalizované společnosti, zatímco já viděl jedno úžasné dobrodružství skupiny mladých (asi) studentů, kteří se prostě omylem nachomýtli a zakousli do záhady větší než oni. Nevybavuje se také někomu mnohem mladší dokument Catfish? 65 %(15.11.2011)

To bylo táááááák hezký. Hledat 6 Číňanů, co před lety ztratili fotky aby se jim mohly vrátit. 99% lidí by se na to za normálních okolností úplně vykašlalo.(3.9.2010)

Výboný nápad, dotlačený k zajímavému rozlousknutí. Budu si pamatovat: pozor na páté dítě, hotel s více než pěti hvězdičkami, podívejte se na to jejich oblečení, to je jasné...Díky ČT, tentokrát kvůli olympiádě na prvním programu, k olympiádě ale dokonalá ilustrace. 70%.(13.8.2008)

• jitrnic

Problém je v tom, že téma je to sice originální, ale ne zase tak zajímavé a přínosné, jak asi připadalo Lucii Králové a spol.. Leckterý daňový poplatník se pak asi podiví, na co všechno máme peníze, když nám autoři někdy po hodině filmu sdělí, že už projeli bezvýsledně 6000 kilometrů (film samozřejmě z velké části financoval Státní fond pro rozvoj kinematografie). Myslím, že bylo celkem nabíledni, že jediná šance, jak ty lidi vypátrat, byla přes čínská média, to zbylé "pátrání" bylo jen takové zaplácnutí filmového materiálu. Ještě celkem zajímavé byly rozhovory se sinology a Asiaty žijícími v Čechách (až na to dětské vyptávání se "a proč? a proč?"), u policie bylo celkem jasné, že je pošle do háje a tu kartářku s jejíma aurama snad nemysleli vážně. No a ten konec, kdy se šťastně shledali s těmi komunistickými tajemníky nebo co to bylo zač a společně se dojmuli nad tím krásným příběhem...(2.7.2009)

Opravdu hodně zajímavý nápad ve vcelku dobrém provedení, který je v poslední části i portrétem dnešní čínské kultury. Ale trochu mě zklamalo, že klíčem k objevení Číňanů byla jejich státní televize. Po tak dlouhém hledání pomocí různých metod jsem čekal, že se oříšek přece jenom díky některé rozlouskne. Ale svým způsobem je toto také jakýsi portrét - portrét celosvětové medializované kultury (i když v Číně je to vlastně o něčem trochu jiném). - 75%(13.8.2008)

Český dokument je v posledných rokoch na vzostupe - najnovší príspevok Ztracená dovolená je toho nesporným dôkazom. Pátranie po niekoľkých Aziatoch bez akéhokoľvek záchytného bodu - to je vcelku nezvyčajná téma na dlhometrážny dokument. Našťastie nás režisérka vo svojom pátraní konfrontuje s množstvom bizarných postáv- českí aziati, sinológovia, alebo veštkyňa - ktorých zobrazuje Lucie Králová s ironickým nadhľadom, ktorý poukazuje na ich neschopnosť často kombinovanú s neodbornosťou. Druhá časť v spomínanom trende pokračuje, anonymitu človeka ale vlastne neguje (úspešne) a nahrádza otázkou nad civilizačnými a kultúrnymi rozdielmi medzi ľuďmi. Úspešne tiež poukazuje na ideologický rozdiel, ktorý vplýva na ľudské správanie (a divák nemá možnosť dozvedieť sa,či ide len o nacvičené frázy, alebo úplnú "deformáciu" človeka...) Skvelý dokument, ktorý úspešne poukazuje na anonymitu človeka (respektíve jej neexistenciu) v súčasnom globalizovanom svete.(29.7.2007)

Takovéto dokumenty člověk prostě musí mít rád. Zábavný, dynamický a originální. Začátek mě teda zabavil více než finální pointa a rozuzlení, ale i tak si tento dokument zasluhuje potlesk a gratulaci. Takovýto snímek jenom utvrzuje můj postoj, proč mám rád dokumenty. 8,5/10(25.10.2007)

Ne že by to bylo nezajímavé, ale když se tak nad tím zamyslím, valnou většinu filmu se nedělo vůbec nic. Autoři nejen že nikam nepokročili, oni ani nedělali nic moc proto, aby se tak stalo a působili tak trochu neschopně. Neslo se to spíše v relaxačním duchu výletu do skandinávské krajiny. Zlom přišel s (poměrně fortunózní) pointou filmu, kdy se vývoj rázem dostal do smrště obratů a otáček. To mu dalo i nějaký ten nadformální přesah a posunulo ho to v mých očích ze "sympatického počinu" na "sympatický a mírně fascinující počin". Tak nějak.(8.11.2007)

V závěru jsem silně pochyboval o smyslu a úspěchu tohohle 'projektu'. O to sladší bylo překvapení, když to tým Lucky dotáhnul až do samotnýho a hlavně na 100% úspěšnýho konce.. Vše završil proslov čínského moderátora tamní televize o vzájemný pomoci, cílevědomosti, odhodlanosti a přátelství. Jsem docela překvapenej, že v minulosti jsem o tenhle dojemnej a v Číně asi dost propagovanej (v hlavních zprávách se sledovaností 300 000 000) příběh nezavadil. 4/5 moc hezký ///+///(12.8.2008)

Vskutku originální dokument. Notná dávka houževnatosti a odhodlanosti „detektivnímu týmu“ nechyběla. Tři roky trvající pátrání, cestování „napříč kontinenty“ nebo „dobytí“ čínské televize. Její pevnost odolávala srdnatě… Mají můj respekt, skutečně, klobouk dolů! Vždyť otevřený konec byl na spadnutí a záhada by žila dál. A v závěru…, přeci jen konec šťastný. I když, jak to jen říct, relativní vděčnost režimem „zpitoměných“ funkcionářů se dala čekat. Bohatý jídelníček, luxusní hotely, pozornost médií, ale také návštěva „populární“ lidové jídelny… Kousek hodný zapamatování.(18.8.2008)

dokument s detektivním nádechem, na který se moc dobře dívá(29.7.2007)

Celkom vtipný dokument (miestami) o jednej divnej posadnutosti pátraním "po zrnku ryže". (70%)(12.8.2008)

Len náhodne som prepínal kanály a z množstva filmov sobotňajšieho večera ma tento dokument doslova pohltil. Húževnatosť a cieľavedomosť českých pátračov sa nakoniec dočkala zaslúženej odmeny. Veď nájsť 6 aziatov podľa fotografie je takmer nemožné. A propagandistická pieseň čínskeho "speváka" na párty poriadanej miestnymi komunistickými papalášmi patrí k tomu najvtipnejšiemu, čo som za poslednú dobu videl.(24.5.2009)

Povedené hledání neznámých Asiatů ze ztracených fotografií. Je to zábavné, dojemné, ale i napínavé. Přesto se mi na mysl neodbytně cpala hláška z jiného čekého filmu: To muselo dát práce,co? A přitom taková blbost.(4.9.2008)

Švarný rulez! :) Kdo studoval v Olomouci Čínskou filologii ví.(20.3.2009)

Globalizace konečně udělal první dobrý skutek, vrátila čínským potentátům ztracené fotografie.(21.9.2011)

Dokument? Detektivka? No tak asi detektivní dokument nebo snad dokumentární detektivka. Asi od každého trošku. Je zde dokázáno, jak je ten svět velký, ale také zároveň malý. Procestovat celý svět jen tak, že se našlo pár fotografií a zjistit, jestli fotografie mají majitele? Výborný nápad, hltal jsem dokument po celou dobu každou vteřinu. No ale nesmíme zapomenout i na vtip, který zde taky nechybí. (Asi nejlepší byl VÍCE NEŽ 5* HOTEL). škoda že i zde nejde udělit více než 5*:-) Díky za snahu, muselo to stát hodně sil, ale také peněz, ale stálo to za to. Vřele musím doporučit a už se těším na opakování.(13.8.2008)

Opravdu zajímavý dokument, který vznikl na základě odvážného, až možná trochu bláznivého nápadu. Ale výsledkem je neobyčejný a velice napínavý dokument, na který se velmi hezky kouká.(25.9.2008)

Napad genialni, zpracovani uchazejici. Pribeh kazi jen demence "detektivu", kdy se nekolikrat dostavaji do stavu "nevime jak dal" ktere nasledne resi tim co byl normalni clovek udelal hned na zacatku a to je podrobne prostudovani tech fotografii, byt by tak cely "pribeh" zkratily na desetinu.(7.11.2012)

Nalezený kufr s pár negativy- toť hlavní důvod jednoho velice zvláštního, vtipného, originálního a především poučujícího tripu. Někdo by to nazval road movie, někdo detektivkou, někdo poučným cestopisem ( který má například funkci zprostředkovat a zdokumentovat rozdíly kultury středoevropské s kulturou asijskou) a někdo třeba jen dalším obyčejným dokumentem. Na Ztracenou dovolenou se dá dívat z různých stran a pod jiným měřítkem pohledu. Můj osobní názor ale je, že sice jde o dalši dokument v řadě, nicméně rozhodně není obyčejný ani nezajímavý, ale naopak zaobírá se tématem, které je, zvlášťě v dnešní době, poněkud horké.(17.11.2007)

Parta mladých senzace-chtivých lidí pátrají po něčem, co vlastně vůbec neexistuje. Nebo existuje? Vcelku povedené to bylo, neboť každý divák věřil v záhadu stejně jako tvůrci. Bůhví, co měli Číňani za lubem. Možná jsme jim to my, Češi, teď pořádně zavařili. Ale bavila jsem se.(16.8.2008)

• Tanner

Na konci si tvůrci postěžovali, že se nikdo nezeptal, proč to vlastně dělali. To proto na tuto otázku nedali v celém dokumentu odpověď? Respektuju, že to bylo náročné (i když takovej trip po Skandinávii, následně Číně - proč ne?), ale nějak mi stále unikalo, co chce vlastně básník říci. Nebo to spíš nedokázal. Film coby výstup celé akce se tvářil jakože detektivně, ale byla to spíš nuda (hlavně forma psaných komentářů mi fakt lezla na nervy). Zejména prostřední pasáž, kdy už je jaksi po expozici tématu a nic se neděje - vyjma snůšky blábolů a vyfabulovaných domněnek (pardon, seriozních interpretací fotografií odborníky). Na konci došlo ještě k přimíchání obligátní politické (notně stereotypizované) příměsi a ukázce vlivu médií. Co však bylo nosným tématem...? No, nicméně něco v tom přeci jenom je, ale divák si to musí vybrat sám. Dokoukal jsem to jen proto, že jsem čekal na film, co šel poté. PS: Lidem, kteří odmítají nekonformní názory a odsuzují jejich nositele, můžu vzkázat, že dnes je to - bohudík - již jen a jen jejich problém. :-)(2.7.2009)

• Fifer

Jenom tupě zírám na nadšené reakce ostatních diváků, byli jsme na stejném filmu? Jediné, co bylo na dokumentu zajímavé, byl nápad. Ale tvůrci s ním naložili tím nejnudnějším způsobem. Dobře, dokázal bych chápat i to, že pátrání nebude probíhat logicky, ale spíše tak, aby bylo zábavné. Jenomže ono neprobíhá ani logicky, ani zábavně. Je to nepopsatelná nuda s otřesnými scénami typu: Ptám se 5 minut policajta ve Švédsku na to stejné, on mi 5 minut negativně odpovídá. Prostě otřesná vata. Přitom věřím tomu, že nadanější filmaři by z toho námětu dokázali vytvořit zábavný film. Už dlouho jsem neviděl film, kde by bylo tolik nastavované kaše. Neuvěřitelně nudný a špatně natočený dokument, autoři jsou si vědomi toho, že se divák chce dozvědět finální pointu a proto to nějak vydrží. Hodně mě mrzí, že jsem to neviděl na dvd, pustil bych si začátek, potom posledních deset minut a o nic bych nepřišel.(5.5.2010)

Tvůrci si dali za úkol vrátit čínské skupině jejich ztracené fotografie a v tomto ohledu mají můj obdiv a sympatie. Napadlo by to sice leckoho, ale málokdo by se toho opravdu chopil a začal všemi možnými způsoby pátrat. Bohužel film není tak napínavý, jak by se mohlo zdát. To je poznat už na začátku, kdy dost dlouho trvá, než se jakés takés pátrání konečně rozjede. A o moc napínavější to není ani poté. Hodně věcí tvůrci dělají ani ne tak za účelem odhalení totožnosti Číňanů, ale aby měli něco zajímavého do filmu. Cesta po stopách turistů a focení se na stejných místech je sice zajímavá věc, ale oslovení různých čarodějnic a věštkyň už je dost přes čáru (jejich s prominutím bláboly bych šupem vystřihl). Některé otázky, jež si tvůrci v průběhu celého filmu kladou, jsou typu "proč je moře modré" a tím dost otravné. Nevím, ale mě to, že se Číňané fotili vždy každý zvlášť a všude možně, i na zdánlivě nezajímavých místech, zase tak strašně zajímavé nepřijde - asijští turisté jsou zkrátka takoví. Hodně zajímavé to nicméně začne být v závěru, kdy práci tvůrců využije nebo možná spíše i zneužije čínská televize. Ovšem názoru na tento fakt se ze strany tvůrců nedočkáme...(18.8.2008)

Projekce na MFF Karlovy Vary 2007.(1.3.2014)

5+(28.7.2007)

Vyborne. Kdyby nebylo uprostred trochu hlucheho mista, dal bych i za pet. "Dokument" ukazuje, jak moc jsou obe kultury odlisne. Velmi zajimave jsou hlavne casti tocene v Cine - mista i rozhovory - svym zpusobem naprosto unikatni. Zrejme se navzajem muzeme tolerovat, muzeme se mit dokonce radi, ale rozumet si patrne nikdy nebudeme.(12.8.2008)

Něco tak originálního jsem ve světě dokumentů snad ještě neviděl, ale konci se tam bohužel objevili „vyfocení” Číňané a začalo to být trochu trapné. No, spíš ti Číňané byli trochu divní...(13.8.2008)

No nevim. Nápad skvělý, obdivuji vůli, chuť i nápady tvůrců. Ovšem film nakonec vyzní spíš tak, že kdyby to dostali do čínské televize o dva roky dřív, našli Číňany o dva roky dřív. Předchozí pátrání na to totiž nemělo absolutně žádný vliv, krom toho, že zjistili, že jde o turisty z Číny... Ovšem tím nepopírám, jak úžasné a vtipné bylo celé pátraní, jak i z fotek se dá zjistit tolik věcí bez toho, abych kdy přišel na to, kdo na té fotce vlastně je. Vtipné!(10.9.2008)

LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA 2007 V rámci českých dokumentů se jedná o ten nejlepší snímek, který jsem měl za dlouhou dobu možnost vidět. Detektivní pátraní po lidech z fotek je navíc prošpikováno humorem, takže vás vůbec nenapadne, že sledujete dokumentární film. Navíc se vše točí okolo mých oblíbených Asiatů, takže za 5 hvězdiček.(9.12.2007)

První dokumentární detektivka, kterou jsem viděla, a určitě ne poslední. Na začátku všeho je nalezený kufr plný negativů, na kterých jsou zachyceni turisté z Asie. Detektivové - filmaři si dají neuvěřitelný cíl, a to najít majitele ztraceného kufru a vrátit turistům jejich negativy. Rozjede se pátrání, které nejprve skončí „na mrtvém bodě“ (a zoufalí začínají být nejen pátrající filmaři, ale i diváci). Pak ale naštěstí svitla pátrajícím jiskřička naděje a dokument nabyl šťastného konce - majitel kufru je nalezen a negativy úspěšně předány. Velmi se mi líbilo, že film byl hodně založen na náhodách - například samotný nález kufru a šťastný konec, ke kterému dopomohla hlavně čínská televize. Film byl zábavný a zajímavý hlavně svým originálním nápadem.(25.8.2008)