Válka termitů

Besieged Fortress, The

Dokumentární

Francie, 2006, 82 min

Sylvain Lebel

Sociální hmyz (termiti, mravenci, včely, vosy…) představuje beze sporu jednu z nejzajímavějších forem strategií přežití a je proto s podivem, že dokumentů o těchto živočiších se natáčí tak málo. Ostatně tento poznatek platí v podstatě pro všechny bezobratlé živočichy. Proto si cením toho, že francouzští filmaři po tomhle pro mě určitě zajímavém tématu šáhli a ukázali několik unikátních záběrů kolonií termitů, stěhovavých mravenců či mravenců tkalců. To, že si v rámci zvýšení atraktivity vybrali jako nejnápadnější téma jejich vzájemný, divácky asi nejatraktivnější, boj tentokrát kritizovat nebudu. U dokumentu si však vždy cením i informační obsažnosti a ta mohla být v tomto případě určitě o stupeň výš. Stejně tak mě trochu trápí pocit, že autoři reálnému vývoji situace opět trochu pomohli. Dokument ale i tak bezesporu stojí za vidění, už jen pro unikátní záběry. Slabé ****.(7.8.2009)

• Dudek

V první řadě mne štve vkládání dějové linie. Je naprosto zbytečné, nabourává strukturu (resp. zbytečně dramatické vložky získávají čas na úkor informací) a v neposlední řadě působí docela směšně díky svému vykonstruovanému našroubování na dokumentární kostru. Druhým mínusem jsou časté a okaté zásahy tvůrců do přirozeného děje. Což je opět věc, která souvisí s roubováním dramatického děje. Má to samozřejmě i své plusy. Divák, který nemá zálibu v dokumentech, se pobaví strhujícím příběhem o válce dvou národů a jako přidanou hodnotu dostane zajímavou informaci. Díky zásahům shůry se nám dostává informací a zajímavých záběrů ze situací, ke kterým bychom se jinak jen těžko dočkali. Pokud si však Válku termitů pustíme z jejího očekávatelného prioritního hlediska, tedy toho dokumentárního, musíme být nutně zklamání zbytečnými průtahy a faktem, že informativní hodnota mohla být ještě mnohem vyšší.(30.1.2011)

O čosi slabší dokument od tvorcov filmu Putovanie tučniakov. Nie žeby život a večný boj termitov a mravcov nebol zaujímavý, práve naopak, ale pri takmer 90-tich minútach sa to miestami zdalo jednotvárne. Dokument by potreboval viac takých oživení ako sup, silná búrka alebo vytopenie domova termitov a ohrozenie kráľovnej. Napriek tomu si tvorcovia zaslúžia obdiv a pochvalu za doslova "mravenčiu" prácu a pohľad do života tak malých tvorov. Inak 30 000 malých termitov vo vajíčkach je šialený výkon za jeden deň...70%.(15.4.2012)

rád kouknu na kvalitní dokument. hlavně ty z produkce BBC jsou jistota. Ovšem to neplatí o těch ze světa zvířat. Ty mě moc neberou. Neuchvátil mě ani Život savců ani třeba Putování tučňáků nebo Mikrocosmoc. Termiti jsou ale uplně jiný kafe. Takhle akční, nadupanou a svižnou jízdu bych nikdy nečekal. krom toho jak herdek dokázali filmaři vůbec pořídit takové zábery? Když jsem poprvé videl naboptnalé a pulzující tělo termití královny tak jsem byl na prášky daleko víc než z vetřelců Rydleyho Scotta! A to už je co říct. Mistrovské dílo.(16.8.2008)

Po uzření názvu, byl mou primární asociací verbalův populární slovní obrat a frazém a pojala mě hrůza, o čem že to vlastně bude. Jaká byla má úleva, když jsem zjistil, že se ve filmu vyskytují opravdu jen a jen zvířátka, které nikdo neprzní a neděje se tam vlastně nic závadného, až tedy na zmiňované války termitů a spoustu dalších zajímavých věcí. Dávám 4 hvězdy za výborný dokument a přidávám pátou za ten sladký pocit úlevy, že verbal ještě nevstoupil do profi vod a tudíž žádný pořad " S verbalem na rybách" a podobně nespatří světlo světa. Satan s námi :)(11.2.2012)

70% a sup by si zasloužil Oscara:)(28.12.2009)

Jak se žije jiným živočichům a co jsou vůbec zač, k tomu jsou tyhle dokumenty určeny. A tak někteří z nás žasnou více či méně nad tím, co vše se zde na planětě zemi odehrává. Nyní mě napdl vtip, který jsem hned tak nepochopil, ale došel mi až později. Jedna planeta si stěžuje druhé planetě. jsem napadená homo sapiens. Ta druhá planeta jí říká: Neboj, to nebude tak dlouho trvat a zse se budeš cítit svobodná.(10.6.2010)

Hodnotit dokumentární film? Ale ano, je zajímavý počin, velice pěkně natočený, doprovázený skvělou hudbou. Fakt by mě hodně zajímalo, jak se některé záběry natáčely:-)70%(25.8.2007)

Nezáživný dokument o mravcoch a termitoch by ma sám o sebe moc neťahal, ale to nie je tento prípad. Byť svedkom neľútostných bojov tisícok, či miliónov mini bytostí, nazrieť do ich tajomného sveta pravidiel a nažívania, to je už iná káva. Naviac, keď je to všetko až neskutočne detailne a kvalitne nasnímané (hlavne v bludiskách som až otváral oči, čoho je dnešná technika schopná) a tiež patrične zvukovo doladené. Jedným slovom - zážitok.(15.8.2008)

Velmi dobrý válečný, akční a vlastně i katastrofický film. Jen by mne zajímalo, zda distributor trpí parafázií, anomickou afázií, nerozezná dodávku od stromu, nebo je jen úplně blbej.(27.5.2012)

Kdybyste chtěli vypnout mozek a koukat na pohodový dokumet o termitech tak neváhejte. Je to pěkný a máto dokonce i děj!(6.2.2012)

Super dokument se skvělým dabingem. K tomu úžasně dramatická hudba a impozantní kamera. Člověk by nečekal, jak to mají ty malé potvůrky vymakaný všechno do detailu. Prostě jsem fascinován!(11.2.2010)

90%(20.3.2008)

Nádherný film o tom, jak „válčí termiti“. Doporučuji toto DVD zakoupit do všech škol. Díky tomuto filmu znám skoro všechno ze života termitů a jejich „válek“.(4.7.2008)

Že sú putujúce mravce vykreslené ako jednoznační záporáci a termity naopak až idealizované? Nevadí. Nemáme totiž čo do činenia s klasickým prírodopisným dokumentom! Je to skôr prírodopisný film, akýsi beletrizovaný pohľad na život termitov a mravcov. Ako taký nemá najmenšiu chybičku krásy. Nezostáva než žasnúť nad neopakovateľnými zábermi a šikovnosťou scenáristov. Pútavejšie to snáď už ani nemohlo byť. Vidieť to tak ako 10 ročný, dnes je zo mňa biológ-termitológ. [90%](30.9.2007)

,,OD DÁVNYCH DôB SI HMYZ BUDEJE MOCNÉ KRÁĽOVSTVÁ, KTORÉ SA NEUSTÁLE VRHAJÚ DO NEKONEČNÝCH VOJEN." __ Najväčšie vojny prebiehajú pár milimetrou nad zemou. Zvlášť po technickej stránke (výborná kamera a zvuk) úžasne odvedení dokumentárny film, ktorí nám ukáže život v hmyzej ríši, jeho organizovanosť, ale i krutosť. Pravdou je ale i to, ako poznamenal Suomi, že tvorcovia zasahovali do deja - jasne to je vidieť, keď do stromu pri termitisku udrie blesk, ten začne horieť a naoniec sa na neho zvalí. Potom sa dá naozaj veľmi hlasne uvažovať, ako bolo všetko veľmi účelovo odvedené pre efekt. Osobne som držal palce mravcom, aby raz a navždy vyhubili tú termitiu háveď hlavne s ich kráľovnou (a tu máme odpoveď odkiaľ brali tvorcovia inšpiráciu pre Votrelec: Vzkriesenie).(11.10.2008)

Nudný dokument o termitech? NE! Napínavý akční válečný film! ..jen nechápu ten podvozek z dodávky v Obsahu filmu.. Pokud já vím, tak přišla bouře, podpálila strom blízko termitiště a upálená větev ze stromu pobořila termitiště!(27.10.2008)

Skvěle natočené...až jsem si někdy říkal, že některé věci museli tvůrci naaranžovat aby se staly zrovna na místě, kde potřebovaly (např. had u "kolony" mravenců). Už se těším na Bobry od stejného režiséra:-)(22.7.2008)

Dokument najsofistikovanejsej veci...akej som so zivota hmyzu mohol vidiet. Rozobera do detailu kusok po kusku zivot "kazdeho jedneho" termita, ktoreho kralovna kazdou sekundou vychrli(udajne denne az 30 tisic novych jedincov) a do podrobnosti nas oboznamuje s ich zivotnym osudom. Lubi sa mi...ze tovrcovia dali dost zalezat aj na atmosfere...ktora uz sama o sebe mikrosnimanim termitov je dokonala...ale toto vsetko je doplnene este tajomnym dunenim...a temnymi samplami, ktore este viac pridavaju na pozitku vychutnania dokumentu. Spokojnost velka...a fatk stoji za zhliadnutie!!! nazdar(24.7.2008)

Úžasně natočený filmový dokument, kde nad některými záběry zůstává rozum stát a člověk se stále snaží přijít na to, jak to natočili. Jinak to slovo filmový je zde proto, že určité scény jsou natočeny skoro jako pro film. Např. když se na termitiště zřítí větev stromu, tak je to natočeno stejně, jako v katastrofickém filmu. Nebo třeba, když ho zaplavuje voda, tak přílivová vlna smetává nebohé termity a pomalu zatápí královskou komoru. Vzniká tak dramatická scéna s pokusem zachránit královnu. A to ani nezmiňuji válku, když na termity zaútočí mravenci.(13.8.2008)

Ďalší dychberúci dokument, ktorý jednoznačne treba vidieť aj keď na dokumenty moc nie som. Zábery zo sveta termitov a mravcov sú fakt bez komentára. Čakal som síce čisto umelecký dokument bez doprovodu komentára, ale predsa tam toho až tak moc nenahovorí. Nikdy by som nepovedal, že nioekedy budem 80 minút obdivovať svet termitov. Vrele odporúčam všetkým, sklamaní isto nebudete. 88%(25.10.2008)

Válka termitů není jen obyčejný dokument o životě těchto tvorů. Autoři se pokusili do snímku vnést příběh o tom, jak se schyluje k válce mezi termity a mravenci (a posléze k ní i dojde). Diváka jistě překvapí, jak jsou termiti neskutečně vynalézaví, schopni pracovat v obrovských kolektivech na základě spravedlivého rozdělení práce mezi jednotlivými členy. Jejich život je fascinující a poté, co se filmařům podařilo jej natočit v různých situacích - spadnutí velké větve do termitiště, tropická bouře, zatopení tunelů a další, máme možnost sledovat, jak se bez větších problémů dokáží i s těmito situacemi vypořádat. Ovšem jaksi jsem asi přehlédla podvozek z dodávky, který měl údajně zbořit jejich opevnění, jak se píše v oficiálním textu distributora, buďto jsem slepá, nebo to zde skutečně nebylo. Další skupinou, na kterou se snímek zaměřil, byli mravenci, kteří museli překonat velkou vzdálenost, aby se dostali k termitišti. Při jejich cestě museli překonat mnoho nástrah a spousta jich cestu nepřežila. Ale pokud vezmeme v úvahu, kolik se jich za jeden den vylíhne, tak ztráty nebyly zas tak vysoké. Osobně mě nejvíce fascinoval útok mravenců na krajtu, kteří ji zcela zasypali a ona v podstatě neměla žádnou šanci úniku. Další věc, která mě velmi zaujala, byl způsob, jakým se filmařům podařilo natočit všechny záběry - obzvláště ty z termitiště, občas jsem byla udivena, kam až dnešní technika dospěla. Opravdu hezký dokument, který stojí za doporučení.(8.7.2011)

Hraný dokument s termity a mravenci v hlavních rolích.(8.10.2013)

Stejně jako většinu mě na tom nejvíc fascinovala kamera. Skutečně nechápu jak se filmařům podařilo natočit v termitišti takový kvalitní dynamický záběry (např. když kamera plynule "přejíždí" po bitevním poli zleva doprava). Ale i záběry mimo termitiště byly dechberoucí (např. když pochodující mravenci úplně obalili hada). Co se biologie týče, tak to je pro mě pole neorané, takže jsem byl rád, že jsem se dozvěděl něco novýho. Například jsem vůbec neměl potuchy o tom, že termití královna je taková mimozemsky vyhlížející kreatůra, jejíž pulzující tělo úplně nahání strach.(25.10.2010)

Skvělé !(11.8.2009)

Nádherný dokument plný pěkných záběrů a doplněný skvělou hudbou! Nelítostná a neohrožená armáda mravenců útočí na nic čekající armádu termitů a do toho začne déšť. No nádhera!! Je to takový " mini " historický film :) 100%(29.8.2013)

Wau. Tak tohle je naprostá bomba! Za poslední dobu jeden z nejlepších dokumentárních filmů. Nikdy bych nevěřil, že si budu kousat nechty u toho, jestli se termití královna utopí nebo jestli ji zabijí černí mravenci...Fantasticky detailní pohled do nitra a srdce termitů, potažmo černých mravenců. Při zvuku smičců mi úplně naskakovala husí kůž, to vše díky absolutně trefné hudbě. PS: ten jeden mravenec byl už fakt blízko, ale kousnout a tím ji usmrtit nedokázal. Podobný scénář může vyplodit příroda a nebo opravdu, ale opravdu dobrý scénárista. A co mi není vůbec jasné, tak způsob kamerování, to musí bejt setsakramensky malá kamerka, aby dokázala toto natočit :o)(21.10.2009)

Fantastický dokument a termitoch..."Pozri sa aha, MRAVCE, MRAVCE:D:D"(21.6.2009)

Fantastický a neskutočne dobre natočený dokument o svete termitov a mravcov. Nakrútiť takéto niečo si vyžaduje naozaj kamerovú zručnosť.(24.10.2009)

Příjemně vyprávěný "dramatický" příběh jednoho (dvou) termitišť se spoustou úchvatných záběrů.Je opravdu obohacující poznat tyhle maličký tvory tak zblízka i s celou jejich kolonií,kde každý má svůj jasně daný úkol.Celkově tato stvoření (stejně jako jiná podobná skupenství jako jsou mravenci,včely apod) mají opravdu vypiplanou strategii jak přežít,ochránit královnu,bránění svých ministezek apod.Na informace bohatý dokument,kde mi nevadila ani ta dramatičnost.PS:pak kde tvůrci scifi berou inspiraci.(30.4.2012)

Nemám moc rád všemožnou malou havěť. A termiti, i když je u nás nemáme, k nim rozhodně patří. Je ale na druhé straně úžasné sledovat ten mikroživot, který je vlastně úžasně organizo´vaný a má úžasnou sílu pro přežití.(29.10.2012)

Termity vs. Mravce, skoro ako Vetrelci vs. Predátori, ale tu je to všetko naozaj. Termitia matka mohla byť dobrou inšpiráciou pre matku votrelcov. Nad spôsobom natáčania vnútri pevnosti termitiska zostáva len zložiť klobúk. Termity bojujú nielen s mravcami alebo väčšími požieračmi hmyzu, ale aj s nepriaznivým počasím, vytopením alebo nešťastnými náhodami ako pád stromu po búrke. Zaujímalo by ma, koľko z tých náhod majú na svedomí filmári za účelom získania dramatických situácií. Ale podarilo sa to vcelku pútavo, len sme nemuseli občas namiesto informácií dostávať zdĺhavé pohľady na hmyzie divadlo.(8.1.2015)

Dokumentární film s atmosférou, kterou by mu v některých pasážích mohl závidět i leckterý horor,to vše podkresleno dramatickou symfonickou hudbou.Termití královna se svým až obludným pulsujícím tělem, které je spíše strojem na vajíčka ,působí opravdu jako z jiného světa.Fascinující kamera a spousta úchvatných záběrů.(5.7.2008)

Dobrodružství,akce,napětí,drama a happy end,to vše v tomto neuvěřitelně natočeném netradičním přírodopisném dokumentu.(10.9.2012)

Naivní jsou ti, kdož si myslí, že je to dokument. Ve své podstatě je to totiž hraný film, kde režisér ovládá své "herce" a nechává je reagovat na umělé situace. Napovídá tomu mimojiné fakt, že přírodovědně-výpovědní hodnota je skoro nulová a hraje se tu jen na efekt. Přesto to není úplně špatné, jen mě mrzí, že při té stopáži a potencionálu, který to mělo, Philippe Calderon nepředvede nic, co by bralo dech, nebo co by ve mě nadlouho uvázlo. Pamatuji si totiž na jeden krátký dokument s Davidem Attenboroughem, který pojednával právě o útoku mravenců na termitiště. Na jméno už si nevzpomenu ale ty výjevy z bitvy a komentář vypravěče si pamatuju už řadu let a velmi rád na ně vzpomínám. Což se ani v jednom případě určitě nebude moci řícit o La Citadelle assiégée. Doporučuje 5 termitů z 10.(13.8.2008)

Vložení dějové linie do dokumentu o termitech je bezpochyby odvážný nápad. Ono v podstatě ani o dokument nejde, Válka termitů je nadupadný hmyzí thriller. Minimální sdělnou hodnotu bych odpustil, ale na můj vkus až příliš okatě tvůrci zasahovali do přirozeného děje - tím sice docílili napětí, ale celé to vyznívá nějak zkratkovitě a nereálně. Kdo se bojí nudných dokumentů o přírodě, tak toto dílko je pro něj jako stvořené. Naučný snímek ale nečekejte. P.S. Obsahuje spostu hmyzí brutality, tak děti radši dejte spát x) 60%(6.2.2011)

Neuvěřitelné, neskutečné, fantaskní. Těmito slovy bych označil snímek z mikrosvěta mravenčích společenství, po kterém jsem coby divák již velmi dlouho volal a prahnul a kterého se tvůrci dotýkaji jen okrajově, pravděpodobně z důvodu menší popularity hmyzu u široké divácké masy. Mírumilovný svět termití pevnosti bude v krátké době podroben hned několika zkouškám ohrožujících samotnou existenci rodu, z nichž nejtěžší bude plenivý nájezd agresivních tropických stěhovavých mravenců. Vyvrcholení v nervydrásající a málouvěřitelné drama, se kterým by si nezavdalo ani prodloužení na MS ve fotbale, snad nemohlo být jen hříčkou přírody a tvůrci museli přiložit ruku k dílu, aby šli vstříc scénáři s mnoha zvraty. Dokonale postavené a fungující společenství, ve kterém je slabost jedince nahrazena miliony nikdy neodpočívajících tvorů s předem vrozenými úkoly, by mohlo být vzorem všem stávkujícím odborovým organizacím. Snad pro jejich agresy, pohyb a schopnost ohrozit kohokoliv, mnohem zajímavější mi přišlo společenství stěhovavých mravenců. Nikdy jsem netušil, že mravenci jsou schopni z vlastních těl utvořit přechodné mraveniště, živé provazy stoupající vzhůru či vypořádat se s více než metrovým hadem. ║12.10.2010║(12.10.2009)

Fascinující dokument, který jako by vyšel z pera J.R.R. Tolkiena. Hodní, mírumilovní elfové v podobě termitů, žijí v harmonii s přírodou a slouží své otylé královně, zatímco krvežízniví orkové, stěhovaví mravenci, lační po krvi a zmaru. Rozhodující bitva nechť je tedy svedena na území Lorienu, kde zemi potřísní krev nevinných! Co naplat, Frantíci znovu ukázali, že mají pětihvězdičkový recept na dokumentární příběhy.(26.7.2012)

hmyzievojny a forma kolektívneho bytia sú fascinujúce. Dá sa na to pozerať neustále. Má to len jednu chybu - nerobila to BBC..(18.12.2012)

Prosím může mi někdo vysvětlit,jak pořídily všechny ty úžasné záběry???Opravdu něco tak krásného,zajímavého a napínavého jsem ještě neviděl.Celý dokument jsem pozoroval s otevřenou hubou dokořán :)(19.12.2013)

Válka termitů nabízí unikátní pohled do uspořádání společnosti tohoto hmyzu. Je zde hodně zajímavých věcí, na které jsem opravdu čuměl a kdo nejen termity, ale i mravence, stejně jako já, doposud moc nestudoval, určitě bude na některé jejich dovednosti a proměny koukat, stejně jako já, s otevřenou pusou. Jenže je tu i druhá strana a tou je pokus o vyprávění. To mě bohužel nedokázalo strhnout, ba ani udržet plně mou pozornost. Hemžení těch malých stvoření mě při několika za sebou jdoucích jednotvárných záběrech moc neupoutalo. Každopádně jako dokumentární film velmi zajímavé, ale jako příběh občas nudně monolitické, kdy stačilo jen poslouchat komentář.(7.7.2010)

Fascinujúci dokument o boji, stratégii, taktike, vytrvalosti, schopnosti a vôli prežiť OBYČAJNÉHO hmyzu.(10.8.2011)

Chvíľami som zabudla, že ide o dokument, tak mi to pripomínalo úžasné veľkofilmy o boji národov. Netušila som, že tí maličkí tvorčekovia majú tiež svoju premyslenú vojenskú stratégiu, bojujú s nasadením života, boja sa a premáhajú svoj strach, celkom ako ľudia. Keby sme im rozumeli, tak možno aj nájdeme medzi nimi pár výnimočných hrdinov a monžo by dostali na frak všetci vojenskí hrdinovia u ľudí. :-)(1.1.2010)

Valky miniaturnich tvoru byli opravdu zajimave, hlavne z pohledu biologa. Skoda ze neni treba nejake RPG z tohoto prostredi treba i z moznosti evoluce a mobove nemaji latinske jmena. Neni tendle svet zajimavejsi nez fiktivni svet nadprirozena, duchovna a magie kterym se radi alespon ve filmech obklopujeme?(25.10.2010)

Obrovskou bitvu v malých rozměrech jsem s napětím sledovala od začátku do konce. Mravenci versus termiti.(14.3.2009)

Jsem taková ta holka, která se okolo šesti a vícenohých zvířátek necítí úplně dobře, takže prostě nedokážu dát víc jak čtyři hvězdičky, protože jsem se na některé scény nedokázala koukat, ale jinak nemám slov. Geniální thriller s napínavým dějem, neuvěřitelnými záběry a přitom je to všechno vlastně skutečnost. Je to drsné, poučené a možná až kruté, ale pro znuděné studenty biologie jako dělané.(30.3.2012)

Velice povedený ,něco mezi dokumentem a filmem,je poznat že autoři zasahovali do děje a některé věci vyvolali uměle,ale i tak je to napínavé a velice pěkné.(8.8.2008)

Ač samí neherci, tak přesto plné skvělých "hereckých" výkonů. Výborné zobrazení krásy, pravidel i krutosti v hmyzím světě a zároveň i ukázka, že války nejsou lidským vynálezem. Celé zpracování dává divákovi možnost stát se nedílnou součástí tohoto mikrosvěta, zažít termití život na vlastní kůži a být tak součástí této tiché války.(25.8.2008)

A národ oboril sa na národ ... len veľkosť členov národa sa rapídne zmenila. Skutočne som miestami mal pocit, že sledujem vojnový film plný strategických ťahov, umierania na obrannej línii a božích zásahov, keďže v tomto prípade je dopadom zhora takmer všetko. Podnecovala to či už kamera alebo skvele skomponovaná hudba. Pulzujúca kráľovná termitov je ako z inej planéty - inšpirácia Votrelcami je viac než jasná :-)))(24.11.2009)

Dala bych i 4*, ale porad jsem mela tak nejak pocit, ze nektery zvraty nejsou tak uplne nahoda...(17.3.2013)

Vo svojom žánri je to vrchol. natočiť podobné zábery je ozaj neuveriteľné. Život v tejto ríši je ozaj tvrdý,neúprosný. Perfektný dokument o živote mravcov a termitov, natočený v Burkine Fasso. Čierni sťahovaví mravci boli fakt neskutočne nesympatickí a nebezpeční. Ten komu budete držať palce budú termiti. :-)(28.8.2007)

Dech beroucí dokument, který je dokumentem pouze na papíře, neboť se jedná opravdu o plnohodnotný film včetně poutavého děje. To vše je navíc doplněno hudbou, která nejednu akci pořádně okořenila a donutila mi i nehty si sem tam pokousat. A co teprve pohled na hada ve špatném čase na špatném místě…(17.11.2008)

Kam se na tohle hrabe kdejakej rádoby akčí biják...85%(7.11.2010)

95%(3.4.2017)

Dokument obsahuje unikátní záběry, dopodrobna mapující život nejpozoruhodnějšího hmyzu na naší planetě. Délka z něj činí koukatelný "večerní" film, nicméně právě proto je škoda, že jsem z tohoto dokumentu moc nedozvěděla. Po obrazová stránce je to tedy dokonalé, nicméně po stránce informační bych váhala, zda tomu dát přívlastek "naučný", protože nebyla řečena ani základní fakta jak o termitech, tak o mravencích - a to, co řečeno bylo, se zdálo jaksi nesrozumitelné a nahodilé. Ale jinak klobouk dolů nad detailností záběrů a parádním střihem.(29.3.2011)

Nikdy jsem nic podobného neviděl. Dávám plný počet hvězdiček. Jde o opravdu neobyčejné drama z přírody. Myslím, že doba nudných dokumentů je už definitivně za námi. Pohyb kamery v termitišti mi však zůstává záhadou.(12.9.2011)

Viděl jsem mnoho dokumentů, ale tenhle je opravdu moc povedený.90% si určitě zaslouží.Akorát mi bylo líto černé královny, celou dobu jsem černým mravencům fandil a nakonec dopadli takhle.(28.1.2009)

Zajimave docela me napadlo ze by valky mravencu mohli byt dobrym nametem na MMORPG. Jinak moc pekne valky minauturnich tvoru nenudil sem se ani okamzik.(29.3.2009)

Niečo ako boj o Minas Tirith z Pána prsteňov, ale v mierke 1:1000. Fascinujúci boj mäsožravých mravcov s termitami.(31.10.2009)

Trosku netradicni pohled na prirodu s povidanim trosicku jako pohadka. Zabavne i poucne. Prijemnych 3,7 coz se zaokrouhli na 4ku. PS: Pro deti ale asi priliz drsny zivot.(12.12.2010)

Opravdu skvěle natočeno.(22.3.2016)

Pre mńa fantastický zážitok !!! Neuveriteľne do detailov nasnímaný život termitov a čierných šťahovaných mracov. Jednoznačne treba okrem extrémnych detailov pochváliť aj dynamickú, miestami až stiesňujúcu melódiu ktorá dopredádzala čierne sťahovavé mravce pri ich ťažení a dobývaní nových území.(15.10.2007)

Za to, že se tvůrcům podařilo takto naaranžovat mravence a termity si zaslouží vysoké hodnocení, ale děj se mi zdál jaksi nedotažený. Když mravenci na začátku bitvy naprosto bez problémů úžasným způsobem dobývali termitiště, říkal jsem si, jak je možné, že to mají mravenci tak snadné? Pak přišla bouře. Ta původně ublížila termitů, teď pro změnu mravencům. Zvláštní, ale dejme tomu. Nejvíce jsem nepochopil konec: Černá královna umírá. Proč? Neviděl jsem u ní žádné termity, vypadalo to, jako by autoři filmu zabili mravenčí královnu jenom proto, že fandili termitům. Ještě bych si dovolil podotknout, že to, co zboří část termitiště není dodávka, ale strom.(6.9.2008)

I když se nejedná moc o dokument, jako spíš o hraný film, je to velice zajímavé. Kdo by čekl, že boj mravenců a termitů může být tak nemylosrdný a napínavý ... 75%(19.7.2009)

Na BBC to nemá ani zdaleka.(27.12.2012)