poster

Konvoj do Murmanska

 • USA

  Action in the North Atlantic

Válečný

USA, 1943, 126 min

Scénář:

John Howard Lawson

Hrají:

Humphrey Bogart, Raymond Massey, Alan Hale, Julie Bishop, Ruth Gordon, Sam Levene, Dane Clark, Peter Whitney, Creighton Hale, Alec Craig, Rudolf Myzet, Virginia Christine, Glenn Strange, Peter van Eyck, George O'Hanlon, Jack Mower, Irving Bacon, Dave Willock, William Hopper, Minor Watson, James Flavin, William H. O'Brien, Charles Sullivan, Chick Chandler, Dennis Moore, Frank Mills, Dick Wessel, Joe Ploski, Fred Kelsey, Syd Saylor, Iris Adrian, Ray Montgomery, William Haade, Jean Del Val, William Forrest, Eddie Dew, Hugh Prosser, Ludwig Stössel, Roland Varno, Wilhelm von Brincken, Stanley Blystone, Kit Guard, Frank Puglia, Frank Mayo, Donald Douglas, Charles Trowbridge, Glenn Langan, Warren Douglas, Grandon Rhodes, Russ Powell, Eric Wilton, Kane Richmond, Ralph Dunn, Eddy Chandler, Paul Panzer, Christine Gordon, Tod Andrews, Eddie Foster, Lee Phelps, Warren Ashe, Art Gilmore, Lew Kelly, C. E. Anderson, George Davis, J.M. Kerrigan, Harry Seymour, Frederick Giermann, George Kirby, Kurt Kreuger, Walter Soderling, Hans Schumm, Hooper Atchley, Howard M. Mitchell, Eddie Hall, Tom Wilson, Joseph E. Bernard, Sven Hugo Borg, Leo Sulky, Otto Reichow, Pedro Regas, Ross Ford, Elliott Sullivan, Ted Jacques, George Offerman Jr., Charles McMurphy, Ernst Hausman, Louis V. Arco

Producenti:

Jerry Wald

Kostýmy:

Milo Anderson
(další profese)
 • kinderman
  ****

  Produkt válečné propagandy oslavující úsilí a oběti Spojenců při snaze dodat materiál do sovětského Ruska je samozřejmě celý natočen ve studiu, přesto nepostrádá napínavé, dobře natočené scény námořních akcí. H.Bogart v roli důstojníka na nákladní lodi působí možná trochu odtažitě, ale film herecky spolehlivě utáhne díky svému nepopiratelnému charismatu.(6.2.2007)

 • Mol
  *****

  Tak jako dobře si to váleli kluci. Sice Luftwaffe je chvilku střílela jako kachny na rybníčku, ale jinak dali všem za vyučenou až do Murmanska. Nejvíc vyklepali asi koženej kabát kapitána Torpedo Los! Bogart jako vždy, tvrďák se srdcem a celkově mi těch 126 minut uteklo jako voda. Skvělej válečnej námořní film. Aye aye, sir.(25.11.2013)

 • xaver
  *****

  Další z válečných filmů, natočených ještě za války. Nic to však neubírá na jeho kvalitách. Nechápu, proč je film některými trochu hanlivě hodnocen jako „agitka“. Ona to samozřejmě určitá „agitka“ je, ale nesmíme zapomínat, v jaké době film vznikal. Němci obléhali Leningrad, stáli u Moskvy a tlačili se na Kavkaz, na britské straně vrcholil boj o Atlantik, kdy německé ponorky lámaly rekordy v potápění spojeneckých lodí, a v Tichomoří dobývali Japonci jednu spojeneckou baštu za druhou. Děj filmu souvisí s konkrétním konvojem, který pod označením PQ 17 vyplul v červnu 1942 z amerických přístavů, celkem 36 obchodních lodí v doprovodu válečných lodí spojenců. Poté, co lodi vypluli z Islandu, kde se konvoj zformoval, převzalo jeho ochranu britské válečné loďstvo. Poté, co Britové získali informaci, že proti konvoji vyplula i bitevní loď Tirpitz, sesterská loď Bismarcka, který nadělal Britům tolik starostí a potopil jim jejich chloubu, bitevní křižník Hood, Britové konvoj rozpustili a začali soustřeďovat svoje lodi proti Tirpitzovi. Výsledek pak byl masakr konvoje, na kterém si „smsly“ německé ponorky. Podle dochovaných záznamů z 36 obchodních lodí konvoje, doplulo do Murmanska pouze 12. Tragédie konvoje PQ 17 vyvolala roztržku mezi spojenci, protože USA a Velká Británie pozastavily vysílání konvojů do SSSR, zejména Churchil byl zásadně proti, protože Britové sami potřebovali vojenské dodávky z USA poté, co podstatná část jejich výzbroje zůstala ve Francii. Na druhé straně Stalin (a ne neprávem) obviňoval spojence, že zastavením vojenské pomoci spojenci přenášejí celou váhu konfliktu s Němci na ruská bedra. Snímek je vcelku hodnověrným ztvárněním hrdinství obyčejných námořníků, kteří za nijak zvlášť velkou mzdu opakovaně riskovali svoje životy.(15.2.2012)

 • cheyene
  *****

  Výborný válečný film, který je i po tolika letech stále dostatečně akční, napínavý, poutavý a v některých scénách i emotivnější. Humphrey Bogart se podepsal na tom, že snímek dokáže diváka zaujmout, neboť jeho herecký výkon je skvělý a potěší, že se představí v kladné roli. Konvoj do Murmanska je sice dlouhý, ale nenudí, protože se neustále něco děje. Souboj s ponorkou, námořní pohřeb a závěr je rozhodně hoden zapamatování.(19.5.2014)

 • Martin741
  *****

  Vyborny vojnovy film a to dopredu upozornujem na podstatny fuckt, ze nejsem funda Bogarta /Casablanca, Key Largo/. Vojnove sceny su vyborne, kopa vybuchov. Okrem Bogarta som videl tuna aj Raymonda Masseyho /Na Vychod od Raje, Jak byl dobyt Zapad/ a Juliu Bishop /Rapsodie v modrem/ a vybornu Ruth Gordon /Harold a Maude, Rosemary ma detatko/. Minutaz nevadi, lebo 126 minut utecie doslova ako voda : 92 %(3.5.2016)

 • - Existuje aj počítačom kolorovaná verzia. (Svadbos)

 • - Film bol natočený podľa románu Guya Gilpatrica. (Svadbos)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace