Univerzitní profesor Bob Kearns žije v kolébce automobilového průmyslu Detroitu s manželkou a šesti dětmi. Má na kontě několik malých patentů a baví ho vymýšlet novátorské věci. Jednoho dne ho napadne, že stěrače na oknech vozidel, když jen mrholí, by mohly stírat déšť v přerušovaných krátkých časových intervalech. Přítel Gil a jeho bratr mu poskytnou finance na vývoj a nechají nápad patentovat. Kearns později představí svůj vynález mamutí firmě Ford, jejíž vývojové oddělení zatím tento problém řeší bez úspěchu. Na první pohled je patrné, že mají o nápad zájem. Za několik týdnů však přichází Gil se špatnou zprávou, Ford prý už o stěrače zájem nemá. To je pro Kearnse šok a zároveň se obává, že automobilka jeho vynález okopírovala. Na setkání prodejců Bob uvidí nový model Mustangu, jehož hlavním vylepšením a prodejním trhákem jsou nové stěrače s přerušovaným pohybem. Bob si to nenechá líbit a pustí se do boje se špinavými praktikami obří automobilky. Neváhá zažalovat Ford za porušení patentu a odstartovat dlouholetý soudní proces s nejistým výsledkem. (TV Nova)

kleopatra

Flash of Genius má rezervy, ale je to film o Davidovi, který si Goliášem nenechal upřít svoje zásluhy a přes blázinec, rozpad rodiny a nedůvěru, se bral za spravedlnost a místy velmi podmanivě, a proto .. za 4*. ()

Blizzard

Tento film není vůbec dokonalý, má i několik hluchých míst, ale je dalším ztělesněním boje Davida a Goliáše. Ať už jsou to velké firmy či nadnárodní korporace, tyto společnosti jsou zkrátka tak velké a mocné, že si mohou dovolit ledacos. V mnoha případech takto konají dokonce ve vší počestnosti, legálnosti, s úsměvem na rtech a přitom všem tečou mnohamiliónové obnosy do kapes právníku, manažerů a dalších pochybných existencí ochraňující tyto molochy. Toť menší agitka. Flash of Genius je jeden dlouhý boj. Boj za pravdu a uznání. Dvanáctiletá honba za vítězstvím nad lží a hamižností vzala Robertu Kearnovi kus života. To jestli nakonec vyhrál nebo ne je sice známá věc, kterou ale není třeba zbytečně vytahovat na povrch. Důležitější je spíše to, že vytrval až do úplného konce a ani za ty dlouhá léta se nenechal gigantem, proti kterému v té době stál, srazit na kolena a to i přesto, že byl jen obyčejným univerzitním profesorem. (7/10) ()

T2

Rozpočet $20miliónovTržby USA $4,442,377Tržby Celosvetovo $4,802,953║ spor o patent zaujme, herecky slušné, v rámci témy zaujalo /65%/ ()

larelay

Tento film je o neuveritelnej sile vole, o boji za spravodlivost, ale najma o rodinnej sudrznosti. So zatajenym dychom som sledovala, ako cely pribeh dopadne, zatinala som paste, drzala som palce, nenavidela obrovske korporatne koncerny z toho, ako sa snazia zarobit na nevinnych ludoch, ale najma som verila, ze vsetko dobre dopadne a ze spravodlivost zvitazi... Ach, ako ja milujem tieto sentimentalne chvilky, ktore pridu vzdy, ako dopozeram film podla skutocnej udalosti. Vrelo odporucam. PS: Greg podal asi jeden zo svojich najlepsich doterajsich vykonov a nadherna Lauren mu zdatne sekundovala. Bravo. ()

dobytek

Stěrače stírají, ostřikovače stříkají, klakson troubí... Akorát je blbý, že ty stěrače stírají stále stejnou rychlostí. Tak si s tim jeden vysokoškolskej profesor začne trochu lámat hlavu a vymyslí cyklovač. Vůbec jsem do teď netušil, že k vynálezu cyklovače svěračů se váže takovejhle příběh. Tak jsem se aspoň dozvěděl zase něco novýho. Jinak ovšem tohle soudní drama celkem v ničem nevybočuje z průměru. Stačí vidět jednou... ()

genetique

Konečne viem akú cestu má za sebou prístroj, ktorý po posunutí páčky pod volantom uvedie do pohybu intervalový stierač, "žmurkajúce oko". Boj o nespravodlivosti voči človeku, ktorému bola odopretá podstata jeho životného diela. Na podobnú tému už som videl nejeden film, ale keď sa natočí s takou poctivosťou a zahrá s ešte väčšou, tak nie je čo riešiť. Navyše pre tento typ filmov mám veľkú slabosť. 90%. ()

*CARNIFEX*

Róbert Kearn sa 12 rokov súdil s automobilovým gigantom Ford o patent stieračov pracujúcich v intervalovom režime. Kvôli súdnemu procesu, ktorý "nemal šancu" vyhrať takmer prišiel o rodinu. Snímok ponúka pohľad na nerovný súboj, kde dostáva spravedlnosť zadosťučinenie. Aká je tá Amerika krásna, ľud spravodliví - no Boh jej žehnaj! Popravde k hodnoteniu štyroch hviezd som sa musel doslovne dokopať (možno to aj zmením). Napriek tomu, že právnické filmy patria medzi moje najobľúbenejšie, "Flash of Genius" disponuje niekoľkými fakt hluchými pasážami, ktoré pomerne dosť nudili. Dramatický prvok sa dostavil až v samom závere, čo je na tento druh spracovania sakramentsky málo. No nič to - hlavne že sme "vyhrali"! ()

gogo76

G. Kinner nepatrí k hercom, ktorých vyhľadávam, ale jeho nový(pre mňa) film však stojí za pozornosť. Príbeh človeka, ktorý vynašiel premenlivý chod stieračov a jeho boj s automobilkou Ford, ktorá mu nápad ukradla, dáva možnosť nahliadnuť na súdny systém v USA trochu inak, ako ho poznáme. Túto krajinu neobmedzených možností poznáme z mnohých medializovaných prípadov, kde ten či onen vydoloval zo zažalovaných neskutočné prachy. Tu bojuje bežný človek s obrovskou a silnou firmou Ford. Spor a hlavne príprava naň sa ťahá dlhé roky, čo dosť pripomenie i naše súdnictvo. Jeho výsledok už nie. Privítal by som trochu viac priestoru tomu, ako mu spor a ťahanice rozložili rodinu. Scény zo súdnej siene sú veľmi zaujímavé a najviac mi utkvie v pamäti scéna prirovnania zloženia systému stierača ku knihe Ch. Dickensa - "Len tie slová zoradil v správnom poradí..." Vedel by som vymenovať niekoľko vecí, ktoré sa mi na USA nepáčia, ale tá vymožiteľnosť práva a nepodplatiteľnosť poroty to im teda závidím, zvlášť pri pohľade na naše súdnictvo, z ktorého sa mi robí zle...80%. ()

FlyBoy

Jedna báseň, nie po kvalitatívnej ale po tej významovej stránke. "Based on true story" niekedy poškodí, tentokrát dopomohlo k ešte silnejšiemu poznaniu, že za spravodlivosť sa oplatí bojovať aj keď Vám do cesty padajú polená a protivník používa všetku svoju moc k tomu, aby zvíťazil. Férovo alebo neférovo, je mu to jedno. Greg Kinnear (jeden z jeho najlepších výkonov) ako Dr. Robert Kearn zvádza dlhoročný súboj s koncernom Ford o svoj vynález, ktorý ovplyvnil autá po celom svete. Neprestajne súperí na úkor zdravia, priateľov, neskôr rodiny, ignoruje finančné vyrovnania, ide si za tým podstatným - za pravdou! Otázkou zostáva, či sa mu ju podarí docieliť, kto ho v tom podporí a kto nie. "Flash Of Genius" netiká presne ako švajčiarske hodinky, no vykladá úprimný príbeh o slove začínajúcom na "S". V dnešnej dobe je jej strašne málo, o to krajšie vidieť niekoho, kto za ňu vytrvale bojuje... ()

Madsbender

Fantastický film o sile človeka, čeliaceho gigantickému kolosu spoločnosti, snažiaceho sa z neho dostať všetko a potom ho odhodiť ako prašivého psa. V mnohom mi to pripomenulo vynikajúce Al Pacinove You don´t know Jack. ()

Aky

Velice zajímavý námět, ale realizaci podle mého dojmu chyběl hlubší ponor. Napětí, jak to dopadne, když se človíček z ulice pustí do souboje s gigantem, je sice nosným prvkem, ale přece jen bych čekal o téhle situaci něco hlubších myšlenek, pár vtipných nebo mrazivých dialogů... zkrátka větší nebo snad pocitvější popřemýšlení o tom, v čem vlastně zajímavost takového střetu vězí. ()

misterz

Kde je vôla, vnútorná sila, trpezlivosť a túžba po spravodlivosti, tam sa dá popasovať aj s priemyselným gigantom. Ďalší krásny filmový príklad toho, že aj na pohľad malý človiečik môže poraziť veľkého Goliáša. Celý čas som obdivoval tú buldočiu zaťatosť a vieru, že nakoniec predsa len pravda zvíťazí. Pekný film. 80/100 ()

Snorlax

Průměr průměrů, lehce nadprůměrný námět, průměrný scénář, průměrné výkony, průměrný výsledek, průměrná nuda, průměrná zábava. Všechno je v tomhle filmu tak nějak napůl. ()

Anderton

Nápad za milión je filmom výborného Grega Kinneara. Natočený je bohužial maximálne konvenčne, presne tak, ako od skutočného príbehu zo života čakáte. Lenže tento príbeh je veľmi zaujímavý a možno vo vás trochu pohne svedomie, keď si budete kupovať nové auto a najviac sa vám bude páčiť nejaká fordka. Ale kľudne do toho, pretože ten patent, ktorý Kearn vymyslel perfektne funguje a možno má z toho aj nejakú províziu. Film sa zaoberá právom jednotlivca na elementárnu spravodlivosť v spoločnosti (nie len americkej, ale v každej krajine sveta), kde sa všetko rieši šekom a taktiež otvára tému, či aj na tomto štýle riešenia problémov predsa len niečo nie je a či to všetko za tie nervy stojí. Vo filme samozrejme áno, v skutočnosti prežíval Kearn asi dosť husté peklo a film vo vás skôr nechá pocit, aby ste si tie prachy včas zobrali. Nie každý musí mať nutne takéto šťastie, ktoré je tiež vzhľadom na niekoľkoročné súdne ťahanice trochu otázne. 70%. ()

teutates

Jasne, ako historická výpoveď a spomienka na pána, ktorý proste len chcel... pevne stál za svojím kúskom samého "seba" dobré, ale čo viac? Opäť dielo, ktoré napísal sám život, takže v podstate nie je čo vyčítať... snaď nebudem písať ten scénar bol predsa len hrozný... inak čo ja viem? pevne stanovené zásady, konšpiračné teorie, spoločnosť Ford... 6,7/10 takýchto snímkov je popravde mnoho, samozrejme každý je niečim výnimočný a 3* beriem ako dosť. Určite mi toto dielo niečo dalo... ()

nascendi

Celkom rád som si pozrel životopisný film o človeku, ktorý sa nenechal okradnúť, i keď mu boj s gigantom vzal aj to málo, čo dovtedy mal. Je veľmi málo ľudí, ktorí sa nedajú zlákať odškodným a bojujú o spravodlivosť. Pred 50 rokmi bol aj v Československu nakrútený film podľa novely Lenky Haškovej (Obžalovaný), v závere ktorého hlavný hrdina odmieta kompromisný rozsudok. Film, ako Boj o patent musí mať šťastný koniec, inak by sa nenaplnil hlavný zmysel jeho nakrútenia - povzbudiť tých, ktorí sa v obdobnej situácii nevedia rozhodnúť, či je lepší vrabec v hrsti alebo holub na streche. Príbeh je to samozrejme pekný, aj keď to 12-ročné martýrium bolo ukázané dosť jednostranne a existenčné problémy početnej rodiny boli prakticky zamlčané. Troma hviezdičkami ho hodnotím preto, že toto je filmová a nie príbehová databáza. A z filmového hľadiska nepovažujem Boj o patent za mimoriadny, ale ľahko nadpriemerný film. ()

Slartibarkfast

Profesor Robert Kearn se postavil gigantu, který mu ukradl nápad. Ne pro peníze, ale z principu. Skutečně silné drama podle skutečné události, které rozhodně neurazí, ač laděno v komorní atmosféře, a ze kterého dost silně kouká nízký rozpočet. Přesto musím vyzdvihnout především Grega Kinneara, který se role zhostil nadmíru dobře a naprosto uvěřitelně. Rozhodně stojí alespoň za zhlédnutí. 70% ()

iamek

Možný spoiler. Případ jsem neznal tak jsem nečekal ani ten konec a byl jsem příjemně překvapen. Jde vidět, že i boj s korporacema, které vám ukradou váš vlastní nápad není předem prohraný. Robert Kearn obětoval kvůli případu několik let svého života, ale hlavně ztratil celou rodinu která mu nevěřila, že případ může vyhrát. Krásně natočené a docela i dojemné. ()

Chrustyn

Zajímavý a poutavý snímek o boji malého člověka o jeho velký nápad. Výborné herecké obsazení a slušnou výpravu mírně kazí vlažná režie. ()

rikitiki

Téma: patentový boj o stěrače nezní příliš atraktivně a, se vší úctou k důležitosti této automobilvé součástky, taky pro většinu lidí zajímavé není. Takže zaujmout by tento film mohl charaktery nebo způsobem boje jedince proti mocné společnosti. Jenomže to se nestalo. Je to standardní příběh na otřepané téma, "ozvláštněné" tak provařenými motivy jako vlastní obhajoba před soudem, rozpadem rodiny a hledáním vztahu otec - syn. ______________ Boj Davida a Goliáše je navíc utlumený, protože automobilový gigant tady většinou nevystupuje přímo, ale zprostředkovaně skrz rady hrdiových přátel: s nimi si nic nezačínej, oni jsou Genereal Motors. Hlavní protivník tak není zpředmětněný někým z velké společnosti, ale spíš v lidech, dosud přátelích a rodině, kolem hlavního hrdiny, kteří ho od zoufalé právní bitvy odrazují. KOUSEK DĚJE: přeji tomu muži jeho těžce vydřené vítězství, ale zfilmování jeho příběhu už mne podruhé k televizi nepřitáhne. /22. 7./ ()