poster

Ve stínu Měsíce

 • Velká Británie

  In the Shadow of the Moon

Dokumentární

Velká Británie, 2006, 100 min

Režie:

David Sington

Kamera:

Clive North
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Andy.
  *****

  Úžasný dokument plný zajímavých informací přímo od hlavních aktérů. Nejvíc "bad ass" tu je asi astronaut John Young, nutno vidět :-). Pro všechny pochybovače, kteří v rukách nedrží ani jeden jediný fyzikálně či jinak podpořený důkaz a přesto neustále vykřikují: Pusťte si aspoň poslední dvě minuty... Všem doporučuji ještě toto: https://www.youtube.com/watch?v=qUu6LZXE-uc - Další hodina nepublikovaných rozhovorů, které nakonec do dokumentu nebyly vloženy.(27.9.2015)

 • Inphantille
  *****

  Tak tenhle dokument mě absolutně dostal. Čisté svědectví o největším úspěchu lidstva. U tohohle dokumentu si člověk uvědomí, proč všechno to pachtění se od nikam do nikam má smysl... I kdyby lidstvo jednou za 1000 let udělalo něco tak významného jako bylo přistání na měsíci, má to smysl. Jsem hrdý na to, že lidstvo dokázalo to co dokázalo. A jestli je to Taikonaut, Astronaut nebo Rudonaut (Rusonaut) není vůbec podstatné. My jsme to dokázali!!!(18.10.2011)

 • Autogram
  ****

  Dokument, ktorý nemá za cieľ byť poučný, ale chce nám ponúknuť špecifické pocity ľudí, ktorí na Mesiac smerovali. Technických informácií je málo, o Mesiaci v podstate nič, ale už viem, kto sa na ňom prvý vyčúral, aký to bol pocit a ako sa tam jazdí, keď nikto nemôže ísť oproti. Málo známe zábery sú pekné, ale trochu sa opakujú, takže pár minút by som ubral. Príhody kozmonautov, tie sú výborné, a hlavne o tie išlo.(24.7.2015)

 • tomino28
  ****

  Dodnes je obdivuhodné, co tehdy, na konci 60. let 20. století, Amíci dokázali. Dokumentu se povedlo unikátními dobovými záběry z velitelství NASA a samotného Měsíce vtáhnout mě do "děje" a sledovat tak všechny ty výpravy s takovým napětím, které spíše odpovídá situacím, u kterých neznáme výsledek. Navíc od koho jiného byste tyhle historky chtěli slyšet, než od těch nejpovolanějších, kteří skutečně stanuli svou nohou na měsíčním povrchu.(13.1.2016)

 • Barghest
  *****

  Úžasný dokument! Kdo by dokázal vyprávět o letech na měsíc lépe než ti, kteří je sami absolvovali? Astronauti jsou frajeři už tak nějak z povolání a je jedno, jestli je jim 35 nebo 80. Když jsou jejich vzpomínky navíc doplněny archivními záběry, jde o neuvěřitelně poutavou a autentickou podívanou. Speciální dík za moudra na závěr. P.S.: "Nejosamělejší muž" Mike Collins z Apolla 11 je opravdu sympaťák.(13.4.2015)

 • - Astronauté Jim Lovell a Gene Cernan jsou českého původu. Dědeček Jima Lovella pocházel z Dolní Lukavice na Přešticku. Jako připomínku svých předků vezl Lovell s sebou na Měsíc československou vlajku při neúspěšné misi Apollo 13. Prarodiče Cernana z matčiny strany (František a Rozálie Cihlářovi) pocházeli z Bernartic u Tábora a Nuzic u Bechyně. Slovenští rodiče jeho otce, Štefan a Anna Černanovi, pocházeli z Vysoké nad Kysucou. Cernan se ke svému původu hlásí, při obou letech k Měsíci měl s sebou československou vlajku, kterou roku 1974 při návštěvě Československa věnoval Astronomickému ústavu ČSAV v Ondřejově. Českou republiku po roce 1990 navštívil několikrát, obdržel čestné členství v České astronomické společnosti, vyznamenání české Akademie věd a astronomové hvězdárny v Kleti po něm pojmenovali jednu z planetek, 12 790 Cernan. (aniiicka)