poster

Růže a prsten (TV film)

Pohádka

Československo, 1971, 86 min

 • Skuby47
  ****

  Už řadu sobot si ráno vždy přivstanu, abych nepropásla některou ze starých archivních pohádek, které televize o tomto čase zařazuje do vysílání. Tato veselá pohádka je jen velmi zřídka k vidění. Škoda. Velmi sympatické je herecké osazení počínaje králem Ušatou či vlastně Udatou I. v podání Jaroslava Marvana, přes syna krále Pekáče II. prince Bulku v podání roztomilého Miloše Nesvadby i jeho konkurenta prince Vavřína v podání fešného Jana Třísky. Také ženské osazenstvo mě potěšilo. Originální vypravěč v podobě podpěrné sochy a komické situace vzniklé střídáním držitelů hlavních rekvizit, a tím i změny vzájemných sympatií, vtipné dialogy, přívětivost a dobrý konec – to jsou pozitiva této pohádky, kterým ani kulisová výprava neubrala na kvalitě.(28.1.2016)

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Růže a prsten jsou krásnou ukázkou naivity, humoru a nadsázky, aniž by to sklouzávalo do hlouposti či trapnosti. Přemýšlím, zda si umím představit ještě o něco méně královského krále, než byl tady rada Vacátko (já vím, Šíleně smutná, ale tam je to o něčem jiném, i když i to je komedie), ta směšnost jeho krále vyniká ostřeji i díky královské důstojnosti královny (taky je to mrška, o to pokoj). Krásná deus ex machina figura - socha, jak coby prvek v ději, tak jako prvek výtvarný. Absolutně geniální výběr byl v postavách princů, Miloš Nesvadba je k zulíbání, Jan Tříska je beze vší ironie dokonalý pohádkový princ z rodu těch, jaké jsme měli v pohádkách běžně a jací se dnes již evidentně nerodí. Stejně tak byla hezká princezna Andělka, kterou půvabem překonala jen Bětuška. Že je Jana Preissová krásná ženská vím odjakživa, marně přemýšlím, jak mi mohlo celé roky unikat, že má tak příjemný hlas. No já vím, to jsem objevila zas minimálně nový kontinent, ale já si to opravdu uvědomila až tenhle týden (u jiné pohádky). Moc se mi líbilo, že se nebáli do pohádky dát i zjevnou parodii, třeba když princ veršuje a při hledání rýmu na jméno Bětuška z něj padá: "Bětuška beruška, Bětuška osuška, Bětuška rozbuška..." Stejně tak v závěru přímočaře zasáhne socha a je vyřešeno a nikdo nad tím nedumá. A tak všechno nad očekávání dobře dopadlo, všichni jsou šťastní a spokojení.... Lidé by ostatně nikdy neměli spoléhat na kouzelnou růži a prsten. Měli by být sami krásní, být na sebe milí a měli by se mít rádi.(18.4.2013)

 • flanker.27
  ****

  Veden pohádkovým deficitem sáhl jsem po dalším kousku s Janou Preissovou, mnou titulovanou královnou princezen, víl, chudých dívek a vůbec ženského elementu v pohádkách. Pohádka samotná je takový symbol rozdílu mezi kvalitní a špatnou pohádkou, jaké se točí dneska. Je skutečně vtipná a chytrá, nikoli infantilní a hloupá, oplývá nadsázkou, nikoli trapností, a je výborně zahraná. Na hercích je vyloženě vidět, jak si hraní užívali a jak se bavili při všech těch uražených chm!, králích Pekáčích II., kapitánech Zrubalech, Bětušce osušce a podobně. Přiznávám, že jsem se řehtal od začátku do konce a na závěr měl takovou příjemnou náladu, kterou kazí jen otázka: Proč to dneska už takhle vtipně, odlehčeně a přitom chytře nejde.(24.5.2013)

 • dogrose
  *****

  Nedá mi to, abych nepřipojila komentář. Jsem starší ročník, pohádku jsem fakt viděla v premiéře jako malá holka. Nedokážu přesně říct proč, ale už tehdy mně strašně zaujala. Snad srozumitelností děje a plynutím vyprávění, pohyblivou sochou, dialogy, bezpečím... Pak šla do sejfu, když Tříska emigroval, ale já na ni vzpomínala celé roky. Co pro mne bylo ještě překvapující, že se mi stále líbí i po těch 40 letech... Mimochodem - místy je docela drsná, třeba když Tříska přirovná princeznu k mrzáčkovi, to by možná dneska neprošlo :-) Rozhodně doporučuju ke zkouknutí a rodiče se nemusejí bát pustit ji dětem.(24.3.2012)

 • PollyJean
  ***

  Tuhle pohádku jsem několikrát četla jako dítě a hodně se mi líbila, i když měla dost nepohádkových motivů; i její sloh byl nepohádkově věcný a lehce ironický (jak taky jinak, když ji psal Angličan). Televizní zpracování je na půli cesty - ironie a lehkost předlohy se tam objevuje jen občas (pak to ale stojí za to), logika děje v úpravách a krácení dostává chvílemi docela na frak. Nápad s vypravěčem - pantomimickou sochou je strašný. Herci jsou dobří, nade všechny ale jasně vyniká Tříska jako princ Vavřín.(15.11.2012)