Válka termitů

Besieged Fortress, The

Dokumentární

Francie, 2006, 82 min

Sylvain Lebel

Příjemně vyprávěný "dramatický" příběh jednoho (dvou) termitišť se spoustou úchvatných záběrů.Je opravdu obohacující poznat tyhle maličký tvory tak zblízka i s celou jejich kolonií,kde každý má svůj jasně daný úkol.Celkově tato stvoření (stejně jako jiná podobná skupenství jako jsou mravenci,včely apod) mají opravdu vypiplanou strategii jak přežít,ochránit královnu,bránění svých ministezek apod.Na informace bohatý dokument,kde mi nevadila ani ta dramatičnost.PS:pak kde tvůrci scifi berou inspiraci.(30.4.2012)

Úžasně natočený filmový dokument, kde nad některými záběry zůstává rozum stát a člověk se stále snaží přijít na to, jak to natočili. Jinak to slovo filmový je zde proto, že určité scény jsou natočeny skoro jako pro film. Např. když se na termitiště zřítí větev stromu, tak je to natočeno stejně, jako v katastrofickém filmu. Nebo třeba, když ho zaplavuje voda, tak přílivová vlna smetává nebohé termity a pomalu zatápí královskou komoru. Vzniká tak dramatická scéna s pokusem zachránit královnu. A to ani nezmiňuji válku, když na termity zaútočí mravenci.(13.8.2008)

rád kouknu na kvalitní dokument. hlavně ty z produkce BBC jsou jistota. Ovšem to neplatí o těch ze světa zvířat. Ty mě moc neberou. Neuchvátil mě ani Život savců ani třeba Putování tučňáků nebo Mikrocosmoc. Termiti jsou ale uplně jiný kafe. Takhle akční, nadupanou a svižnou jízdu bych nikdy nečekal. krom toho jak herdek dokázali filmaři vůbec pořídit takové zábery? Když jsem poprvé videl naboptnalé a pulzující tělo termití královny tak jsem byl na prášky daleko víc než z vetřelců Rydleyho Scotta! A to už je co říct. Mistrovské dílo.(16.8.2008)

Ďalší dychberúci dokument, ktorý jednoznačne treba vidieť aj keď na dokumenty moc nie som. Zábery zo sveta termitov a mravcov sú fakt bez komentára. Čakal som síce čisto umelecký dokument bez doprovodu komentára, ale predsa tam toho až tak moc nenahovorí. Nikdy by som nepovedal, že nioekedy budem 80 minút obdivovať svet termitov. Vrele odporúčam všetkým, sklamaní isto nebudete. 88%(25.10.2008)

Wau. Tak tohle je naprostá bomba! Za poslední dobu jeden z nejlepších dokumentárních filmů. Nikdy bych nevěřil, že si budu kousat nechty u toho, jestli se termití královna utopí nebo jestli ji zabijí černí mravenci...Fantasticky detailní pohled do nitra a srdce termitů, potažmo černých mravenců. Při zvuku smičců mi úplně naskakovala husí kůž, to vše díky absolutně trefné hudbě. PS: ten jeden mravenec byl už fakt blízko, ale kousnout a tím ji usmrtit nedokázal. Podobný scénář může vyplodit příroda a nebo opravdu, ale opravdu dobrý scénárista. A co mi není vůbec jasné, tak způsob kamerování, to musí bejt setsakramensky malá kamerka, aby dokázala toto natočit :o)(21.10.2009)

• - Termiti svádí souboj se stěhovavými mravenci Paraponera clavata, kteří svádí boj s Mravenci tkalci. (Inferion7)

• - Filmári z Francúzska a Kanady pracovali v africkom štáte Burkina Faso. (MikaelSVK)

• - Setkáme se zde s predátory termitů, jako jsou kudlanky, chameleoni a mravkolvi. Mihnou se ovšem i sklípkani, netopýři, hadi, supi, ještěrka a štír. (Inferion7)