Zvláštní případ (TV film)

Krimi

Československo, 1971, 72 min

Hana Prošková byla královnou české detektivky. Její příběhy s nestandartní dvojicí detektivů - profesionálním kriminalistou Vašátkem a malířem Horácem (který se často vinou vyšetřování dostává na sám práh duševní normality) - jsou dodnes čtivé. Bohužel jejich filmová zpracování nedopadly zatím nikdy zcela dobře, vždy zaostávaly za originálem. Asi nejlépe dopadl Měsíc s dýmkou.Tohle zpracování patří k těm lepším, což je hlavně zásluha hereckého obsazení, která dá zapomenout i na tu lacinou televizní výpravu.(29.6.2015)

Vždycky, když jsem četla detektivky Hany Proškové, představovala jsem si Horáce jako mladého chlapíka. A bum. Tady ho hraje Kemr. Ale nevadí, hraje ho hezky. Mně se tohle filmové zpracování líbí, herecké výkony - hlavně Somr a Hlaváčová ( "... se divím, žes teď přijela. Já se zase divím, že se divíš...") skvělé. Pěkná detektivka s komorní atmosférou...(20.1.2016)

Proč název zní "Zvláštní případ", třeba proto, že se děj odehrává během Vánočních svátků, nebo kvůli boji o svěření dítěte do péče, nastíněného v pozadí, či z důvodu psychyckého týrání vlastního syna, proti kterému dokázala zasáhnout jedině ruka pachatele, nebo že to nadporučík Vašátko sám říká, či kvůli tomu, že ještě nikdy neprovedl zatčení, tak podivným způsobem a ještě nikdy nevezl člověka do vyšetřovací vazby takhle a že pachatel dostal u soudu nejnižší sazbu, šest let. To je myslím, dost důvodů, proč je v názvu slovo "zvláštní". Pro mě, je zvláštní i hypnotickou hudbou, od Zdeňka Lišky, záhadnou atmosférou a samozřejmě, hereckými výkony pánů Lukavského a Kemra. P.S.: I v zimě dodá zdraví čerstvá zelenina, fazole, hrášek, zelný list. Mražená zelenina, obohatí Váš stůl. Dodává Pramen.(17.8.2015)

Rád jsem se podíval na kvalitní herecké výkony z doby, kdy herci uměli hrát a mluvit (tedy, s výjimkou Helgy Čočkové, ta mi přišla vždy jen taková uječená a všude hraje na stejné brdo jakousi mimózní hysterku - tady, v Nemocnici na kraji města, v Zemanovi...). Potěšily mě ty tři čtyři exteriéry skutečně z hor, interiér se podle mne točil ve studiu. Příběh je vlastně prostinký a hodně slabý na 75 minut TV filmu, a tu atmosféru Vánoc strávených v horách a určitou rezignaci nadporučíka, že si zase neužije dovolenou z toho fakt necítím. A měl bych. Když vzpomenu Hotel U mrtvého alpinisty, který není žádným veledílem, tam ta tísnivá atmosféra hor z toho přímo čišela. O Vlčí boudě nemluvě. Myslím, že i televizní technikou to šlo zvládnout. Zajímavé mi vlastně přišly jen dialogy o užitečnosti/neužitečnosti televize, a jestli by se na ni děti měly dívat.(8.9.2018)

Schválně jsem se na tento snímek podíval hned po zhlédnutí Případu pro lyžaře. Oba filmy jsou na stejný námět a přesto jde o dva dost odlišné filmy. Tento starší má komornější atmosféru (i díky opět skvělé Liškově hudbě). A staví (až na výjimky) na výraznějších hereckých výkonech. Nejmarkantněji je to vidět na postavě Skorkovského první ženy, kterou zde skvěle ztvárňuje Jana Hlaváčová . Ale možná to v tomto případě není jen o jejím hereckém mistrovství, ale i o scénáři. V Případu pro lyžaře mi tato postava moc sympatická nebyla a trošku jsem pochyboval, že by s ní mohl být malý Fanda šťastný. Bylo to ale asi i tím, že zde tato postava nedostala moc prostoru se projevit, naopak Jana Hlaváčová ho ve scénáři dostala dost a samozřejmě ho skvěle využila. Pokud jde o další postavy, tak Josef Kemr je v roli malíře Horáce samozřejmě nesrovnatelně věrohodnější než David Matásek. V těch jiných případech (kde je postava Horáce podána víc rozverněji) je Matásek vcelku přesněj, ale v roli ochránce malého kluka tomu rozhodně není. Pokud se mi naopak nějaká postava v tomto filmu vůbec nelíbila, tak šlo o Hegu Čočková, u níž mi připadalo, že tu roli hysterické manželky zbytečně přehrává. A úplně nejpřesvědčivější mi ve své roli tyrana dítěte nepřišel ani Josef Somr. Pokud se na konci filmu od postavy, která Skorkovského zabila, dozvídáme, že po celém tom týdnu se už zkrátka nemohl dívat na to, jak Skorkovsky kluka trápí, tak nevím, zda divák filmu viděl dost na to, aby mohl mít stejný dojem. To David Prachař se mi v této roli líbil rozhodně víc.(8.5.2017)