Mezi nepřáteli

• Kanada

Intimate Enemies

Drama / Historický / Válečný

Francie / Maroko, 2007, 111 min

Francouzi během 2. světové války verbovali v Alžírsku, vycvičili alžírské vojáky pro boj proti Hitlerovskému Německu, jakmile však Alžírsko se chtělo osamostatnit, tak Francie začala hájit své zájmy za účasti své armády, která své bývalé spolubojovníky zabíjí jako "partyzány". Je dobré, že vznikl takový film, který mapuje novou situaci po největší válce v dějinách lidstva, ovšem nevím proč, ale film i přes své kvality, mě tolik neohromil abych mu dal lepší hodnocení.(18.7.2011)

Ani čtyři roky po tom, co jsem film viděla, ho nemůžu dostat z hlavy.(30.7.2011)

ano, ano, ano. aj takto to moze vyzerat. Vynikajuci pohlad na vojnu v podobe neklisovitych dialogov a postav, ktoru ako zatracujete tak obdivujete. Ja som rad, ze ma trafil tento zbludily film v mori blbych filmov.(30.10.2009)

Neznámý film, režisér, herci i prostředí (kolik jsme viděli filmů o okupaci Alžírska?) příjemně překvapil. Není nabitý akcí, která sice nechybí, ale jde o ní až v druhé řadě. V první řadě jde o vykreslení postav a jejich vývoj (poručík vs seržant) a syrové scény, které nám musí připomenout, že žádná válka není pěkná, zvlášť když jsou na scéně civilisti... Hodně mi to připomínalo Bondarčukovu 9. rotu. Není to TOP, ale solidní nadprůměr určitě.(7.11.2009)

Velmi velmi dobře udělané přestřelky kterých je velmi velmi málo, ve filmu který je jinak velmi velmi nudný. Jednotlivé sekvence nejsou vůbec nebo prapodivně propojeny. Autor skáče od scény ke scéně bez návaznosti a výsledný zmatek se snaží zachránit titulkem co kdy kde se děje. Depresivně to i přes velkou očividnou snahu nepůsobí. Když jsem si řekl hurá konec! Tak na mne čekala další půlhodina filmu a to bez akce. Právě jedinou výhodou L' Ennemi intime jsou perfektně udělané přestřelky. Bez zbytečných heroických obrazů nebo nelogických kravin. Tři nebo čtyři krátké akce na celý jinak pustý film jsou pro mne moc málo.(10.1.2010)

Hrůza, jak se něco tak zbytečného může zarýt tak hluboko pod kůži.(24.2.2013)

Jedná se bezesporu o kvalitní snímek ilustrující fakt, že Francouzi nemusí být pouze přeborníci v konzumaci šneků, pěstitelé dobrého vína či znalci umění. Jistě. Ani potlačování separatistických tendencí svých okupovaných a technicky vzato podmaněných alžírských "spoluobčanů" např. ve formě zneškodnění karavany o síle jedné stařenky, osla a ženy ve fertilním věku vyzbrojené velmi nebezpečnými pytli s obilím jim v nedávné historii nedělalo až takový problém. To ani nemluvím o napalmovém táboráku a propagandistickém vládním zastírání války, která byla přiznána až v roce 1999, což mě svým způsobem šokovalo. Destrukční mód a pojetí militantních konfrontací na poměry válečných filmů řekl bych nadprůměrné a obstojí snad i u náročnějšího diváka. Charakter střetů lehce připomíná okupaci Rusů v afghánských horách, ovšem na rozdíl od počinů zvěčňujících tuto komunistickou intervenci z opačné strany islámského světa je tento vydařený francouzský pokus o alegorické poukázání na nesmyslnost války více prostoupen emocemi. Na konci filmu mě mírně rozesmutnil smrtící zásah do rozkroku hlavního hrdiny od dětského ekvivalentu Vasilije Zajceva, ale ne proto, že zemřel, nýbrž dle mého zasluhovali inkasovat ránu do podbřišku scénáristi za těch několik nevybíravých rozmlžených momentů, kvůli kterým jsem musel znenadání odvracet pohled někam do stropu s hypochondrickými myšlenkami na život bez zraku či přinejlepším na bloudění křížem krážem světem s monstrózními dioptrickými brýlemi. Vlastně počkat. Byl to rozkrok nebo rameno?(14.5.2014)

Zvláštní válečný film; zpočátku se mi zdálo, že je to film, který straní francouzským agresorům, bránícím kolonii proti Frontě národního osvobození. Vstup mladého dobrovolníka, poručíka z Grenoblu, však přinesl cosi navíc, za což si film nakonec zasloužil čtyři hvězdičky. Ukázal totiž, že citliví lidé by neměli jít do žádné války. Že voják nesmí přemýšlet, na čí straně je spravedlnost. Jeho spor s četařem se vleče po celý film. Samozřejmě, NFO bojovala za nezávislost a Francouzi byli agresory. Přitom nelidsky (dá-li se to tak říci v podmínkách války) se chovaly obě strany. Jenže - NFO se chovala krutě k nepřátelským vojákům, kdežto Francouzi se za to krutě mstili i civilnímu obyvatelstvu. Shození nádrží s benzínem na útočící partyzány bylo stejně hrůzné jako mučení zajatců a pozdější vyvraždění kabylské vesnice. Měnící se psychologie vojáka v boji, to snad byla ústřední myšlenka prolínající se celým filmem. Jinak vlastně film neměl žádný někam směřující děj.(22.8.2014)

Příběhy umírajících vojáků, přeběhlíků i civilistů sužovaných Francouzi i povstalci dokonale ilustrují, jak problematická celá tahle vojenská akce byla. Díky působivým obrazům a temné hudbě, která zní skoro jako od Johna Coltranea, vám bude běhat mráz po zádech, ikdyž vyloženě krvavých scén je tu minimum...(9.2.2015)

Velmi silný snímek z nepříliš známé války. Některé zdejší komentáře mě skoro přesvědčili, že je tento film ztrátou času a přesto jsem se na něj podíval a vůbec toho nelituji. Snímek krásně ukazuje jak válka mění charaktery, ukazuje, že válka je sviňa bez ohledu na které straně stojíte. Nechápu jak tenhle konflikt někdo nemohl považovat za válku, když se v něm vystřídalo kolem 2 000 000 francouzských vojáků, na straně Alžířanů až 600 000 mrtvých, holt politika je svině. Normálně bych dal 4 *, ale když vidím některé komentáře, tak dávám 5.(24.2.2013)

Lehce nadprůměrné. Jakožto válečný film působí téměř dvouhodinové sypání si popela na hlavu ze strany Francouzů poněkud nezáživně. Příběhu schází hloubka a občas i spád, stejně jako postavám. Hlavní hrdina i hlavní záporné postavy (spíš než alžírští rebelové je jím francouzské velení) působí trochu brakově. Charakterově lepší jsou postavy kdesi mezi nimi. Vizuálně je film působivý, z hlediska vyprávění už tolik ne.(19.9.2013)

Velmi pěkné, solidně udělané - líbily se mi v bojových scénách ty pohyby kamery jakoby přes dalekohled, to vytváří nezvykle silný dojem autenticity. // Edit 13.5.2014 / Up na 5*(10.11.2013)

Pěkný snímek. Doproučuji srovnat s Bitvou o Alžír, příp. si k tématu něco načíst, např. K. Hora - Moje matka cizinecká legie.(25.12.2007)

Silný začiatok a silný koniec. Film inak prebieha mierne nad priemerom, ale zaver filmu ho očividne od priemerných filmov odlišuje. Celý film by sa dal prirovnať k ruskému filmu 9-ta rota, čo sa týka kamery, a ak sa na to pozrieme z nadhľadom tak aj dejom. Poukazuje na ľudí, ako sa vyrovnávajú so smrťou, mučením nemožnosťou pomôcť jednoducho život vo vojne a jeho trumy.(27.3.2008)

Neskutočne podcenený film, pritom konečne vojnový film z európskej kuchyne, bez amerického patriotizmu alebo nekonečného hrdinstva...krutý, reálny pohľad na vojnu, kde svinstvo robia obidve strany, ako to už vo svete chodí...akčných scén mohlo byť aj viac, skvelé sú ale momenty, keď Francúzi strieľajú omylom po sebe pri nočnej prestrelke v úvode filmu, alebo maskované zásobovanie partizánov "civilmi" v kanadách, či nasadenie napalmu alebo ničivá streľba z guľometu v lese apod ...Film vynikajúco skĺbuje psychickú a fyzickú traumu z vojny, poukazuje na znetvorených, mučených ľudí, ktorých hromadne masakrujú obe strany , čo zanecháva stopy na psychike hlavných hrdinov, role ktorých sú vynikajúco zahrané...Strach, hnus, beznádej, nenávisť...všetko dokonale vykresléne v tomto asi bezchybnom a za poslednú dobu určite najlepšom vojnovom snímku, po zhliadnutí ktorého sa neviem dočkať na ďalšiu vec z dielne Emilia Siriho.(19.4.2008)

...další válečný film o tom, jak je válka krutá a jak změní lidi, kteří se střetávají s absolutními masakry a krutostí. To o čem film vypovídá je až děsivé, ale film samotný není ničím vyjímečný.(9.5.2008)

Je to pre mňa jeden z najpôsobivejších vojnových filmov. Nie je tu žiadna jasná deliacia čiara medzi "našimi" a nepriateľom. Niet komu držať palce, s kým sympatizovať. Nič, za čo sa oplatí bojovať, položiť život, ako vlasť, demokracia, sloboda, priateľstvo - piliere všetkých vojnových filmov. Len boj o vlastný život, o prežitie ďalšieho dňa. Žiaden "dobrý koniec", nikto nie je zachránený. Nikto nejasá, že prežil. Neamerické, nepatetické, nevlastenecké, mimoriadne pôsobivé. Nádherná kamera, nádherná krajina, ktorá vzbudzuje hrôzu. V podstate je to hnus a čistá depresia, ale za 5 hviezd.(12.5.2011)

Výborné.Jeden z najlepších vojnových filmov,ktoré som videl v poslednej dobe.Nádherné alžírske lokácie,tvoria spolu s pútavým pohľadom zaujímavý obraz na francúzsko-alžírsku vojnu.Film sa nepozerá na vojnu len klasickými očami-dobrý-zlý,nemáme tu len dobrú stranu,ale je to tu vykreslené z oboch strán.Zaujímavá bola scéna s napalmom.Nečakal som že francúzi možu natočiť takýto skvelý vojnový film.(1.4.2008)

***1/2.(16.8.2008)

Ani nechapu, jak jsem mohl posledni tak tretinu (mozna ctvrtinu) proklimbat. Unava je holt pes. Dejinna linie sedi naprosto. Skoda francouzskych zivotu a zivotu tamnich, ztracenych zbytecne. No zbytecne. Pri znovudobivani sve nezavislosti. Tunisku a Maroku se to preci povedlo o sest let drive ??? Tak proc? Ale to sem vlastne nepatri. Film je to moc moc hezky.(25.1.2010)