classic

„Veľké zviera” , tým voľakedy určite býval troj-násobný kriminálnik Joseph "Vojvoda" Berne, ktorého sotva len nedávno prepustili z väzenia, a už takmer (i)hneď pomýšľa nad potenciálnym kšeftom, čo mu zrovna akurát dohodil skorumpovaný právnik - Martin T. Fleming. Táto nebezpečná akcia špočíva v prepadnutí obrneného nákladiaku, ktorej sa má ešte zúčastniť i chlapík Frenchy a ďalší dvaja komplici. Lorna Fleming mu ale v poslednej chvíli zabráni, aby vôbec pomyslel na to, že im bude neskôr všetkým kryť chrbáty, a tak tým pádom sa naprosto oprostil od totálneho fiaska, pretože práve to skončilo maximálnou katastrofou, pričom jednému z páchateľov, sa podarilo utiecť, ktorý ešte zohrá kľúčovú úlohu... Vojvoda má dosť veľkú smolu, lebo nezodpovedná svedkyňa tejto udalosti, p. Miggs, ho identifikovala pred políciou, že i on bol súčasťou tohto trestného činu. M. T. Fleming mu prisľúbi alibi od predajcu áut Georgea Andersona, vďaka čomu ho bude taktiež i obhajovať pred súdom, že by nemal byť väčší problém dostať sa znovu na slobodu, ale večer predtým sa dozvie istú, zásadnú informáciu, ktorá doslova zamieša kartami ? Berne je opäť zatvorený do chládku, a to na veľmi dlhé obdobie... Pokúsi sa vôbec zdrhnúť a očistiť svoje meno ? Aj keď poprípade áno, nebude to mať vonku úplne jednoduché. / Seilerov klasický, čiernobiely počin je na úvod zasadený do retrospektívy, keďže postava Vojvodu sa momentálne nachádza vskutku v nezávideniahodnej situácii, kedy teraz leží v špitáli, a okolo neho stoja tri ďalšie postavy a zamestnanec nemocnice, t. j. jedna žena a dvaja muži. Zapália mu cigaretu, a tým sa vracia do minulosti, ako sa to všetko vlastne začalo ? A je to veľmi zaujímavé, lebo sa toho strašne veľa zomelie. Bogart bol vo vynikajúcej forme a legendárna romanca Casablanca pred ním. Zoznámil som sa s niekoľkými pozoruhodnými postavami, a preto je film súčasne ešte i o jeden level vyššie, než by inak zrejme bol. Oplatí sa vidieť, minimálne pre samých nadšencov klasického Hollywoodu, že tí asi nedajú ma Bogieho a spol dopustiť !? ()

kinderman

Film, který je typickým příběhem muže (kdysi slavného gangstera), pro něhož už v tomto světě není místo, nejvíce připomene jiný Bogartův mistrovský kousek High Sierra. ()

majo25

Celkom našlapaná akčná krimidráma s drsňákom Bogartom, ktorý bol už v tej dobe veľkou hviezdou. Hneď prvá akcia s prepadnutím pancierovaného auta je vzhľadom na dobu vzniku vynikajúca a dobre v tom neskôr pokračujú aj útek z väzenia či záverečná autonaháňačka. Zaujímavá je aj príprava úteku a rôzne vyrovnávačky. Nájdu sa aj chyby - pancierované auto má diery po výstreloch, pri naháňačke v snehu je raz cesta zasnežená a hneď v nasledujúcom zábere je cesta mokrá a aj ten útek z väzenia je až príliš ľahký. Samozejme, film používa klasické šablóny, ktoré už dnes pôsobia zastaralo, aj vzhľadom na rok to nie je na výtku. ()

Mol

There is too much fresh air up here. They ought to mix it up about four parts cigarette smoke and one part air. Then maybe a guy could breathe. Excelentní práce pana Humphrey Bogarta. Nemám co vytknout, protože nevím, jak by mohl být film tohoto žánru z tohoto období ještě lepším. ()

mikulem

Neskutečně naivní odvar z High Sierry, doslova šablona za šablonou. Jedna perlička za všechny, a že je tam podobných hlášek ze života nepočítaně. Po nevydařeném útěku z vězení: "Já jsem nechtěl utéct, naopak, snažil jsem se jim v tom zabránit. Musíte mi věřit." ()