Mezi nepřáteli

• Francie L'Ennemi intime (více)

Film Mezi nepřáteli nám odhaluje skutečný příběh někdejší francouzské koloniální války. „Jsem si jist, že film bude mít význam i pro jiné země, než je Francie, protože ho lze srovnat s dnešní situací v Iráku.“ režisér Florent Emilio Siri. Mladý nadporučík plný ideálů (Benoît Magimel) velí základně v Alžírsku, zemi bojující za osvobození se od Francie. Zde se spřátelí s veteránem bez iluzí (Albert Dupontel) a místním mladíkem náležícím k jejich četě. Válka a její zvěrstva však brzy podrobí jeho morální hodnoty velmi těžké zkoušce. Film Mezi nepřáteli je založen na historických faktech a předkládá dobový pohled na válku. Odkrývá přeměnu vojáků v týrané vězně a spojenců v nepřátele. (oficiální text distributora)

Pepeto

Neskutočne podcenený film, pritom konečne vojnový film z európskej kuchyne, bez amerického patriotizmu alebo nekonečného hrdinstva...krutý, reálny pohľad na vojnu, kde svinstvo robia obidve strany, ako to už vo svete chodí...akčných scén mohlo byť aj viac, skvelé sú ale momenty, keď Francúzi strieľajú omylom po sebe pri nočnej prestrelke v úvode filmu, alebo maskované zásobovanie partizánov "civilmi" v kanadách, či nasadenie napalmu alebo ničivá streľba z guľometu v lese apod ...Film vynikajúco skĺbuje psychickú a fyzickú traumu z vojny, poukazuje na znetvorených, mučených ľudí, ktorých hromadne masakrujú obe strany , čo zanecháva stopy na psychike hlavných hrdinov, role ktorých sú vynikajúco zahrané...Strach, hnus, beznádej, nenávisť...všetko dokonale vykresléne v tomto asi bezchybnom a za poslednú dobu určite najlepšom vojnovom snímku, po zhliadnutí ktorého sa neviem dočkať na ďalšiu vec z dielne Emilia Siriho. ()

Prankster

...další válečný film o tom, jak je válka krutá a jak změní lidi, kteří se střetávají s absolutními masakry a krutostí. To o čem film vypovídá je až děsivé, ale film samotný není ničím vyjímečný. ()

hackstolle

Ani nechapu, jak jsem mohl posledni tak tretinu (mozna ctvrtinu) proklimbat. Unava je holt pes. Dejinna linie sedi naprosto. Skoda francouzskych zivotu a zivotu tamnich, ztracenych zbytecne. No zbytecne. Pri znovudobivani sve nezavislosti. Tunisku a Maroku se to preci povedlo o sest let drive ??? Tak proc? Ale to sem vlastne nepatri. Film je to moc moc hezky. ()

GordonCZ

Syrová sebereflexe jedné části francouzských dějin, která vás na osudu jednoho poručíka provede vývojem války v Alžírsku a také vlastně vývojem francouzského pohledu na ni. To, že se film vůbec nebojí zobrazit francouzské vojenské jednotky pouze jako jednu stranu oboustranně brutálního konfliktu a nikoliv jako "mírumilovné ochránce alžírských farmářů", je jednoznačně správný krok kupředu. Více takových krůčků by totiž mohlo Francouze konečně probudit z jejich pateticky arogantního postoje "vítězné velmoci", která se díky návalu sebeklamu po druhé světové válce snaží v degaullovském duchu prezentovat jako sebevědomá a přitom spravedlivá a laskavá ochránkyně lidských práv a demokracie ve světě. ()

helrohir

Mám rád vojnové filmy, ktoré sa vyhýbajú pátosu a ponúkajú pravdivý pohľad na konflikt, nech už bol jeho priebeh akokoľvek bezohľadný a brutálny. Spätný pohľad na francúzsky konflikt v Alžírsku je presne tento typ filmu. Spôsobom prevedenia tak trochu pripomína Stoneovu "Čatu", keďže aj tu je samotné bojovanie alebo politické hodnotenie konfliktu odsunuté na vedľajšiu koľaj, pričom dej sa venuje najmä postupnému psychologickému vývoju postáv v súvislosti s ich zážitkami z vojny. Tento film sa nesnaží príliš moralizovať a nahrávať tak jednej či druhej strane, ale dáva jasne najavo, že zverstvá sa robili na oboch stranách, pričom viacerých podobných scén, ktoré vám zaťažia žalúdok, sa dočkáte aj tu. Čo sa týka formálnej stránky, náramne sa podarila hlavne kamera a celkový vizuál. Herci sú pre mňa síce neznámi, ale hlavným postávam to išlo veľmi dobre a boli dokonca aj sympatické. Chýbalo mi tu len viac akcie, pretože nech je obsahová stránka filmu akokoľvek vynikajúca, bez pravej vojnovej akcie to nikdy nie je úplne ono. 75%. ()

Miloško

Výborné.Jeden z najlepších vojnových filmov,ktoré som videl v poslednej dobe.Nádherné alžírske lokácie,tvoria spolu s pútavým pohľadom zaujímavý obraz na francúzsko-alžírsku vojnu.Film sa nepozerá na vojnu len klasickými očami-dobrý-zlý,nemáme tu len dobrú stranu,ale je to tu vykreslené z oboch strán.Zaujímavá bola scéna s napalmom.Nečakal som že francúzi možu natočiť takýto skvelý vojnový film. ()

CorvusBlek

Klasický válečný příběh, jakých už bylo natočeno docela dost, ale zapůsobil na mě svou syrovostí a přímočarostí. Žádná velká propaganda, spíš naopak a otázky typu za co vlastně bojujeme, na čí straně jsme a proč to všechno jsou v tomto snímku přítomny neustále.80% ()

nikus120

Film určite vyvoláva zimomriavky na tele hned od začiatku. Človeku sa nechce veriť. že niečo také sa v skutočnosti stalo. Vo filme fakt nieje jasné kto je skutočný nepriateľ a nemusí to byť nejaká cudzia osoba, stačí ked je to on sám. Film hodnotím kladne ale určite ho neodporúčam slabším osobám kedže vie pekne zahrať na nervách. ()

pafka

A ja myslel, ze se dozvim neco vic, nez to, ze to bylo drsne z obou stran.Ano, to valky jsou a budou. Ale nejaka pridana hodnota me zustala skryta. Natocene sice dobre, ale dobrou hodinu koukate veskrze na to same. ()

david666

Standartní válečné drama se všemi svými klišé (nemyšleno špatně). Přestřelky jsou slušně kamerově zvládnuté. Škoda je, že se tvůrci moc neponořili do hloubky konfliktu v Alžírsku, či jednotlivých postav. ()

gruzdej

Silný příběh, ovšem bohužel ne zcela šťastně zpracovaný. Celé to přes sugestivní syrovost působí příliš kulisovitě a ve výsledku vlastně i celkem chudě. Což možná zní jako paradox, vybavíme-li si několik "velkých" válečných scén, ale zbytek se odehrává veskrze v holé krajině nebo spartánském interiéru alžírského opevnění. Pro mě tenhle film prohrává dokonce i s mnohem úspornějším Marhoulovým Tobrukem, který se dotýká stejného tématu - marnosti a bezvýchodnosti válek, ale oplývá nesrovnatelně silnější atmosférou. ()

tatka

Je to pre mňa jeden z najpôsobivejších vojnových filmov. Nie je tu žiadna jasná deliacia čiara medzi "našimi" a nepriateľom. Niet komu držať palce, s kým sympatizovať. Nič, za čo sa oplatí bojovať, položiť život, ako vlasť, demokracia, sloboda, priateľstvo - piliere všetkých vojnových filmov. Len boj o vlastný život, o prežitie ďalšieho dňa. Žiaden "dobrý koniec", nikto nie je zachránený. Nikto nejasá, že prežil. Neamerické, nepatetické, nevlastenecké, mimoriadne pôsobivé. Nádherná kamera, nádherná krajina, ktorá vzbudzuje hrôzu. V podstate je to hnus a čistá depresia, ale za 5 hviezd. ()

ludovit14

Režisér Florent Emilio Siri nám predstavil vojnový príbeh medzi Francúzskom a koloniálnym Alžírskom.Vskutku veľmi autenticky sfilmovaný príbeh,ktorý sa odohráva od roku 1959.Hlavne nám ukázal,že táto vojna bola úplne zbytočná,pri ktorej zahynulo okolo 500000 vojakov krutým spôsobom.(kedže presný počet nie je známy-Francúzi sa k tomu konfliktu oficiálne priznali,až v roku 1999).Celý dej sa točí okolo jednej(FR)roty a ich príslušníkov a poukazuje na ich ľudské osudy a traumy,aké tam zažili a ako sa s toho niektorý doslova ,,zbláznili’’(zažili: stav duševnej nerovnováhy-prejavujúci sa v zníženej miere zodpovednosti za svoje činy.)Vskutku to bolo jedno šialenstvo • šialenosť • pomätenie • pomätenosť.HOD:76%.Herecké výkony všetkých zainteresovaných boli veľmi slušné. PS:škoda,že tu Emilio Siri nepritlačil viac na emočnú strunu-lebo bolo kde! ()

brasek

Zaujímavý vojnový snímok, ale divák musí mať trpezlivosť. Solídna hra citov a krutosti vojnového konfliktu. ()

kokofek

Jsem ráda, když se ukáže i jiná stránka povah francouzů, kteří jsou jsou považováni v Evropě za muže s něžným chováním a vytříbeným vkusem. ()

BarGoldstein

Celkem ok. Je tam par míst s nepochopitelným žabožroutstvím, ale fakt pomálu. Minimálně film demonstruje, že Frantíci vždycky nebyly takový buzničky jako dnes a potvrzuje, že čmoudi prodaj matku za hrnek teplý vody na opláchnutí svýho obřezanýho šmoka! ()

ste

Film mě docela nudil. Jediné, co oceňuji je střelba francouzů do vlastních řad, kdy jsou ukázány obravdu brutální skutky, které jejich vojáci prováděli. Není to klasické americké: jsme dobří hoši, kteří někdy chybují, ale nakonec se vždy zachováme správně, aby na nás naše milující a milované rodiny byly hrdé. ()