Pôvodná televízna inscenácia, adaptácia povesti o Vígľašskom hrade. Pán Vígľašského hradu je slaboch,jeho žena krutá aj lakomá a tak jeho poddaní žijú veľmi biedne. Keď sa jeden z nich chce oženiť, nedostane povolenie na svadobnú hostinu, nuž sa rozhodne pomôcť si po svojom. Ob- vinia ho zo zlodejstva a chystajú sa ho popraviť. Jeho milá Marka sa v zúfalstve spojí so zbojníkmi. Tí ho pomocou svojho dôvtipu a odvahy os- lobodia. Svadba sa koná, ale ženích sa pridá k zbojníkom a z Marky je zbojnícka nevesta... (oficiální text distributora)

Jezinka.Jezinka

Další vysoká skála s písničkou a pověstí, tentokrát o zbojnících, kteří jsou maskování za pastýře či řádné venkovany a ani jejich sousedy, co je denně vídají při běžné práci, nenapadne, že dotyčný ve skutečnosti žije tajným, i když z důvodu stejných 24 denních hodin pro každého nejspíš jen vnitřním, životem. Marka se chystá na svatbu a jen se bojí, zda vrchnost dá povolení. Její matička nevraží na svou švagrovou kvůli manželovi, ano, kvůli tomu manželovi, který je jejím vlastním bratrem. Rodinné vztahy jsou často složité a ještě složitější tam, kde je interpretuje hlupák. Marka sice milého vyškrábne katovi z oprátky, stane se z ní ale to, co je i jedna z jejích kamarádek - zbojnická nevěsta. Pokud jsem to pochopila správně, tak žila pak s tím svým opršalým čtyřicátníkem na hromádce. Vzhledem k tehdejšímu postavení svobodných matek a nemanželských dětí by mi vlastně přišlo lepší, kdyby toho jejího troubu oběsili. ()