Californication

• USA Californication (více)
USA, (2007–2014), 39 h 37 min (Minutáž: 26–33 min)

Tvůrci:

Tom Kapinos

Série(7) / Epizody(84)

Faidra

Hank Moody je tak nesnesitelný, arogantní, cynický, egocentrický a promiskuitní parchant, že jsem měla po každém dílu pocit, že jsem se půl hodiny dívala do zrcadla. Pohled do zrcadla leckdy zabolí, ale nikdy nelže, a upřímnost je třeba v dnešní době cenit pětihvězdičkově. ()

Jara.Cimrman.jr

"Hanku, tak jsem si obvolala pár lidí a představ si, podle nich jsi kokot." Nezávidím znuděným milionářům jejich domy, auta a ani zástupy modelek vysávajících jejich účty. Já je prostě jenom nemám rád, ale v případě Hanka Moodyho rád udělám výjimku. Tento pohodový hláškař totiž v oblasti zábavy nikdy nezklame a proto má u mne, pro případ nouzového přespání, kdykoli připravený gauč, porno i nafukovací pannu. ()

Kulmon

Hank Moody je čtyřicátník, jehož rodinný život stojí za starou belu. Povyražení vyhledává v nesčetných milostných dobrodružstvích, které se chlapovi s ksichtem Foxe Muldera naskytnou. Čtyři série si seriál držel skvělou úroveň, pátá mi přijde trochu slabší. ()

CheGuevara

Hank Moody je sexistické hovado. Nebýt toho, že je povětšinou i vtipné hovado, asi bych neměl smilování. Takhle jsem se nejen rozčiloval, ale řádně i pobavil. Zábava na ostří nože. ()

H34D

První díly byly skvělé, sexistické, sarkastické, neotřele drzé a hlavně extrémně vtipné, člověk se zasmál i sebemenšímu vtípku typu "Do you know Hell-A magazine? Hell, no.". Ano, sice později to malinko sjelo do stereotypu, ale Californication dokáže stále fascinovat svou pohodovou atmosférou, otevřenou sexualitou, která v řadě případů odstraňuje sociální napětí a navozuje nezaměnitelný pocit pohody. Originalita a skvělý "feel" si po třech sériích vysloužil plné hodnocení, nicméně se 4. sérií začala kvalita pozvolna klesat. U aktuální šestky jsem byl až znechucen repetitivností, nelogičností a vyčpělostí hlavních motivů seriálu. Vše je uzpůsobeno tomu, aby Hank mohl být Hankem, okolnosti příběhu i celé charaktery se formují jen takovým způsobem, aby si Hank "nenápadně" přišel na své... Snižuji. 8/10 ()

Melies

7 / 10 Californication síce vyzerá ako jednoduchá a plytká zábava, no pod jej povrchom tiká prekvapivo delikátny vnútorný mechanizmus. Celý seriál je jedna veľká výstava – prázdneho sexu a citového tápania – a každá nová epizóda pred nami otvára ďalšiu jej monotematickú pasáž (dobročinný večierok, spomínanie na zosnulého otca a pod.); vojdeme, poobzeráme si všetky exponáty, zabuchneme za sebou dvere a pokračujeme ďalej. Dej je dotváraný hrubými líniami, postavy prešľapujú na mieste a predsa sa hýbu, prichádzajú a odchádzajú. Každá z nich operuje v rámci presne nalinkovaných vzorcov správania, rieši vlastné problémy a má vlastné (zväčša sebecké) ciele, no samotný konflikt ju neposúva ďalej, snáď ani nezaujíma. V rozpore s bežnou praxou, neúspechy a pády sa tu prehĺtajú, vstrebávajú s priam nihilistickým pokojom, či dokonca odmeňujú, čo vytvára zaujímavé / zvrátené pnutie naprieč seriálom. • O to väčšie sklamanie nastáva kdesi uprostred druhej série, kedy sa inak celistvý materiál začína párať a my si spätne uvedomujeme, že Californication vo svojej vrcholnej forme nebol až taký prostučký a v skutočnosti veľmi umne balansoval medzi štýlovým humorom a lacnou limonádou. Postavám nechával slobodu voľby, no pestoval ich človečinu, nedovolil im klesnúť do úplnej morálnej anarchie, kde je možné a prijateľné všetko, nič nemá reálny dôsledok a vás tak trápi – nič. Do očí bijúce je to najmä v stále viac a viac prekrúcanom vzťahu agenta Charlieho a jeho ženy Marcy, ktorý ku koncu definitívne zavrhuje stavanie na uveriteľných základoch a nahrádza ho deravou porno-fraškou. Ak išlo o úmysel zhodiť ich až na absolútne dno, nebol dobre vypointovaný. I bezbrehý hedonizmus potrebuje ľudskú tvár. • Našťastie, Hank Moody je postava, kvôli ktorej sa oplatí preberať aj nejakým tým balastom. Ťahajú z neho cigarety, ženské šťavy a vinyl a to je fajn, pretože mu to vďaka vynikajúcemu Duchovnemu žeriete aj s navijakom a kráľovsky sa bavíte. Autori skrz neho pumpujú jeden cynický komentár za druhým a i keď Californication nie je tá hĺbková sonda do rozkladajúceho sa svedomia západnej civilizácie, za ktorú ju niektorí majú, je dobré vedieť, že pod zábavným povrchom drieme uvedomelý duch. • Seriál ako taký rozhodne predstavuje silný nadpriemer. Prvá séria je vynikajúca a civilnejší úvod tej druhej ju v mojich očiach dokonca tromfne, no potom to už ide dole vodou. Občasné záblesky stratenej slávy len podčiarkujú fakt, že Californication je najpohlcujúcejší v momentoch, kedy vás pustí do svojho teplého vnútra a prestane sa hrať na kontroverznú čiernu ovcu seriálového neba. ()

Arx

Californication je seriálový mix mezi Dr. Housem a Plastickou chirurgií. David Duchovny konečně našel po Akta X další výbornou roli. Shrnuto a podtrženo. Výbornej seriál s charismatickým Davidem, kterého si za pár minut každý zamiluje spolu s jeho hustejma hláškama. ()

Shit

Californication je možná to nejlepší co sem kdy viděl, u každýho dílu sem se neuvěřitelně bavil a dokonale sem si oblíbil každičkou postavu, ať už to byl perfektní David Duchovny nebo krásná Natascha McElhone a nebo prcálus maximus Evan Handler. Krom toho tohle je jeden z mála seriálů, kterej je podle mě daleko lepší s dabingem než v originálním znění. Prostě Californication je jednoznačně na 100%, i když závěr série ke zbylým 11,99ti epizodám nepasoval, ale to mi vůbec nezkazilo tenhle nehorázně sprostej, přihroublej, perfektně sexistickej a dokonale cynickej super seriál[-] Tak i další dvě série jsou skvělý. ()

Djoker

Už intro v kostele naznačuje, že to odkojenci českých seriálů budou mít zatraceně těžké, pokud chtějí vydržet alespoň seznamovací sérii. Ta se ještě dá považovat za docela cudnou, protože druhá je už plná porna, koksu, mejdanů, kurev a vnitřních umělců. Hankovi tady skvěle sekunduje Lew a honibrk Charlie. Ve třetí se dostaví perverzní karikatura ženy Kathleen Turner, zasyflený vocas Rick Springfield a tzv. Hankova trojka. Teď nemyslím to, že si s kámošem zaplatíte smradlavou cikánku, která vás přeblafne na hajzlech, ale tři krásné ženy, které se s železnou pravidelností střídají u vás v náručí a ještě vám děkují. Tato série obsahuje zatím nejlepší díl. Kdo viděl, jistě ví. Čtvrtá má famózní rozjezd, s nástupem vážnější noty však dochází ke snížení laťky, protože právě tady se ukazuje, že vedlejší postavy musí mít divák pod kůží, což tady úplně nebylo. Naštěstí je Charlie stále ve skvělé formě. 1. série: 95%, 2. série: 100%, 3. série: 95%, 4. série: 90%, 5. série: 85%, 6. série: 70%, 7. série: 75%. ()

M.a.t.t.

Seriál, ktorého hlavnou devízou je výborne napísaná a zahratá postava Hanka Moodyho, počnúc výborným úvodom sa však len utápa v miernom aj ked stále slušnom stereotype. A sem tam by skutočne nezaškodilo trochu ubrať. Nemôžem sa totiž ubrániť dojmu, že dialógové výmeny striedajúce inteligentný a čisto buranský humor sú postavené hlavne na shocking efekte, Californication je pritom zdaľeka najsilnejší, keď sa pokúša o vážnejšie vyznenie a ide viac do hĺbky. inak sa nedá jednoznačne odsúdiť ako zlý seriál, skôr naopak. Pretože hoci ide len o mužškú variáciu Sexu v meste, občas je to aj zábava a poteší aj vzrastajúca kvalita. ()

ORIN

Není to typický sitcom, to ani v nejmenším. Rozhodně se nebudete smát na celé kolo (LOL, jako bych slyšel Hanka, za to by mě pěkně setřel :-). Jedna scéna tu ale byla, při které jsem se doslova potrhal smíchy (2. díl, scientoložka-tráva-sex-následný "incident" - zasvěcení ví). Je to právě ústřední postava spisovatele prožívajícího tvůrčí krizi Hanka Moodyho (jak příznačné příjmení) a jeho do diamantu vybroušeného charakteru, který seriál dělá tím, čím je. Přes den se jen tak poflakuje, zevluje, večer chodí po barech, píchá vše, co se pohne a zavání ženským pohlavím. Zrovna, když si neužívá v posteli s nějakou kurevsky sexy nadrženou kočičkou, tak se snaží dát si život dohromady, vyhrabat se ze dna a získat zpět svojí... no, řekněme bývalou partnerku. Seriál je rozhodně vulgární (což v dnešní době nepřekvapuje) a to nejen mluvou, kterou postavy používají, ale i explicitním vyobrazením nejrůznějších sexuálních "praktik" (vše zabaleno a ve výsledku doručeno divákovi ve velmi vtipném podání). Nechybí ani tradiční americké moralizování a zobrazení některých současných problémů. Suma sumárum seriál, od kterého jsem nemohl odtrhnout oči. ()

gudaulin

Ale jo, David Duchovny je fajn, Natascha McElhone je fajn, režie je fajn, scénář je v rámci toho, čím chce seriál být, velmi dobře napsaný, jenže co naplat, aby se vám dílko líbilo, musíte mít nějaký pocit ztotožnění s jeho hrdiny a já už dávno neměl tak nepříjemný pocit jako při sledování Californication. Mám rád nedokonalé postavy a snesu nemalou dávku cynismu, vulgarity nebo deviací filmových hrdinů, s oblibou konzumuju snímky Guye Richieho nebo rodinku Simpsonových. Opravdu se mi líbil seriál Huff, který je tak trochu o tomtéž, jenže Californication překročil pomyslnou hranici únosnosti a tam, kde si zjevně klade za cíl bavit, ve mě spíš vzbuzuje smutek, případně znechucení. Je totiž o lidech, kteří zjevně neumí žít a nikdy se to mimochodem nenaučí. Celé to vyvolává dojem bezútěšného marasmu komunity lidí, kteří jsou přesvědčeni, že život se dá tak nějak prošoustat, kterým nic neříká slovo odpovědnost a kteří zjevně ve svém životě nenarazili na skutečné problémy. Jak je to pro americkou produkci typické, seriál se odehrává v prostředí vyšší střední třídy, která nemá existenční starosti a svět pro ni je jeden dlouhý karneval. Mohla by to být kritická sonda do života dnešní konzumní společnosti, nebýt zjevné snahy především bavit a hláškovat. Californication sice není tak hloupý, jak na první pohled vypadá, ale zdaleka není tak chytrý, jak si mnozí jeho fanoušci myslí. Jeho hlavní zbraní a diváckým tahákem je cynismus a sexismus, ovšem v takovém dávkování, že to u mě vyvolává obrannou reakci. Takhle to v reálném životě naštěstí nechodí, nejvýš tak na swingers party. Californication má sice co nabídnout, ale tak nějak se s jeho světem míjím a na každý další díl bych se těšil asi na čtvrtletní písemnou práci z matematiky. Celkový dojem: 45 %. ()

Dudek

Velmi, opravdu velmi zajímavý seriál, mezi jehož největší klady patří zřejmě porušení klasické seriálové škatulky. Schéma vyprávění každého jednotlivého dílu totiž mnohem více než část seriálu připomíná film, což může být pro některé diváky neřešitelný problém, neboť dostávájí něco jiného než polívku, kterou čekali. Californication nedbá jen na vybroušené postavy, dialogy a děj, ale hodně sází na - nevím přesně jak to nazvat - Bukowského poetičnost. Jistou samozřejmostí je pak skvěle zahraná postava což je v podobných filmech/seriálech alfou a omegou, na které zavisí jejich úspěch. ()

Segrestor

"Právě sesílám Jihad na tvou kundu" a spoustu dalších luxusních hlášek, na hraně mezi tzv. zakázanou zábavou, chytrým dramatem... a komedií, dostanete ze seriálu, jehož duchovny guru je sám David Duchovny. Ano, ten suchý, pedantský a místy trapný agent, Fox Mulder z Akt X. Duchovnyho Hank Moody je Foxův pravý opak. Odvařený spisovatel na cestě za štěstím, úspěchem, trochu toho koksu a do čokoládovny losangeleské děvky. Sní o kuřbě v kostele a rodinném štěstí. Zbaven zodpovědnosti, láme rekordy v průserech a obklopuje se bizarními lidmi. Třeba takový Charlie by si klidně zasloužil svůj vlastní spin off. Nářez, prostě! Co říct víc. Už dlouho jsem se tak u seriálu nechlámal jako u Kalifornikejšn. Se divím, že mi to celá léta unikalo. Tak, kdo to ještě neviděl, ať si to okamžitě dá. ()

Hal_Moore

David Duchovny to dokázal. Po roli Foxe Muldera v Aktech X si televizní výrobu "vyzkoušel" podruhé a opět stoprocentně boduje. Hank Moody je perfektně napsanou postavou, jehož každý dialog i monolog je doveden k dokonalosti vypointovanou třešničkou na dortu v podobě mnohdy cynické či sarkastické slovní ekvilibristiky, jíž si zamilujete ať chcete nebo ne. Avšak Hank není jedinou zapamatování hodnou postavou, téměř stejné úrovně dosahuje Hankův agent, jehož choulostivé situace jsou ještě choulostivější, než ty Moodyho a když se náhodou ona choulostivá situace týká obou, stojí to za to a mnohdy jde o nejlepší momenty celého seriálu. Duchovny se s těžkou rolí vypořádal překvapivě na výbornou a jeho cynická, do životní zkoušky hozená postava je stejně uvěřitelná, jako Gregory House. Californication je z poslední doby již třetí seriál, který jsem ohodnotil plným hodnocením a který si maximální hodnocení zasloužil. Neboť Californication má vše, co chlap k životu potřebuje - chlast, spoře oděné nádherné ženy (oděné však rozhodně nezůstanou), cynismus a sarkasmus ve své nejčistější podobě a jako bonus navíc hlášky, které podvědomě začnete používat v každodenním životě. ()

TeeAge

|| Scenár: Tom Kapinos | Hudba: Tyler Bates, Tree Adams | Produkcia: David Duchovny, Tom Kapinos, Stephen Hopkins | Distribúcia: Showtime | Štúdio: Showtime || Plagát seriálu zrkadlovite vyjadruje hlavnú podstatu Californication, čo je zároveň i jeho najväčším motorom celku: Ľahkosť. Dej plynie s takou elegantnosťou a Duchovny to podáva s takou dávkou prirodzenosti, že sa pri pozeraní vznášate ako pod hladinou vody. Trochu menej samoúčelnej sprostosti, a bolo by to za plnú pálku. ()

genetique

Keby Sculyová vedela, že Mulder je takýto sexistický perverzák, určite by mu v tých feministických sukniach dávala smelšie návrhy, a Akty by už neboli len X, ale XXX. 1. séria: pán Muld-pardon-Moody nám predvádza neskutočne sarkastické divadielko na pohľad bezstarostného tatka, ktorému nič nie je sväté. Ak ste si mysleli, že váš život je spojený s prívlastkami ako smilský, nemravný, perverzný, tak Hank Moody vám dokáže, že ste popri ňom len nevinný anjelik. A to doslova. V tomto smere teda budete seriál buď milovať alebo nenávidieť. Pre niekoho je to totiž len samoúčelná zhovadilosť, ktorá sa snaží originalitu dosiahnuť prvoplánovo svojou kontroverznosťou. 95%. 2. séria: ma v tomto domnení vyviedla z omylu, ešte provokatívnejšie dialógy, servítku pred ústa si nedáva nikto, v žiadnej situácii, deju kraľujú originálne zápletky a zaujímavé postavy. Do toho sa tvorcovia viac zamerali na sociálny, dramatický dopad Hankovho bohémskeho života, takže čo viac si priať. 100%. 3. séria: pokračuje v nasadenom tempe, akurát to postráda komplexnosť nejakého uceleného deja alebo konceptu, ku ktorému by smerovanie série malo dospieť. Viacmenej ide o epizódne príbehy, ktoré nemajú až tak dobrú (nadväznú) dejovosť. Ale znova je to vtipné, sprosté, sexistické a oplzlé, takže spokojnosť. 85%. 85%. ()

molotov

Úžasný seriál s dokonalým Duchovnym. Humor a sex sice postupně vyklízí místo vážnosti a romantice, ale i tak je pořád nesmírně zábavný. Modlím se za další díly. Edit: Právě dokoukána na dva zátahy třetí série a je to čím dál lepší. Neskutečně zábavný, místy i vážný seriál. Duchovny rulez! ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis