Neodolám, abych nedal velké plus panu Krausovi za cikána. To mně fakt složilo na lopatky. Byl to takový pokus o komedii a kupodivu se zasmát dalo. Silně pracovní snímek lákal skvělým obsazením a to nezklamalo. Za ten nedodělaný konec by zasloužili autoři přes hubu a hned vícekrát. Body dolů. Ale jinak jsem se pobavil.(10.11.2015)

Docela příjemná komedie, i když mnoho situací je směšných úplně z jiného důvodu, než bylo původně myšleno. Kde jinde můžete vidět v obličeji načerněného Jana Krause v roli skvělého cikánského bubeníka Ferka Takáče. Vůbec celá cikánská parta v cihelně - co jméno to pojem - Jiří Vala, Jan Faltýnek. Jirka Štěpnička v trenkách a tričku s nápisem Buď fit je prostě kouzelnej. Malinké pidiroličky Nataši Gollové, Miroslava Homoly a Evy Svobodové také potěšily. Kdo má rád starší méně známé filmy objeví mnoho dalších zajímavých věcí... Nemůžu si pomoci, ale mě to pobavilo. Tak za 70%.(26.5.2009)

Československá komedie založená na jednoduchém příběhu, jenž vypráví o přepravě malé lokomotivy po pozemní komunikaci. Během tohoto přesunu se tři závozníci z jihočeské cihelny v Šumavicích dostávají do několika komických situací. Vedoucího výpravy Bohouše a zřejmě nejvýraznější postavu snímku ztvárnil vynikající J. Bláha, jenž jakoby položil v této roli základ pro jeho pozdějšího legendárního akademika Richarda. Posádku transportního vozidla značky Liaz dále tvořili sportovec J. Štěpnička a nevýrazný rejpal P. Svoboda. Za nejpovedenější komické situace bych označil Štěpničkovo extempore na stanici SNB a nabarvenou rodinu Takáčovu, v čele s J. Valou a J. Krausem. Z mnoha známých hereckých tváří zaujal i můj oblíbený K. Vochoč, coby provozní cihelny, zachraňující podnik před podezřením ze zpronevěry či trenér dívčího basketbalového družstva I. Niederle. Poprask hodnotím jako slušnou odpočinkovou neokoukanou komedii s ucházejícími komediálními výkony všech zúčastněných.(14.5.2013)

Není to tak blbý, jak to na první pohled vypadá a jak tvrdí distributor. Má to relativně dost vtipných momentů - Jan "Ferko" Kraus žádající paní Šintákovou o ruku dcery Milušky a Štěpnička rozdávající životní moudra typu "Já třeba mám v Praze taky určitý zájmy... Ženská vzdálená má náhodou spoustu předností." Jako nenáročná zábava je Poprask plně funkční.(9.5.2017)

Nebyl to pátek, jako každý jiný. Ba naopak. Již od brzké ranní směny se v cihelně nedařilo. I přes údernické nadšení všech pracovníků, od dobrosrdečného provozního ředitele po pracovitého Ferka, který ve volném čase hraje na zábavách kulturně-budovatelsky vhodnou hudbu. Nejdříve odešla lokomotiva tahající po úzkokolejce vagóny a teď to vypadá na kontrolu shora. Bohužel, jedna faktura chybí. Samozřejmě žádná levota, to jen pracovitý dělník nemá pro jiné starosti čas na papírování. Naštěstí nová lokomotiva je připravena, jen pro ní zajet, a cestou, vedoucí přes Prahu, se zastavit pro potvrzení. Naši hrdinové ještě netuší, jaká na ně čekají dobrodružství. Trochu propagandisticku a vlastně jednoduchou zápletku stojí za to vidět nejen kvůli dobrým hereckým výkonům v čele s tradičně výborným Josefem Bláhou. Ten sice nedostane prostor předvést své pověstné žvýkání, rozbalí však klasicky výbornou afektovanost. Za zmínku stojí také scény s vtipně nafetovaným Jiřím Štěpničkou. Druhou silnou stránkou snímku je řada povedených scén, od příhod tří cestovatelů po hrátky s kalkulačkou. Nezáživný příběh je tak spíše jen linkou spojující jednotlivé fragmenty, které jsou z celkového pohledu pitomé, ale svým zpracováním a výměnou dialogů úžasné. Rozhodně lepší tři hvězdičky.(28.2.2014)

• - Natáčanie filmu prebiehalo vo Vodňanoch, Prahe, Těšoviciach, Horných Jirčanoch a v Prachaticiach. (dyfur)