The Return of Doctor X

Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 1939, 62 min

Jedna z raných rolí Humhreyho Bogarta. Nepřekvapí fakt, že Bogartův Doktor X. byla záporná postava. Děj se točí kolem záhadných vražd, jejichž pachatele chce vypátrat mladý novinář spolu s jeho kamarádem - doktorem, který přišel na zvláštní anomálii, která spojuje zavražděné. Příběh se hodně dotýká experimentální medicíny. Z herců stojí za zmínku právě jen Bogart, jehož "psycho" Doktor X. zvedá úroveň celého filmu o třídu výš. Film díky své krátké stopáži nenudí, navíc má originální a neotřelou zápletku. Sugesivní hudba se taky docela povedla. Co mi ale nepřišlo dotažené byla finální automobilová "honička" a to i na svoji dobu a navíc sám Bogart prohlásil, že tenhle film "smrdí."(14.2.2009)

• brasek

Nevýrazné, nudné a miestami des... čakal som viac akcie, svižnejší dej... zaujímavá tvár je naozaj iba Humphrey Bogart so svojím výzorom Frankensteinovo monštra. Aktuálne na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=kHX3GdQ76hU(13.11.2012)

Trošku slabší tři hvězdičky, spíš dvě a půl, cca 50 procent. Je to škoda, protože na Humphreyho Bogarta v klasickém mysteriózním hororu z 30. let jsem se dost těšil, ale právě on mě dost zklamal. A nemohl za to jen ujetej účes, kterým se tam pyšnil (asi aby nikdo nepoznal pravou identitu doktora Quesneho, což je samo o sobě dost neuvěřitelnej motiv). Bohužel sse tu ukázal limit Bogieho herectví - jako drsný chlapák na hraně zákona byl skvělý vždycky, jako distingovaný, ač vyšinutý vědec je prostě nepřesvědčivý. Být v té roli nějaká ikona Universalu té doby - Bela Lugosi, Boris Karloff či Lionel Atwill -, výsledek by byl asi o dost lepší. Už vůbec nemluvím o dalších postavách, hlavně dvojici hrdinů, ňoumovitý novinář a jeho o něco lepší kamarád doktor, to je taky slabota, ale to už v této době bylo obvyklé. Samotný motiv "vědeckého upírství" za účelem prodloužení života byl v této době relativně rozšířený, nešlo o žádnou novinku, a zpracování taky vázlo. Vlastně se Bogartovi nediví, že se později za tenhle film trochu styděl - to je sice možná trochu přemrštěné tvrzení, nicméně k chlubení tenhle kousek opravdu není.(31.5.2016)

Slušný film, bohužel jsem si vůbec nepamatoval první díl ale postupem času jsem se dozvěděl že to není ani potřeba. Film je docela dobrý, popravdě jsem od něj nic nečekal. Ale největší mínus u mě padá k Bogartovy který se mi do role moc nehodil. Zbytek je ale poměrně kvalitní, sic dnes už dost zastaralý.(13.11.2012)

Spíš 3,5. Atraktivní téma, docela zajímavá zápletka, docela nudný děj, několik vtipných míst, celkem dobrý konec. Zkrátka tento film má své klady i zápory. Bledý Humpfrey Bogart, v netypické roli, s těmi vlasy ala Frankensteinova nevěsta a jednou chromou rukou docela nahání hrůzu.(3.6.2010)