Fantom ráje

Phantom of the Paradise

Muzikál / Komedie / Horor

USA, 1974, 92 min

Glamrocková variace na FANTÓMA OPERY je o chloupek ošklivějším bráškou ROCKY HORROR PICTURE SHOW. Přestože v kontextu De Palmovy filmografie představovala slepou kolej, stojí určitě za skouknutí díky (a) opravdu dobré hudbě, (b) slaďoučké Jessice Harper (SUSPIRIA), a (c) Mistrově - ještě surovým - hrátkám s budováním napětí.(9.8.2004)

• Kryton

Ujetost na entou, která se ještě vynásobila dvojitou dávkou perverze, která se objeví hlavně v konci filmu. Jednou si tak brouzdám televizí a na PRIMA COOL se objevilo tohle. Přepínal jsem to radši mezi všemi kanály a ty kousky co jsem viděl mě rozhodně udivilo co to De Palma v začátku za hovadiny točil. Písně mě nechytly a co více hlavní hrdina je hnusný a odporný jak Paroubek v bikinách. Radši si shánějte thrillerovské a mafiánské Palmovky.(22.11.2010)

• slunicko2

Senzační odhalení, jak to chodí v pop music. 1) Pro všeobecné poučení uvádím znění oné "transportační klauzule": The party of the first part gives the party of the second part and his associates full power to do with him, at their pleasure, to rule, to send, fetch, or carry him or his, be it either body, soul, flesh, blood or goods. 2) Protože znalost právnické angličtiny nepatří ke všeobecnému vzdělání, doplním i český překlad: Strana prvního účastníka dává straně toho druhého a společníkům plnou moc nakládat se sebou podle libosti, a to ovládat, zasílat, přivolat či přemístit vcelku či po částech, ať jde o trup, duši, tělo, krev či práva. 3) A ještě chci dodat: The Juicy Fruits rulleezzzz!!!(9.8.2012)

De Palmove tvorcovské (najmä techniké) trademarky, pretavené do extatického pastišu a priehľadného podobenstva o hudobnom priemysle. Zhustený prehľad dejín klasického hororu, úsmevné metafory, priliehavá obdoba "glam" alebo "shock" rocku. a Gýč a "camp" v najlepšom zmysle slova. Heslovitá encyklopédia atrakcií, ktorá funguje ako divoko pôžitkársky film.(31.12.2017)

Pro všechny fanoušky muzikálů ala Rocky Horror Picture Show je tu další rockovej nářez. A člověk by vůbec netušil, že by se něčeho takového chopil Brian de Palma. Přece jenom byla léta 70tá, Brian byl asi trošku v rauši, vznášel se v marihuanovém opojení a vymyslel muzikál, který skloubil jak Fantoma Opery, tak Fausta. Jeden výborný song střídá druhý, zpívá a tančí Jessika Harper (to už byl druhý muzikál, ve kterém jsem ji viděl.. první byl Shock Treatment) a vraždí se tu o sto šest. Film ode mě dostává hodnocení čtyři, ale za závěrečný psychofinále dávám plný počet.(25.9.2008)