Reklama

Reklama

Konvoj do Murmanska

  • USA Action in the North Atlantic (více)
Válečný / Drama
USA, 1943, 126 min

Scénář:

John Howard Lawson

Hrají:

Humphrey Bogart, Raymond Massey, Alan Hale, Julie Bishop, Ruth Gordon, Sam Levene, Dane Clark, Peter Whitney, Creighton Hale, Alec Craig (více)
(další profese)

Film je ztvárněním osudu známého konvoje PQ 17 (konvoje z USA do SSSR měly označení PQ, konvoje opačným směrem pak QP), který skončil tragédií, protože Britové pod hrozbou vyplutí německé bitevní lidi Tirpitz, sesterské lodi Bismarcka, konvoj rozpustili a každá loď se pak snažila dostat do cíle sama. Výsledkem byl pak masakr, kdy víc než polovina lodí z konvoje byla potopena německými ponorkami. Epizodou ve filmu je pak i příběh tankeru Archangelsk, který i přes těžké poškození nakonec do Murmanska doplul. (xaver)

(více)

Recenze (22)

mortak 

všechny recenze uživatele

It is a miracle. - It is not a miracle, it is an american seamanship. Povedená žánrovka, která naplňuje svůj název. Dvě třetiny filmu zaplňuje "Action in the North Atlantic", kde vybuchuje všechno, ponorky, lodě, letadla, i lidé. Ale právě proto musím dát oproti většině csfďáků jen tři hvězdy. Co s výbuchy, když tu nejsou lidé. Ta půlhodina na souši nikam nevede, Bogart se musí zamilovat jen proto, aby se ukázal ve svém typickém obleku, a hlavně aby se na plátně objevila žena, a zazpívala nějaký ten song. No, a námořníci si musí navzájem vysvětlit, proč opouštějí ženy a děti, a lezou na plovoucí rakve. PQ 17 musela počkat na Alistaira MacLeana, který si cestu do Murmanska prožil na vlastní kůži (i když v jiném konvoji), a vylíčil všechnu tu hrůzu a hrdinství v knize HMS Ulysses . České vydaní knihu přejmenovalo na "Konvoj do Murmanska". A z těchto dvou "Konvojů" se vždy budu vracet ke knize, zatímco film mi stačil jednou. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Produkt válečné propagandy oslavující úsilí a oběti Spojenců při snaze dodat materiál do sovětského Ruska je samozřejmě celý natočen ve studiu, přesto nepostrádá napínavé, dobře natočené scény námořních akcí. H.Bogart v roli důstojníka na nákladní lodi působí možná trochu odtažitě, ale film herecky spolehlivě utáhne díky svému nepopiratelnému charismatu. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Vyborny vojnovy film a to dopredu upozornujem na podstatny fuckt, ze nejsem funda Bogarta /Casablanca, Key Largo/. Vojnove sceny su vyborne, kopa vybuchov. Okrem Bogarta som videl tuna aj Raymonda Masseyho /Na Vychod od Raje, Jak byl dobyt Zapad/ a Juliu Bishop /Rapsodie v modrem/ a vybornu Ruth Gordon /Harold a Maude, Rosemary ma detatko/. Minutaz nevadi, lebo 126 minut utecie doslova ako voda : 92 % ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Ani Konvoj do Murmanska podľa mňa neobstál v skúške času. Chápem, že si film v tejto podobe vyžiadala doba a záujmy, ktorým musel byť podriadený. Ale aj tak mohol režisér so strihačom ráznejšie zasahovať do nakrúteného materiálu, pretože tláchanie námorníkov k ničomu neprispievalo. Typický americký pátos a dramatickú hudbu som vnímal ako nutné zlo, na bojových scénach bol vidieť nedostatočný rozpočet a aj keď sa Humphrey Bogart snažil, celý film neutiahol ani on. Pre milovníkov vojnových filmov však má film svoju hodnotu aj v súčasnosti. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Výborný válečný film, který je i po tolika letech stále dostatečně akční, napínavý, poutavý a v některých scénách i emotivnější. Humphrey Bogart se podepsal na tom, že snímek dokáže diváka zaujmout, neboť jeho herecký výkon je skvělý a potěší, že se představí v kladné roli. Konvoj do Murmanska je sice dlouhý, ale nenudí, protože se neustále něco děje. Souboj s ponorkou, námořní pohřeb a závěr je rozhodně hoden zapamatování. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (5)

  • Existuje aj počítačom kolorovaná verzia. (Svadbos)
  • Přestože se film jmenuje stejně jako slavná kniha „Konvoj do Murmanska“ od Alistair MacLeana, není spisovatel autorem předlohy, jeho kniha vyšla až v roce 1955. (sator)
  • Film bol natočený podľa románu Guya Gilpatrica. (Svadbos)

Reklama

Reklama