Válka termitů

Besieged Fortress, The

Dokumentární

Francie, 2006, 82 min

Sylvain Lebel

Fascinující dokument, který jako by vyšel z pera J.R.R. Tolkiena. Hodní, mírumilovní elfové v podobě termitů, žijí v harmonii s přírodou a slouží své otylé královně, zatímco krvežízniví orkové, stěhovaví mravenci, lační po krvi a zmaru. Rozhodující bitva nechť je tedy svedena na území Lorienu, kde zemi potřísní krev nevinných! Co naplat, Frantíci znovu ukázali, že mají pětihvězdičkový recept na dokumentární příběhy.(26.7.2012)

Že sú putujúce mravce vykreslené ako jednoznační záporáci a termity naopak až idealizované? Nevadí. Nemáme totiž čo do činenia s klasickým prírodopisným dokumentom! Je to skôr prírodopisný film, akýsi beletrizovaný pohľad na život termitov a mravcov. Ako taký nemá najmenšiu chybičku krásy. Nezostáva než žasnúť nad neopakovateľnými zábermi a šikovnosťou scenáristov. Pútavejšie to snáď už ani nemohlo byť. Vidieť to tak ako 10 ročný, dnes je zo mňa biológ-termitológ. [90%](30.9.2007)

Vložení dějové linie do dokumentu o termitech je bezpochyby odvážný nápad. Ono v podstatě ani o dokument nejde, Válka termitů je nadupadný hmyzí thriller. Minimální sdělnou hodnotu bych odpustil, ale na můj vkus až příliš okatě tvůrci zasahovali do přirozeného děje - tím sice docílili napětí, ale celé to vyznívá nějak zkratkovitě a nereálně. Kdo se bojí nudných dokumentů o přírodě, tak toto dílko je pro něj jako stvořené. Naučný snímek ale nečekejte. P.S. Obsahuje spostu hmyzí brutality, tak děti radši dejte spát x) 60%(6.2.2011)

Jak se žije jiným živočichům a co jsou vůbec zač, k tomu jsou tyhle dokumenty určeny. A tak někteří z nás žasnou více či méně nad tím, co vše se zde na planětě zemi odehrává. Nyní mě napdl vtip, který jsem hned tak nepochopil, ale došel mi až později. Jedna planeta si stěžuje druhé planetě. jsem napadená homo sapiens. Ta druhá planeta jí říká: Neboj, to nebude tak dlouho trvat a zse se budeš cítit svobodná.(10.6.2010)

Sociální hmyz (termiti, mravenci, včely, vosy…) představuje beze sporu jednu z nejzajímavějších forem strategií přežití a je proto s podivem, že dokumentů o těchto živočiších se natáčí tak málo. Ostatně tento poznatek platí v podstatě pro všechny bezobratlé živočichy. Proto si cením toho, že francouzští filmaři po tomhle pro mě určitě zajímavém tématu šáhli a ukázali několik unikátních záběrů kolonií termitů, stěhovavých mravenců či mravenců tkalců. To, že si v rámci zvýšení atraktivity vybrali jako nejnápadnější téma jejich vzájemný, divácky asi nejatraktivnější, boj tentokrát kritizovat nebudu. U dokumentu si však vždy cením i informační obsažnosti a ta mohla být v tomto případě určitě o stupeň výš. Stejně tak mě trochu trápí pocit, že autoři reálnému vývoji situace opět trochu pomohli. Dokument ale i tak bezesporu stojí za vidění, už jen pro unikátní záběry. Slabé ****.(7.8.2009)

• - Filmári z Francúzska a Kanady pracovali v africkom štáte Burkina Faso. (MikaelSVK)

• - Setkáme se zde s predátory termitů, jako jsou kudlanky, chameleoni a mravkolvi. Mihnou se ovšem i sklípkani, netopýři, hadi, supi, ještěrka a štír. (Inferion7)

• - Termiti svádí souboj se stěhovavými mravenci Paraponera clavata, kteří svádí boj s Mravenci tkalci. (Inferion7)