poster

Kouzelnice (TV film)

Pohádka

Česko, 1997, 65 min

 • Nonna
  **

  Pro dnešní děti trochu moc umělecká, ale jinak docela slušná pohádka. Scénář mi dokonce přišel velmi dobrý a neotřelý, jen by stálo za to ho rozpracovat a natočit jako film. A ani by to nemusel být film směřovaný pouze na dětského diváka, protože příběh řeší spoustu dospělých problémů. Výběr herců byl dobrý, Vilma Cibulková v roli zlé královny byla možná chvílemi až příliš zlá, ale nakonec i ona dostala nečekaně šanci, což bylo lepší, než tradiční ztrestání. Malinko jsem nepochopila roli titulní role Kouzelnice, Simony Stašové. Ač měla být asi hlavní postavou, dějů okolo ní se splétalo tolik, že stála tomu všemu tak trochu zbytečná v pozadí.(17.2.2013)

 • flanker.27
  *

  To bylo uvzdychané, unylé, zmatené stejně jako princ, co žije stále ve věži a celou dobu si nechává růst vlasy (takový Locikák) a ani jednou si nesundá korunu. Nikdo ho nehledal, což upřímně řečeno chápu, protože tohle stvoření je dobré leda jako spotřební materiál při výuce mediků. Klára Jandová je hezká, za ni jedna hvězda.(25.9.2016)

 • honajz
  ***

  Přijde mi ta pohádka divná. Ty tři hvězdy jsou hodně slabé, ale na dvě zase není. Minimálně tím poselstvím, že člověk v něco věřit musí, ať je to láska, blízký člověk, přátelství, nebo svět pohádek a víl. Velmi dobře tady hraje Šárka Uldrichová, že hraje dvojroli, jsem si všiml až někdy v půlce pohádky. Ale jinak mi tam trochu vadily ty nedodělky typu Stašová jako kouzelnice, co v kouzla nevěří, nejenom slyší kouzelnou mušli, ale dokonce ta mušle splní přání, nijak se neřešil dál zahozený pytlík s penězi (alespoň třeba jako závdavek do výbavy nebo že jej našel chudý pocestný), a v podstatě nic nevíme o královně - kdo byla její matka, kterou stále vzpomíná (já vím, já vím, předobraz Stašové a Johanky, kam by to bez lásky a touhy po penězích mohlo dojít, chápu - ale byla královnina matka taky kouzelnice bez víry v kouzla či co? Jak si mohla uzurpovat právo na trůn?), dokonce chvílemi to vypadá, že královna dřív mohla být víla (přání létat jako pták - vskutku originální mimochodem, minimálně už od dob těch zelených a modrých potvor z modelíny), a tak bych mohl pokračovat s těmi nedodělky a nedořečenostmi dál a dál. Plus je ještě za exteriéry. Minus za nevyjasněné postavy a motivace - princ se fakt choval spíše jako dement, i když chápu, že s realitou asi nepřišel do styku (možná mu víla měla přičarovat nějaké knížky na čtení), zásady chování pohádkového světa rovněž sem tam skříply.(15.3.2015)

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  Kouzelnice, která se dokonale vyzná v bylinách i v lidech. Ví, že to, co lidem pomáhá, vedle účinku bylin samotných, je víra a naděje, obého jim k bylinám přidává plnými hrstmi, ač sama na placebo nevěří. Setkáváme se tu s tím, na co narážím v životě denně. Lidé sledují víc slova, než to, co člověk opravdu dělá. Kouzelnice má sice strašné řeči, ale jinak pomáhá na všechny strany a lásky, soucitu a ochoty pomoci má věrtel. Snový, prakticky pořád rozespalý a i v bdění rozmlžený, princ je hezký na pohled, domů by si to nikdo soudný nepořídil ani za zlaté tele. I jeho logika hapurje. "Jak víš, že jsem princ?" "Třeba že máš na hlavě korunu", odpovídá divák u obrazovky. Jak se královna dostala k trůnu, když z ničeho neplyne, že by ho podědila po vzpomínané matce? Jak královna vládla celé říši, když měla jednoho ke zdi přikovaného sluhu (a jak pak ten přicházel k penězům?) a dva kuchtíky a jinak byl zámek pustý? Jak to, že královna neumřela na selhání organismu, když 18 let nespala? Proč královna chodila pořád v brnění? (Přiznejme, že to vysvětluje, proč nemohla spát, brnění totiž ke spaní moc uzpůsobené není. Když mě něco začne hodně brnět, obvykle mě to probudí.) Zvláštní námět, neotřelý příběh, netuctové postavy, tajemná mystická atmosféra se skoro hororovým nádechem a celé to působí, jako když se na to, co bylo z dálky krásným obrazem, podíváte zblízka a vidíte jenom spoustu barevných skvrn.(16.8.2015)

 • otík
  **

  Další z řady nedělních televizních pohádek, které stačí vidět jednou - vícekrát totiž není třeba. Pohádka je sice zasazena do skutečných exteriérů (hlavně lesa), ale její celkové vyznění je tak nějak nijaké. Navíc linie královského prince je nepřehledná a zmatená. Na pohádku příliš komplikované, na dobrou pohádku příliš nudné. Hudba: Ladislav Simon(14.9.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace