Pod dohledem

Tracing

(neoficiální název)

Krimi / Thriller

Hongkong, 2007, 90 min

Líbil se mi ten nápad a koncept sledovačky, který po úvodu doprovází takřka celým filmem až do konce. To, co ve většině krimi filmů zahlédneme jen v jedné krátké scéně, je zde hlavním tahounem. Jen se nemůžu zbavit pocitu, že je vše takové zdlouhavé a táhlé. Přitom film má jen hodinu a půl. Nikdy by mě nenapadlo, že o filmu řeknu, že je zajímavý, ale zároveň nudný. Zvláštní pocit, když ho chcete sledovat až do konce, přestože vás svým způsobem nudí.(23.12.2013)

Policejní práce v Hong Kongském podání pro mě vždy znamená určité očekávání, jelikož mě snad ještě nezklamala. Eye in the Sky oplývá velice jednoduchým dějem, s nímž dokázali tvůrci pracovat na výbornou, herci a postavy jsou sympatičtí, a obsah precizně seskládán dohromady. Spousta lidí srovnává s remakem od Korejců, tak jsem taky vyplyvnu svůj názor. Ačkoliv má korejská verze spoustu hereckých hvězd, nedokázala mě tolik zaujmout jako originál. Ten působí přirozeněji a osobněji.(25.12.2016)

Film popisující práci důležité a nevděčné složky HK policie, řekněme, sledovačky. Je podaný dokonalou formou, nedává prostor ani špetce zbytečných scén nebo nudy. Celý působí jako z dílny mistra Johnnyho Toa, ale není tomu tak - film sice produkoval, ale natočil ho jeden z jeho oblíbených scénáristů jako svůj debut. Možná se rodí nová režisérská hvězda Hong Kongu.(28.8.2007)

Spartánsky svěží kamera podtrhuje realistický look a spolu s námětem zdánlivě rutinních sledovaček přináší skvělou a poměrně neokoukanou atmosféru. Relativně strohá je i stopáž, díky které film odsýpá v luxusním tempu s jasným tahem na bránu bez zbytečných otravných okolků, což je u krimi/thrillerů často opomíjeno. I přes masivní portfólio scénářů jde o režisérský debut z čehož možná plyne poněkud patrná "sázka na jistotu" a "poctivě odvedené práce" místo něčeho extra revolučního či dechberoucího. Eye in the Sky je však jedním z těch případů, kdy nadstandardně kvalitně zmáknutý standard je naprosto na místě.(23.11.2013)

Realistický „look“, který oproti tzv. umělecké tvorbě od sledování neodrazuje, naopak intenzivně vtahuje do dění, strhává plným právem největší pozornost na svědomitě (ač naoko amatérsky) vedenou kameru. Nutí nás být dalším pozorovatelem. Ti nejpozornější, všímající si i na první pohled nedůležitých postav, budou v závěru náležitě odměněni. Potěšující, neboť ne zcela konvenční přístup k žánru dělá z Pod dohledem film, od něhož nelze odtrhnout zrak. 80%(15.2.2010)