Masoví vrazi, Hannibal Lecter - skutečné příběhy

• USA Serial Killers: The Real Life Hannibal Lecters (více)

Renomovaní americkí vyšetrovatelia, kriminalisti a psychológ nám poskytujú pohľad do duší a objasňujú správanie najväčších sériových vrahov, kanibalov a pedofilov v dejinách modernej svetovej kriminalistiky. (Smok)

Matty

„Jsou tady a chodí mezi námi.“ Dokument s extra vysokou nutriční hodnotou. Několik masitých profilů individuí, jejichž filmové verze vyznívají jako veskrze neškodní, distingovaní gurmáni. Řeší se jejich činy a také, proč nás fascinují, proč je máme sklony iracionálně mytizovat (jsou výjimečnější než prachobyčejní zloději). Nejvíce mne znepokojil fakt, že většinu zrůd, jež si ve sklepě opéká sousedovy děti, tvoří inteligentní běloši ve středních letech. Najednou na ulici potkávám samé masové vrahy. Vegetariánům, starostlivým rodičům a lidem, kteří omdlévají během odběru krve doporučuji sledovat nanejvýš se zavřenýma očima a vypnutým zvukem. 80% ()

Djkoma

Nevím, jak vy, ale já jsem se dozvěděl prakticky vše, co jsem (ne)chtěl o těch nejslavnějších a nejdrsnějších zatím chycených masových vrazích. Jsem rád, že o několika jsem už viděl nejen dokumenty, ale i filmy, takže takový Čikatilo (Citizen X) pro mě nebyl naprosto neznámý. Velmi zajímavé detaily, praktiky i názory odborníků na skutečného masového vraha, který může číhat kdekoliv. Možná škoda, že ve výsledku jeden z názorů vyzní tak, že každý koho vzrušuje ubližování je automaticky budoucí vrah, ale dnešní svět je mnohem komplikovanější než vidíme v televizi. Tady nejde hodnotit, jak na vás dokument působil, protože je nepříjemný stejně jako jeho téma a vše říká "jak to je". Rozhodně si zaslouží uznání na poli dokumentů o masových vrazích. ()

pan Hnědý

"Pokud je člověk tím co jí, pak zítra mohu být vámi". Působivý dokument, který vám vyrazí dech. Šedý muž Albert Fish jednou řekl: ""nikdo není svatý". Vyprávění o téhle zrůdě vám zatáhne žaludek. ()

Segrestor

To byl ale nudný dokument. A byl jen o tom, jak se z komára dělá vembloud. Čekal jsem dechberoucí nářez, děsivou cestu do mysli šílených vrahů, ale co jsem dostal? Tři kila keců nějakých pisálků. Všechny informace byly navíc v rovině obecných vědomostí, nepřinesly nic nového a šokujícího. Pisálci jen opakovali očividné skutečnosti ze života celkem asi pěti vrahů. Za naprostou nehoráznost či spíše šlendrián českého dabingu považuji, že pořád chlapci pisálci mleli o MASOVÝCH vrazích, ačkoliv se jednalo pouze o SÉRIOVÉ. Co tam mumlali v originále jsem nezjistil, nevím tedy, kde je chyba, ale je dost závažná, pakliže má dílo erudovat. Záběrů z místa činu ukážou opravdu poskrovnu, hrané rekonstrukce jsou úplně na prd. Jedná se o dvacetkrát opakovaný záběr na nějakého tydýta v masce Dr. Lectera nebo na starce, který hraje A. Fishe, jak dřepí a píše dopis rodičům své oběti. No ty kráso, to rozhodí každého... asi jako nový díl Videostopu. Ale věřím, že to může být pro někoho první setkání s takovými monstry, že ho to, jak se říká, dostane. Kdo kdy něco o Dahmerovi četl nebo viděl, bude zívat, až se mu huba roztrhne. Howg.        -Kdyby někoho zajímalo, jaký je rozdíl mezi masovým a sériovým vrahem, aby tento komentář měl nějaký dopad, tak masovým vrahem je ten, kdo zavraždí na jednom místě v jednu chvíli více osob (jeden z nejznámějších je Charles Manson). Takovým vrahem může být i sniper, který odstřeluje v jednu dobu mimo jakýkoliv válečný akt či vojenský rozkaz. Oproti tomu sériový vrah, jak už z názvu plyne, vraždí v sérii - za sebou. Každý jeho čin je brán jako spáchaný v jiném čase a za jiných okolností. Obětí je vždy někdo jiný, nikdy nezabije stejného člověka dvakrát - což je ode mě jen vtípek. Samozřejmě, že vždy je obětí někdo jiný. Jde o to, že oběti často spolu nesouvisí, nemají žádnou společnou signaturu, která by vyšetřovatele mohla dovést k pachateli. Proto jsou tito vrazi v podstatě medii oblíbení, jelikož nabízí mnohem složitější příběh operující s tajemnem a záhadami. Především se strachem, protože se neví (nedá se určit), kdy opět monstrum zasáhne, kdy udeří či kdo bude další obětí. Z poznatků mohou vyšetřovatelé pouze určit typ obětí. Na základě složitých studií a mnoha dopadení dokážou dnes podle modu operandi vypracovat profil takového vraha a tím spíše jej dopadnout, většinou pomůže náhoda, nebo spolupráce obyvatelstva. Velkou překážkou v historii dopadení amerických sériových vrahů vždy byla jistá nespolupráce mezi úřady jednotlivých okrsků a států. Známe to z filmů. FBI pohrdá policejním okrskem malého městečka, mezi šerify daných městeček panuje rivalita, každý si chce toho svého vraha chytit sám a proradný vrah si bezpečně cestuje po jejich okrese, přepadá mladé dívky, které pak fyzicky mučí, znásilňuje a někdy právě i postupně požírá. Každý ví prd, jak vypadá a kde by zrovna mohl být. O tom by mohl povídat slavný Ted Bundy, který křižoval Ameriku sem tam a de facto nechal na každém stém kilometru jednu mrtvou ženu, které se snadno svým šarmem vetřel do přízně. Takový sériový vrah bývá často společensky oblíbený, nenápadný a považovaný za přinejmenším slušného člověka. Prokazatelně se tito vrazi rekrutují se středních vrstev, bývají inteligentní, někdy i nadprůměrně, ale zpravidla lze u nich freudovsky definovat problém z dětství, zejména to, jak byl ukut vztah s otcem, byl-li vůbec u takového jedince v jeho dětství přítomen. Někdy je vrah donucen zabít z taktických důvodů, zde pak už je možné najít souvislosti, či jej nakonec i dopadnout, ale právě náhodné volby na navzájem nesouvisících místech a časech maří vždy činnost FBI i policie, i kdyby nakrásně spolupracovali. To je ovšem historií. Dnes jednak policejní věda pokročila a vše je mnohem více provázané. Velký vliv na to mělo i dopadení ukrajinského vraha Chikatila, který byl dopaden až právě díky spolupráci s FBI, která tehdy sovětským vyšetřovatelům poskytla vrahův profil. Nakonec sice pomohla náhoda, ale byl dopaden. Všichni pochopili, že při takovém pátrání je vždy lepší maximálně spolupracovat a ne si škudlit poznatky na svém písečku. Ono je totiž u klasické vraždy docela jednoduché vypátrat pachatele, vždy to totiž bývá někdo z okolí oběti, motiv je vždy také lehce odhalitelný, zvlášť když je to v rodině, znáte to ze všech těch krimi seriálů. Je tedy jasné, že všechny ty filmy o Dr. Lecterovi a dalších vraždících monstrech vycházejí ze skutečnosti, z poznatků pečlivě nasbíraných v případech jako právě Jeffrey Dahmer, Ed Gein, Albert Fish, Chikatilo či Henry Lee Lucas. V knihách Stéphana Bourgoina najdete ostatně vše, patří mezi nejlepší autory/novináře daného žánru. Se všemi výše uvedenými se osobně setkal. () (méně) (více)

Aluska88

Fascinující a mrazivé výpovědi o lidské zrůdnosti a o faktorech, které se podílí na jejím zrodu. Dokument se zaměřuje hlavně na příběhy tří, snad nejznámějších kanibalistických sériových vrahů. Ukazuje, jak se z člověka může stát lovec jiných lidí a proč. Taktéž rozebírá kanibalismu jako fenomén, vyskytující se obsáhle ve filmu či literatuře, tak i jako tabu moderní společnosti. Jen je škoda, že podobné dokumenty o sériových vrazích se v našich končinách téměř nevyskytují. Neboť osob, které se o fenomén sériových vrahů zajímají je jistě hodně, a sehnat takový dokument zde, je téměř neuskutečnitelné. I já sama jsem jednu dobu byla tímto tématem doslova fascinována. Zajímaly mě jejich příběhy, činy, myšlenky, názory a především psychologický profil. Chvíli to možná hraničilo až s posedlostí. Myšlenkami jsem byla lapena v jejich světě plného zla, bolesti a zrůdnosti. Nyní, s odstupem času, mé fanatické nadšení již pomalu opadlo, vždy to však bude kapitola, která mě velmi zajímá. Nejen, prvotně v tomto dokumentu zmiňováni, Dahmer, Chikatilo a Fish. Ale také Ted Bundy, John Wayne Gacy (Killer Clown), Ed Gein (Butcher from Plainfield), Richard Ramirez (The Night Stalker), Edmund Kemper (Obr ze Santa Cruz), Fritz Haarman (Hannoverský řezník), Peter Kürten (Upír z Düsseldorfu), Albert DeSalvo (Bostonský škrtič), Arthur John Shawcross (Škrtič z Rochesteru), Gary Ridgway (The Green River Killer), Dennis Rader (BTK Killer) a Zodiac Killer. A spousta dalších, méně "známých", jejichž výčet by mohl pokračovat donekonečna. V čem jsou od nás, obyčejných lidí odlišní a v čem jsme možná stejní? To, o čem my někdy možná jen přemýšlíme, nebo si přejeme, oni dokázali zrealizovat těmi nejhoršími způsoby, které si někteří raději ani nechtějí představit. Čeho je člověk schopen, když ztratí všechno to, co ho dělalo člověkem? Kde je ten okamžik zlomu, kdy už začne přebývat ve zcela jiném, vlastním světě, ze kterého se nelze vrátit? V této chvíli nastává zároveň jeho destrukce. Nikdo mu nedokáže pomoci. Dalo se tomu všemu jakkoli zabránit, nebo k tomu byl již od počátku odsouzen? Nese vinu jen on, nebo se na tom podílí i společnost? Lidé neustále zažívají utrpení. Nejen šikanu, týrání, násilí, ale i chování okolí vůči nim, nátlaky ostatních, na kterých nám vlastně ani nezáleží, kteří nám neustále říkají, jak bychom měli vypadat, jinak se chovat, být jako ti ostatní. Ale co když to nechceme? Prostě nechceme spadat do nudného průměru. Deprese, pocity osamělosti, vyčleněnosti, že nezapadají do "moderní" společnosti. To jsou všechno věci, které nám den po dni drásají naši osobnost a utvářejí naše postavení a názory vůči sobě i okolnímu světu. Kde je ten rozdíl mezi těmi, kteří se nakonec zařadí do běžného chodu a přežívají, a těmi, které žene neukojitelná touha a vzrušení po zabíjení jiných? Co všechno musí člověk zažít, co se musí stát s jeho myslí, aby skončil v konečném bodě, kde to jediné, o čem smýšlí, je vražda ke svému vlastnímu uspokojení? Je až neuvěřitelné, že lidské pohnutky a sexuální pudy dokáží být tak mocné a silné, že donutí lidi k tomu nejhroznějšímu. Sérioví vrazi jen nezabíjejí. Oni především loví. Nikdy nepřestanou, dokud nebudou polapeni. Zabíjejí proto, aby přežili. Žijí proto, aby zabíjeli. Jak smýšlejí, jak se dívají na osoby a věci kolem sebe? Chodí mezi námi, vidíte je, ale uvnitř jsou někde úplně jinde. Toto vše mě nikdy nepřestane fascinovat. V jistém dokumentu bylo řečeno, že na vývoji sériového vraha se podílí tři faktory. Ale to už je kapitola pro ty, které toto téma zajímá:) "Prožil jsem opravdovou noční můru. Můru, která se stala skutečností a jíž jsem se nechal unést. Hlavu jsem měl plnou démonů, hrůzyplných myšlenek a těch nejmorbidnějších postav. Bylo to strašné.“ - Jeffrey Dahmer () (méně) (více)

genetique

Ak chcete mať pokojnú noc, tak určite nedoporučujem pozerať pred spánkom. Obzvlášť, ak máte suseda, ktorý má sklon k násiliu na zvieratkách, cítiť z jeho domu divný zápach, či často púšťa motorovú pílu. Znepokojivý dokument, po ktorom sa len znova uisťujem, že som rád, že nebývam v Spojených štátoch. A len dúfam, že podobné monštrá u nás nikdy vyčíňať nebudú a podľa ich profilu (skvelo natočený rozbor pováh) vďaka Bohu ani ja nie som adept na páchanie niečoho tak ohavného. 85%. ()

TheRaven

Krátký, ale výstižný dokument o SERIOVÝCH vrazích. Klasické dokumentární schéma bez výraznějších originalit, ale to ani není třeba. Spousty fotek, zajímavé archivní záběry. ()

3497299

Bez ohledu k tématu, jako dokument je to docela mizerné. Veškeré činoherní doprovodné aktivity působí nechtěně legračně (provinilý pohled herce hrajícího Čikatila za komentáře specialisty, jenž právě prohlašuje, že v Čikatilovi bylo ukryté skutečné zlo, dosahuje kvalit televizní hororové inscenace druhé kategorie a zádumčivě se tvářící herec zobrazující fiktivního Hannibala Lectera s charakteristickou maskou, povalující se po jakémsi mřížoví, by se spíš hodil do soft sadomasochistického gay klipu). Dokument se věnuje třem populárním historickým osobnostem - Albertu Fishovi, Andreji Čikatilovi a Jeffrey Dahmerovi, přičemž průvodní myšlenka je, že jejich chování je nepochopitelné a lidskému normalu vzdálené. Kontroverzní témata bývají bohužel začasté obalena do ne příliš povedené a ambiciozní formy. ()

Cappuccino

Veľmi mrazivá hodinka zo života masových vrahov. Miestami som mal chuť odvrátiť pohľad alebo si vnútorne nahovárať, že to všetko vlastne nie je pravda, že to je len väčšinová fikcia, vymyslená pre upútanie diváka, ale skutočnosť je taká, že som mal posledných šesťdesiat minút možnosť čeliť krutej realite, ktorá ma pomerne dosť rozhodila. Kvalitné rekonštrukcie, (fujky fuj) fotozábery a hrôzostrašné analýzy neskresľovaných a neokrášľovaných faktov. ()

pornogrind

Už to tady určitě psali i druzí(nevím recenze jsem nečetl) ale já to tady musím zmínit určitě. Co ten českej překlad ? To jako vážně ? Serial Killers = masoví vrazi ??? Samotnej dokument jsem viděl s českým dabingem a i tady se objevil tenhle nešvar. NE, sérioví vrazi opravdu není totéž co masoví vrazi. Tady si někdo plete pojem a průjem. Za debilní českej dabing ani překlad ale tenhle dokument nemůže. Serial Killers : The Real Life Hannibal Lecters je celkem povedenej dokument jen jsem se v něm nedozvěděl v podstatě nic novýho co bych ještě nevěděl. Ale i tak nebylo od věci si svoje vědomosti osvěžit. ()

Carol Pifková

Jediné čo ma v celom dokumente nasralo je to, že český názov nesie slovné spojenie "masoví vrahovia", avšak masový vrah je ten, ktorý zabije v krátkom časovom úseku na jednom mieste viac ľudí, najmenej 4. Naopak sériový vrah spácha vraždu najmenej 3x behom niekoľkých mesiacov či rokov. A jeho vraždy motív nemajú! Takže neviem ako vy, resp. ten kto dal tomuto dokumentu takýto preklad, ale ja tu rozhodne vidím veľký rozdiel medzi sériovým a masovým vrahom! Do piče (že už to musím tak škaredo napísať)! Chuju. Ale vzhľadom, na to, že za toto Sean Buckley nemôže hodnotím dokument samozrejme 5*. O všetkých vrahoch som už čítala ale tu som sa dozvedela i niečo navyše a videla som aj policajné zábery. No a teraz idem zvesiť tie vykuchané mačky zo strechy. Susedia sa na mňa divne pozerajú. ()

Smok

Brutálne, surové, masakrálne. Jeden z najlepších mnou videných dokumentov. Tvorcovia mi sprostredkovali živý pohľad do zvrátených hláv tých najväčších úchylov za posledných 100 rokov. Super spoločnosť na piatkový večer. Odteraz sa na návštevách u cudzích podozrivých ľudí budem pred jedlom dívať do mrazničky. ()

teutates

Dokument na spôsob psychologických posudkov... "pravdepodobnosť, že stretnete masového vraha je malá, ale ak sa tak stane, je to niečo ako osud, ako zrážka autom, nečaká Vás nič len smrť..." citácia z úrivkov, ktoré tam odozneli. Nie príliš príjemných 60 minút, ktoré ubehnú ako voda a "ještě k tomu má člověk pro strach uděláno" 8/10 ()

Marze

Informace v dokumentu jsou dobré vyprávění udrželo moji pozornost. Ale obrazové provedení a styl dokumentu působí lacině a uměle. ()

anderson

Vynikajúci mrazivý dokument uvedený v minulom roku v nočnom vysielaní STV. Zopár psychológov a ďalších odborníkov tu za pomoci súdobej dokumentácie rozoberá profily najznámejších sériových vrahov (Čikatilo, Gacy, Bundy a ďalší). Ak máte sklony ubližovať zvieratám - ste jasní. Bez irónie. (4.9.2007) ()

brutale

Dokument, ktorý mojim ušiam doprial zvuk rezu britvou naprieč mäsom a mľaskot papulí zvrátených monštier, ktorí sa ukájali pri sadistickom týraní, zneužívaní a prehĺtani svojich obetí. Mrazivé, desivé, skutočné... ()

Krt.Ek

Rozhodně to není špatný dokument, jak může z mého průměrného hodnocení vyplývat. Bohužel jsem ho viděl ve špatnou dobu. Přesněji řečeno, zhlédl jsem ho krátce po tom, co jsem zhltal speciál časopisu Epocha - 66 největších sériových vrahů v dějinách lidstva. A tam se A. Fishovi, J. Dahmerovi a A. Čikatilovi dost podrobně věnovali. Proto mě některé záběry a popisy vražd vůbec nepřekvapily, z čehož lze vyvodit prostý fakt - efekt nebo spíše pocit, že sleduji něco "senzačního", který se měl dostavit, se nedostavil. Dostavil se totiž už při čtení Epochy. 60% ()

Z0oMb3E

Tak toto bola teda sila. Prečo vôbec pozerám takéto dokumenty keď viem, že ma to emočne rozhodí? Prečo pozerám dokumenty na zvrátené témy keď po dokukaní mám silný pocit hanby, že s "hlavnými protagonistami" zdieľam čo i len rovnaké pohlavie. Začínam rozmýšľať či som vôbec normálny, že ma neberú veci ako znásilnenie, zneužívanie, vraždy, sadizmus alebo kanibalizmus. Jediná vec, ktorá ma pravdepodobne berie je masochizmus v zmysle, že som ochotný niečo podobné dopozerať. Strašne silný dokument, ktorý nenechá jediného diváka chladným. Zaráža ma fakt, s akým pokojom dokážu psychológovia a vyšetrovatelia rozprávať o beštiálnych činoch a zvrátených ľudoch. Celkovo dokument na vysokej náučnej a kvalitatívnej úrovni. Príklady sú síce (alebo našťastie) len tri, avšak sú podložené množstvom záberov, výpovedí analýz a rekonštrukcií. Pre podobných masochistov nič iné len odporúčanie. Kto to chce brať ako inštruktážne video, nech si dá radšej pohov. ()

NinonL

"We serial killers walk beside you, we walk behind you, we walk the spaces in your mind where you are afraid to go." ..... anonym ..... "Fakt je, že můžete každého vytrénovat, jak se má chovat, když se setká s masovým vrahem, ale nepomůže to ani kapku. Je to životní osud, je to jako autohavárie, jako zásah bleskem z nebe. Něco, co není moc pravděpodobné, že se vám stane, ale pokud ano, tak je po všem." ..... no comment ()