Válka termitů

Besieged Fortress, The

Dokumentární

Francie, 2006, 82 min

Sylvain Lebel

rád kouknu na kvalitní dokument. hlavně ty z produkce BBC jsou jistota. Ovšem to neplatí o těch ze světa zvířat. Ty mě moc neberou. Neuchvátil mě ani Život savců ani třeba Putování tučňáků nebo Mikrocosmoc. Termiti jsou ale uplně jiný kafe. Takhle akční, nadupanou a svižnou jízdu bych nikdy nečekal. krom toho jak herdek dokázali filmaři vůbec pořídit takové zábery? Když jsem poprvé videl naboptnalé a pulzující tělo termití královny tak jsem byl na prášky daleko víc než z vetřelců Rydleyho Scotta! A to už je co říct. Mistrovské dílo.(16.8.2008)

Dokument najsofistikovanejsej veci...akej som so zivota hmyzu mohol vidiet. Rozobera do detailu kusok po kusku zivot "kazdeho jedneho" termita, ktoreho kralovna kazdou sekundou vychrli(udajne denne az 30 tisic novych jedincov) a do podrobnosti nas oboznamuje s ich zivotnym osudom. Lubi sa mi...ze tovrcovia dali dost zalezat aj na atmosfere...ktora uz sama o sebe mikrosnimanim termitov je dokonala...ale toto vsetko je doplnene este tajomnym dunenim...a temnymi samplami, ktore este viac pridavaju na pozitku vychutnania dokumentu. Spokojnost velka...a fatk stoji za zhliadnutie!!! nazdar(24.7.2008)

Stejně jako většinu mě na tom nejvíc fascinovala kamera. Skutečně nechápu jak se filmařům podařilo natočit v termitišti takový kvalitní dynamický záběry (např. když kamera plynule "přejíždí" po bitevním poli zleva doprava). Ale i záběry mimo termitiště byly dechberoucí (např. když pochodující mravenci úplně obalili hada). Co se biologie týče, tak to je pro mě pole neorané, takže jsem byl rád, že jsem se dozvěděl něco novýho. Například jsem vůbec neměl potuchy o tom, že termití královna je taková mimozemsky vyhlížející kreatůra, jejíž pulzující tělo úplně nahání strach.(25.10.2010)

Úžasně natočený filmový dokument, kde nad některými záběry zůstává rozum stát a člověk se stále snaží přijít na to, jak to natočili. Jinak to slovo filmový je zde proto, že určité scény jsou natočeny skoro jako pro film. Např. když se na termitiště zřítí větev stromu, tak je to natočeno stejně, jako v katastrofickém filmu. Nebo třeba, když ho zaplavuje voda, tak přílivová vlna smetává nebohé termity a pomalu zatápí královskou komoru. Vzniká tak dramatická scéna s pokusem zachránit královnu. A to ani nezmiňuji válku, když na termity zaútočí mravenci.(13.8.2008)

Termity vs. Mravce, skoro ako Vetrelci vs. Predátori, ale tu je to všetko naozaj. Termitia matka mohla byť dobrou inšpiráciou pre matku votrelcov. Nad spôsobom natáčania vnútri pevnosti termitiska zostáva len zložiť klobúk. Termity bojujú nielen s mravcami alebo väčšími požieračmi hmyzu, ale aj s nepriaznivým počasím, vytopením alebo nešťastnými náhodami ako pád stromu po búrke. Zaujímalo by ma, koľko z tých náhod majú na svedomí filmári za účelom získania dramatických situácií. Ale podarilo sa to vcelku pútavo, len sme nemuseli občas namiesto informácií dostávať zdĺhavé pohľady na hmyzie divadlo.(8.1.2015)

• - Filmári z Francúzska a Kanady pracovali v africkom štáte Burkina Faso. (MikaelSVK)

• - Termiti svádí souboj se stěhovavými mravenci Paraponera clavata, kteří svádí boj s Mravenci tkalci. (Inferion7)

• - Setkáme se zde s predátory termitů, jako jsou kudlanky, chameleoni a mravkolvi. Mihnou se ovšem i sklípkani, netopýři, hadi, supi, ještěrka a štír. (Inferion7)