• Francie

RockNRolla

Akční / Krimi / Komedie

Velká Británie / USA / Francie, 2008, 110 min

• Gemini

Guy Ritchie po několika chybných krocích doklopýtal k řece propletené gangsterky...a jak vidno, tehdy ještě trvající manželství se na něm docela podepsalo, protože k formě nastolené svými dvěma velkodíly se jen lehce přiblížil, přesně podle hesla "do třetice všeho zlého". Máme tu sice opět podle potřeby sympatické či nesympatické herce (já vím, včetně úžasného Karla Rodena coby ruského mafióza zamilovaného do relativně nevyzáble a sexy vypadající Thandie Newton, who is a bitch, believe it or not), máme i cosi jako příběh, který se taky tak nějak uzavře, ale jeho jednotlivé větve tentokrát nějak ne a ne uplést kolem diváka tu správnou vrš, která by mu zabránila v odplutí za chutnější potravou. Možná je to mou osobní lhostejností k Gerardu Butlerovi a s postupem děje rostoucí nenávistí k tomu idiotovi co hraje "mladého roknrolu" (nebo jak té trosce říkat), ale tyhle moje dva osobní problémy nevysvětlují naprostou nezapamatovatelnost řady ne úplně hlavních postav a to, že mi konec nepřišel ani trochu překvapivý. To už se tak stává, když se skoro dvě hodiny hledá krysa a titulní "RoknRoula" a "vono nic", protože se všichni tentokrát jenom tváří drsně bez jakýchkoliv dalších emocí. Samotný lahůdkový classy mobster Mark Strong to zachránit nemůže. Přinejlepším 50% s tím, že už se s tímhle filmem nikdy dobrovolně nesetkám.(26.10.2010)

Žádný rocknrolla se nakonec nekoná, je to jen starej dobrej Guy Ritchie s hromadou dialogů, s pár příběhama různě se propojujících a poskládaných do jednoho a s tlupou všemožných cool postav, kterých je zbytečně moc a už je to celý tak trošku u Ritchieho okoukaný a vláčný. Chtělo by to nejmíň o třídu vytunit a rozhodně zjednodušit, na mě to jako nějaká rocknrolla jízda nepůsobilo ani omylem(15.1.2009)

Nekonečná lavínová smršť absolútne skvostných a majsterských dialógov s lahodne skombinovaným anglickým slangom. Dejovo je to ďalšia krásna kombinácia náhod s dokonale vypracovaným pocitom, že táto šialená historka sa môže prihodiť komukoľvek, kedykoľvek. Ritchieho, možno nie najdrzejší, ale stále dostatočne drzý a správne krutý film na to, aby si znovu zaslúžil piatu hviezdičku, pretože aj po technickej stránke sa v jeho portfóliu jedná o jednoznačného kráľa. Prvé minúty pripomínajú, akoby to Guy rozbehol na istotu a riadil sa svojim nezmeneným starým štýlom. V nasledujúcich minútach som preto hľadal chybičky, či neviditeľné kopírovanie svojich vrcholných diel. Našiel som však len hromadu pôsobivo vycibrených hlášok, stopercentne nefalšovanú atmosféru bizarnej gangsterky a plno svojráznych a osobitých postavičiek, ktoré si vzali do parády skvelý herci. Herecký real RocknRolla bol však bezpochyby Tom Wilkinson. 95%.(18.1.2009)

Hodně dlouho jsem přemýšlel, jak tento film ohodnotit, kalibruji mezi 4 a 5*, ale na film Podfu(c)k ztrácí skoro ve všech směrech. Né, že by to byl špatný film, má parádní obsazení, výbornou hudbu a mnoho komických situací, ale je zde i několik sekvencí, kdy jsem naprosto vypnul a nudil se. Musím přiznat, že na 5* to nevidím, já hodnotím 4 hvězdičky…(30.1.2009)

Ne tak originální jako Sbal prachy a vypadni, ne tak humorné jako Podfuck a ne tak svižně přímočaré jako oba dva výše jmenované skvosty. Navíc ten odfláknutý casting.. Za něco stojí jen britský Andy Garcia Mark Strong a za slunečními brýlemi se skrývající T.Wilkinson. Naopak nevýrazný Butler nebo Abramovič Roden dali jen zavzpomínat na velkorážní kanóny typu Jones, Statham, Farina či Serbedzija. Ritchie už jednou povedeně vstoupil do téže Temže (Snatch), ale při třetím pokusu s RocknRollou měl plné ruce i nohy práce, aby neutonul. Dej si pozor Guyi - ještě jednou něco takového a bude na tebe číhat pod hladinou Barry Křtitel..(15.5.2009)

• - Gerard Butler dostal během natáčení injekci do zadku od samotné Madonny. Gerardovi, který v době natáčení onemocněl, nabídla žena Guye Ritchiho v dobrém úmyslu injekci s vitamínem B12, po které se mu ale ještě více přitížilo. (Ajka1)

• - „RocknRolla“ je termín pro někoho, kdo je nepředvídatelný, živelný. Někdo, kdo žije naplno, nebojí se riskovat, nestará o váš status, vaše výsady a nepozastaví se nad ničím. Nejedná se tedy o výmysl Guye Ritchieho, jak by se na první pohled mohlo zdát. (Eldrick)

• - Automatická puška, kterou střílejí Rusové v obchodě se sportovními potřebami, je Kalashnikov AK-74 SU ráže 5.45x39 mm, tj. nejmenší provedeni pušky AK-74, kterou použivají ruské specialní jednotky. (c.tucker)