Česká muzika (TV film)

Česko, 1993, 46 min

Vlasta Janečková

Milan Dostál

Vadim Petrov

Až do dneška jsem nevěděla, že Michaele Kuklové tak sluší kníry, ale knírač byla skutečně luxusní, ať to vybíral kdokoliv, vybral to dobře, ta podoba tam je. Ondřej Havelka po více než deseti letech nahodil slušivý kostým z pohádky Jak se peče štěstí, tentokrát nepekl, tentokrát muzicíroval. Jan Šťastný byl šťastný od začátku do konce a na konci samém nejen hrál a zpíval, ale i tančil, prostě šťastná povaha. V kouzelném domě, kam byla Marianna - knírač zakletá, jsem pořád viděla venkovskou nádražní budovu. Zajímala by mě jedna věc, jestli ten pes byl pes, nebo byli důslední a byla to fenka.(29.9.2013)

Já bych si vzala Langmajera, jinak dobrý... :-D Jedna z mých oblíbených kratších pohádek. Vždycky se mi moc líbila role Vladimíra Brabce, fascinoval mě jeho smutek v očích, když vyprávěl o zmizelé Marianně a role pana Havelky ve mě vyvolávala určitý optimismus. Jediný koho jsem neměla ráda, byl jan Šťastný. Ten jeho "Mirek Dušín" mu lezl krkem. Jinak zazněla tu otázka, zda je pes pes nebo fena. Jedná se o psa - o knírače Framieho, který se objevoval na přelomu 80 a 90 v mnoha pohádkách.(4.11.2015)

A chudák Langmajer zůstal na ocet. :-) Škoda, že příběh je až příliš přímočarý, bez větších zvratů - kluci někam přijdou, zjistí, oč jde, a hned vše vyřeší, bez problémů a protivenství. Ale jinak se mi líbí lokace (docela by mne zajímalo, kde je ta kaplička se schody po obou stranách) i herecké výkony. Pan Brabec prokázal, jaký je skutečný herec, když vyprávěl o své ztracené dceři - když si představím, že to deklamuje třeba Vojtek, brr. Je tam trochu chyba skriptu - v té budově v lese a následně v interiéru se mění pořadí těch mozaikových oken nade dveřmi. Trochu mi zde vadilo, že z Havelky neudělali chasníka od dětí, jak o tom vypráví, ale dali mu patku, a tak vypadá spíše jako obšourník.(17.7.2017)

• wictoria

A jé, Michaela Kuklová opět zakletá, opět si jí vyhlídl Petr Štěpánek (jako např. v Pravda a lež nebo O krásné čarodějce) a ona si zas vybere nějakého chudého, ale mladého klaďase (Beneše tu vyjímečně vystřídal Šťastný)... Dodatečně mě ještě po letech rozesmálo označení Petra Štěpánka "mladý pán". To mu bylo 45 let :D(8.11.2008)

Další velmi hezká pohádka od Vlasty Janečkové. Tentokrát trochu "temnější". Zaujal mě hlavně hospodský ve skvělém podání Vladimíra Brabce - jeho dojemný monolog o zmizelé dceři krásně ukazuje rozdíl mezi těmito televizním pohádkami a těmi současnými. Dnes, mám ten dojem, tvorba pro děti herce k žádnému velkému výkonu nevybízí. A to je škoda.(16.11.2014)