Garth Marenghi: Nemocnice na kraji světa (TV seriál)

Garth Marenghi's Darkplace

Darkplace

Horor / Komedie

Velká Británie, 2004, 2 h 23 min (Minutáž: 23–24 min)

Asi nejlepší ironicko-parodický seriálek, jaký jsem kdy viděla. Je tam vše, co si od tohoto žánru můžete přát a když navíc znáte ty herce i z jiných rolí, tak plně doceníte jejich roli tady. Opravdu výborný počin a nechápu, že se to přede mnou skrývalo tak dlouho. Po prvním dílu jsem byla trochu rozpačitá a nemohla jsem unést nepřetržitý proud ironie, ale po druhém díle jsem se na těch dávkách stala závislá:)) Ale myslím si, že je to humor, který ne každý pojme...(23.12.2012)

Darkplace je sofistikovaná paródia a to je jeho výhoda aj nevýhoda. Štylistika dohnaná do absurdna je tak verná svojmu predobrazu, že človek niekedy zabúda, že sa díva na paródiu a začína veriť, že ide o skutočný dobový seriál. Jednotlivé zápletky si viem predstaviť ako reálne epizódy nejakého 80s/90s mysteriózneho/hororového seriálu. Navyše Garth Marenghi je charizmatický tvorca, či teda skôr dreamweaver a akoby z oka vypadol niektorým béčkovým spisovateľom. Na druhej strane dôraz na humor prameniaci z tej "meta-úrovne" a znalosti televíznej tvorby 80tych rokov posúva situačnú komiku do úzadia a preto som sa pri Darkplace nahlas smial len sporadicky. Čo ale neznamená, že to nie je vtipný seriál.(22.9.2013)

Seriál tak neskutečně osmdesátkovej, že nebudete věřit, že má jako rok vzniku číslovku 2004... Richard Ayoade je buď mimozemšťan, nebo bere sakra dobrej materiál, anebo je jednoduše génius (možná, že á, bé i cé je správně), pokud se vám zdál v Ajťácích jako mimoň, tak se podívejte na toto. Páč toto jste ještě neviděli. Každopádně seroš asi fakt jen pro fajnšmekry jak hororových haluzí, tak suchýho britskýho humoru (na některé by to mohlo být weird už až moc). Ale uznejte sami, kde uvidíte jakousi kulatou věc s obřím okem znásilňovat chlapa, jenž o pár chvil později porodí malou kulatou věc s obřím okem... Richardovo přehrávání a pohledy do kamery k nezaplacení. Jo, takhle mají vypadat pocty céčkovým hororům.(14.9.2017)

Jo jo, zapomenutý seriál z 80.let. Ještě že se našla jedna kopie (tuším že někde v Peru) a Channel 4 tento skvost znovu sestřihal a doplnil o hluboké a duchaplné komentáře samotných herců a tvůrců. Nezapomenutelný je například výkon Smerche v roli kuchaře nebo Juliana Barratta v roli Padreho. Myslím, že tento seriál patří do té řady, kde se herci baví daleko více než samotní diváci - mně to ovšem nevadí. _ (17.06.2011) Po dalším zhlédnutí oblíbených scén, bonusů a děkovačky Deana Learnera z Perrier Award 2001 jsem se rozhodl zařadit tuhle nepřekonatelnou partu tam kam patří - do mé Topky.(9.4.2009)

No musím sa priznať, že tomuto seriálu som dlho prichádzal na chuť. Keď som sa pozrel na obsadenie, očakával som podobne hillarious počin ako IT crowd či Black Books. Ale prd. Garth Marenghi je poňatý úplne inak. Celý seriál je akože prítomnosť, kde fiktívny spisovateľ opisuje seriál z 80. rokov, ktorý sa ale nevysielal. Samozrejme je celý kompletne zlý a trápny, lenže v tomto spočíva kúzlo tohto diela. Mám rád britský humor a niektoré scény boli vyslovene ukážkové, že by sa aj Monty Python mohol niečo podučiť, celkovo som sa až tak dobre nebavil. Oceňujem originalitu, ale od troj hviezdičkového hodnotenia ma k štyrom dohnal až skvelý soundtrack.(11.8.2010)

• - Na internetu vznikla petice, která nabádala Channel 4 k natočení další série tohoto neotřelého britcomu. (Wild_man)