Ve stínu Měsíce

Dokumentární

Velká Británie, 2006, 100 min

David Sington

Clive North

Úžasný dokument plný zajímavých informací přímo od hlavních aktérů. Nejvíc "bad ass" tu je asi astronaut John Young, nutno vidět :-). Pro všechny pochybovače, kteří v rukách nedrží ani jeden jediný fyzikálně či jinak podpořený důkaz a přesto neustále vykřikují: Pusťte si aspoň poslední dvě minuty... Všem doporučuji ještě toto: https://www.youtube.com/watch?v=qUu6LZXE-uc - Další hodina nepublikovaných rozhovorů, které nakonec do dokumentu nebyly vloženy.(27.9.2015)

Tak tenhle dokument mě absolutně dostal. Čisté svědectví o největším úspěchu lidstva. U tohohle dokumentu si člověk uvědomí, proč všechno to pachtění se od nikam do nikam má smysl... I kdyby lidstvo jednou za 1000 let udělalo něco tak významného jako bylo přistání na měsíci, má to smysl. Jsem hrdý na to, že lidstvo dokázalo to co dokázalo. A jestli je to Taikonaut, Astronaut nebo Rudonaut (Rusonaut) není vůbec podstatné. My jsme to dokázali!!!(18.10.2011)

Dokument, ktorý nemá za cieľ byť poučný, ale chce nám ponúknuť špecifické pocity ľudí, ktorí na Mesiac smerovali. Technických informácií je málo, o Mesiaci v podstate nič, ale už viem, kto sa na ňom prvý vyčúral, aký to bol pocit a ako sa tam jazdí, keď nikto nemôže ísť oproti. Málo známe zábery sú pekné, ale trochu sa opakujú, takže pár minút by som ubral. Príhody kozmonautov, tie sú výborné, a hlavne o tie išlo.(24.7.2015)

Dodnes je obdivuhodné, co tehdy, na konci 60. let 20. století, Amíci dokázali. Dokumentu se povedlo unikátními dobovými záběry z velitelství NASA a samotného Měsíce vtáhnout mě do "děje" a sledovat tak všechny ty výpravy s takovým napětím, které spíše odpovídá situacím, u kterých neznáme výsledek. Navíc od koho jiného byste tyhle historky chtěli slyšet, než od těch nejpovolanějších, kteří skutečně stanuli svou nohou na měsíčním povrchu.(13.1.2016)

Úžasný dokument! Kdo by dokázal vyprávět o letech na měsíc lépe než ti, kteří je sami absolvovali? Astronauti jsou frajeři už tak nějak z povolání a je jedno, jestli je jim 35 nebo 80. Když jsou jejich vzpomínky navíc doplněny archivními záběry, jde o neuvěřitelně poutavou a autentickou podívanou. Speciální dík za moudra na závěr. P.S.: "Nejosamělejší muž" Mike Collins z Apolla 11 je opravdu sympaťák.(13.4.2015)

• - Astronauté Jim Lovell a Gene Cernan jsou českého původu. Dědeček Jima Lovella pocházel z Dolní Lukavice na Přešticku. Jako připomínku svých předků vezl Lovell s sebou na Měsíc československou vlajku při neúspěšné misi Apollo 13. Prarodiče Cernana z matčiny strany (František a Rozálie Cihlářovi) pocházeli z Bernartic u Tábora a Nuzic u Bechyně. Slovenští rodiče jeho otce, Štefan a Anna Černanovi, pocházeli z Vysoké nad Kysucou. Cernan se ke svému původu hlásí, při obou letech k Měsíci měl s sebou československou vlajku, kterou roku 1974 při návštěvě Československa věnoval Astronomickému ústavu ČSAV v Ondřejově. Českou republiku po roce 1990 navštívil několikrát, obdržel čestné členství v České astronomické společnosti, vyznamenání české Akademie věd a astronomové hvězdárny v Kleti po něm pojmenovali jednu z planetek, 12 790 Cernan. (aniiicka)