Californication

• USA Californication (více)
USA, (2007–2014), 39 h 37 min (Minutáž: 26–33 min)

Tvůrci:

Tom Kapinos

Série(7) / Epizody(84)

Gimp

Dělané pro chlapy, byť místy i melancholické, upřímné, zamyšlené, citlivé ... prostě pro chlapy:) ... celé je to spíš než realita taková utopie o (ne)dokonalém muži, který řeší konflikt rozum a chtíč, má materiální zajištění, šarm, fyzickou krásu, slovní zásobu i nadhled. I přes to přese všechno a přes jeho schopnost vše ustát to ale pořád není dost k tomu, aby byl doopravdy šťastnej. P.S. další season už prosím ne!!!! (pozdě, 28. září se kolovrátek znovu roztočí) ()

Hal_Moore

David Duchovny to dokázal. Po roli Foxe Muldera v Aktech X si televizní výrobu "vyzkoušel" podruhé a opět stoprocentně boduje. Hank Moody je perfektně napsanou postavou, jehož každý dialog i monolog je doveden k dokonalosti vypointovanou třešničkou na dortu v podobě mnohdy cynické či sarkastické slovní ekvilibristiky, jíž si zamilujete ať chcete nebo ne. Avšak Hank není jedinou zapamatování hodnou postavou, téměř stejné úrovně dosahuje Hankův agent, jehož choulostivé situace jsou ještě choulostivější, než ty Moodyho a když se náhodou ona choulostivá situace týká obou, stojí to za to a mnohdy jde o nejlepší momenty celého seriálu. Duchovny se s těžkou rolí vypořádal překvapivě na výbornou a jeho cynická, do životní zkoušky hozená postava je stejně uvěřitelná, jako Gregory House. Californication je z poslední doby již třetí seriál, který jsem ohodnotil plným hodnocením a který si maximální hodnocení zasloužil. Neboť Californication má vše, co chlap k životu potřebuje - chlast, spoře oděné nádherné ženy (oděné však rozhodně nezůstanou), cynismus a sarkasmus ve své nejčistější podobě a jako bonus navíc hlášky, které podvědomě začnete používat v každodenním životě. ()

3DD!3

První: Život stojí za hovno a je fajn se z toho občas vypsat. Když však máte spisovatelský blok je to 2x tak v hajzlu. Hank Moody to řeší zapálením cíga, sklenkou dobré skotské a novou ženskou, každý druhý den. Jenže život je pořád nahovno. Když se na CALIFORNICATION dívám mám takový příjemně hřejivý pocit, že nejsem v prdeli sám... Druhá: Sakra vždyť to je barák Ricka Rubina! Nebo ne? Třetí: Změna povolání s sebou přinesla svěží vánek a po trošku slabší druhé řadě míříme zpátky na špici. Tři nové krásky a neskutečně našlapaný poslední díl mě vážně chytli za srdce. Hodně štěstí Hanku.Čtvrtá: Jako poslední kapitola v knize, která nekončí. Vynikající konec třetí řady měl za následek hodně silný rozjezd (možná nejlepší ze všech sérií) a závěry měly grády. Pak se všechno vrátí do zaběhlých kolejí až ke konci zase přeskakujeme laťku. Výborný díl s flashbacky ještě před pilot ukazuje, že už uplynulo v potoce hodně vody, ale kvalita neklesá. Jediná věc mě začíná pomalu, ale jistě štvát a to je Charlie. Přehání to jenom proto aby se Hankova nejtěžší chvilka zdála snesitelnější? Možná. Ale některé hranice by se neměli překračovat. Co se týče posledního dílu tak lepší závěr jsme asi dostat ani nemohli. Kruh, který začal prvním dílem se uzavřel a teď je před námi prázná cesta. Kterých příběhů se na ní dočkáme? Pátá: Pauza v New Yorku Hankovi prospěla a celkem dobrý vliv měla i na celou řadu seriálu. Nazačátku je náladový spisovatel doslova vtažen proti své vůli zpět do seriálu a z krátkého výletu do Kalifornie se vyklubala dlouhodobější dovolená. "Začalo to dobře, pak už to bylo divný a nakonec se zesralo úplně všechno." Z vedlejších postav vyčuhuje magor Sam. Apoc. a je Hankova mladší verze, která chodí s jeho dcerou. Dokonalý závěr, kde se naplňuje to, že i když děláte všechno správně, tak to nepomůže a nedostanete to co chcete, protože Bůh nás nenávidí všechny. Doufám, že se uvidíme příště Hanku. Šestá: Měla to být i poslední řada, ale penízky se musí točit. Nemůžu si pomoct, ale celé kaliforikování začíná být cesta spirálou až do samotného pekla s Lewem Ashbym za barem. Dobrá polovina dílů stojí za starou belu. Začátek je docela fajn, léčebna zajímavá a buzíci patřičně srandovní, rocková opera je naopak čiré zoufalství. Říká to i sám Hank. Nápad s můžou Faith (nádherná Maggie Grace) jako s novou "první dámou" v Hankově životě měl taky na víc. Byl by to takový problém nechat to zahnat o kus dál? Celé to začíná být hodně násilné a některé části jsou nudná a nechutná hlušina točící se ve své absurdnosti. To že bude pokračování mě moc netěší protože jsme svědky pádu dalšího hrdiny z lidu. Místy jsem to sledoval opravdu jen ze stervačnosti. No třeba to byla jen slabší chvilka a reparát bude stát za to. Sedmá: Bída a mizérie. Objev marnotratného syna je to nejhorší co Californication postihlo. Situace nabírají ještě absurdnějších rozměrů. Hnus, hloupost a trapnost se vrší. Reparát to nebyl, spíše útrpné doplazení se do cíle. Dobré, opravdu jen dobré jsou závěrečné cca tři, čtyři díly. Díky tomu Hank Moody odchází ještě se ctí, sice pošramocenou, rozbitou a nestartující, ale se ctí. Sbohem Hanku, ale po čtvrté řadě měl jsi v tom New Yorku zůstat. Sbohem, starý brachu. () (méně) (více)

M.a.t.t.

Seriál, ktorého hlavnou devízou je výborne napísaná a zahratá postava Hanka Moodyho, počnúc výborným úvodom sa však len utápa v miernom aj ked stále slušnom stereotype. A sem tam by skutočne nezaškodilo trochu ubrať. Nemôžem sa totiž ubrániť dojmu, že dialógové výmeny striedajúce inteligentný a čisto buranský humor sú postavené hlavne na shocking efekte, Californication je pritom zdaľeka najsilnejší, keď sa pokúša o vážnejšie vyznenie a ide viac do hĺbky. inak sa nedá jednoznačne odsúdiť ako zlý seriál, skôr naopak. Pretože hoci ide len o mužškú variáciu Sexu v meste, občas je to aj zábava a poteší aj vzrastajúca kvalita. ()

gudaulin

Ale jo, David Duchovny je fajn, Natascha McElhone je fajn, režie je fajn, scénář je v rámci toho, čím chce seriál být, velmi dobře napsaný, jenže co naplat, aby se vám dílko líbilo, musíte mít nějaký pocit ztotožnění s jeho hrdiny a já už dávno neměl tak nepříjemný pocit jako při sledování Californication. Mám rád nedokonalé postavy a snesu nemalou dávku cynismu, vulgarity nebo deviací filmových hrdinů, s oblibou konzumuju snímky Guye Richieho nebo rodinku Simpsonových. Opravdu se mi líbil seriál Huff, který je tak trochu o tomtéž, jenže Californication překročil pomyslnou hranici únosnosti a tam, kde si zjevně klade za cíl bavit, ve mě spíš vzbuzuje smutek, případně znechucení. Je totiž o lidech, kteří zjevně neumí žít a nikdy se to mimochodem nenaučí. Celé to vyvolává dojem bezútěšného marasmu komunity lidí, kteří jsou přesvědčeni, že život se dá tak nějak prošoustat, kterým nic neříká slovo odpovědnost a kteří zjevně ve svém životě nenarazili na skutečné problémy. Jak je to pro americkou produkci typické, seriál se odehrává v prostředí vyšší střední třídy, která nemá existenční starosti a svět pro ni je jeden dlouhý karneval. Mohla by to být kritická sonda do života dnešní konzumní společnosti, nebýt zjevné snahy především bavit a hláškovat. Californication sice není tak hloupý, jak na první pohled vypadá, ale zdaleka není tak chytrý, jak si mnozí jeho fanoušci myslí. Jeho hlavní zbraní a diváckým tahákem je cynismus a sexismus, ovšem v takovém dávkování, že to u mě vyvolává obrannou reakci. Takhle to v reálném životě naštěstí nechodí, nejvýš tak na swingers party. Californication má sice co nabídnout, ale tak nějak se s jeho světem míjím a na každý další díl bych se těšil asi na čtvrtletní písemnou práci z matematiky. Celkový dojem: 45 %. ()

Galerie (1 030)

• Epizoda se v originále jmenuje The Dope Show. Stejný název nese i jeden z hitů Marilyna Mansona, který zde hraje sám sebe. (cze.Oi)
  • Děj seriálu se odehrává převážně ve Venice, kde žil bývalý zpěvák skupiny The Doors Jim Morrison. Od 3. série se objevuje jeho podobizna na domě ve Venice v úvodních titulcích a v úvodu a závěru epizody Z JFK na LAX pak hraje skladba „Love Me Two Times“ od kapely The Doors. (Kity162)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis