• Německo

Drama / Dobrodružný / Životopisný

Německo, 2010, 104 min

Citace z wikipedie: "1970 - Rupalská stěna. Po dvou pokusech v letech 1965 a 1968 další německá expedice zlézá obrovskou jižní stěnu hory. Na vrchol vystupují bratři Reinhold a Günther Messnerovi. Na sestupu bivakují v 7800m na JZ hřebeni, odkud sestupují během dalších dvou dnů Mummeryho pilířem ve středu západní stěny. Na úpatí hory Günthera Messnera zasypala lavina (jeho tělo bylo nalezeno až v roce 2005). Reinhold jej celý další den hledal, než se vydal na cestu do údolí. Později jej zachránili místní obyvatelé před vyčerpáním. Druhý den po bratrech Messnerových vystoupili na vrchol ještě Felix Kuen a Peter Scholz." Více na: http://cs.wikipedia.org/wiki/Nanga_Parbat; http://cs.wikipedia.org/wiki/Reinhold_Messner(11.2.2011)

Více dokumentaristiky než dramatu. Krásné záběry na Himálaje, docela podrobný popis, jak to v horolezeckých výpravách chodí, ale pocitově mne to minulo. Jestli vztahy v horách fungují tak, jak se popisuje, pak jsem získal dojem, že se jedná o spolky soupeřivých individualistů, kteří jeden druhému pomohou, jen když by vypadalo blbě před světem, kdyby pomoc odmítli, ale kdyby bylo jen na nich... Ale možná se to německým filmařům jen tak úplně nepovedlo.(8.6.2014)

• stuntmanMIKE

Takto to dopada ked sa vezme dobry namet a da sa to do ruk diletantovi, ktory to cele kurvi. To spracovanie je zalostne... prestrihy kurvia atmosferu a cele je to nejake nudne. K magorom co dobrovolne lezu na vysoke kopce som mal vzdy obdiv, aj ked som ich nikdy nechapal. Ved kto pojde dobrovolne do prdele sveta, aby vyliezol za cenu prstov na nejaku posratu ladovu horu ? Kazdopadne pozera sa na to dobre. Ale toto je jeden z tych slabsich filmov o martyroch v mackach...(18.2.2015)

Nemecka Kinematografia je podla mna velmi nevyvazena svojou tvorbou. Na jednej strane vznikaju kvality od Dennisa Gansela /Die Welle/, Herzoga, popripade aj Hanekeho, Leni Riefenstahl /zname filmy z 30. rokov/ alebo Til Schweigera. No a samozrejme teraz aj tento pan reziser Joseph Vilsmaier natocil vyborny film. Na druhej strane ale mam obrovsky problem s "tvorbou" Uwe Bolla. No nic, reziser Vilsmaier pripravil divakom vybornu, mystifikacnu, plne strhujucu filmovu jazdu o horolezeckej vysokohorskej ture na Nanga Parbat v Pakistane. Film ma vyraznu dejovu liniu, ktora okamzite strhne divaka, a nebude nudit ani chvilu. Kvalitny dojem z filmu dokresluju vyborne dialogy, kvalitna rezia a krasna himalajska priroda. DVD by som si nekupil, ale v telke to bola strhujuca mystifikacna podivana. 90 %(1.4.2014)

Cokoliv v budoucnu budete dělat, mělo by Vás to bavit. Životu se nedá poručit a pokud jste se zrodil pro hory, horolezectví se nevyhnete. Krásný, ale poněkud suchý příběh. Napsán podle skutečné události, přesto ve mě nevyvolal patřičné emoce. SPOILER / Dva bratry již od útlého věku fascinuje horolezectví a když dostanou nabídku vylézt na dosud nepřekonatelný horský hřebe, přirozeně se jí chopí. Ovšem nejsou příliš pro disciplínu a tak se sou rozděleni. Gunther má lézt nahoru a jeho cílevědomí bratr Reinhold má zajistovat lana. Samozřejmě se s tím nespokojí a rozhodne se vylézt za ním. Spojí své síly a nakonec horu pokoří. Jenže bez jištění a lan se nemají jak dostat dolů, začíná boj o holý život. Reinhold, který je silnější a má pevnější vůli, dolů sejde, jeho bratr nikoliv. / I když je bratrská rivalita obrovská, zde s ukazuje, že když jde do tuhého, bratrské pouto nemůžete jen tak odhodit, je to něco více, než sláva. Bohužel notoricky nesnáším němčinu a i hlavní postavy my ne tak úplně pronikli "pod kůži". Proto jsem se rozhodl pro 3 hvězdy. 65%(30.1.2011)

• - Reinholdu Messnerovi bylo po dramatickém sestupu amputováno 6 prstů na nohou, na hory přesto ve svém životě nezanevřel. Začal se více věnovat výškovému horolezectví a a v roce 1986 jako první člověk na světě zdolal všech 14 osmitisícovek. Dějiny přepsal též prvním výstupem na Everest bez kyslíku. (homerr)

• - Ako prví československí horolezci stáli na vrchole Nanga Parbatu Ivan Fiala a Michal Orolín, a to 11. 7. 1971. Vystúpili na vrchol novou čs. cestou. Expedíciu viedol Ivan Gálfy - náčelník Horskej služby. (ujec)

• - Nanga Parbat je prvá osemtisícovka, na ktorú sa človek pokúsil vystúpiť (v roku 1895, vedúci Mummery). Od tej doby až do prvovýstupu v roku 1953, si hora vyžiadala 31 ľudských životov. (Bruce0659)