Reklama

Reklama

Válka termitů

  • Francie La Citadelle assiégée (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Francie, 2006, 82 min

Obsahy(1)

Uprostřed africké savany jsou ve své čtyři metry vysoké „věži“ ukryti neustále zaměstnaní a hbití termiti. Náhle je jejich život narušen. Podvozek z dodávky jim zboří část jejich opevnění. Od té chvíle se začíná odvíjet série katastrof, které si vybírají daň na obyvatelích kolonie. První, tropická bouře, zatopí tunely a zásobiště potravy. Poté se objeví velká armáda útočných mravenců, která se chystá napadnout zranitelné termity. Válka začíná! (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (68)

Ruut 

všechny recenze uživatele

rád kouknu na kvalitní dokument. hlavně ty z produkce BBC jsou jistota. Ovšem to neplatí o těch ze světa zvířat. Ty mě moc neberou. Neuchvátil mě ani Život savců ani třeba Putování tučňáků nebo Mikrocosmoc. Termiti jsou ale uplně jiný kafe. Takhle akční, nadupanou a svižnou jízdu bych nikdy nečekal. krom toho jak herdek dokázali filmaři vůbec pořídit takové zábery? Když jsem poprvé videl naboptnalé a pulzující tělo termití královny tak jsem byl na prášky daleko víc než z vetřelců Rydleyho Scotta! A to už je co říct. Mistrovské dílo. ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

V první řadě mne štve vkládání dějové linie. Je naprosto zbytečné, nabourává strukturu (resp. zbytečně dramatické vložky získávají čas na úkor informací) a v neposlední řadě působí docela směšně díky svému vykonstruovanému našroubování na dokumentární kostru. Druhým mínusem jsou časté a okaté zásahy tvůrců do přirozeného děje. Což je opět věc, která souvisí s roubováním dramatického děje. Má to samozřejmě i své plusy. Divák, který nemá zálibu v dokumentech, se pobaví strhujícím příběhem o válce dvou národů a jako přidanou hodnotu dostane zajímavou informaci. Díky zásahům shůry se nám dostává informací a zajímavých záběrů ze situací, ke kterým bychom se jinak jen těžko dočkali. Pokud si však Válku termitů pustíme z jejího očekávatelného prioritního hlediska, tedy toho dokumentárního, musíme být nutně zklamání zbytečnými průtahy a faktem, že informativní hodnota mohla být ještě mnohem vyšší. ()

Reklama

Peytl 

všechny recenze uživatele

Po uzření názvu, byl mou primární asociací verbalův populární slovní obrat a frazém a pojala mě hrůza, o čem že to vlastně bude. Jaká byla má úleva, když jsem zjistil, že se ve filmu vyskytují opravdu jen a jen zvířátka, které nikdo neprzní a neděje se tam vlastně nic závadného, až tedy na zmiňované války termitů a spoustu dalších zajímavých věcí. Dávám 4 hvězdy za výborný dokument a přidávám pátou za ten sladký pocit úlevy, že verbal ještě nevstoupil do profi vod a tudíž žádný pořad " S verbalem na rybách" a podobně nespatří světlo světa. Satan s námi :) ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Sociální hmyz (termiti, mravenci, včely, vosy…) představuje beze sporu jednu z nejzajímavějších forem strategií přežití a je proto s podivem, že dokumentů o těchto živočiších se natáčí tak málo. Ostatně tento poznatek platí v podstatě pro všechny bezobratlé živočichy. Proto si cením toho, že francouzští filmaři po tomhle pro mě určitě zajímavém tématu šáhli a ukázali několik unikátních záběrů kolonií termitů, stěhovavých mravenců či mravenců tkalců. To, že si v rámci zvýšení atraktivity vybrali jako nejnápadnější téma jejich vzájemný, divácky asi nejatraktivnější, boj tentokrát kritizovat nebudu. U dokumentu si však vždy cením i informační obsažnosti a ta mohla být v tomto případě určitě o stupeň výš. Stejně tak mě trochu trápí pocit, že autoři reálnému vývoji situace opět trochu pomohli. Dokument ale i tak bezesporu stojí za vidění, už jen pro unikátní záběry. Slabé ****. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

O čosi slabší dokument od tvorcov filmu Putovanie tučniakov. Nie žeby život a večný boj termitov a mravcov nebol zaujímavý, práve naopak, ale pri takmer 90-tich minútach sa to miestami zdalo jednotvárne. Dokument by potreboval viac takých oživení ako sup, silná búrka alebo vytopenie domova termitov a ohrozenie kráľovnej. Napriek tomu si tvorcovia zaslúžia obdiv a pochvalu za doslova "mravenčiu" prácu a pohľad do života tak malých tvorov. Inak 30 000 malých termitov vo vajíčkach je šialený výkon za jeden deň...70%. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (3)

  • Setkáme se zde s predátory termitů, jako jsou kudlanky, chameleoni a mravkolvi. Mihnou se ovšem i sklípkani, netopýři, hadi, supi, ještěrka a štír. (Inferion7)
  • Filmári z Francúzska a Kanady pracovali v africkom štáte Burkina Faso. (MikaelSVK)
  • Termiti svádí souboj se stěhovavými mravenci Paraponera clavata, kteří svádí boj s Mravenci tkalci. (Inferion7)

Reklama

Reklama