poster

Hodina obrany (TV film)

Drama

Československo, 1991, 44 min

 • Pitryx
  ***

  O tom, jací jsme byli. Při některých pasážích se mi ježily chlupy na rukou. doufejm, že již nikdy nic podobného nezažijeme. Pan Sovák je velice sugestivní.+++Nový koment 30092016-Pan Sovák je zde excelentní, což se nedá říci o scénáři. Ale budiž, jako vzpomínka na doby minulé to jde. Konec se mi zdál zbytečně useknutý.(27.10.2009)

 • triatlet
  ****

  Zařadí-li ČT do vysílání Hodinu obrany po filmu Noc rozhodnutí (jak se to stalo 15.3.2009), pak očekáváte monotematičnost o neblahé české historii z roku 1939... A ona přichází humoreska Milana Uhdeho odehrávající se v jednom československém socialistickém výzkumném ústavu, kde se vypije nejen dost alkoholu, ale hlavně tam řádí školitel v podání Jiřího Sováka, který slibuje, že udělá pépéčko. PéPé alias protiatomová pyramida skládající se z lidských těl. Kdo nezažil nasazování plynových masek a měření obličeje, nepochopí. Smutnější je, že dnes jsou podobní školitelé, jen s tím rozdílem, že vás neoslovují "soudruhu", ale "příteli" a vypráví vám kompetentně o klíčových kompetencích... "Jsme se zasmáli. Konec nebezpečí. Pokračování příště."(15.3.2009)

 • Mariin
  ***

  Drama, tvářící se zpočátku jako komedie, ale postupně houstne v absurdní drama. Jiří Sovák perfektně sehrál zeleného mozka, manipulátora, před nímž se třásli i soudruzi ředitelé. Uhdeho autorství se projevuje i židovským pozadím (Tischerová, Weiss?) a židovskými narážkami. Jinak kromě nebezpečného dědka byl podán i pravdivý obraz socialistického výzkumného ústavu. Kdo nezažil tu dobu, těžko pochopí...(15.8.2011)

 • LadyPupu
  ***

  "Masku uchopíme za lícnice, tak, abychom hřbety rukou měli proti sobě... zhluboka vydechneme... nasazujeme hezky pomalu... napřed na bradu... Hergot, dyk nemůžu dejchat! " Prvních 10 minut nemá chybu. Sovák je dokonalý. Kdo to nezažil, ten se nepobaví. Do teď si ze základní školy pamatuji ten smrad gumy a zatuchliny z téměř zpuchřelých plynových masek. Bohužel, po vtipném začátku přijde obrat o 180 stupňů, sranda skončí a už se jen melou psycho žvásty, které skončí tak 10 minut před koncem, kdy to zase stojí za to...(8.2.2016)

 • Peabody
  ****

  Tady je jen vidět, jaká je škoda, že se pan Sovák živil skoro výhradně komediemi. V těch byl taky vynikající, ale tady z něj jde mráz po zádech. Byl jsem ve výzkumáku od konce 70. let, až takhle se tedy neblblo, ale podobných absurdit bylo dost a pan Uhde to napsal pěkně. Škoda že považoval za nutné přidat ty druhé plány, kdyby to celé gradovalo jen v té hlavní zasedačce, bylo by to podle mne lepší. Ovšem motivační apod. školení po roce 1990 na svoje zpracování ještě čekají, s povinnými jásoty, zvoláními apod. Strach už nejde z kádrováků, ale oni je zastoupili jiní.(12.7.2016)