Ve stínu Měsíce

Dokumentární

Velká Británie, 2006, 100 min

David Sington

Clive North

Dokument, ktorý nemá za cieľ byť poučný, ale chce nám ponúknuť špecifické pocity ľudí, ktorí na Mesiac smerovali. Technických informácií je málo, o Mesiaci v podstate nič, ale už viem, kto sa na ňom prvý vyčúral, aký to bol pocit a ako sa tam jazdí, keď nikto nemôže ísť oproti. Málo známe zábery sú pekné, ale trochu sa opakujú, takže pár minút by som ubral. Príhody kozmonautov, tie sú výborné, a hlavne o tie išlo.(24.7.2015)

Úžasný dokument plný zajímavých informací přímo od hlavních aktérů. Nejvíc "bad ass" tu je asi astronaut John Young, nutno vidět :-). Pro všechny pochybovače, kteří v rukách nedrží ani jeden jediný fyzikálně či jinak podpořený důkaz a přesto neustále vykřikují: Pusťte si aspoň poslední dvě minuty... Všem doporučuji ještě toto: https://www.youtube.com/watch?v=qUu6LZXE-uc - Další hodina nepublikovaných rozhovorů, které nakonec do dokumentu nebyly vloženy.(27.9.2015)

Komentář u díla jako je tohle nemá moc cenu. Co byste kdo chtěl víc, než výpovědi samotných astronautů? Kdo jiný už by nám o tom měl vyprávět? Pro každého zájemce o kosmonautiku naprostá povinnost. Navíc je to to nejlepší motivační video, které může existovat. Pustit každému, kdo tvrdí, že něco nejde, je to moc těžké, moc riskantní... Bohužel, přesně taková je dnešní doba. Proto volám: jen víc takových dokumentů, třeba nás probudí a opět inspirují k něčemu podobně velkému a úžasnému.(18.9.2017)

Vynikající, autentický dokument zachycující jeden z největších úspěchů v novodobé lidské historii, jež dokázala sjednotit, alespoň na chvíli, celé lidstvo. Doba, kdy slovo chlapa mělo váhu. Když americký prezident Kennedy řekl, že do konce desetiletí budou Američané chodit po Měsíci, tak Američani po tom Měsíci skutečně chodili. Dnes už od prezidentů (a nejen jich) slýcháme jen spoustu planých slibů. Škoda, že jsme nedokázali na tyto úspěchy navázat a odsunuli jsme kosmický program na vedlejší kolej…(17.12.2012)

Vizuálně strující dokument s mnoha zřídka viděnými záběry a s krásnou hudbou. Výpovědi astronautů jsou velice zajímavé a často dojemné a vtipné. Prostě frajeři :) že měl John Young při startu rakety tep jako když nakupuje v obchoďáku mě dostalo :) :) zajímavost: astrounati Jim Lovell a Gene Cernan jsou českého původu (Lovell - děda, Cernan - prarodiče).(28.5.2016)

• - Astronauté Jim Lovell a Gene Cernan jsou českého původu. Dědeček Jima Lovella pocházel z Dolní Lukavice na Přešticku. Jako připomínku svých předků vezl Lovell s sebou na Měsíc československou vlajku při neúspěšné misi Apollo 13. Prarodiče Cernana z matčiny strany (František a Rozálie Cihlářovi) pocházeli z Bernartic u Tábora a Nuzic u Bechyně. Slovenští rodiče jeho otce, Štefan a Anna Černanovi, pocházeli z Vysoké nad Kysucou. Cernan se ke svému původu hlásí, při obou letech k Měsíci měl s sebou československou vlajku, kterou roku 1974 při návštěvě Československa věnoval Astronomickému ústavu ČSAV v Ondřejově. Českou republiku po roce 1990 navštívil několikrát, obdržel čestné členství v České astronomické společnosti, vyznamenání české Akademie věd a astronomové hvězdárny v Kleti po něm pojmenovali jednu z planetek, 12 790 Cernan. (aniiicka)