Hodina obrany (TV film)

Československo, 1991, 44 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (17)

• Martin741

Cele to stoji na Schmitzerovi, teda pardon, Sovakovi, ale nudne, dialogy tiez nic moc. Jaroslav Dudek natocil daleko lepsie filmy - Zlocin na poste, Talisman alebo Lekari 30 %(6.2.2018)

Ano, ano Jiří Sovák byl coby jako školitel opravdu velmi zábavný, ostatně celá třída výkumáku mu to dávala patřičně najevo, nakonec dostal chudák infarkt:-( Zapomenutá inscenace ale dobrá! ps: Jak píše triatlet, kdo to nezažil ať už na základce nebo později třeba na vojně neví o čem mluví, už tenkrát ty masky byly ale v dezolátním stavu včetně veškeré výbavy..(15.3.2009)

"Plýýýn!" Dám ruku do ohně za to, že Jiří Sovák našel pro svoji postavu předobraz v některém z opravdových vysloužilých lampasáků, s nimiž se v životě setkal, a proto je tak přesvědčivý. A vzhledem k tomu, že s minulým režimem se rád neměl, určitě ho tohle sarkastické třičtvrtěhodinové rýpnutí muselo velmi bavit. Závěr nemá chybu.(12.9.2015)

Příjemná malá komedie, k jejímuž vychutnání jsou způsobilejší ti, kteří si prošli alespoň částečně socialistickým Československem.(15.3.2009)

Drama, tvářící se zpočátku jako komedie, ale postupně houstne v absurdní drama. Jiří Sovák perfektně sehrál zeleného mozka, manipulátora, před nímž se třásli i soudruzi ředitelé. Uhdeho autorství se projevuje i židovským pozadím (Tischerová, Weiss?) a židovskými narážkami. Jinak kromě nebezpečného dědka byl podán i pravdivý obraz socialistického výzkumného ústavu. Kdo nezažil tu dobu, těžko pochopí...(15.8.2011)

Zařadí-li ČT do vysílání Hodinu obrany po filmu Noc rozhodnutí (jak se to stalo 15.3.2009), pak očekáváte monotematičnost o neblahé české historii z roku 1939... A ona přichází humoreska Milana Uhdeho odehrávající se v jednom československém socialistickém výzkumném ústavu, kde se vypije nejen dost alkoholu, ale hlavně tam řádí školitel v podání Jiřího Sováka, který slibuje, že udělá pépéčko. PéPé alias protiatomová pyramida skládající se z lidských těl. Kdo nezažil nasazování plynových masek a měření obličeje, nepochopí. Smutnější je, že dnes jsou podobní školitelé, jen s tím rozdílem, že vás neoslovují "soudruhu", ale "příteli" a vypráví vám kompetentně o klíčových kompetencích... "Jsme se zasmáli. Konec nebezpečí. Pokračování příště."(15.3.2009)

• 6thSun

Úvodní scéna s excelentním Sovákem ("Plýýýn!!") má správný komediální grády, poté ale nepochopitelně nastoupí vážno, jemuž vládne už jenom nuda a šeď.(21.7.2013)

• Tommassi3

"Relich je svině !!" - "Je !! Ale bojí se !! Těch nahoře i těch dole !!"(30.11.2013)

"Masku uchopíme za lícnice, tak, abychom hřbety rukou měli proti sobě... zhluboka vydechneme... nasazujeme hezky pomalu... napřed na bradu... Hergot, dyk nemůžu dejchat! " Prvních 10 minut nemá chybu. Sovák je dokonalý. Kdo to nezažil, ten se nepobaví. Do teď si ze základní školy pamatuji ten smrad gumy a zatuchliny z téměř zpuchřelých plynových masek. Bohužel, po vtipném začátku přijde obrat o 180 stupňů, sranda skončí a už se jen melou psycho žvásty, které skončí tak 10 minut před koncem, kdy to zase stojí za to...(8.2.2016)

Rozjezd jako komedie, pak už velmi hořká komedie či drama, na malé ploše stav (NE)normalizované společnosti 70 let....(22.12.2010)

• Haniczka

Sovákovo školení CO je asi to jediné, kvůli čemu se na to dá koukat. Od 10 minuty je to ale klasická havloidní uhdeovština.(7.2.2016)

Zpočátku to vypadalo na slibně se rozvíjející komedii, poté děj připomínal spíše psychologické drama. Slušné obsazení i herecké výkony, přesto mě snímek příliš nenadchl.(19.5.2013)

"Na ty, kteří jdou ke dnu!" I hodina civilní obrany může být hodinou vzpoury proti systému.(10.9.2020)

O tom, jací jsme byli. Při některých pasážích se mi ježily chlupy na rukou. doufejm, že již nikdy nic podobného nezažijeme. Pan Sovák je velice sugestivní.+++Nový koment 30092016-Pan Sovák je zde excelentní, což se nedá říci o scénáři. Ale budiž, jako vzpomínka na doby minulé to jde. Konec se mi zdál zbytečně useknutý.(27.10.2009)

Možná, že ne až tak vyhroceně, ale podobné šílenství mne provázelo od raného dětství až do konce vojny. Tam to bylo samozřejmě poněkud více šikanózní, nicméně přežil jsem.Také jsem si všiml toho neustálého pochlastávání, kterému se pracující lid věnoval opravdu skoro všude. Sovák mi v roli nesedl, zatímco Preiss a třeba nezvykle excelentní Vladyka, to až při vzpomínkách na tu apatii zamrazilo. No, nenapsal to špatně pan Uhde a režisér Dudek bez připomínek, to je tahoun jako vždy.(8.9.2020)

Tady je jen vidět, jaká je škoda, že se pan Sovák živil skoro výhradně komediemi. V těch byl taky vynikající, ale tady z něj jde mráz po zádech. Byl jsem ve výzkumáku od konce 70. let, až takhle se tedy neblblo, ale podobných absurdit bylo dost a pan Uhde to napsal pěkně. Škoda že považoval za nutné přidat ty druhé plány, kdyby to celé gradovalo jen v té hlavní zasedačce, bylo by to podle mne lepší. Ovšem motivační apod. školení po roce 1990 na svoje zpracování ještě čekají, s povinnými jásoty, zvoláními apod. Strach už nejde z kádrováků, ale oni je zastoupili jiní.(12.7.2016)

• FILMAKER

... teda s Jiřím Sovákem a drama ??? No, nevím!(10.8.2016)