poster

Kouzelnice (TV film)

Pohádka

Česko, 1997, 65 min

 • dogrose
  *

  Já bych rozlišovala mezi promyšlenou pohádkou s filosofickým nábojem a nejapností. Bohužel tohle je ten druhý případ, navíc postižený koncentrátem typického rukopisu paní režisérky, totiž: moc nevíme, oč tam vlastně jde a někdy se to ani příliš nedozvíme, hrdinové jsou vnitřně rozervaní a řeší rádoby vážné životní otázky, hudba L. Simona je teskná jako vždy (už v dětství ve mne jeho hudba a podobná hudba Otmara Máchy vyvolávala úzkost a pesimismus), patetické nebo nesrozumitelné dialogy, vnitřní monology, melodramatické výlevy a výjevy, nezvyklá jména, asi jako když slovo napíšu pozpátku, rozmlžený obraz.... Jestli má dítě pohádka bavit, musí se s ní ztotožnit, sympatizovat s nějakým hrdinou, fandit mu. Komu tady může fandit, když prakticky není jasné, k čemu pohádka směřuje, takže se dítko musí nudit, případně otravovat rodiče otázkou, co se to na obrazovce vlastně děje? Dávám jednu hvězdičku za kostýmy paní Lesákové, které jsou jako vždy fajn. Než trávit čas s touto pohádkou, je lépe jít ven, a to i v dešti.(15.3.2015)

 • rakovnik
  **

  Vynikající herecké obsazení až na ty nejdůležitější (kupodivu ne hlavní) postavy, odvaha vyrazit do terénu, v kontrastu s nepěknými interiéry, unylým hudebním doprovodem (který dle mého musí děti spíše děsit, ačkoli není proč) a táhnoucím se příběhem. Další z řady pohádek Svatavy Simonové, u které je lepší něco dělat a sledovat jen po očku (já jsem při ní vařil guláš).(15.3.2015)

 • otík
  **

  Další z řady nedělních televizních pohádek, které stačí vidět jednou - vícekrát totiž není třeba. Pohádka je sice zasazena do skutečných exteriérů (hlavně lesa), ale její celkové vyznění je tak nějak nijaké. Navíc linie královského prince je nepřehledná a zmatená. Na pohádku příliš komplikované, na dobrou pohádku příliš nudné. Hudba: Ladislav Simon(14.9.2013)

 • Nonna
  **

  Pro dnešní děti trochu moc umělecká, ale jinak docela slušná pohádka. Scénář mi dokonce přišel velmi dobrý a neotřelý, jen by stálo za to ho rozpracovat a natočit jako film. A ani by to nemusel být film směřovaný pouze na dětského diváka, protože příběh řeší spoustu dospělých problémů. Výběr herců byl dobrý, Vilma Cibulková v roli zlé královny byla možná chvílemi až příliš zlá, ale nakonec i ona dostala nečekaně šanci, což bylo lepší, než tradiční ztrestání. Malinko jsem nepochopila roli titulní role Kouzelnice, Simony Stašové. Ač měla být asi hlavní postavou, dějů okolo ní se splétalo tolik, že stála tomu všemu tak trochu zbytečná v pozadí.(17.2.2013)

 • honajz
  ***

  Přijde mi ta pohádka divná. Ty tři hvězdy jsou hodně slabé, ale na dvě zase není. Minimálně tím poselstvím, že člověk v něco věřit musí, ať je to láska, blízký člověk, přátelství, nebo svět pohádek a víl. Velmi dobře tady hraje Šárka Uldrichová, že hraje dvojroli, jsem si všiml až někdy v půlce pohádky. Ale jinak mi tam trochu vadily ty nedodělky typu Stašová jako kouzelnice, co v kouzla nevěří, nejenom slyší kouzelnou mušli, ale dokonce ta mušle splní přání, nijak se neřešil dál zahozený pytlík s penězi (alespoň třeba jako závdavek do výbavy nebo že jej našel chudý pocestný), a v podstatě nic nevíme o královně - kdo byla její matka, kterou stále vzpomíná (já vím, já vím, předobraz Stašové a Johanky, kam by to bez lásky a touhy po penězích mohlo dojít, chápu - ale byla královnina matka taky kouzelnice bez víry v kouzla či co? Jak si mohla uzurpovat právo na trůn?), dokonce chvílemi to vypadá, že královna dřív mohla být víla (přání létat jako pták - vskutku originální mimochodem, minimálně už od dob těch zelených a modrých potvor z modelíny), a tak bych mohl pokračovat s těmi nedodělky a nedořečenostmi dál a dál. Plus je ještě za exteriéry. Minus za nevyjasněné postavy a motivace - princ se fakt choval spíše jako dement, i když chápu, že s realitou asi nepřišel do styku (možná mu víla měla přičarovat nějaké knížky na čtení), zásady chování pohádkového světa rovněž sem tam skříply.(15.3.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace