Hodina obrany (TV film)

Československo, 1991, 44 min

Tady je jen vidět, jaká je škoda, že se pan Sovák živil skoro výhradně komediemi. V těch byl taky vynikající, ale tady z něj jde mráz po zádech. Byl jsem ve výzkumáku od konce 70. let, až takhle se tedy neblblo, ale podobných absurdit bylo dost a pan Uhde to napsal pěkně. Škoda že považoval za nutné přidat ty druhé plány, kdyby to celé gradovalo jen v té hlavní zasedačce, bylo by to podle mne lepší. Ovšem motivační apod. školení po roce 1990 na svoje zpracování ještě čekají, s povinnými jásoty, zvoláními apod. Strach už nejde z kádrováků, ale oni je zastoupili jiní.(12.7.2016)

O tom, jací jsme byli. Při některých pasážích se mi ježily chlupy na rukou. doufejm, že již nikdy nic podobného nezažijeme. Pan Sovák je velice sugestivní.+++Nový koment 30092016-Pan Sovák je zde excelentní, což se nedá říci o scénáři. Ale budiž, jako vzpomínka na doby minulé to jde. Konec se mi zdál zbytečně useknutý.(27.10.2009)

Možná, že ne až tak vyhroceně, ale podobné šílenství mne provázelo od raného dětství až do konce vojny. Tam to bylo samozřejmě poněkud více šikanózní, nicméně přežil jsem.Také jsem si všiml toho neustálého pochlastávání, kterému se pracující lid věnoval opravdu skoro všude. Sovák mi v roli nesedl, zatímco Preiss a třeba nezvykle excelentní Vladyka, to až při vzpomínkách na tu apatii zamrazilo. No, nenapsal to špatně pan Uhde a režisér Dudek bez připomínek, to je tahoun jako vždy.(8.9.2020)

Drama, tvářící se zpočátku jako komedie, ale postupně houstne v absurdní drama. Jiří Sovák perfektně sehrál zeleného mozka, manipulátora, před nímž se třásli i soudruzi ředitelé. Uhdeho autorství se projevuje i židovským pozadím (Tischerová, Weiss?) a židovskými narážkami. Jinak kromě nebezpečného dědka byl podán i pravdivý obraz socialistického výzkumného ústavu. Kdo nezažil tu dobu, těžko pochopí...(15.8.2011)

"Plýýýn!" Dám ruku do ohně za to, že Jiří Sovák našel pro svoji postavu předobraz v některém z opravdových vysloužilých lampasáků, s nimiž se v životě setkal, a proto je tak přesvědčivý. A vzhledem k tomu, že s minulým režimem se rád neměl, určitě ho tohle sarkastické třičtvrtěhodinové rýpnutí muselo velmi bavit. Závěr nemá chybu.(12.9.2015)