300 Sparťanů (TV film)

Last Stand of the 300

Dokumentární

USA, 2007, 91 min

David Padrusch

Komentáře uživatelů k TV filmu (43)

aj keď to ide cez veľa dohadov, aj tak určite strhujúci dokument podfarbený vykonštruovanými zaujímavými scénami, teda Grécky hrdinovia jednoznačne vládnu akýmkoľvek hrdinským mýtusom(9.3.2014)

Perfektní dokument o jedné z největších starověkých bitev s hranými sekvencemi, historickými daty, objasněním válečného myšlení a technickým rozborem zbraní, map i taktik, které jsou prezentovány z řad historických odborníků podrobnou a pochopitelnou formou.(3.4.2012)

Dosť dobrý dokument a po filme 300 rozhodne odporúčam. Ja som si to pozrel, aby som vedel niečo bližšie o bitke pri Thermopyl a tento dokument, to všetko pekne a zrozumiteľne nie len vysvetlí, ale aj ukáže. Divák dostane pohlaď nie len na miesta boja a Leonidasovú tristovku bojovnívníkou, ale aj na taktiku dobývania a okrem toho je tu znázornená aj námorná bitka u Artemisia. 90% - 5*(29.6.2012)

Sympatický dokument, který přináší reálně vypadají Peršany, říká i něco zajímavého o jejich říši, nevěnuje se pouze Sparťanům, široké rozpětí hostů od beletristů po historiky. Dokument sráží ani ne tak délka, jako spíše nekvalita informací na úplný závěr, občasné chyby a ne úplně šťastně zvolené tempo a řazení událostí.(13.5.2016)

Kua len 5*? 300 Sparťanov dáva nový rozmer slovám: "keď je maximum málo". Výborný dokument, ktorý nejednému fanúšikovi histórie navodí orgazmické stavy. Nádherné rozpracovanie starovekej bitky. Nádherná štúdia taktiky a podrobné rozdiferencovanie výzbroje či hlavných protagonistov oboch strán posúva dokument na filmový Olymp. Tak ako filmových 300 ani táto dokumentačná verzia v ničom nezaostáva ani čo sa tíka digitálnej stránky. Pre mňa vcelku nové informácie zasadené do historického kontextu ohromili hlavne jednoduchým a zrozumiteľným podaním. Žiadne suché vymenovanie faktov. Jemné domnienky či predpoklady dokresľujú svetoznámy príbeh. Ešte raz, výborný snímok, ktorý mi vyrazil dych a nieje určený len na jednorázovú projekciu. Pre mňa klenot!(21.11.2011)

Skvěle rozebráná bitva vysvětlena do posledního detailu! Snad jen animace, vypadá tak nějak...(27.6.2013)

Skvěle se hodí jako doplněk k filmu "300: Bitva u Thermopyl". Krásně si to všechno dáte dohromady, jak to všechno bylo. Zjistíte, jak se dějiny opravdu psaly, jak to tehdy fungovalo a také si uvědomíte, že u filmu je dost věcí hodně nadsazených (počty jednotek, možná i druhy - protože zde se mluví jen o pěchotě a jízdě, sloni atd. zmíněni nejsou). Jen škoda té příšerné digitální animace, kterou jsme po celou dobu provázeni. S tou si teda mohli pohrát trošku více, je to hodně rušivé a nekvalitně provedené. Proto dávám tak nízké hodnocení, jelikož tento dokument byl bohužel pastvou pouze pro mozek a ne pro oči.(8.7.2013)

Výbornně ztvárněný dokument bitvy u Thermopyl i událostí, které k ní vedly. Dokument se zabývá jak spartskou společností, tak králem Xerxem, dotkne se bitvy u marathonu, situace mezi řeskými městskými státy a samozřejmě největší prostor nechává samotné bitvě v Thermopylské soutěsce. Potěší i důležitá role athénského vojevůdce Thémistokla, který u Thermopyl hrál velmi důležitou roli, na což se často zapomíná. povedené jsou hrané sekvence a animace. Jediný problém jsem měl s neustále se opakujícími sekvencemi, které měly jediný úkol a to celý dokument natáhnout. Ale to vem čert. Kdyby se podobná péče věnovala dalším velkým bitvám, byl bych víc než spokojený. 90%(18.12.2013)

Ďalší americký dokument s neustálym otravným sumarizovaním. Pritom v dokumente viackrát pripomínajú, že na strane Grékov nebojovalo len tých 300 slávnych Sparťanov, o minútu je to zas len o 300 bojovníkoch (asi aby tvorcovia dostali do údivu divákov a dali svojmu dielu ohromujúci efekt). Tento štýl fakt nemusím.(23.1.2011)

Pre všetkých, čo myslia, že pri Termopylách sa stretlo 300 Sparťanov proti miliónu Peržanov. Teda aj pre mňa. Asi pozerám veľa amerických filmov...(7.3.2014)

Pravděpodobně nejlepší dokument o starověkém tématu jaký jsem viděl. Vyprávěno je to moc hezky a tak nějak zábavnou formou. Akorát mi někdy moc nesedělo to "předvádění" některých událostí, ale to je asi vše a většina byla přeci jen dobrá. Doporučuji pokud máte rádi dějepis na toto téma.(4.3.2014)

Povinnost pro všechny fanoušky Snyderovi Třístovky a celkově kdo má rád a zajímá se řecko-perské války. Dokument ukazuje naprosto vše: Spartská minulost, jak cvičili od mala své vojáky, perská minulost, je zmíněn král Dareios, rozbor všech zbraní, bitvy u Thermopyl, Artemisie a mnoho dalšího..(31.3.2012)

Zajímavý dokument hlavně bych doporučil těm, co viděli 300. Zde nám totiž ukazají, že se stalo více událostí a za odvrácením útoku peršanů nestál pouze jeden hrdina svalovec Leonidas. Taky každého milovníka válečných filmů určitě potěší detailní rozbor použitých zbraní, zbroje, lodí a taktik.(5.5.2011)

• farmnf

Zásadní dokument na velice zajímavé téma, typicky po americku zkurvený. David Padrusch snad na objednávku, snad ze zkušenosti, že americký divák je především nevzdělaný debil do dokumentu frkne akční scénu, animaci. To bohužel není vše. Z mě nepochopitelného důvodu se komentáře opakují a opakují, aby se snad i ten pitomý američan nezapomněl a vzhledem k helmám sparťanů si nemyslel, že jde o bejsbol mezi Chicagem a Kansas City. Nám obyčejným chudým evropanům by pouze stačilo, kdyby Padrush zařídil, aby bylo jasno, co tedy činila armáda 7000 mužů spojených států Řecka v oblasti Thermopyl. Jak je možné, že nikdo nechránil kozí stezku a jak je možné, že o tom Leoniídas nevěděl. Mě to spíš smrdí intrikami, než neschopností válečníků. No a pan Padrusch na to neodpovídá, zato animace poskytuje. jak typické pro americké dokumenty.(16.1.2012)

Tento dokument rozhodně řadím mezi ty kvalitnější. Je tu perfektně vysvětleno, jak se vojáci od dětských let vychovávali, co samotnému střetu předcházelo, srozumitelně je tu vysvětlena vojenská taktika, výzbroj a charaktery nejdůležitějších postav. K tomu jsou k dispozici přehledné mapy s nezbytnými animacemi, kde si uděláte celkový přehled o bojové taktice. Pro mě je větším přínosem tento dokument, než tolik vychvalovaný film 300: Bitva u Thermopyl. Proto také dávám maximální hodnocení.(15.1.2012)

Parádně vystavěný dokument s podstatnými daty, taktikou a rozbory. Zpracovaní na výbornou.(12.2.2013)

Takhle nějak by měl vypadat "správný" dokument. Vše je tu srozumitelně vysvětleno, předvedeno a pěkně zanimováno. Divák se s tímto dokumentem může přít ohledně několika zmíněných historických "faktů" či mu vyčítat, že nejde v některých důležitých pasážích dosti do hloubky, nebo být znuděn vyprávěním, jež se nese ve stylu "začneme úplně od začátku a po lopatě", ale na to, s prominutím, sere pes. Přenesení bitvy do širších souvislostí kvituji.(6.4.2012)

Dokument ktorý nám ukazuje, že viac (možno rovnako odvážnych ako sám Leonidas) ľudí stálo za zadržaním Perzského vojska.(29.12.2009)

Ze začátku mi trochu vadilo,že mi tu o tom přednášejí američani,ale nikdo jiný na to asi nemá prachy a čas,tak co.Protože mám hrozně rád oslavnou adaptaci komiksu,tak mě tohle zajímalo a nenudil sem se ani vteřinu.Dozvěděl sem se o všem co předcházelo a následovalo a jaký význam tenhle odpor u Thermopyl měl pro svět.Upravíme si počty(což je stejně fuk,protože jít proti přesile 50:1 je prostě hardcore),zjistíme,že Leonidas nebyl jediný řecký hrdina,a že Xerxes taky nebyl žádný ocas.Bavilo.(18.1.2011)

Obsah zajímavej, zpracování mi přišlo podivný.(23.3.2014)

O dob kdy jsem viděl Snyderuv film mě tahle část historie velmy zajímá.Tohle je velice povedený dokument.Který nám říká snad vše co je známo o téhle slavné bitvě,Např.ukazuje že Leonidas byl až druhým největším hrdinou bitvy.Ukazuje jakou váhu na sobě museli Sparťané nosit a jak se vlastně svičili a ukazuje že Nesmrtelní nebyli zas takový řízci jak by to mohlo z jejich jména vypadat.Pro mě jeden z nejlepších(ne-li nejlepší)dokumentů co jsem viděl.(16.9.2010)

Populární formou podaná historie počátku konce Perské říše, která sama o sobě není nudná. Když se ovšem představí formou částečně hraného dokumentu, kterému by kulisy mohl závidět i leckterý seriál, doslova přiková diváka do křesla a troufám si trvdit, že si zapamatuje více než jen legendu o 300 Sparťanech čelících obří přesile podanou v silně fantasy podobě v 300: Bitva u Thermopyl . 80 %(8.10.2012)

Hezký a srozumitelný dokument ohledně jedné nejslavnější bitky Řeků vs. Peršani. Viděli jste 300:Bitva u Thermopyl od Z. Snydera? Líbilo? Neradi hledáte v knihách, jak to doopravdy bylo? Tak koukněte na toto!(9.12.2010)

Dokumentární část dobrá (zatím je to bohužel jediný dokument věnovaný tomuto tématu který jsem viděl), ale co mají být ty "dobové" záběry? Dost lajdácké, to měli proložit snad jen záběry na památky z té doby a nějaké dobové artefakty... gumové sandály mému oku vůbec nelahodily.(12.6.2011)

Velmi zajímavý dokument. Odpustím pár maličkostí, jako občasné připomenutí situace o co vlastně jde. Ukazuje v souvislostech poutavou formou "pravdu" o legendární bitvě. Některé věci obzvlášť zajímavé, jako směšná armáda nesmrtelných, kteří neměli ani helmy ale jen černé oblečení na strašidelný efekt:) Tento dokument hezky popisuje i kořeny naší západní kultury. Nejde jen o bitvu, ale i o přežití demokracie v souvislostech...(17.1.2011)

Výborný dokument, pre fanúšikov Snyderovej 300 by mal byť povinný. Len ten otravný americko - didaktický postup trochu ruší. Ale zas by to nemalo 91 minút, ale len 60.(13.5.2011)

Velice zajímavý dokument, narozdíl od 300 se soustředí více na dokumentaci. Bral jsem to jako doplnění toho co jsem se ve škole neučil a ne jako plnohodnotný dokument popisující věci neznámé a moc mě to bavilo.(24.5.2011)

No k perfektnímu dokumentu má tenhle daleko, ale oceňuji pár zajímavých fakt která jsem se dozvěděl.. Je to však celé takové umělohmotné a povrchně zpracované..(25.11.2012)

Já byl velice spokojen, zajímavou formou podaná historická fakta nejen o bitvě, ale co jí předcházelo a co následovalo.(9.8.2010)

Vyborna sonda do starovekeho Grecka, ktora je zalozena na historickom podklade - teda ziadne myty. Dozvedame sa, ze 300spartanov nebolo osamelych, ale ze ich bolo 1300 - 300 zo Sparty a 1000z jedneho mensieho greckeho mesta. Dalej sa dozvedame o skvelom atenskom vodcovi Themystoklesovi, ktory ma za ulohu kryt Leonidovi chrbat z mora. Teda zabranit perzskym lodiam, aby sa vylodili za jeho poziciami. Mimoineho sa dozvedame aj o zbroji jednotlivych armad, a to dokonca v rodnom jazyku. Dozvedame sa, preco boli spartsky muzi tak dokonale odolny voci neduhom vojny. V kratkosti su vo filme znazornene aj udalosti, ktore sa stali po Thermopylach. Tento dokument je skvelym pocinom tvorcov.(29.8.2010)

Výborný dokument, ve kterém se dozvíme jaké vybavení měli Řekové a Peršani, kdo byli Nesmrtelní, kdo je málo známý hrdina Řecko-Perských válek, čím vším muselo projít dítě narozené ve Spartě, jak dostal Xerxes své vojsko do Řecka, proč vůbec Řecko-Perské války vypukly a mnoho dalších věcí. Pro mě jeden z nejlepších dokumentů. Překvapivě sem se u něj nenudil.(31.8.2010)

• exoomer

Preco ma toto 83%? Realna vypovedna hodnota tohto dokumentu je tak na 20 minut a nie 91. Kazda vec, fakt, meno bolo zopakovane minimalne 10x. To opakovanie ma neskutocne iritovalo. Dalej. Spomenute fakty casto nie su podlozene, alebo su to domienky troch komentujucich "odbornikov - autorov romanov a pod.", alebo vobec nie su pravdive (niektore spemnute veci su tam absolutne nezmysly). Okrem toho je tento dokument dost nelogicky komentovany vyplodmi ako napr. "Spartania mali 200 lodi, Perzania 800. Spartania teda stali oproti 6-nasobnej presile." Asi preto som mal vzdy trojku z matiky, myslel som ze 200x6=1200. Dalej sa stale opakuje to, ako tam stalo 300 spartanov, vzapati je spomenute, ze ich nebolo 300, ale 7300, za 30 sekund je ich zas 10000 a takto sa to opakuje. Ten, kto robil tento dokument mal trosku zmatok v tom co robil. Jednak sa snazil spravit normalny dokument, jednak sa snazil spravit nejaku oslavu 300 statocnych Spartanov formou akcneho filmu. Vlastne je to film "300" v dokumentarnom - nepodarenom prevedeni. Bud si pozrem film, kde mam akciu a vymysly (avsak tam to nevadi, ide o film, nie fakty), alebo chcem poriadny dokument a nie taketo blaboly.(28.3.2011)

Zaujímavý dokument o zaujímavej bitve. Samozrejme niekedy zmýtizované o tom ako 300 sparťanov bránilo celý perzský atak. Ale vieme, že ich tam bolo viac. Hlavne, zistil som veľmi veľa podstatných informácií a som vďačný, že som to videl. Veľmi vďačný...4*(16.4.2013)

Výborný dokument o skutočnom priebehu bitky pri Termopylách. Takže nič také ako film 300(9.10.2008)

Postupně mě čím dál více iritovalo neustále sumarizování a opakování dosud podaných informací a také občasné servírování informací, které zná každý (pod)průměrný absolvent střední školy, jako by se jednalo o bombastické nově věci, které "většina lidí neví". Zkrátka jsem si připadal jako by mne tvůrci považovali za malé dítě, kterému je všechno třeba vysvětlit polopaticky a mnohokrát zopakovat...(24.11.2010)

Perfektní dokument o bitvě která změnila celý svět. Hlavně z Křesťanského hlediska má tato bitva velký význam. Tato bitva dokázala sjednotit Řeky, kteří pak bojovali po spolu proti velkému nepříteli. I když Spartěné a Řekové u Thermopyl padli, tak položoli základ, demokracie, bojovnosti, oddanosti, víry a ovlivnili tím následující dějiny lidstva.(27.12.2012)

Pokud vám nestačí film 300: Bitva u Thermopyl a chcete se dozvědět, jak to bylo ve skutečnosti (teda nejspíš), jste na správné adrese. Celkem obšírně vyrekonstruovaná bitva, kde hlavní roli nehrál počet vojáků, ale znalost terénu a taktika. Je zde popsána mentalita řeků. Neustálé soupeření mezi Spartou a Aténamy vystřídala soudržnost v bitvě o ochranu vlasti. Byla to strašná jatka, na druhou stranu bych tu bitvu chtěl vidět na živo (z vrtulníku nejlíp =D), musel to být fakt nářez...(3.8.2014)

Hodně povedený dokument o bitvě u Thermopyl. I když jsem v dějepisu většinou poslouchal, dozvěděl jsem se mnoho zajímavých informací o bitvě samotné, osobnostech, zbraních a taktikách a také historických souvislostech. Hrané pasáže mi docela připomínaly film 300 s nízkým rozpočtem.(25.4.2011)

Trochu na efekt ale napriek tomu dosť faktov, ktoré zaujmú rozprávači sa ale nevyhnú aj vlastným úsudkom lebo veľa faktov historici len hádajú. CGI nič moc hrané scény na úrovni obstojného dokumentu názorné schémy prehľadné a dobre vysvetlené. Pozor je to v dvoch častiach videné na Spectre.(16.6.2014)

Skvělý a propracovaný dokument.(23.2.2019)

Amíci se pletou všude, kde mohou. Jejich stylizace je pro mne odrazující. Přes to jsem zatnul zuby a ze zajímavosti film shlédl. Překvapil mě rozsahem děje, pokud to srovnám s 300 a nakonec byl docela zajímavý.(19.9.2011)

• Zackk

tohle je typický americký dokument, furt jen dokola opakujou různé informace - nepříliš dobrý dokument(8.12.2012)

Kvalitný dokument...pocta Sparťanom... Muži, ktorí bývate v šírej spartskej krajine, buď vám Peržania spustošia vaše veľké mesto, alebo nad smrťou zaplačú hory v Lakedaimone — kráľa z rodu Hérakla —, keď osud rozhodne inak. Bojovnosť jeho a sila býkov a tigre prekoná, silný bude ako Zeus a vravím vám toto s istotou: Bojovať bude až do konca, zvíťazí, alebo padne.(6.12.2013)