Mezi nepřáteli

• Kanada

Intimate Enemies

Drama / Historický / Válečný

Francie / Maroko, 2007, 111 min

Standardní žánrový příspěvek, který připomíná vesměs všechny klasické motivy z válečných filmů. Škoda, že je tolik vidět, že Florent Emilio Siri je akorát řemeslník s citem pro vkusné vizuály, a ne nějaký přemýšlivý impresário, který by vpouštěl do výšek i hloubek. Neurážející, leč nijak oslnivé dvě hodiny, strávené na důvěrně známém teritoriu.(5.11.2007)

Francouzi nemají jen filmy plné sympatických rolí, vtipných dialogů a originálních příběhů. Já jsem ani sám netušil, že Francouzi jsou tvůrci tohoto válečného filmu, který mě při sledování skutečně hnul žlučí a že jsem asi nebyl jediný. Ten film, nutno dodat že podle pravdy, totiž ukazuje druhou brigádu Francouzské osobnosti. Krutou, nesympatickou vážnou a naprosto obyčejnou postavu, kterou ovlivňuje válka a hlavně pohled na zbídačený národ, ze kterého si Francouzi udělali to, co si Hitler udělal se Židem, psance (i když ne tak docela, ale na druhou stranu, proč se s tím srát). Bylo to drsné, ale dobře se na to koukalo. Tímto bych uživateli Enšpígl chtěl poděkovat za to, že mi ukázal i druhou stránku Francouze a jejich kinematografie, o které jsem neměl ani tušení.(4.1.2010)

"Myslel som, že napalm sa používa iba vo vojne." "Ale choď, neopužívaj také silné slová. My tu len udržiavame poriadok." A pri tom udržiavaní poriadku skapalo pol milióna ľudí. Schematické? Možno. Ale čo ste čakali? Že tam v záujme originálneho prístupu budú všetci poskakovať v ružových pančucháčoch a nariasených sukničkách? Vojnový film je žáner, ktorý sa podobne ako western či horor musí pohybovať v istých mantineloch. Bude sa strieľať, mučiť a zrádzať, príde dezilúzia a vytriezvenie z idealizmu, nejaký pokus o samovraždu sa tiež nájde, z humanistu sa stane kat, z milého domorodého chlapca hlavný partizánsky zabijak. Siri ponúka svoj zatiaľ režijne najuvedomelejší a najsústredenejší film. Hĺbkový ponor do psychiky vojakov v jednej zo "zbytočných vojen" 20. storočia to nie je, ale ako pohľad na dobu, priestor a ľudí to funguje dobre.(28.8.2008)

Dlouho, předlouho jsem váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Ovšem když zase vidím v poslední době stále častější tu vzácnou jednotu v hodnocení z řad odborníků a profirecenzentů rozhodl jsem se pro pět, protože tenhle snímek ani omylem nepovažuji za průměrný. Frantíci do váčku s válečnými snímky přihodili skutečně výtečně udělaný snímek o to cenejší, že od nich se na téma válka dočkáváme z většiny pouze zábavných až ultraztřeštěných vizí války. Tenhle film dá velmi rychle zapomenout na všechny ty velké flámy, sedmé roty či esa es. Dvou věcí si na filmu cením nad jiné. Nejvíce snahy ukázat, že na světě nejsou jen Amíci a Rusáci kdo mají krev neviných na svým praporu, ale že tu jsou i další. Docela síla vidět uplatňovaní kolektivní viny na civilistech nebo mučení zajatců Fronty národního osvobození / FNO /. Jen tak mezi řádky, v té době všechny tyhle svinstva schvaloval i budoucí prezident Francie, François Mitterrand, který byl tehdá ministr vnitra. Tento fakt je znám díky knize Speciální služby, Alžírsko 1955-57 od Paula Aussaresa / šéf kontrarozvědky /, která vzbudila ve Francii velký rozruch. Opravdu si cením, že film změnil i v povědomí široké světové věřejnosti oficílní název silových rezortů Francie "udržování pořádku v alžírských departamentech" na slovo "válka" Jak jinak nazvat humus, při kterém umře přes 500.000 lidí ? Naštěstí v současné francouzské politice je jen jediný člověk, který tyhle hnusy neodsoudil - Le Pen a ten se nepočítá, protože je to fašistickej dobytek ! Samozřejmě ani FNO v ničem nezaostávali, exhodus stotisíců francouzských alžířanů mluví asi za vše. Takže kdyby nic jiného, tak tenhle film ukáže další africkou hrůzu z části pod sloganem Made in France. Druhá věc, které si cením, že film do mě šlehnul pocit, ne strachu z války ani již tradičního vyznění "válka je děvka", ale strachu z toho, že by ze mě jednou mohla udělat válka taky bestii schopnou udělat libovolnou zrůdnost druhýmu člověku. Kdo viděl tenhle film bude mi rozumět. Ve filmu bylo minimum akčních scén, ale byly natočeny parádně, vizuální i hudební stránka filmu rovněž na vysoké úrovni, ale hlavně celkové vyznění tohohle psychopekla z Alžíru si z výše uvedených důvodů prostě nezaslouží odstřelit do průměru.(5.12.2007)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $3,885,069║ Na Francúzsku produkciu je tento film dosť silná káva a konečne vojnový film čo je niečo hoden a nielen nejaký povrchný vykvas ako býva zvykom posledné roky. A práve tu okrem technickej stránky, dominuje aj ponurý príbeh poukazujúcu na zákernosť vojny, kde sa moc servítok pred ústa nedáva. Výhodou filmu je aj kľudnejší rozbeh na úvod aby nám bolo zrejmé kde sa príbeh bude odohrávať a v akom duchu sa bude formovať aby z toho v konečnom dôsledku vznikla silná dráma o ľudských osudoch. „Vojna je hnusná, zákerná vec, kde sa neberie ohľad na nič a o tom akú ma skutočnú tvár, nám ukáže tento film.“ /100%/(3.1.2009)

PFF .. Scénář: Patrick Rotman, Florent Emilio Siri .. Většina válečných konfliktů po Druhé světové válce, včetně těch současných je divných a pro obyčejné vojáky značně složitých. Nepřítel není jasně vyprofilován tím, že patří do nepřátelské armády a obsadil cizí území, mnohdy splývá s civilním obyvatelstvem a někdy jsou to i dřívější spolubojovníci. Úvod L' Ennemi intime je rozhodně slabší než závěrečná, gradovaná část o válečné zhoubnosti a psychickém rozkladu osobností, přesto globálně nepřináší snímek takřka nic neznámého. Pouze Siri ukazuje svým spoluobčanům, co že se to tehdy v Alžírsku dělo za zvěrstva a vedlo za dlouho nepřiznanou válku, kdy se mučilo, vraždili viní i neviní obyvatelé, protože nebylo zřejmé, kdo je ten nepřítel. Vizuálně je Siri patřičně zajímavý, kamera předkládá hezké obrázky, hudba je na úrovni, ale obsah s několika málo přestřelkami a morálními hádkami nepřinese mnoho překvapivého. Tedy jak komu, protože ve Francii tímto kritickým pohledem do zániku posledních kolonii Emilio celkem boduje… 65%.(11.11.2007)

Ohlédnutí za Francouzskou ,,černou můrou“, na válku, kde ZBYTEČNĚ umírali lidé…. PŘÍBĚH:***povstalci se ukrývají v horách. Praktiky partyzánů, akce vojáků. Mladý velitel sbírá zkušenosti pod dohledem seržanta. ,,Takto my tady žijem“- dalo by se konstatovat. A čekat, jestli mladý poručík změní svůj názor na válku. O to jde a taky o zjištění, že VÁLKA JE VŮL. Vše se odehrává v prostředí podobném Afghanistánu./ HUMOR:0 –není tu nic k smíchu./ AKCE: **malé bojůvky, sledovačky. Víc než o klasickou válku jde prostě o partizánský boj. 1. operace, 2.operace, 3.operace…Já očekával více akce. Ale nezdá se mi to ani jako silný protiválečný film./ NAPĚTÍ:***při akci je slyšet dech vojáka. To určitě každého vtáhne do děje. Párkrát mne taky zajímalo, jak to dopadne. Nejsilnější okamžik ovšem přijde až o Štědrém dnu a nebude se u toho střílet./ Film spíš beru jako poctu 27 000 padlých francouzů.(26.4.2008)

Zbytečně zlouhavé o ničem - čímž nezbývá prostor na pořádné válčení ... příliš málo akce ... málo.(26.4.2008)

"Měl jste zůstat doma poručíku, tohle místo není pro vás." Bylo mně jedno jaká je kamera, bylo mně jedno jak to bylo zpracované, ale už vůbec mně není jedno, že se to opravdu stalo a že ve skutečnosti mohli zůstat doma úplně všichni a nemuselo dojít nejen k tak obrovským ztrátám na životech, ale i k nelidskému mučení. A ti co přežili, možná ztratili víc než jsou si schopni připustit. Po takových filmech mě jímá děs, čeho všeho jsou lidé schopní a kde jdou morální hodnoty do háje, jak se píše nahoře v obsahu, nota bene v tomto případě úplně zbytečně. Ještě by mě docela zajímalo, co si mysleli všichni ti přeživší po zveřejněném faktu a uznání zbytečnosti téhle smutné anabáze ve francouzské historii.(5.7.2015)

Psychologickou stránku filmu hodnotím velmi vysoko, popis proměny idealistického důstojníka v nepřátelském prostředí v citově otupělého veterána působí velmi reálně. Bohužel jako válečný film snímek docela selhává. I přes nesporně dobrou technickou stránku se akční scény sestávají vždy z toho samého - jednotka jde, z krytu na ní zaútočí Alžířani, pár jich pobijou a Francouzi si vlastně ani pořádně nevystřelí. Zkrátka stále stejné amatérské jednání. Z toho důvodu nemůžu dát víc.(13.5.2008)

Vo Francúzsku sa podarilo natočiť efektné dielko, ako po efektovej, tak aj po obsahovej stránke. V hlavných roliach mi herci sedeli, ale tie správne dosadené boli práve vedľajšie (napr. Rachid). Film ale zanecháva trošku skromnejší príbeh, ktorého sa drží takmer dvojhodinová dráma. Z vojenských sekvencií je poznať vlastný štýl, ale nevyhli sa miernemu napodobovaniu. Vo vojenských stretoch za každú cenu využívať - až zneužívať - moment prekvapenia nebola stále tá správna možnosť, takže som len čakal kedy bude ticho a vedel som, že vtedy niekto dostane head-shot alebo niečo podobné. Ale inak dobre natočená, skromnejšia dráma o nepriateľovi vo vlastných líniách, ktorého nech si každý vysvetlí ako chce. 75%.(26.2.2008)

Když jsem se s rostoucím úžasem a nadšením i děsem díval na toto dílo, podávající krutý příběh z konce francouzské koloniální nadvlády v Alžírsku, vzpomněl jsem si na obdobné dílo NA ZÁPADNÍ FRONTĚ KLID. Sladká Francie, to není jenom Voltaire či Montesqieu nebo Rolland a Piaf, ale také cizinecká legie, druhé největší koloniální impérium prostírající se na čtyřech kontinentech, kruté války, nemilosrdné zacházení s autochtonním obyvatelstvem, Frankofonie, v jejíž africké části Paříž stále vystupuje z velmocenských pozic. Specifický je i francouzský šovinismus, v jehož výbojnosti stále cítíme střípky Sedanu, ale také prohry z roku 1940, byť se dnes z větší části jedná o uzavřenou minulost. Vypjatost konfliktu, v němž Francouzi nejsou jen odcházejícími kolonizátory, ale i protivníky militantního islámu, patrného ve válečných projevech Fronty národního osvobození, překvapuje za těchto okolností méně, než bychom čekali. Více než oběti samy a nezbytné "průvodní" hrubnutí charakteru alespoň mně vadí letopočet - konec padesátých let - a faktická zbytečnost všeho toho zabíjení. V roce 1958 končí ve Francii Čtvrtá a s válečným hrdinou de Gaullem nastupuje Pátá republika a začínají mírová jednání, která o dva roky později vyústí do Evianských dohod a následně do francouzského odchodu včetně milionové komunity francouzské alžírské menšiny a paralelně počínajícího stěhování Alžířanů na severní břeh Středozemního moře. Nepodjatý pohled, mistrná sebereflexe, výborné výkony herců mladé a střední generace, narozené po těchto hrůzných událostech, jsou příjemným diváckým překvapením. Stejně sympatické je historické zvládnutí těchto událostí (v srovnávací chronologii odpovídá válečným filmům o druhé světové válce natáčeným na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století). Schematické tu vyklízí pole věcnému a to vše ve filmové řeči, která má mimořádnou úroveň. Zůstává otevřenou otázkou, nakolik nesporné kvality NEPŘÁTEL odolají zubu času mj. pro vysoké nároky, které svou nepodbízivou střízlivostí kladou na své diváky..(14.8.2010)

Drvivá väčšina vojenských filmov je o ťažkých skúškach uprostred vojnového besnenia, pôsobiacich na fyzické aj duševné zdravie vojaka. Druhou zásadou je vytvorenie dôverujúcej si jednotky oddaných bojovníkov. Sem-tam sa riešia čiastkové rebélie vojakov, spočívajúce v odmietnutí rozkazu. Málokedy je v popredí ukázanie zbytočnosti akejkoľvek vojny. Trpia v nej pritom všetci: civilisti aj vojaci. Politici a hŕstka generálov v úzadí štvú do bojového nasadenia, sami obklopení luxusom. Len zriedka sa vo filmoch rieši dezercia či odmietnutie poslušnosti. Z uvedeného vyplýva propagandistická línia vojnových filmov: ide o drísty, vyvolávajúce v príjemcoch pocit potreby slúžiť vládnej moci v prípade potreby. Bez ohľadu na príčiny. Medzi nepriateľmi nie je výnimočné. Výnimočné je spracovaním, podávajúcim obraz nezmyslenej vojny plnej krutostí, mučenia, streľby do žien a detí či použitie napalmu. Vojna je schopná prevrátiť naivný idealizmus na paranoidné schizoidné šialenstvo a oddané hrdinstvo na cynickú skepsu. Škoda len, že racionálne precitnutie prichádza až v strednom veku, potom, čo si vojak v dlhých bojoch na rôznych kontinentoch odslúžil svoje.(10.12.2014)

Práve pri tomto filme mi došlo aké strašné to musí byť, zapáliť si poslednú cigaretu pred smrťou...(22.2.2008)

Velmi dobrá, leč určitě ne příjemná válečná podívaná, která tedy na Francouze musí zapůsobit ještě silněji než na našince, ovšem to v žádném případě neznamená, že by byla málo sugestivní. Tak nějak se asi v zahraničí dívají na na náš Tobruk. Ano, Mezi nepřáteli je vcelku tradiční příběh, ovšem to už k žánru patří a jde spíše o jeho podání, které je jedničkové, a o herce, z nichž především Albert Dupontel je ukázkový drsoň a přitom vlastně sympaťák, jak má být. Rozpočet je znát, řada scén působí opravdu silně (napalm), Desplatova hudba bez výtky. Speciální jednotka se mi asi líbila více, ale ne o moc.(7.6.2013)

Od tohoto válečného filmu jsem toho moc nečekal, ale překvapil mě. Příběh, který popisuje tuto válku, v níž Francie se marně usilovala udržet za každou cenu ve své tehdejší alžírské kolonii. Ukazuje autenticitu hrůz zbytečné války pravdivě a drsně. Exportovaný násilný balík civilizační svobody a demokracie do arabského světa za cenu ztrát na lidských životech na obou stranách ukazuje, že nemá žádná válka v tomto případě smysl a je pochybná.(15.11.2008)

Francouzi válku natočit umí, o tom není nejmenších pochyb. K období koloniálních bojů o odtržení Alžírska se teď můžeme přichomýtnout i my, a rozhodně to nebude procházka růžovým sadem. Munice je čím dál méně, všudypřítomný písek štípe do očí, a ze spojence se rázem může stát nepřítel na život a na smrt. Mezi nepřáteli je velmi podařený pohled na důležitou část historie jedné z nejvyspělejších zemí Evropy.(7.1.2014)

Budem sa opakovať, ale francúzom tie vojnové filmy idú. Naposledy Šťastné a veselé a Deň víťazstva, ktorý by som odporúčal pozrieť práve pred týmto filmom, pretože nepriamo súvisia. Alžírske jednotky bojovali po boku francúzov proti Hitlerovi. Po vojne v roku 1954 sa pokúsili vyhlásiť samostatnosť. To sa Francúzsku nepáčilo a vyslalo tam svoje jednotky. Práve o tom je tento film. Partizáni, nedostupný terén, civilisti, ktorí kryjú svojich, mučenie zajatcov... a naivný nováčik, ktorý si myslí, že ho vojna nezmení. Film doslova žije tou dobou, cítiť z neho tú páľavu slnka, prach, pot a krv. Neznámi herci, ale slušné výkony a kvalitná réžia. Môže to pripomenúť Čatu, O.Stonea. Milovníci vojnových filmov by nemali váhať, pretože kvalitný vojnový film neprichádza tak často. 80%.(4.2.2009)

Člověk je nepoučitelný! Pár let po nejhorším konfliktu v dějinách lidstva se v Alžírsku odehrává peklo, které se francouzským filmařům povedlo dokonale převést na plátno. Úžasně tu tvůrci vykreslili proměnu mladého nadporučíka - "chceš-li s vlky býti, musíš s nimi výti". Osobně se mi snímek líbil, dávám plné hodnocení za zobrazení krutosti bez příkras, objektivitu pohledu na konflikt a psychologii dvou hlavních postav.(28.12.2008)

KINO/// Obsazení 4/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +sirové prostředí, -místy docela zdlouhavé/// Jiný pohled na válku o které jsem až do příchodu tohoto filmu vůbec nic nevěděl. Tím jiný myslím francouzský. Je to docela změna, ale změna taky jediná. Jinak film nepřínáší nic moc nového (až na prostředí) a taky ničím výjimečným neuchvátí. Tedy za předpokladu, že nepočítám úvodní přestřelku a celkový psychycký tlak na vojáky. Prostě standart, který neurazí, ale ani nepřekvapí./// Celkem 58%///(25.11.2007)

Sice to není Stoneova Četa, ale tyhle zápisky z alžírské války-neválky jsou podobně schizofrenní v chování všech zúčstněných postav. Žádná černá ani bílá, jen hnusná šedá. Dobro a zlo je relativní a ani ten napalm vlastně není napalm. Co do působivosti rozhodně nadprůměrný kousek.(8.4.2008)

Francouzské filmy nevyhledávám a k tomuto jsem se dostal jen náhodou. Tento mě ale příjemně překvapil. Odehrává se po druhé světové válce a jsou tu autenticky natočené hrůzy v Alžírsku. Florent Emilio Siri zachytil docela solidně psychologii postav a herci to dobře zvládly. Film je slušně zpracovaný s pěknými vizuálními triky, hudbou a kamerou.(17.12.2008)

Francúzsko oficiálne priznalo že viedlo v Alžírsku vojnu až v roku 1999. Používanie napalmu, vyvražďovanie a mučenie civilistov boli asi iba také "drobné potýčky". Ale klobúk dolu pred tvorcami aj za kritický pohľad do svojich radov. To dokáže málokto. Vizuálne veľmi pekne podaný film s fajn výkonmi hlavných hrdinov.(3.8.2008)

• WANDRWALL

Co se nosí mezi nepřáteli? Díky čemu jsou nepřátelé? Pěkná sonda o nepřátelích.(15.8.2010)

• bassator

Nic neříkající, nezáživný snímek s pár zajímavými momenty s komplikovanými postavami a nesrozumitelným dějem na který možná již zítra zapomenu... - 4. 3. 2012 - 30%(5.3.2012)

Neskutečný posun od předchozího filmu, Siri od Rukojmího obrovsky vyspěl a natočil ohromující snímek. Válka se v něm stala vyžilou a hlavně nenáviděnou konkubínou, která se nikdy neštítila těch nejhorších podrazů. A tak ji Siri ukazuje jako enormně ošklivou stařenu s celulitickými boky, svraštělou kůží v šeredně našminkovaném obličeji a s nechutně slizkým hlasem. A nebojme se říci i to, že ta bába i odporně páchne. Smrdí strachem, zahnívající krví i tou spoustou naprosto zbytečně zmařených životů. A tak se díváme na tu babiznu, jejíž nahotu nám Siri poťouchle servíruje, s nezměřitelným odporem, který narůstá do olbřímích rozměrů po scéně s karavanou v horách.(24.11.2013)

Američani mají Vietnam, Rusové Afghánistán, francouzské trauma se jmenuje Alžírsko. "Mezi nepřáteli" je syrově a bez příkras vyprávěný příběh z jedné "špinavé" války, který dobře ilustruje skutečnost, že když vám jde o kejhák a kolem umírají kamarádi, ideály musí stranou a člověk je nucen jasně si zvolit stranu na které bude stát, byť se to úplně neshoduje s jeho přesvědčením. Děj se možná podobá mnoha jiným, ale zpracování je řemeslně kvalitní, herci výborní a na celkovém dojmu se nemalou měrou podílí i vynikající kamera a hudba.(28.9.2008)

Kam se hrabe "9. rota", kam se hrabou "Domorodci", tohle je mnohem lepší, vizuálně skvělí, akce taky skvělá, nevidim důvod proč nedát čtyři hvězdy.(31.5.2008)

Tenhle film beru jako poctu. Poctu všem co bojovali za Francii v Alžíru. Bojovali ztracenou válku o zemi, která stejně jako všechny další dřívější kolonie směřovala po druhé světové k nezávislosti vyvolané vlnou antikolonialismu. Britové i Francouzi se ,,zbavili'' po válce řady zemí - u takové Palestiny bych řekl, že dokonce s úlevou, ale Francie si Alžír hodlala udržet stůj co stůj. Alžír je Francie říkalo se a padlo to i ve filmu. Milovníky válečných filmů bude možná tenhle film nudit. Nejsou v něm žádné velkolepé bitvy, jen lokální přestřelky kdesi ve skalách, skalních průrvách a nesčetných údolích, která mají jména jen v jazyce domorodých obyvatel... Ale tak to povětšinou bylo. Boje byly izolované a dostávaly se do nich většinou jen průzkumné patroly nebo čety plnící lokální úkoly. V Alžíru velmi výrazně pomohla Cizinecká legie, která zde měla i svoji hlavní základnu. Francouzi si v Alžíru zopakovali neblahé zkušenosti ze Siamu a hlavně z Indočíny (o tomto konfliktu pojednává také francouzský film Bitva o Diên Biên Phu z roku 1992 - osobně jej nedoporučuji, leda by jste potřebovali celkovou anestezii na 125 min.). Na postavě mladého poručíka máme krásnou možnost vidět deformaci člověka uprostřed válečné vřavy. Lze namítnout, že byl voják a že se do Alžíru jako důstojník z Francie přihlásil dobrovolně. Jenže jeho úvaha, že válku lze vést civilizovaně byla mylná. Sám se pak přesvědčí jak blízko je od odporu ke zbytečnému zabíjení po afektované vraždění způsobené přetlakem na psychiku... Film měl slušný spád, bojové scény byly na úrovni a nasazená technika a výstroj bez chybičky. Zvolení herci sedli ke svým rolím na jedničku a nelze opomenout ani decentní a přesto výraznou hudbu A. Desplata. Dávám 4 Řády Čestné legie. * * * *(13.8.2014)

Spočiatku v dobrodružnejšom štýle európskych vojnových filmov, napokon ale príde aj snaha o vojnovú psychodrámu v štýle Hollywoodu. Pozerá sa na to dobre, herci sú sympatickí a film si neberie servítky... Len škoda, že príbeh sa vyvýja presne tak, ako čakáte od začiatku... Vojna v Alžírsku je dôležitá téma, ale chcelo by to lepší príbeh, resp. originálnejšie postavy...(22.1.2017)

Hlavní představitelé byli zároveň drsní i sympatičtí a to bylo dobře ze strany režiséra Siriho. Sice je tam málo akčních scén, ale i tak ten film má hloubku. Velmi dobře natočený válečný snímek (chvílemi dosti komorní - hlavně zaměřeno na pocity vojáků) z Alžírska. 80 %.(18.6.2008)

82% Drsný a syrový vizuální koktejl, ktery me na 100% vtahnul. Jen myslim, ze si scenariste urvali přiliš velký krajíc. Natočit francouzský film kteritizujici valku, kterou Francie přes 30 let popirala a cenzurovala, je věc obtížná a tak tyto fakta pouze konstatují titulky. Většina príběhu se točí kolem konfrontace mladého idealistického poručíka s mučením i násilím a kolem ostříleného drsného seržanta, kterému postupně přeskočí v hlavě. Herci a kamera odvádějí stoprocentní práci, marocká krajina (film se netočil v Alžírsku) je nádherná, takže děj je celou dobu až tak nějak méně podstatný v druhém plánu. Ale jelikož film nenudil a výpovědní hodnota obrazu byla více než působivá, nevidím důvod, proč to tvůrcům příliš vyčítat a nedat 4 *.(21.11.2007)

Průměrný válečný snímek, který se sice snaží působit "velkým" dojmem ale nenajdete v něm žádné silné scény, které by s divákem zamávali. Nejde tu ani tak o válečné scény, kterých je zde mimochodem jen pár a působí poměrně "levným" dojmem ale jde zde o to co s člověkem dokáže udělat válka. Máme zde mladého idealistického nadporučíka z kterého se postupem času stává troska a v pozdějších fázích dokonce bestie schopná umučit vězně. Je to téma, které je ve válečném žánru docela populární takže se rozhodně nejedná o nic co by překvapilo a bohužel zde to nezachrání ani zpracování, které je spolu s hereckými výkony na průměrné úrovni.(31.7.2008)

Je fajn, že se točí i filmy z koloniálních (post-koloniálních) válek stejně jako to, že se točí i mimo USA. Tenhle má povedené obsazení - zvlášť sgt. Dougnac je dobrý kousek. Bitevních scén moc není, těch několik jsou až na jednu navíc spíš přestřelky, naštěstí pohled na samotné vojáky, jejich přemýšlení i způsob vytěžování zajatců docela dokáže zabavit i bez toho. Těžištěm filmu je postupná změna nového velícího důstojníka z laskavého humanisty na válečného zločince, podobně jako třeba v Četě . Film se jakž takž snaží být historicky věrný, ale současná tendence západních vůrců nasypat si na hlavu tolik popele, kolik se jen vejde se tu projevuje celkem dost. Francouzská armáda tu připomíná spíš Ustašovce nebo nějaké trestné oddíly SS. Inu, vypadá to, že doba alespoň trochu objektivního pohledu na koloniální Evropany, třeba v Chartúmu nebo Úsvitu Zuluů je definitivně pryč. HISTORICKÁ POZNÁMKA: Francouzi logicky v Alžíru neviděli válku, ale potlačení lokálních nepokojů, protože to z jejich ústavy byla součást Francie a ne kolonie. Druhá věc je mimořádná brutalita povstalců a jejich teroristické metody boje. S těmi se Francouzi - a velmi úspěšně!! - vyrovnali až vytěžováním zajatců od něhož časem upustili. Neidealizujte si svět - každá soudná armáda se bude chovat v boji s fanatiky podobně. Druhá věc je filmová scéna, kde Francouzi vykosí kulometem celou vesnici. Já tedy vím, že třeba na chování legionářů byly stížnosti, ale o podobném incidentu jsem nic nenašel.(13.2.2010)

• ARI50

Tyhle klobouky ve válce nepřesvědčily moc se ani neděje a je to zase moc příběhové dlouhé a nezaujme to což je škoda.(26.10.2018)

Válka ve vší své hnusotě, bestialitě a bezcitnosti. Podobně jako Amerika s Vietnamem, tak i Francie se už přes půl století vyrovnává s alžírským traumatem a ve filmech se to objevuje už od šedesátých let. Mezi nepřáteli je neskutečně působivý a syrový film, který spolu s těma vojákama nutí diváka k zamyšlení o smysluplnosti snahy udržet francouzskou koloniální nadvládu v severní Africe za tuhle cenu. Notabene při tom skvostným výběru exteriérů - když vidíš tu bezútěšnou pustinu, tak se ptáš, jestli to stálo za to (... jenže ono se to točilo v Maroku, aha, tak nic). Výborný Benoit Magimel, ten mě začíná čím dál víc bavit. A abych nezapomněl, tenhle film mi doporučila moje oblíbená brněnská kolegyně Snorlax, na její echo se vždycky můžu spolehnout.(21.1.2015)

ten ideový obrat v půlce je mi zkrátka proti srsti. celkem potěší využití steady-camu, ale možná to s tím nemuseli tolik přehánět. takový evropský zbytečný film, který se snaží ukázat, že to umíme, ale dokazuje spíš, že to prostě neumíme, ač se snažíme sebevíc...(16.11.2007)

"Bojovali jsme zbytečně a kluci umřeli pro nic za nic !!"(14.5.2014)

Žádný válečný konflikt nemá smysl. Ať už je jakýkoliv, vždycky to odnesou pouze civilisté, kteří za nic nemohou. Nesnáším vraždění civilního obyvatelstva. Francouzi se svých kolonií vzdát nechtěli. Opustili Alžír až v roce 1961 a to na základě tzv. evianských dohod. Každý národ má právo na své vlastní sebeurčení. Člověk by neměl zotročovat člověka a profitovat z toho. Díky to mu to snímku si můžeme udělat představu, jak to tam vypadalo. Rozhodně to nebyla procházka růžovým sadem. Bylo zde poměrně málo bojových scén, ale za to byly natočeny precizně.(22.3.2009)

Následující řádky píšu za svitu svištících kulek.Příběh fracnouzské skupiny vojáků uprostřed bojů s partyzány v Alžirsku. Krásná ukázka toho, jak válka změní člověka plného ideálů. Poručík Terrien, který se dostává do skupiny pod vedením četaře Dougnaca, postupem času poznává, jaké to je ve válce, když mu jeho vojáci umírají pod palbou nepřítele. Z hlavních rolích se mi především líbil výkon četaře Terriena v podání Alberta Dupontela. 110V donutí říct pravdu a já je ani nepotřeboval ;-)(21.7.2008)

Francouzi nejdřív dostali kotel ve Vietnamu v Dien Bien Phu a pak museli jít udržovat pořádek do další kolonie, do Alžírska. A že to byla pěkně zkurvená válka, i když to, že tam vedli válku, oficiálně uznali až o několik desítek let později. S trochou nadsázky by se dalo říct, že tohle je Četa po francouzsku. Až na pár zbytečných experimentů s kamerou je to velmi dobrý film.(13.12.2010)

Mladý důstojník plný válečného idealismu v konfrontaci s hrůznou skutečností. Téma zpracované x krát - snad jen tím, že se děj odehrává v Alžírsku, je tento snímek odlišný od jiných. Nicméně ačkoliv je to tématicky ohraná písnička, je to příjemně vizuálně zpracované a oba hlavní představitelé působí velmi dobrým dojmem. Nenít to bůhvíco, ale v rámci žánru to patří k tomu lepšímu. 70%(15.3.2009)

V dnešním tak trochu válečném suchu docela zajímavý příspěvek. Hodně mě zaujala hlavně psychologie postav a herecké výkony ústředních postav. Krví se taky moc nešetří a akční sekvence jsou docela dobrý. Jen to tempo občas pokulhává.70%(27.7.2008)

Pro Čecha je tento film možná trochu rozvláčný, ale pokud si přečte závěrečný titulek, pochopí, že pro Francii je to žhavé téma. Bernard Henri-Levi prohlašuje, že se Francie musí vyrovnat se třemi historickými událostmi - Vichy, Mai 68 a válkou v Alžírsku. Mezi nepřáteli je jeden z pokusů rozproudit diskusi. Snaží se být realistický, snaží se popsat život a postupné umírání duše vojáků (návštěva ve Francii), a tak místo výbušné akce je tu spíše pomalé vtahování diváka do zvláštní situace bojů v Alžírsku. A mám k tomuto filmu sentimentální náklonost - byl obsahem mého prvního exposé oral v rámci FLE.(5.1.2010)

Herecký výkony super a celkově velmi vydařilé vylíčení války v Alžírsku tak jak to doopravdy bylo.(13.4.2008)

Bez patosu a s několika silnými scénami. Bohužel ke konci se nějaké vyvrcholení nedostaví. 7/10(9.1.2010)

• KatanaCZ

Přesně jak píše Chupacabre - Příliš málo akce...málo. A ani ten děj nic moc. Filmu by slušela menší stopáž a trochu více nápaditosti, prosté pobíhání sem a tam po pustině nestačí.(19.5.2008)

Aktualizující film zdánlivě o výročním, 50 let starém konfliktu. Samotný dramatický konflikt sice v dialozích postrádá myšlenkovou hloubku, ale pilně oživující kamera, nenápadný ♫ Desplatův přínos, občasné situace s hereckým nasazením a konfliktní potenciál střetu někdejších spojenců nabízejí slušný zážitek, kterému by ovšem v dnešní době prospělo více scénáristické práce. 3-4*(10.11.2013)

Alžírsko je země, o které z nás dohromady nikdo nic neví. Pro Francii ale znamenalo mnoho. Ropu, lidské zdroje, vliv v Africe, národní sebevědomí. To všechno na konci padesátých let minulého století Francie ztratila. Vedením špatné koloniální politiky, eskalací nacionalismu v severní Africe a dalšími důvody, které zde nemá cenu rozebírat. Stejně jako ve Vietnamu, se i v Alžírsku mělo potlačit pár povstalců, ale i zde nakonec vznikl rozsáhlý konflikt končící změnou státoprávního uspořádání. Tak to alespoň čteme v učebnicích. Ale za onoho času na oněch místech to všichni viděli asi úplně jinýma očima. Příběh poručíka, který narukuje do první linie na vlastní žádost není ani nový, ani zvlášt vyjímečný. Je ale syrově a nekompromisně vyprávěný, bez klišé, pompy a příkras. Tak, jak to umí jen Francouzi. Takhle nějak možná chtěl Marhoul natočit svůj Tobruk. Zůstal tak trochu na půl cesty. Tvůrci tohoto filmu ne. Projdeme si to s nimi všechno až do úplného koce se vším všudy. A jen zmatek, nejistota a bezmoc, ty v nás zůstanou. Některé věci zkrátka nemají řešení...90%(20.11.2011)

Tak určitě jednoznačně oceňuji, že jsme se podívali do nové, exotické lokace a tak nedostáváme jen další pohled na Američany, Brity, Afghánistán či Vietnam. Ale zároveň je Siriho film tak naprosto nudně standardní a zaměnitelný, že jsem si ještě po první hodině říkal kde je sakra ta Diane Kruger, kvůli které jsem snímek vlastně chtěl vůbec vidět. Aha, tak nic... Naštěstí v druhé polovině dojde i na nějaké ty povinné psychomomenty, které jsou zručně natočené a klasické válečné motivy, jak vystřižené z příběhu mé nejoblíbenější (literaturu plně vykrádající) videohry. 60 %(19.4.2015)

Pět jsem dal apokalypse a Lovci jelenů- ty považuju za vrchol. Četě tři- nelíbila semi. Proto čtyři.(18.4.2008)

Nudné to rozhodně není, alespoň pro ty, kteří si pod válečným filmem nepředstavují pouhé pobíhání panáčků se samopalem a neustálé lítání kulek. Jestli očekáváte jen to, tak to si radši jděte zahrát střílečku na PC. Z psychologického hlediska poměrně náročný snímek. Důkazem toho je mučení, znetvořená těla, nenávist, posedlost a bláznovství. Válka ať už jakákoliv je hnus. Váhám mezi 4/5 *. Nakonec prostě nerozhodně 4,5*(16.7.2012)

Tak takúto šlehu som teda nečakal. O alžírskej vojne toho bolo natočeného veľa, ale tento film môžem zaradiť medzi to najlepšie. Realistický vojnový film, ktorý sa s ničím nesere a ukáže nám v plnej paráde telá povstalcov spálené napalmom či vyvraždenú alžírsku dedinku. Rýchly videoklipový strih dáva šmrnc bojovým scénám a spoločne s hereckými výkonmi len dotvára tento jedinečný vojnový film, na ktorý len tak skoro nezabudnem. Som veľmi rád že sa mi ho konečne po dlhých rokoch podarilo zohnať na dvd.(17.10.2016)

Francouzi proco jste sakra bojovali ? Nakonec vyjde vždy pravda najevo. Zlo plodí vždy a jenom větší zlo. Velice pěkná ukázka válečné scény, kdy jiná země okupuje jiné území a chce si ji podrobit.(19.7.2010)

Jak někdo může o tomto filmu napsat, že to je standart, z toho mi hlava nebere. Už jen proto neváhám dát plnou palbu, protože by bylo škoda, kdyby zapadl mezi průměr. Francouzi si to za tenhle velice povedený válečňák zaslouží. Film Mezi nepřáteli ale není určen pro slabé povahy, jelikož se zde odehraje několik zrůdností na lidech v době války v Alžírsku, což ne každý může strávit (tím myslím mučení, vybíjení civilistů atd.). Tím spíš, že je film natočen podle skutečnosti, to může kdekoho dost zabolet. Kdo napsal, že film nenabídl dostatek akce, tak ani z toho mi hlava nebere. Jelikož zde vidíme jednu akci za druhou. Kontakty s nepřítelem jsou na denním pořádku, popřípadě průzkumné akce a scénu s napalmem netřeba připomínat (pro ty co film viděli). Bohužel tohle všechno válka přináší. Bolest, utrpení, nespravedlnost, muka, stres a o pokřivené psychice ani nemluvím. Z tohohle pohledu jsem snad ale tahle krutě natočený válečný film ještě ani neviděl. 95%(7.4.2014)

Válečné filmy mám rád,a tak jsem uvítal další příspěvek do tohoto žánru.Ještě jsem neviděl film,který by se týkal války Alžírska s Francií,ale teď jsem se ho dočkal.Hraje zde i můj oblíbený francouzský herec Benoit Magimel,který zde zahrál fantastickou roli mladého nadporučíka.Nesmím opomenout ani Alberta Dupontela.Ten svou roli ztvárnil dokonale.Přestřelky byly točené velmi dobře.Kdyby měl film ještě lépe propracovanější příběh,asi by obdržel více procent.I tak dávám 80%,neboť konec byl unikátní.(5.11.2015)

Velmi pěkně natočeno,bohužel celý film nedrží pohromadě.Jinak Magimel je opravdu výborný,z idealisty věřícího ve spravedlivou válku se mění v rebely nenávidějícího zabijáka.(13.4.2008)

Mezi nepřáteli je přesná žánrová škatule, nic není opomenuto. Válka je svině, lidi jsou svině a všechno je špatně. Film je to určený hlavně pro Francouze, adresně pro jejich národní svědomí. Svědomí které po dlouhá léta od tzv. operace v Alžíru bylo v bezvědomí. Na filmu je tato skutečnost až moc viditelná a snaha o nasypání si co největší hromady popela na hlavu je až moc křečovitá. Rozklad osobností a nejednoznačnost toho kdo je na jaké straně, kdo je vlastně ten dobrý, jaký to vše má smysl. Odpověď je jasná válka smysl nepotřebuje, potřebuje jen dostatek masa k obědu. Průměrná režie, herecké obsazení i kamera. 65%(15.4.2008)

Válečný film z války, o které se moc netočí. Hezké obrazy, řemeslně zvládnuté a dobré herecké výkony. Leč divákovi se nedostává ničeho nového nebo překvapivého a občas se děj docela táhne. Navíc se každou chvílí divák dovídá, kolik je hodin a kde se vojáci pohybují, potažmo kam jdou, po dvaceti minutách to ruší, po hodině otravuje...(11.10.2008)

Výtečná akce, špičkový vizuál. Psychologicky však film zůstal někde v půli. Scéna s napalmem stojí opravdu za vidění. Francoužština jako vždy spoludotváří již tak dobrou atmosféru děje. Další nadprůměrný film, který svou syrovostí opět dokazuje že válka je špatná a zlo plodí další a ještě horší zlo. P.S. : Takhle nějak podobně bych si představoval Marhoulův Tobruk.(9.1.2010)

Válka je peklo a ta asymetrická (kdo chce může si doplnit národněosvobozenecká nebo partyzánská podle libosti) jak je dnes moderní o ní mluvit ještě větší. Násilí plodí násilí. Zvlášť, když protivník dobře ovládá taktiku udeř a uteč. Frustrace ze všudypřítomných ztrát, které se nedají snadno oplatit neviditelnému nepříteli, se tak hromadí a většinou si jí "člověk-voják" vybije na nevinných civilistech, kteří jsou zrovna po ruce. Příběh naivního poručíka dobrovolníka plného ideálů, ostříleného seržanta a jedné čety hlídkující na ztracené vartě uprostřed zakázané zóny někde v Alžírsku. Děj se točí kolem toho jak člověk otupuje až na dřeň, ale i přátelství, které vznikne jen při hvízdání kulek a o tom jak je těžké se vrátit k mírovému normálu. Prvního bojovníka z FLN spatříte až někdy kolem 40 minuty. Tenhle film není o velké bitvě. Je o "malé" válce jedné francouzské čety infanteristů proti alžírským partyzánům. Dlouhé hlídky v terénu, sběr zpravodajských informací o odhodlaném nepolapitelném protivníkovi to je jejich denní chleba. Když už, ale dojde na přepad tak je o to prudší a intenzivnější. Marocký vizuál, kde se natáčelo je strhující a je doplněn vkusným hudebním podkresem od Alexandra Desplata. Za kamerou stál Giovanni Fiore Coltellacci a zvlášť scény v alkoholovém opojení jsou opravdu povedené a zajímavě provedené. Francouzský film o nepříliš vzdálené válce na kterou by všichni ve Francii rádi zapoměli, kde mnoho francouzských vojáků ztratilo svoji důstojnost a čest je velmi dobře řemeslně zpracován a zvlášť vánoční scéna s promítáním má hloubku a je plná emocí. Hodně je cítit protiválečný tón a odkaz, že válka mění člověka ve zvíře.(9.12.2012)

Je to jen ostřejší forma bitvy o Alžír.Tady je konflikt soustředěn do hor mezi domorodce.Jednotky pravidelné francouzské armády se tady pokouší čistit kraj od rebelů-tedy těch, kteří bojují za nezávislost Alžíru.Opět se tu sváří síla po svobodě národa s vůlí agresora.Ani moderní technika ani vůle po vítězství nemohou vzdorovat motivaci těch, kteří bojují za nezávislost vlastní země a náboženskou svobodu.Francouzi se nepoučili z Vietnamu a v Alžíru si to zopakovali.A jiné země si totéž zopakovaly v jiných zemích.Násilí nic neřeší, byť je motivováno ušlechtilými cíli.Che Guevara a Castro šířili cosi po latinské Americe.Američané zase razili cosi v Iráku a Rusové zase v Afghánistánu.A jak to všechno dopadlo, či ještě dopadá??Má smysl vůbec šířit demokracii, či cokoliv jiného na bodácích?Nicméně zlu se musí vzdorovat, a tady se to překrývá.Tak kde je tedy pravda?(1.10.2014)

Čekal sem něco ve stylu vojína Ryana, ale tenhle film má vlastní styl a způsob vyprávění. Trochu moc zdlouhavý a kvanta akce v tom nečekejte. Je to spíš taková sonda do života vojáků z malé jednotky na bojovém území, která sem tam jde na vycházku a sem tam jen chlastá v táboře. K tomu troška psychologie.. No, jen asi Frantíkům to urve srdce i žaludek, páč to bylo pro ně do nedávna totálně tabuizovaný téma..(4.6.2008)

Je to skutečně masakr. Film ukazuje odvrácenou tvář války naprosto bez šlupky, doporučit lze asi jen těm silnějším povahám(17.6.2010)

• Wally

Já se omlouvám, ale pro mne nic moc. Prostě mne to nebavilo...člověk by čekal od válečného filmu trošku akce, ale kde nic tu nic a byla to docela nuda. Nic proti krásným exteriérům, ale to jsem se mohl rovnou koukat na National Geographic a navíc i herecké výkony nebyly nic extra. Pro mne zklamání...(2.8.2010)

Valecny snimek tentokrat od francouzskych kolegu se povedl, ale nic noveho neprinasi az na zajimave prostredi severni Afriky. 60%(18.10.2009)

Nijak zvláštní, ničím nevybočující, ale přesto zajímavý film o válce v Alžírsku. Pohled na rutinní práci francouzských vojáků s několika silnými momenty a skvělou kamerou.(21.2.2013)

pěkná kamera, ale i herecké výkony jsou určitým způsobem výjimečné.(14.3.2009)

Docela šok! O této temné stránce francouzské koloniální epochy jsem neměl ponětí. Vím, že v Alžíru byly problémy, ale že to Frantíci, brali takhle zhusta to jsem netušil. Opravdu působivý snímek!(4.4.2010)

Vôbec prvýkrát, čo som mal možnosť vidieť zverstvá vojny v Alžírsku vykreslené vo filme - a hneď takto brilantnom. Keď som túto snímku zahliadol vo večernom programe verejnoprávnej televízie, čakal som od toho priemernú záležitosť, ktorá pravdepodobne neurazí, avšak dostal som oveľa viac. Francúzi sa tentoraz pochlapili, opäť raz mi dokázali (po taktiež kvalitnom Indigènes), že ani vojnové snímky im nie sú cudzie, a majú ich v malíčku. Skvelo vykreslená ohavnosť a absurdita vojny cez optiku neveľmi početnej roty na čele s Benoîtom Magimelom (mimoriadne presvedčivý výkon, a ostatní taktiež). Nijak nezveličené, neprikrášlené, bez povrchného hrdinského pátosu, no naopak maximálne realistické, uveriteľné. A frustrujúce. Dalo by sa samozrejme čo-to aj vytknúť, najmä po formálnej stránke - či už občasná "zbrklosť" alebo ako to nazvať, alebo miestami zlé, rušivé osvetlenie (veci dozaista súvisiace okrem iného aj rozpočtom), no načo? Podstatné je, že mi tvorcovia predostreli maximálny filmový zážitok, a to sa cení. Aby som to uzavrel - výborný, nie tak známy vojnový film (koho mimochodom takéto poctivé, avšak nenápadné vojnové záležitosti taktiež dostávajú, tomu dozaista odporúčam i ruskú snímku 9 rota o intervencii v Afghanistane). Vždy som rád, keď sa mi pošťastí nájsť podobnú perličku. 90%(30.8.2016)

Měním ze čtyř na pět hvězdiček, jelikož se jedná o přesnou paralelu s německým snímkem Baader Meinhof Komplex, co se výpovědní hodnoty týče. Francouzi se snaží uvést vše na jasnou míru, a to i za cenu, že to bude bolet a nebude se na to dvakrát příjemně koukat. V tomto případě si zaslouží zmínku i další fr. film Den vítězství, opět černá kaňka. Jestliže jsou takto natáčeny filmy o historické (vlastní) minulosti, bez záměrného nadiktování a zaujetí se snahou ukázat jak to doopravdy asi bylo, říkám jen tak dál. Mezi nepřáteli je syrová výpověď kolonizační politiky v praxi, obraz o místě, kde se z kolonizátorů stávají otrokáři a z tamního obyvatelstva otroci. Nebo pokud chcete vrazi a oběti. Podobná témata jsou velmi zranitelná a v nesprávných rukou ztrácí na výpovědní hodnotě a co hůř, zkreslují realitu. Tento pokřivený obraz je pak předáván dál a dál. Naštěstí to není případ tohoto filmu!(12.1.2012)

Film tvoří kratší či delší epizody z války, silnější dějová zápletka chybí, ale přesto jsem se nenudila, celkové poselství filmu bylo dobře vyjádřeno.(3.12.2007)

Chcel som dat povodne 4,ale po precitani komentarov davam 5. Plny suhlas z kolegom Pshimim.A ozaj Amici este doteraz nenatocili poriadny film o tom ake boli hovada vo Vietnam,ale to by bol dalsi gore horor.(17.4.2008)

Kdo by zde hledal nějakou vyšší myšlenku, byl by zklamán. Film je prostě o válce a o tom jak je špatná. Není to uplně famozní, ale klasické francouzké zpracování a styl dokáží opět vyzdvihnout jednoduchý, ale úderný motiv.(5.2.2009)

Hodně dobrý válečný film z konfliktu, o kterém jsem ani netušil, že vůbec kdy byl - alžírský boj o nezávislost na koloniální Francii v 50. a 60. letech 20. století.(12.12.2012)

Až na ty celkem dobře udělaný akční scény je to tak trošku nuda. Parta rádobyvojáků pobíha mezi kamenama a střílí civilisty. No nevim. 58%(2.3.2016)

Další z příběhů jedné zapomenuté války. Pomineme-li akční scény a ten minimální děj , který film obsahuje nezůstane vám nic než šedá obrazovka a té se autor při natáčení opravdu nebál. Celý film sem měl pocit , že s odstíny šedi někdo experimentoval trochu víc než měl (ne a skutečně jsem nesledoval nějakou pochybnou verzi , která je dostupná na internetu)... Na druhou stranu je zde celkem dobře cítit to všudypřítomné nebezpečí , klaustrofobické kasárna vojáků a nekonečně rozlehlé pláně Alžíru. Ostatně u toho prvního bodu se ani není čemu divit - jakmile má nastat zvratová situace ve filmu , všechna hudba ba i zvuky utečou někam za roh a divák přímo očekává co by asi tak mohlo přijít... Přes to všechno dávám filmu obstojných 70-75%% jelikož jsem se i přes jeho nedostatky celkem solidně bavil a nic vážnějšího už mé oči a hlavu netrápilo. V době , kdy krev filmového plátna pomalu usychá a válečných filmů není mnoho se jedná o příjemné osvěžení. Mimochodem jakékoliv historické souvislosti mi během sledování naprosto unikaly - pro mě to byl příběh jednoho muže a jeho proměna skrz válku , dopad historie takřka nulový.(3.9.2010)

Nevšední prosředí "tajné" války frantíků proti partyzánům ve skalnaté krajině, kdesi v Alžíru, činí z filmu ojedinělý kousek i když obsahuje všechna klišé jako ostatní snímky z Vietnamu nebo Druhý Světový.(19.1.2019)

Velmi dobrý válečný film, který sice není tak divácky atraktivní, ale to mu neubírá na zajímavosti. Frantíci si celkem neberou servítky a je fajn, že ukazují i zlo páchané svou stranou. Konec filmu a totální psychická devastace hlavních charakterů mě trošku připomněl Apocalypse Now, i když tady to nebylo vykresleno tak detailně.(12.12.2007)

Velmi velmi dobře udělané přestřelky kterých je velmi velmi málo, ve filmu který je jinak velmi velmi nudný. Jednotlivé sekvence nejsou vůbec nebo prapodivně propojeny. Autor skáče od scény ke scéně bez návaznosti a výsledný zmatek se snaží zachránit titulkem co kdy kde se děje. Depresivně to i přes velkou očividnou snahu nepůsobí. Když jsem si řekl hurá konec! Tak na mne čekala další půlhodina filmu a to bez akce. Právě jedinou výhodou L' Ennemi intime jsou perfektně udělané přestřelky. Bez zbytečných heroických obrazů nebo nelogických kravin. Tři nebo čtyři krátké akce na celý jinak pustý film jsou pro mne moc málo.(10.1.2010)

Ty, co nic moc o válce v Alžíru neví to nadchne nebo zarmoutí, pro znalé se tu neobjeví nic nového a já osobně hodnotím snímek jako průměrný.(3.2.2010)

Francouzi během 2. světové války verbovali v Alžírsku, vycvičili alžírské vojáky pro boj proti Hitlerovskému Německu, jakmile však Alžírsko se chtělo osamostatnit, tak Francie začala hájit své zájmy za účasti své armády, která své bývalé spolubojovníky zabíjí jako "partyzány". Je dobré, že vznikl takový film, který mapuje novou situaci po největší válce v dějinách lidstva, ovšem nevím proč, ale film i přes své kvality, mě tolik neohromil abych mu dal lepší hodnocení.(18.7.2011)

Ani čtyři roky po tom, co jsem film viděla, ho nemůžu dostat z hlavy.(30.7.2011)

ano, ano, ano. aj takto to moze vyzerat. Vynikajuci pohlad na vojnu v podobe neklisovitych dialogov a postav, ktoru ako zatracujete tak obdivujete. Ja som rad, ze ma trafil tento zbludily film v mori blbych filmov.(30.10.2009)

Neznámý film, režisér, herci i prostředí (kolik jsme viděli filmů o okupaci Alžírska?) příjemně překvapil. Není nabitý akcí, která sice nechybí, ale jde o ní až v druhé řadě. V první řadě jde o vykreslení postav a jejich vývoj (poručík vs seržant) a syrové scény, které nám musí připomenout, že žádná válka není pěkná, zvlášť když jsou na scéně civilisti... Hodně mi to připomínalo Bondarčukovu 9. rotu. Není to TOP, ale solidní nadprůměr určitě.(7.11.2009)

Hrůza, jak se něco tak zbytečného může zarýt tak hluboko pod kůži.(24.2.2013)

Jedná se bezesporu o kvalitní snímek ilustrující fakt, že Francouzi nemusí být pouze přeborníci v konzumaci šneků, pěstitelé dobrého vína či znalci umění. Jistě. Ani potlačování separatistických tendencí svých okupovaných a technicky vzato podmaněných alžírských "spoluobčanů" např. ve formě zneškodnění karavany o síle jedné stařenky, osla a ženy ve fertilním věku vyzbrojené velmi nebezpečnými pytli s obilím jim v nedávné historii nedělalo až takový problém. To ani nemluvím o napalmovém táboráku a propagandistickém vládním zastírání války, která byla přiznána až v roce 1999, což mě svým způsobem šokovalo. Destrukční mód a pojetí militantních konfrontací na poměry válečných filmů řekl bych nadprůměrné a obstojí snad i u náročnějšího diváka. Charakter střetů lehce připomíná okupaci Rusů v afghánských horách, ovšem na rozdíl od počinů zvěčňujících tuto komunistickou intervenci z opačné strany islámského světa je tento vydařený francouzský pokus o alegorické poukázání na nesmyslnost války více prostoupen emocemi. Na konci filmu mě mírně rozesmutnil smrtící zásah do rozkroku hlavního hrdiny od dětského ekvivalentu Vasilije Zajceva, ale ne proto, že zemřel, nýbrž dle mého zasluhovali inkasovat ránu do podbřišku scénáristi za těch několik nevybíravých rozmlžených momentů, kvůli kterým jsem musel znenadání odvracet pohled někam do stropu s hypochondrickými myšlenkami na život bez zraku či přinejlepším na bloudění křížem krážem světem s monstrózními dioptrickými brýlemi. Vlastně počkat. Byl to rozkrok nebo rameno?(14.5.2014)

Zvláštní válečný film; zpočátku se mi zdálo, že je to film, který straní francouzským agresorům, bránícím kolonii proti Frontě národního osvobození. Vstup mladého dobrovolníka, poručíka z Grenoblu, však přinesl cosi navíc, za což si film nakonec zasloužil čtyři hvězdičky. Ukázal totiž, že citliví lidé by neměli jít do žádné války. Že voják nesmí přemýšlet, na čí straně je spravedlnost. Jeho spor s četařem se vleče po celý film. Samozřejmě, NFO bojovala za nezávislost a Francouzi byli agresory. Přitom nelidsky (dá-li se to tak říci v podmínkách války) se chovaly obě strany. Jenže - NFO se chovala krutě k nepřátelským vojákům, kdežto Francouzi se za to krutě mstili i civilnímu obyvatelstvu. Shození nádrží s benzínem na útočící partyzány bylo stejně hrůzné jako mučení zajatců a pozdější vyvraždění kabylské vesnice. Měnící se psychologie vojáka v boji, to snad byla ústřední myšlenka prolínající se celým filmem. Jinak vlastně film neměl žádný někam směřující děj.(22.8.2014)

Příběhy umírajících vojáků, přeběhlíků i civilistů sužovaných Francouzi i povstalci dokonale ilustrují, jak problematická celá tahle vojenská akce byla. Díky působivým obrazům a temné hudbě, která zní skoro jako od Johna Coltranea, vám bude běhat mráz po zádech, ikdyž vyloženě krvavých scén je tu minimum...(9.2.2015)

Velmi silný snímek z nepříliš známé války. Některé zdejší komentáře mě skoro přesvědčili, že je tento film ztrátou času a přesto jsem se na něj podíval a vůbec toho nelituji. Snímek krásně ukazuje jak válka mění charaktery, ukazuje, že válka je sviňa bez ohledu na které straně stojíte. Nechápu jak tenhle konflikt někdo nemohl považovat za válku, když se v něm vystřídalo kolem 2 000 000 francouzských vojáků, na straně Alžířanů až 600 000 mrtvých, holt politika je svině. Normálně bych dal 4 *, ale když vidím některé komentáře, tak dávám 5.(24.2.2013)

Lehce nadprůměrné. Jakožto válečný film působí téměř dvouhodinové sypání si popela na hlavu ze strany Francouzů poněkud nezáživně. Příběhu schází hloubka a občas i spád, stejně jako postavám. Hlavní hrdina i hlavní záporné postavy (spíš než alžírští rebelové je jím francouzské velení) působí trochu brakově. Charakterově lepší jsou postavy kdesi mezi nimi. Vizuálně je film působivý, z hlediska vyprávění už tolik ne.(19.9.2013)

Velmi pěkné, solidně udělané - líbily se mi v bojových scénách ty pohyby kamery jakoby přes dalekohled, to vytváří nezvykle silný dojem autenticity. // Edit 13.5.2014 / Up na 5*(10.11.2013)

Pěkný snímek. Doproučuji srovnat s Bitvou o Alžír, příp. si k tématu něco načíst, např. K. Hora - Moje matka cizinecká legie.(25.12.2007)

Silný začiatok a silný koniec. Film inak prebieha mierne nad priemerom, ale zaver filmu ho očividne od priemerných filmov odlišuje. Celý film by sa dal prirovnať k ruskému filmu 9-ta rota, čo sa týka kamery, a ak sa na to pozrieme z nadhľadom tak aj dejom. Poukazuje na ľudí, ako sa vyrovnávajú so smrťou, mučením nemožnosťou pomôcť jednoducho život vo vojne a jeho trumy.(27.3.2008)

Neskutočne podcenený film, pritom konečne vojnový film z európskej kuchyne, bez amerického patriotizmu alebo nekonečného hrdinstva...krutý, reálny pohľad na vojnu, kde svinstvo robia obidve strany, ako to už vo svete chodí...akčných scén mohlo byť aj viac, skvelé sú ale momenty, keď Francúzi strieľajú omylom po sebe pri nočnej prestrelke v úvode filmu, alebo maskované zásobovanie partizánov "civilmi" v kanadách, či nasadenie napalmu alebo ničivá streľba z guľometu v lese apod ...Film vynikajúco skĺbuje psychickú a fyzickú traumu z vojny, poukazuje na znetvorených, mučených ľudí, ktorých hromadne masakrujú obe strany , čo zanecháva stopy na psychike hlavných hrdinov, role ktorých sú vynikajúco zahrané...Strach, hnus, beznádej, nenávisť...všetko dokonale vykresléne v tomto asi bezchybnom a za poslednú dobu určite najlepšom vojnovom snímku, po zhliadnutí ktorého sa neviem dočkať na ďalšiu vec z dielne Emilia Siriho.(19.4.2008)

...další válečný film o tom, jak je válka krutá a jak změní lidi, kteří se střetávají s absolutními masakry a krutostí. To o čem film vypovídá je až děsivé, ale film samotný není ničím vyjímečný.(9.5.2008)

Je to pre mňa jeden z najpôsobivejších vojnových filmov. Nie je tu žiadna jasná deliacia čiara medzi "našimi" a nepriateľom. Niet komu držať palce, s kým sympatizovať. Nič, za čo sa oplatí bojovať, položiť život, ako vlasť, demokracia, sloboda, priateľstvo - piliere všetkých vojnových filmov. Len boj o vlastný život, o prežitie ďalšieho dňa. Žiaden "dobrý koniec", nikto nie je zachránený. Nikto nejasá, že prežil. Neamerické, nepatetické, nevlastenecké, mimoriadne pôsobivé. Nádherná kamera, nádherná krajina, ktorá vzbudzuje hrôzu. V podstate je to hnus a čistá depresia, ale za 5 hviezd.(12.5.2011)

Výborné.Jeden z najlepších vojnových filmov,ktoré som videl v poslednej dobe.Nádherné alžírske lokácie,tvoria spolu s pútavým pohľadom zaujímavý obraz na francúzsko-alžírsku vojnu.Film sa nepozerá na vojnu len klasickými očami-dobrý-zlý,nemáme tu len dobrú stranu,ale je to tu vykreslené z oboch strán.Zaujímavá bola scéna s napalmom.Nečakal som že francúzi možu natočiť takýto skvelý vojnový film.(1.4.2008)

***1/2.(16.8.2008)

Ani nechapu, jak jsem mohl posledni tak tretinu (mozna ctvrtinu) proklimbat. Unava je holt pes. Dejinna linie sedi naprosto. Skoda francouzskych zivotu a zivotu tamnich, ztracenych zbytecne. No zbytecne. Pri znovudobivani sve nezavislosti. Tunisku a Maroku se to preci povedlo o sest let drive ??? Tak proc? Ale to sem vlastne nepatri. Film je to moc moc hezky.(25.1.2010)

Syrová sebereflexe jedné části francouzských dějin, která vás na osudu jednoho poručíka provede vývojem války v Alžírsku a také vlastně vývojem francouzského pohledu na ni. To, že se film vůbec nebojí zobrazit francouzské vojenské jednotky pouze jako jednu stranu oboustranně brutálního konfliktu a nikoliv jako "mírumilovné ochránce alžírských farmářů", je jednoznačně správný krok kupředu. Více takových krůčků by totiž mohlo Francouze konečně probudit z jejich pateticky arogantního postoje "vítězné velmoci", která se díky návalu sebeklamu po druhé světové válce snaží v degaullovském duchu prezentovat jako sebevědomá a přitom spravedlivá a laskavá ochránkyně lidských práv a demokracie ve světě.(20.12.2012)

Škoda těch mrtvých oslíků, avšak, bohužel, dnešní, stejně jako tehdejší, válečná realita je mnohem horší!(22.2.2013)

Klasický válečný příběh, jakých už bylo natočeno docela dost, ale zapůsobil na mě svou syrovostí a přímočarostí. Žádná velká propaganda, spíš naopak a otázky typu za co vlastně bojujeme, na čí straně jsme a proč to všechno jsou v tomto snímku přítomny neustále.80%(9.4.2013)

• Urgost

5%(27.8.2013)

Film určite vyvoláva zimomriavky na tele hned od začiatku. Človeku sa nechce veriť. že niečo také sa v skutočnosti stalo. Vo filme fakt nieje jasné kto je skutočný nepriateľ a nemusí to byť nejaká cudzia osoba, stačí ked je to on sám. Film hodnotím kladne ale určite ho neodporúčam slabším osobám kedže vie pekne zahrať na nervách.(2.2.2014)

Mám rád vojnové filmy, ktoré sa vyhýbajú pátosu a ponúkajú pravdivý pohľad na konflikt, nech už bol jeho priebeh akokoľvek bezohľadný a brutálny. Spätný pohľad na francúzsky konflikt v Alžírsku je presne tento typ filmu. Spôsobom prevedenia tak trochu pripomína Stoneovu "Čatu", keďže aj tu je samotné bojovanie alebo politické hodnotenie konfliktu odsunuté na vedľajšiu koľaj, pričom dej sa venuje najmä postupnému psychologickému vývoju postáv v súvislosti s ich zážitkami z vojny. Tento film sa nesnaží príliš moralizovať a nahrávať tak jednej či druhej strane, ale dáva jasne najavo, že zverstvá sa robili na oboch stranách, pričom viacerých podobných scén, ktoré vám zaťažia žalúdok, sa dočkáte aj tu. Čo sa týka formálnej stránky, náramne sa podarila hlavne kamera a celkový vizuál. Herci sú pre mňa síce neznámi, ale hlavným postávam to išlo veľmi dobre a boli dokonca aj sympatické. Chýbalo mi tu len viac akcie, pretože nech je obsahová stránka filmu akokoľvek vynikajúca, bez pravej vojnovej akcie to nikdy nie je ono. 75%.(15.10.2015)

Zdravo neamericky surové, avšak na vojnový film z roku 2007 trochu nudné, navyše bez akýchkoľvek hereckých výkonov, ktoré by stáli za zmienku. Ja sa teda považujem za fanúšika vojnových filmov, ale toto ma neuspokojilo, aj keď úplný prepadák to zas tiež nebol. Bohužiaľ už to tak býva, že najhorší zo všetkého je šedý priemer.(8.1.2016)

Vkusně natočený snímek o hrůzách partyzánské války z pohledu francouzských vojsk v Alžírsku. Francouzští tvůrci tímto dokázali, že i v Evropě se dá natočit slušný válečný film. Tématem jsou události z 50. let minulého století, kdy Francouzi bojovali o území Alžírska, které bylo v té době francouzskou kolonií. Osvobozenecké frontě se to samozřejmě nelíbilo a tak se Francouzům tvrdě postavili. Už od prvního okamžiku je poznat rozdílnost ztvárnění. Zajímavé kamerové záběry za použití nezvyklých filtrů, či poněkud neobvyklá hudba. Hrdinské činy tu samozřejmě chybět nemohou, takže na skutečné reálnosti dějství se tu uvažovat zase moc nedá. Jako biják je však toto filmové dílo přijatelné. A konečně je možnost zase sledovat na bojišti někoho jiného, než neustále americkou armádu. Pro fanoušky válečných filmů je to dobrá volba.(30.12.2016)

Jako vyrovnání s minulostí bych dal za 4*, ale to bych musel být Francouz...(6.5.2008)

Silný příběh, ovšem bohužel ne zcela šťastně zpracovaný. Celé to přes sugestivní syrovost působí příliš kulisovitě a ve výsledku vlastně i celkem chudě. Což možná zní jako paradox, vybavíme-li si několik "velkých" válečných scén, ale zbytek se odehrává veskrze v holé krajině nebo spartánském interiéru alžírského opevnění. Pro mě tenhle film prohrává dokonce i s mnohem úspornějším Marhoulovým Tobrukem, který se dotýká stejného tématu - marnosti a bezvýchodnosti válek, ale oplývá nesrovnatelně silnější atmosférou.(20.1.2009)

Režisér Florent Emilio Siri nám predstavil vojnový príbeh medzi Francúzskom a koloniálnym Alžírskom.Vskutku veľmi autenticky sfilmovaný príbeh,ktorý sa odohráva od roku 1959.Hlavne nám ukázal,že táto vojna bola úplne zbytočná,pri ktorej zahynulo okolo 500000 vojakov krutým spôsobom.(kedže presný počet nie je známy-Francúzi sa k tomu konfliktu oficiálne priznali,až v roku 1999).Celý dej sa točí okolo jednej(FR)roty a ich príslušníkov a poukazuje na ich ľudské osudy a traumy,aké tam zažili a ako sa s toho niektorý doslova ,,zbláznili’’(zažili: stav duševnej nerovnováhy-prejavujúci sa v zníženej miere zodpovednosti za svoje činy.)Vskutku to bolo jedno šialenstvo • šialenosť • pomätenie • pomätenosť.HOD:76%.Herecké výkony všetkých zainteresovaných boli veľmi slušné. PS:škoda,že tu Emilio Siri nepritlačil viac na emočnú strunu-lebo bolo kde!(9.8.2013)

Zaujímavý vojnový snímok, ale divák musí mať trpezlivosť. Solídna hra citov a krutosti vojnového konfliktu.(11.8.2013)

A ja myslel, ze se dozvim neco vic, nez to, ze to bylo drsne z obou stran.Ano, to valky jsou a budou. Ale nejaka pridana hodnota me zustala skryta. Natocene sice dobre, ale dobrou hodinu koukate veskrze na to same.(6.8.2019)

Film mě docela nudil. Jediné, co oceňuji je střelba francouzů do vlastních řad, kdy jsou ukázány obravdu brutální skutky, které jejich vojáci prováděli. Není to klasické americké: jsme dobří hoši, kteří někdy chybují, ale nakonec se vždy zachováme správně, aby na nás naše milující a milované rodiny byly hrdé.(21.11.2007)

Standartní válečné drama se všemi svými klišé (nemyšleno špatně). Přestřelky jsou slušně kamerově zvládnuté. Škoda je, že se tvůrci moc neponořili do hloubky konfliktu v Alžírsku, či jednotlivých postav.(29.9.2008)

Ale jo, mě se to líbilo, má to zajímavou atmosféru, ale k dokonalosti chybí hodně. Přesto je to jeden z lepších válečných filmů posledních let...(14.8.2009)

Smutné líčení a ukázka toho co je válka, co dělá s lidmi a jaké má důsledky. Režisér Siri tímto filmem napravil svou reputaci po hodně nepovedeném " Vosím hnízdě ". Skvělý hereckou partii zde sehrál především Albert Dupontel a velmi dobře mu sekunduje Benoit Magimel a stísněná atmosféra vše dokresluje. Film má nadčasovou hodnotu a pohled.(26.12.2009)

příjemné překvapení, další francouzský válečný film který mě víc než zaujal. Koukám že frantíci začínají ty válečný filmy fakt umět...(11.8.2010)

Ta syrovost se mi tam strasne libi.Z filmu jde citit,ze tento film nema v rukach zadny americky reziser.A to je zatracene dobre!(25.10.2010)

Dobrý kus.Syrový,přímý,pravdivý.Ještěže v tom nehrál Stalone.Kdyby se ty události týkaly i nás,bylo by to na 5*.Vypovídá to nesmyslnosti vměšovat se do záležitostí jiných národů.Bohužel je to nepoučitelné a děje se to znova a znova.(6.2.2014)

I když opravdu nesnáším překroucené texty distributora na obalu DVD. Protože filmy s těmito texty stojí obvykle za nic !! Avšak jsem dal tomutu filmu šanci a neprohloupil jsem pochopitelně že to není nejsyrovější film v historii filmu jak píše distributor ale v může to být nejsyrovější film pro rok 2007 . Film je to film velice nadprůměrný a je taky originální. Na téma války v Alžíru znám pouze filmy dva : tento a Bitva o Alžír . Zatímco Bitva o Alžír popisuje odboj a partyzány v Alžíru tedy hlavním městě Alžíru a spíše ze strany Alžírské , tento film je o nepřehledné situaci tentokrát u Francouzských vojáků bojujících někde mimo hlavní město . Velice se mi líbila krajina Alžíru která není úplně písková tedy jako poušť , jak se může zdát ale je hornatá a spíše připomíná vyprahlou savanu a je taky lesnatá . Dále se mi líbilo že každá strana mluví jinak a tedy si můžete poslechnou jak se hovoří v Alžíru a pozor není to Arabština. jak už jsem zde nakousnul brutalitu připravte se na neskutečné množství scén zaměřené na opravdové krutosti které probíhaly a obě dvě strany zápasily o to kdo bude krutější . SPOILER: uvedu zde pár scén a uvedu vojska která to způsobila (Alžírská vojska : stařešina s uřízlým nosem a ústy jehož provinění bylo to že si při hlíce v noci zapálíl cigaretu a Francouzi to okomentovali tím že tady platí každý! Nebo Zmasakrovaná vesnice Alžířanů už nevím čím se provinili. Strana Francouzů - různé scény výslechu např s elektrickým proudem :( (hnus) . Zkrátka se připravte na velice zajímavý, napínavý a zábavný film jehož téma není moc známé. Nejlepší scéna : Určitě ty přestřelky zejména ta při které byl použit napalm. Nejlepší herec v tomto filmu : Albert Dupontel jako Sergent Dougnac(28.1.2009)

super filmik trosku neznami ale pre fajnsmekrou vojnovych veciciek je to nevyhnutnost ...(10.3.2010)

Vůbec jsem nevěděl že Francouzi točí válečné filmy. Až jednoho večera si listuju programem a najednou objevím nadpis: Mezi nepřáteli. Říkám si: TO BY MOHLO BEJT DOBRÝ !!! , a taky že bylo. Docela mně zaujala ta přeměna v spojenců v nepřátele. Jednu chvíli s Francouzi , druhou chvíli proti nim.(9.8.2013)

Dobré. Člověk se i něco doví. Že Francie válčila po druhý světový v Alžírsku. Jinak klasický válečný příběh, kdy se příchozí idealista ve válce díky jejím drsnostem a nejednoznačnosti spravedlivého/nespravedlivého změní.(28.8.2013)

Jsem ráda, když se ukáže i jiná stránka povah francouzů, kteří jsou jsou považováni v Evropě za muže s něžným chováním a vytříbeným vkusem.(15.4.2014)

Film mi přijde víc jako psychothriler než válečný snímek. Po delší době zase kritický pohled Francouzů na problematickou minulost alžírské války. Kdysi, ještě za komunistů, u nás podobný film už běžel, ale myslím, že je téměř zapomenutý. Mezi nepřáteli má zajímavý scénář, pro dnešní dobu typické potlačení barevnosti, herecké výkony solidní. Ale, je tady jedno velké ALE.Už někdo, myslím, že Enšpígl, jen tak bokem konstatoval, že FNO se s tím také nepárala. Takže aby bylo jasno : i tito bojovníci mají na rukou potoky krve nevinných obětí a také se dopouštěli zvěrstev. Nadto nejen na Francouzích, ale i na vlastních umírněných lidech, což je snad největší paradox války za nezávislost. Někdy mi Evropané přijdou jako slušní sebemrskači. Jestlipak nějací islámští tvůrci natočí kritický film o své vlastní minulosti vůči Evropanům ? O terorismu vůči nám ? A ještě jedna poznámka. Bez obalu budiž řečeno - Africe nepřinesla dekolonizace stabilitu a předpokládanou prosperitu. Často je to přesně naopak.Mnohé země v Africe jsou vysoce nestabilní, přístup k prvotním zdrojům nerostného či přírodního bohatství nepřináší očekávaný hospodářský rozmach. Kongo, Zimbabwe, Středoafrická republika, Somálsko, Čad, to jsou jen některé příklady chudých a kromobyčejně nestabilních zemí. A samotné Alžírsko ? Jistě, v hlavním městě má vláda situaci pod kontrolou, to je jasné. Ale jsou zde regiony, kde si nemuslim nemůže být ničím jistý...Až zase někdy uvidíme film o tom, co vše dělali Evropané špatně, ano dělali, mučení elektrickým proudem schvaluje či omlouvá jen šílenec, mějme na paměti i odvrácenou stránku této politické rádobykorektnosti.(14.5.2014)

Film o mnohem lepší, než je průměrné hodnocení na CSFD - neočekávejte oslnivé válečné akce...vše je to jen hnusná a špinavá válka.. Filmově netradiční konflikt, pěkná kamera, poctivá řemeslná práce co se týče reálií a film je zatraceně dobrý důvod k přemýšlení nad absurditou války a lidským pokrytectvím...(24.6.2014)

Celkem ok. Je tam par míst s nepochopitelným žabožroutstvím, ale fakt pomálu. Minimálně film demonstruje, že Frantíci vždycky nebyly takový buzničky jako dnes a potvrzuje, že čmoudi prodaj matku za hrnek teplý vody na opláchnutí svýho obřezanýho šmoka!(30.8.2017)