Na opuštěném místě

(festivalový název)
  • USA In a Lonely Place (více)

In a Lonely Place - zoufalý příběh strachu a vlastních pochyb v Hollywoodu. Dixon Steele (Humphrey Bogart), upadající scénarista trpící vyhořením vlastní kreativity, je najat pro adaptaci aktuálního knižního bestselleru. Namísto přečtení knihy požádá šatnářku (Martha Stewart) ze svého oblíbeného klubu o jednoduché převyprávění příběhu. Druhý den ráno je dívka nalezena brutálně zavražděna a Steele je pro policii hlavním podezřelým, nicméně aspirující herečka ze sousedství Laurel Gray (Gloria Grahame) mu poskytne slušné alibi a postupem času mezi ní a Steelem vzniká láskyplný vztah, který je však postupně nahlodáván podivným chováním scénáristy a jeho agresivní povahou, a vznikají pochyby, zda šatnářku skutečně nezabil on. (OG_Swifty)

Topco

Bogart je KING. Tentokrát sa nám nepredstavil iba v svojej klasickej polohe - romantického drňáka prekypujúceho charizmou, iróniou a cynizmom. Strihol si oveľa komplikovanejšiu postavu prchkého, ale šarmantného násilníka. Nechýba vražda, obvinenie z vraždy, osudová žena a slovné prestrelky. Výborná noirová melodráma, v ktorej stretnete Bogarta na jeho osamelom (a desivom) mieste... ()

C0r0ner

Teprve druhý film s Bogartem, který jsem viděl a opět byl jeho výkon špičkový a dokonce z něj i skrz obrazovku šel strach. Příběh jako takový však mnoho invence nepobral, a tak jsem koukal na tenhle snímek s tím, že to je docela krátké a nakonec mě to o tolik času nepřipraví, takže docela pohoda. 50% ()

zette

Film je to dobry, jsem ale presvedceny, ze jeho potencial, minimalne ze strany Bogarta a scenare zustal trochu nevyuzity... ()

mortak

Možná je škoda, že tehdejší doba nedovolila natočit film přesně podle knihy. Ale díky Bogartovi to až tak nevadí, Jeho proměny od alkoholika na dně, přes zamilovanost, až k celému závěru filmu jsou obdivuhodné. V něm tento film překročil žánrové hranice a stal se věrohodnou psychologickou studií okouzlujícího psychopata. ()

hanagi

Taková hodně drsná vztahovka s Bogartem v roli okouzlujícího psychopata. Jsem nadšená, že původně zamýšlený tuctový konec nahradili psychologicky věrohodnějším a nejednoznačným závěrem. Viděno během Season Challenge tour 2015. ()

Dreadd

Příběh ze zákulisního prostředí Hollywoodu vypráví především netradiční milostný příběh scenáristy podezřelého z vraždy a nepříliš úspěšné herečky. Výborně napsaný scénář nedává téměř do poslední chvíle tušit, zda je Dixon Steele skutečně vrahem či ne, částečně díky výstavbě děje (všimněte si jak Steele vypráví svou verzi vraždy a co dělá po odjezdu z pláže), zčásti však i díky Bogartově perfektnímu ztvárnění impulzivního scenáristy. Celé rozuzlení je potom pojato zbytečně zkratkovitě a konec je příliš patetický (přestože dává smysl vzhledem k ději). ()

zigíš

Bogie ve formě -ale Gloria Grahame, to je jiná liga- hollywoodští agenti, herci a scénáristé, takže přestřelka excelentní (i když, striktně slovní) ()

Noctis

Bogart ve značně netipické a trochu nesympatické roli sadistického scénáristy průměrných úspěchů. In a Lonely Place je strhující Film-Noir s excelentně vykreslenou skličující atmosférou, která potvrzuje kvality Nicholase Raye. Film je především zajímavý tím, že jak už bylo řečeno v té době milovaný Bogart zde nehraje žádného klaďase, který bojuje s bezprávým druhořadých občanů, nýbrž maniaka, který nemá daleko k vraždění holýma rukama. Kdesi v zajímavostech jsem četl, že tato role je nejvíce podobná Bogartově skutečné povaze. ()

Casablanca

Když si o vás všichni myslí, že jste šílenec, necita a dokonce vrah kvůli vaší výbušné povaze s kterou se oháníte při obraně své uražené cti, nezačnete se postupně do tohoto obrazu sadisty sami vpravovat, nezačnete tomu sami věřit??? Oproti předloze pozměněný konec dává filmu podnět k zamyšlení navíc... BTW všimla jsem si, že Humphrey nosí na pravé ruce prsten, který nesundává ani ve filmech. Zvláště v roli uprchlého vězně v Hodinách zoufalství to vypadalo podivně... ()

vitekpe

Moje prvni setkani s bohyni Glorii Grahame. Temny pribeh s Bogartem zaporakem, ale kvalita! Za povsimnuti stoji take Alix Talton v male rolicce Fren... ()

Han22

Na opuštěném místě je spíše dramatem než kriminálkou. Máme tu scénáristu, který je podezřelý z vraždy a během pátrání se zamiluje do své sousedky. Vztah je ale komplikován jeho cynismem, chladností, která postupně přerůstá v majetnickost a násilnické sklony. A divák si kladě otázku - vraždil hlavní hrdina? A dokázal by to udělat znovu? Slušný námět stojí a padá hlavně na výborném Bogartovi, který svoji obvyklou postavu cynika povýšil na další level a díky němu se jedná o výborné drama. Jinak ale z hlediska toho co jsem hledal (krimi/thriler) trošku zklamání. ()

Devadesát Dva

"...and she starts to scream: HELP! HELP! HELP! HELP!" "Honey, I have neighbors." Bogart, jako vždy, trefný a v chemii se ženami tentokrát spíše přesný, než silný (jak ony samotné i tuší, něco je špatně). Film začíná typicky nevinně ("I got married." "Why?" (...) "Are you a fast thinker?" "Not right now.") a podle Louise Brooks byl v téhle roli Bogart nejblíže sám sobě a v tomto ohledu je vlastně moc zajímavé sledovat, jak se přehoupnou, jak nálada, tak i role ve filmu, kde se nacházíme na začátku a kde na konci, poslední záběr (THE END) a přitom hned od samého začátku vidíme, kdo hrdina je. Noir je vždy o jednoduchých, podobných zápletkách, ale rozličných variacích na to, jak se v nich věci vyvrbí. 'In a Lonely Place' si pamatuju jako název skladby z Parkova 'Oldboye' (které jsem se během let něco naposlouchal), ale tahle noirová klasika (které jsem se roky vyhýbal) z roku 1950 je samozřejmě jinde. Bogart v roli scénáristy (s BDE jménem Dixon Steele), co jak jinak, chvíli nevyplodil žádný opus a který jede podle svých principů a prudí v lokále mladší kolegy z branže, se velmi rychle ocitá v roli podezřelého z vraždy ženy (kterou si pozval k sobě, aby mu převykládala knihu, kterou se mu nechtělo číst a zároveň během toho narazí na svoji femme fatale, která mu dodá potřebnou tvůrčí energii, jak tomu často bývá, žena je ten pošťuchovací motor, jako múza někdy muže neskutečně inspiruje - v tomhle ohledu je to velmi skvěle podáno ve scéně, kde Bogarta nejde odtrhnout od psaní, protože pořádně nevnímá okolí. Gloria Grahame je sice pěknej kousek, ale její absolutně zničehonic (i když je to Bogart) zabouchnutí se do Bogarta, působí až příliš "samozřejmě" a v rámci zápletky by dávalo smysl jedině, kdyby byla ona vražedkyní, nebo manipulující, odtud jsem si vzpomněl na 'Double Indemnity' a o jak moc chytřejší to je...). A přitom to vše od začátku prosakuje - co jak je. Ale asi pořád "jen" 8/10, solidní, přesná, ale příliš nepřekvapující noirová klasika, kde se tvůrci podle mě mohli vydat trochu jiným směrem, ale holt stylizace doby je stylizace doby a člověk je na dnešní poměry, jednak rozmlsaný a jednak "dál". Ale i tak tohle stojí za to, za ten odér. ()

Scevola

Noir ako z ucebnice. Najdrsnejsia rola Boggarta, hutna atmosfera, femme fatale ako ma byt, typicky zanrovy koniec a to vsetko v cierno-bielom sate. 8/10 ()

Rozjimatel

"You knew he was dynamite. He has to explode sometimes."     Klasická film noir dráma s kriminálnou zápletkou, zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Ak film niečo nepostráda, tak určite napätie, ktoré je miestami poriadne husté a ani tajuplnosť v jeho príbehu. Horšie je to už so psychológiou postáv, ktorá je dosť povrchná a neprirodzená (napr. tie výbuchy hnevu Bogartovej postavy pôsobia dosť nevierohodne). Ďalšia moja výtka je subjektívnej povahy, keďže Humphreyho Bogarta nemám príliš v láske (s výnimkou jeho role vo filme The African Queen (1951)) a tento film na ňom do značnej miery stavia. Bogart sa údajne aj v súkromí správal podobne hulvátsky ako hrdina filmu Dixon Steele, čo moje antipatie k nemu len navyšuje. Tá ospevovaná "charizma à la Humphrey Bogart" je proste niečo, čomu ani trochu nerozumiem. Najviac sa mi na filme páčil jeho koniec s výborným rozuzlením.     "Yesterday this would have meant so much to us. Now it doesn't matter." ()

Mikino00

Z Bogarta jde opravdu strach, po dvaceti minutách jsem si řekl, že je to jasné jak to bylo a o co jde, samozřejmě jsem úplně přestřelil a závěr byl pro mě velkým překvapením. ()

Narciska

Krásný film noir, který je detektivkou a současně velkou romancí s napínavým dějem a skvěle vygradovaným napětím. ()

JimiH

Výborný noir. Bogart opustil některé svoje osvědčené herecké projevy a udělal z hlavní postavy charismatického, záhadného a zajímavého hrdinu. Ray ukazuje podobně zdatně jako Wilder možnosti kontrastů mezi černou a bílou, stínem a osvětlením. ()

Stíba

Na mě celý film působil spíše chladně, odtažitě a trochu nedotaženě než silně. Ano, Bogart tu byl v pro něj netypické a zajímavé roli, kterou nestvárnil vůbec špatně, ale ten průběh byl pro mě divně poskládaný a vykonstruovaný s dějovými přechody, které se téměř až do konce hodně lámaly přes koleno a tak sem si u finále, které lepší průběh mohl učinit jedinečným, trochu povzdechl. ()