Reklama

Reklama

Proč jsme bojovali IV.: Boje v Británii

  • Česko Druhá světová válka 4.: Bitva o Británii (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Válka vstoupila do další fáze, Hitler měl obsazenou prakticky celou Evropu a rozhodoval se co dál. A jako další cíl jeho agersivní politiky přicházela celkem logicky v úvahu Anglie. Plánovaná třífázová operace měla proběhnout velmi hladce, tak jako ostatní na starém kontinentu. Dva mohutné ničivé letecké dlouhodobě naplánované útoky stíhacího a bombardovacího letectva měli zničit morálku vojska a obyvatel, průmysl a důležité vojenské uzly, potom bylo naplánováno vylodění a obsazení Anglie. Do cesty se mu postavili výborně připravení vojáci, civilní obrana a obyvatelé s pevným odhodláním pod Churchilovým vedením bitvu o svou vlast vyhrát. Nově byli v bitvě o Anglii použity také radary, balónové přehrady a systém řízení leteckých bojů. To mimo jiné umožnilo zastavit Hitlera v jeho plánech a významně změnit trend vývoje 2. světové války. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (6)

Aky 

všechny recenze uživatele

Dokumentů o druhé světové je už tolik, že se pro jejich inflaci už snad ani nedají sledovat. Tenhle komplex je však opravdu mimořádný. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

V pořadí čtvrtý film z informační propagandistické kolekce amerického ministerstva války "Proč bojujeme", Bitva o Británii, trpí dobrým rozpoložením, neboť nacistické válečné monstrum poprvé narazilo na nepřekonatelnou překážku, jejich aura neporazitelnosti utrpěla závažnou trhlinu a ostatní svět si oddychl a z plných plic zajásal. Propaganda řádí ve velkém stylu, britský odhodlaný vzdor, zobrazený ve zdvořilé spořádanosti a sounáležitosti, demonstruje zdravého ducha, pracovní píli, přizpůsobivou odolnost a obratnou schopnost při letecké obraně ostrovní vlasti. Poláci se sice mohli v zavalení Caprovýmy zaručenými informacemi cítit dotčeně, ale na ně v danou chvíli Američané, a nejen oni, kašlali. Britského ducha rezistence nezlomila ani destrukce Coventry, ani ohnivý vánoční dárek v prosinci 1940 pro hlavní město. Winston Churchill se rázem stal pro celý svět vítězným příkladem, hodným následování. A nakonec postačí procítěně zpívat píseň God save the King!, vlastenectví zaplavuje celá lidská těla potřebným hormonem a vítězství svobody nad nacistickým otrokářstvím je již téměř na dosah ruky. Inu, propaganda na plné čáře vítězí nad dokumentárními fakty, celá skutečnost není téměř nikdy žádoucí! A pro záslužné svaté poslání pochybnosti ani nemohou nabýt platnosti. ()

Sign 

všechny recenze uživatele

U sledování tohoto dílu mi doslova běhal mráz po zádech když mi u něj docházelo jak vážné a strašné to bylo, hlavně fakt, že pokud by se Británie neubránila, dnes by to tu vypadalo jinak... ()

Branicky 

všechny recenze uživatele

Je vidět, že dokument pochází z roku 1943 a některé informace byly tajeny - blížící se stíhačky jsou odhalovány sítí naslouchacích trub namířených do Kanálu. O radaru ani slovo.... ()

Reklama

Reklama